Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από ultimamage » Πέμ Μαρ 11, 2021 6:48 pm

Καλησπέρα στην παρέα.

Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για όλη την γνώση που μοιράζεται εδώ μέσα η οποία μου έχει κάψει τον εγκέφαλο από το πολύ διάβασμα.

Έχω πιεί καφέδες από έξω + ότι κάνω σπίτι από μια krups xp 2240 που έχω και γνωρίζω ότι από την krups μου δεν μπορώ να πάρω σωστό espresso.

Αυτό που έχω δοκιμάσει από έξω ωστόσο δεν διαφέρει από αυτό που κάνω στο σπίτι.

Και η ερώτηση είναι η εξής.
Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Όλα είναι πίκρα, ξινά και γενικά δεν νιώθω καμία "γεύση από το προφίλ του εκάστοτε καφέ σύμφωνα με την περιγραφή του.

Έχω στο πρόγραμμα να πάρω λογικά μια lelit anna pid + κάποιον μύλο που δεν έχω αποφασίσει ακομα.

Μπορεί ο καθένας να καταλάβει όλες τις γεύσεις από το προφίλ του καφέ( πχ κακάο μούρα φρούτα η ότι άλλο έχει) φυσικά αν έχει γίνει σωστά η εκχύλιση του?

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από mantraxalos » Πέμ Μαρ 11, 2021 7:46 pm

Μία καλή μηχανή εσπρέσο, ένα καλός μύλος, σωστές παράμετροι στον εξοπλισμό και στην Παρασκευή, και κάλος "φρέσκος" Κόκκος ,είναι οι παράγοντες που... ναι , μπορούν να δώσουν αποτέλεσμα που εμφανώς θα διακρίνεις γεύσεις, σώμα κλπ.

Δεν θα μπω στην διαδικασία να πω τι είναι "καλό" γιατί υπάρχουν αμέτρητα καλά μηχανήματα κάπου εκεί έξω στην αγορά ,αλλά σίγουρα όσο πιο πολύ μελετημένο και παραμετροποιησιμο  είναι ένα μηχάνημα τόσο καλύτερο αποτέλεσμα "μπορείς" να πάρεις..

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Μαρ 11, 2021 9:03 pm

Κι εγώ την ίδια απορία έχω!

Νομίζω ότι 2 ή 3 φορές πρέπει να έχω πιει σωστό καφέ και τις υπόλοιπες 800 όχι. Φταίει βέβαια που τον φτιάχνω συνήθως βιαστικά, με τα παιδιά να ανακατευονται και τελικά δεν είμαι ήρεμος όταν τον πίνω οπότε αποφάσισα ότι δεν πολυκαταλαβαίνω γεύσεις και επιγεύσεις πλην ελαχίστων.

Απέξω είναι σπάνιο να πιεις σωστό καφέ.

Μια λύση θα ήταν επίσκεψη σε σπίτι κάποιου φίλου απο το φόρουμ που ξέρει να φτιάχνει καφέ ώστε ήρεμα να πιειτε 2-3 και να κρίνεις τη γεύση. Αλλά κι αυτό δύσκολο τώρα...

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από ultimamage » Πέμ Μαρ 11, 2021 9:16 pm

brexei έγραψε:
Πέμ Μαρ 11, 2021 9:03 pm
Μια λύση θα ήταν επίσκεψη σε σπίτι κάποιου φίλου απο το φόρουμ που ξέρει να φτιάχνει καφέ ώστε ήρεμα να πιειτε 2-3 και να κρίνεις τη γεύση. Αλλά κι αυτό δύσκολο τώρα...
Θα το ηθελα πραγματικα αυτο ωστε οταν ξεκινησω και εγω στο σπιτι μου να εχω ενα σημειο αναφορας.

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από Alexandros » Πέμ Μαρ 11, 2021 10:04 pm

Εκτός από τα όσα σημείωσαν οι προλαλήσαντες, σημαντικό ρόλο παίζει και η εξάσκηση του ουρανίσκου του καθενός.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από nkout » Παρ Μαρ 12, 2021 11:35 am

Και εγω παντως, αν κ μπορω να καταλαβω ξεκαθαρα πια ενα καλο καφε, τα προφιλ που περιγραφουν συγκεκριμενες γευσεις κ φρουτα, δεν μου λενε τιποτα απολυτως. Ειναι αυτα πολυ "ποιητικα" γραμμενα, ειμαι εγω ασχετος, δεν εχω καταλαβει ακομη. Παντως καφε της σειρας δεν αντεχω να πιω πια, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Οριακα ανεχομαι τις δικες μου αποτυχιες αν βαριεμαι να ξαναφτιαξω :-)

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από mantraxalos » Παρ Μαρ 12, 2021 1:27 pm

ultimamage έγραψε:
Πέμ Μαρ 11, 2021 6:48 pm
Όλα είναι πίκρα, ξινά και γενικά δεν νιώθω καμία "γεύση από το προφίλ του εκάστοτε καφέ σύμφωνα με την περιγραφή του.
Με τις προϋποθέσεις που παρέθεσα παραπάνω,  το φαινόμενο "όλα πικρά όλα ξινά" δεν θα ισχύει λοιπόν σε καμία περίπτωση, αν μπεις στη διαδικασία και ασχοληθείς.... και να εμβαθύνεις ειδικά σε ποιότητες κόκκου/άλεσης αλλά και χρόνων/ποσοτήτων και τεχνικών.

