Καλησπέρα από Αγγλία

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Απάντηση
Chrisrov
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2021 3:56 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: 1ZPresso JX Pro
Τοποθεσία: Birmingham

Καλησπέρα από Αγγλία

Δημοσίευση από Chrisrov » Κυρ Φεβ 14, 2021 5:31 pm

Καλησπέρα σε όλους από το παγωμένο Birmingham!
Πριν από 1 μήνα περίπου κόλλησα το μικρόβιο του wanna be home barista (lockdown + εθισμός στον καφέ = υψηλή επικινδυνότητα για το συγκεκριμένο μικρόβιο), οπότε γράφτηκα σε παρόμοιο Αγγλικό forum και άρχισα να ψάχνω…
Πούλησα στο ebay την Delonghi Dedica και έναν φτηνό Melitta μύλο, όρισα ένα συντηρητικό budget, έψαξα, το διπλασίασα :roll:, μετά έβαλα και κάτι παραπάνω :a042:, και τελικά κατέληξα για εσπρέσο σε μία refurbished 2007 Gaggia Classic, έναν μύλο Mignon Specialita, και άλλα μπιχλιμπίδια, όπως καλαθάκια vst 18g & ims 10g, γυμνό portafilter, motta tamper, θερμόμετρο για το γάλα, και ένα εκπληκτικό distribution tool home made από φελλό και eye pins (see photo)...
Είχα την τύχη να μένει ένα μισάωρο μακρυά ένας από τους κορυφαίους Gaggia Classic refurbishers εδώ στο νησί, οπότε αγόρασα τη μηχανή από αυτόν, σε εξαιρετική κατάσταση, με τον δείκτη πίεσης περασμένο και με όλα τα parts καθαρισμένα και αφαλατισμένα, καινούργιες βίδες και gaskets - o rings κτλ, η μηχανή είναι άψογη… Το PID το έβαλα μόνος μου (αγόρασα το κιτ) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από το setup.
Πίνω 1 διπλό εσπρεσσάκι το πρωί να ανοίξει το μάτι (έχω μια "έξυπνη" πρίζα και η μηχανή ζεσταίνεται για 20 λεπτά πριν ξυπνήσω) και 1 ή 2 cappuccino...
Καμιά φορά το σκ μπορεί να χρησιμοποιήσω το V60 ή το Eva Solo, πχ σήμερα είχα όρεξη για φίλτρου.
Παλεύω ακόμα να πετύχω το εσπρεσάκι όπως το θέλω, στην αρχή είχα πάρει medium roast μονοποικιλιακό και μου έβγαινε πάντα πολύ ξινό, ό,τι και να έκανα… Τώρα πήρα ένα dark roast espresso blend και είναι πολύ καλύτερος ο εσπρέσο, πού θα μου πάει, θα τον πετύχω έτσι ακριβώς όπως τον θέλω! Όρεξη να υπάρχει και θέληση για ψάξιμο!
Χαίρομαι που βρήκα και ένα Ελληνικό σχετικό forum, είναι αλλιώς να μιλάς τη γλώσσα σου!
Πάω να φτιάξω εσπρεσάκι τώρα... :a013:
Webp.net-compress-image.jpg

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Καλησπέρα από Αγγλία

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Φεβ 15, 2021 11:37 am

Welcome in Board
Επειδή η λύση για φθηνό βασικό setup ήταν το αγγλικό ebay με μεταχειρισμένη Gaggia θα βοηθούσε θα ήταν καλό να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τον προμηθευτή με τις μεταχειρισμένες Gaggia που βρήκες.

Chrisrov
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 14, 2021 3:56 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: 1ZPresso JX Pro
Τοποθεσία: Birmingham

Re: Καλησπέρα από Αγγλία

Δημοσίευση από Chrisrov » Δευ Φεβ 15, 2021 5:43 pm

Artisti έγραψε:
Δευ Φεβ 15, 2021 11:37 am
Welcome in Board
Επειδή η λύση για φθηνό βασικό setup ήταν το αγγλικό ebay με μεταχειρισμένη Gaggia θα βοηθούσε θα ήταν καλό να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για τον προμηθευτή με τις μεταχειρισμένες Gaggia που βρήκες.
Καλησπέρα, thanks for the welcome :)
Θέλει προσοχή το Αγγλικό (και όχι μόνο φαντάζομαι) ebay, γιατί τον τελευταίο καιρό με την έκρηξη στις τιμές των Gaggia Classic, κυκλοφορούν και πολλές φόλες… Πριν πάρω αυτήν τη μηχανή, πήρα μία 2003 Classic από ebay, η οποία είχε καταχωρηθεί σαν "good working condition, frequently serviced". Όταν έφτασε στα χέρια μου είδα ότι είχα αγοράσει μια μούφα γεμάτη σκουριά εσωτερικά, με διαλυμένη αντλία, διαρροή από το boiler, σκουριασμένες, σπασμένες βίδες με χαλασμένες βόλτες κτλ... Ο πωλητής ήταν επαγγελματίας, πουλάει από ρούχα μέχρι iPads και απλώς την αγόρασε και την μεταπούλησε με margin χωρίς να έχει ιδέα. Την κράτησα με μερική επιστροφή χρημάτων μήπως μπορέσω να την αναστήσω, αλλά τελικά την πούλησα σε έναν refurbisher στα λεφτά που πλήρωσα.

Ο προμηθευτής που βρήκα, είναι χομπίστας και όχι επαγγελματίας και όταν ολοκληρώνει κάποιο project, πουλάει τη μηχανή μόνο στο "For Sale" section του Αγγλικού forum (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση άλλου forum και μόνο για να απαντήσω στην ερώτηση, αναφέρω ότι το forum είναι το https://coffeeforums.co.uk/). Οι μηχανές που πουλάει ο συγκεκριμένος (ratty) είναι πάντα σε εξαιρετική κατάσταση, με το μανόμετρο περασμένο, με το rancilio silvia steam wand, και πολύ προσεγμένο refurbishing.
Όμως… Επειδή δεν είναι επαγγελματίας, δεν υπάρχει σταθερή ροή. Όποτε έχει κάτι, βάζει αγγελία στο forum. Kαι επειδή οι μηχανές που πουλάει είναι σούπερ, σε καμιά ώρα το πολύ αφού έχει ανέβει η αγγελία, έχει μεταφερθεί ήδη στο sold... Άρα πρέπει να πετύχεις το σωστό timing, δεν είναι κάτι standard. Και μετά είναι το θέμα της αποστολής στην Ελλάδα. Δεν είμαι σίγουρος αν στέλνει εκτός UK, αν και μάλλον θα μπορούσες να βρεις μια μεταφορική να φορτώσει τη μηχανή και να τη στείλει Ελλάδα, χωρίς αυτός να εμπλακεί, και λογικά σε καλύτερη τιμή από courier (πχ yasatrans, επίσης χωρίς να έχω κανένα συμφέρον από διαφήμιση).
Γενικά στο Αγγλικό forum πωλούνται αρκετά συχνά μηχανές και μύλοι και επειδή πωλούνται εντός μιας σχετικής online κοινότητας, κατά κανόνα είναι σε καλή κατάσταση και δεν θα πέσεις σε φόλα, χωρίς αυτό φυσικά να αποτελεί εγγύηση.

Απάντηση