Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Μαρ 12, 2021 3:55 pm

Καλώς ήρθες στον κόσμο του Spesilty coffee :coffee:

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από dkstopo » Παρ Μαρ 12, 2021 4:44 pm

ultimamage έγραψε:
Παρ Μαρ 12, 2021 3:47 pm
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας.

Μπορώ να πω με πολύ μεγάλη μου χαρά ότι σήμερα δοκίμασα καφέ από ένα μαγαζί της Θεσσαλονίκης που έχουν γράψει οι συνφορουμιτες και επαθα την πλάκα μου.

Είχε καφέ river k80 και δεν είχε καμία σχέση με ότι έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα(σαπιλες).

Θα ακουστεί χαζό αυτό που θα πω αλλά ήταν σαν να πίνω ρόφημα.
Μάλλον αυτό είναι που ονομάζετε σώμα?

Πρώτη φορά ήπια "πηχτό" καφέ.
Αυτή την στιγμή που γράφω έχουν περάσει 10 λεπτά που τον τελείωσα και ακόμα έχω ένα φοβερό aftertaste στο στόμα μου.

Πραγματικά είμαι πολύ ενθουσιασμένος.
εφόσον κινείσαι στην περιοχή ακριβώς από απάνω στην Φράγκων δοκίμασε ένα στο coffee inc, όταν με κάνει ο δρόμος πάντα περνάω για έναν.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από mantraxalos » Παρ Μαρ 12, 2021 4:49 pm

ultimamage έγραψε:
Παρ Μαρ 12, 2021 3:47 pm
ήταν σαν να πίνω ρόφημα.
Μάλλον αυτό είναι που ονομάζετε σώμα?

Πρώτη φορά ήπια "πηχτό" καφέ.
Αυτή την στιγμή που γράφω έχουν περάσει 10 λεπτά που τον τελείωσα και ακόμα έχω ένα φοβερό aftertaste στο στόμα μου.

Πραγματικά είμαι πολύ ενθουσιασμένος.
Αρχίζεις να επικοινωνείς στο ίδιο μήκος κύματος ,καλωσόρισες !!

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από todoornot » Σάβ Μαρ 13, 2021 12:45 pm

Καλώς όρισες κι από μένα. Ωραία λοιπόν, το πρώτο ερώτημα - αν έχεις πιει σωστό - φαίνεται να απαντήθηκε. Από λίγα μαγαζιά έξω μπορείς να πιεις σωστό. Όσο για το άλλο, αν μπορείς να γευτείς όλα τα αναγραφόμενα, για μένα στο όλα η απάντηση είναι ποτέ. Τα κυρίαρχα πολλές φορές. Έχε υπόψη:
1. Παίζει ρόλο ο τρόπος παρασκευής. Κατ' αρχάς για να δοκιμάσουν σωστά οι επαγγελματίες και μη έναν καφέ, κάνουν cupping, που έχει ειδικό τρόπο παρασκευής και δοκιμής. Δεν έχω κάνει, αλλά πιθανώς έτσι να παίρνεις όλες τις νότες. Άλλες νότες μπορεί να πάρεις αλλάζοντας τις παραμέτρους παρασκευής, ενώ διαφορά πρέπει να υπάρχει και αλλάζοντας τελείως μέθοδο (εσπρέσσο, φίλτρου κλπ.) Στα σακουλάκια, γράφουν τα πάντα όλα που γεύονται και πιθανώς όχι μόνο ένα άτομο.
2. Νομίζω πρέπει κανονικά να διαχωρίζουν τι από αυτά που γράφουν σου δίνει στη γεύση, τι στο άρωμα, τι στην οξύτητα, τι στην επίγευση. Συνήθως τα βάζουν όλα μαζί.
3. Παίζει ρόλο - και ήθελα να το γράψω καιρό και μου κάνει εντύπωση που δεν το έχω δει να συζητιέται - η κατάσταση του στόματος, του ουρανίσκου σου. Αν έχεις φάει πρόσφατα και τι κλπ. Πρόσφατα είχα μια πολύ έντονη εμπειρία με αυτό. Είχα έναν καφέ που μεταξύ άλλων έγραφε και ώριμο πορτοκάλι και ενώ μου άρεσε πολύ, αυτό δεν το είχα γευτεί. Τον είχα κάνει σε μπρίκι, με χάρτινο φίλτρο και είχα αρκετή ποσότητα σε σχέση με εσπρέσσο. Ενώ τον είχα μισοπιεί, τρώω μια τσίχλα μαστίχα με τριαντάφυλλο και μετά από αρκετή ώρα που ξαναήπια από τον (κρύο) καφέ, έπαθα σοκ. Σαν να έπινα χυμό από ώριμο πορτοκάλι κανονικά. Δοκίμαζα και ξαναδοκίμαζα ώσπου να τελειώσει χωρίς να το πιστεύω πόσο έντονο ήταν.

Εν κατακλείδι για το όλα, ή ακόμα και τα περισσότερα, μην αγχώνεσαι.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από PublicDomain » Σάβ Μαρ 13, 2021 1:06 pm

εάν θα ψάξεις τις 100δες σελίδες του φόρουμ για συζητήσεις πάνω σε μηχανές, μύλους, κλπ. θα δεις ότι η γεύση σχεδόν δεν αναφέρεται πουθενά αν και είναι η πιο σημαντική παράμετρος στο να την ελέγξεις ώστε να ρυθμίσεις τη μηχανή σου να βγάλει το καφέ που θες...αλλά είναι αναγκαίο κακό του ίντερνετ των φόρουμς κλπ! :f010:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από mantraxalos » Σάβ Μαρ 13, 2021 2:01 pm

todoornot έγραψε:
Σάβ Μαρ 13, 2021 12:45 pm

3. Παίζει ρόλο - και ήθελα να το γράψω καιρό και μου κάνει εντύπωση που δεν το έχω δει να συζητιέται - η κατάσταση του στόματος, του ουρανίσκου σου. Αν έχεις φάει πρόσφατα και τι κλπ. Πρόσφατα είχα μια πολύ έντονη εμπειρία με αυτό. Είχα έναν καφέ που μεταξύ άλλων έγραφε και ώριμο πορτοκάλι και ενώ μου άρεσε πολύ, αυτό δεν το είχα γευτεί. Τον είχα κάνει σε μπρίκι, με χάρτινο φίλτρο και είχα αρκετή ποσότητα σε σχέση με εσπρέσσο. Ενώ τον είχα μισοπιεί, τρώω μια τσίχλα μαστίχα με τριαντάφυλλο και μετά από αρκετή ώρα που ξαναήπια από τον (κρύο) καφέ, έπαθα σοκ. Σαν να έπινα χυμό από ώριμο πορτοκάλι κανονικά. Δοκίμαζα και ξαναδοκίμαζα ώσπου να τελειώσει χωρίς να το πιστεύω πόσο έντονο ήταν.
Θα συμφωνήσω απόλυτα!
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Απάντηση