Σίγουρα βοηθά και ο εξοπλισμός , αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό κατά την ταπεινή μου γνώμη,  ωστε η αγορά "ακριβών μηχανημάτων να αποτελεί μονόδρομο η να καθορίζει το αποτέλεσμα για παρασκευή σωστού και καλού espresso  .(δεν μιλάω για εξοπλισμό της πλάκας αλλά υπάρχουν μηχανές entry level που κάνουν θαύματα και κοστίζουν λίγο για αυτά που προσφέρουν..)

Απλά...γιατί εφόσον δεν θα είναι πια όλα  πικρά - ξινά , (όχι στο μέτρο στην ένταση και στην ποιότητα ,που τα λάμβανες μέχρι πριν), θα βρεθεί κάπου ανάμεσα χώρος στη προφίλ της γουλιάς , να αναδειχθούν άλλες γεύσεις και να ισορροπήσουν έτσι το ωραίο πια πικρό και ξινό που θα εξακολουθούν να υπάρχουν αλλά θα είναι σχεδόν απαρατήρητα και διαφορετικά!


Προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις με όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική και όχι υποκειμενική προσέγγισή ,το status quo της Παρασκευής και του αποτελέσματος  του  espresso.

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από mantraxalos » Παρ Μαρ 12, 2021 2:08 pm

Kαι κάτι ακόμα πολύ σημαντικό.

Όταν θέλουμε να ανιχνεύσουμε περισσότερο το γευστικό προφίλ από κάτι που τρώμε η πίνουμε,θα πρέπει να χρησιμοποιούμε μικρές γουλιές ,να κρατάμε λίγο παραπάνω αυτό που βάλαμε στο στόμα μας, να συμμετέχει ο ουρανίσκος (κάτι που σχεδόν κανένας δεν κάνει), εφόσον η θερμοκρασία το επιτρέπει και όσο το επιτρέπει, έτσι ώστε να συμμετέχει όλο το στόμα και να δώσουμε περισσότερο χρόνο στο γευστικό λάμδα να συγκρατήσει ότι έχει να δώσει αυτό που βάλαμε στο στόμα μας...

Τώρα αν τρώμε και πίνουμε σαν "κατσαπλιαδες"  όπως λέει και ο φίλος -Earendil, τότε......δεν....

Υ.Γ. μην προσπαθείτε να πιείτε οποιονδήποτε καφέ σαν πορτοκαλάδα , δώστε χρόνο στο στόμα σας αρχίστε να το εκπαιδεύεται.
Υ.Γ. 2 Εννοείται οτι δεν αναφέρομαι σε οποιοδήποτε άτομο του forum αλλά και γενικότερα σε κανέναν προσωπικά!

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από mantraxalos » Παρ Μαρ 12, 2021 3:42 pm

Kαι κάτι τελευταίο, εννοείται οτι ο καφές μας θα πρέπει να  είναι σκέτος.

Ξέρω ότι ίσως κάπως ακούγεται αυτό σε ορισμένους που έχουν συνηθίσει αλλιώς αλλά μην περιμένετε να καταλάβετε "νότες" όπως αναφέρουν κάποια προφίλ όταν βάζετε 3 κουταλιές ζάχαρη η και γάλα. :waf:

Ο καφές τουλάχιστον στις πρώτες δόκιμες αν θέλουμε να αντιληφθούμε κάποια στοιχεία του ,επιβάλλεται να είναι σκέτος, μετά βάλτε ένα φορτηγό ζάχαρη... :a016:

ultimamage
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2021 9:02 am
Όνομα: Ηλιας
Μηχανή:: Cafelat Robot
Μύλος:: G-iota DF64
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Έχω πιεί ποτέ σωστό espresso?

Δημοσίευση από ultimamage » Παρ Μαρ 12, 2021 3:47 pm

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας.

Μπορώ να πω με πολύ μεγάλη μου χαρά ότι σήμερα δοκίμασα καφέ από ένα μαγαζί της Θεσσαλονίκης που έχουν γράψει οι συνφορουμιτες και επαθα την πλάκα μου.

Είχε καφέ river k80 και δεν είχε καμία σχέση με ότι έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα(σαπιλες).

Θα ακουστεί χαζό αυτό που θα πω αλλά ήταν σαν να πίνω ρόφημα.
Μάλλον αυτό είναι που ονομάζετε σώμα?

Πρώτη φορά ήπια "πηχτό" καφέ.
Αυτή την στιγμή που γράφω έχουν περάσει 10 λεπτά που τον τελείωσα και ακόμα έχω ένα φοβερό aftertaste στο στόμα μου.

Πραγματικά είμαι πολύ ενθουσιασμένος.

Απάντηση