Νέος στο χόμπι και στην παρέα

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
tsa
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2020 1:19 am
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Υπό διερεύνηση
Οι καφέδες μου:: Ακόμη παλεύω να φτιάξω έναν να πίνεται

Νέος στο χόμπι και στην παρέα

Δημοσίευση από tsa » Τετ Δεκ 23, 2020 9:22 pm

Καλως σας βρήκα :)

Ξεκινάω το ταξίδι στον εσπρέσσο (αφού δεν μπορούμε να πάμε και αλλού).
Αφού διάβασα αρκετά πράγματα είναι η αλήθεια κατέληξα σε Gaggia Classic 2019 και για μύλο κατέληξα στον Gaggia MD15 o οποίος τελικά ίσως να μην είναι και το καταλληλότερο ζευγάρι.

Ήθελα να το πάω λίγο οικονομικά το θέμα, αρχικά κατέληξα στον graef 702 αλλά δεν τον έβρισκα εύκολα λόγω και των υφιστάμενων επιπτώσεων των μέτρων για τον covid.

Φακ νο1:
Αν και έψαξα αρκετά, δεν έβρισκα πολλές πληροφορίες για τον MD και κατόπιν εορτής βρήκα στην σελίδα της Gaggia uk οτι "είναι καλό ταίρι για τις αυτόματες Carezza κτλ. και για τα pressurized της classic αλλά ίσως πρέπει να δείτε τα υπόλοιπα μοντέλα για non pressurized"

Φακ νο 2: Αγόρασα για τις δοκιμές έναν Buondi κομμένο, έναν άκοπο απο καφεκοπτείο και ένα άκοπο από σταρμπακς. Δεν έχω καταφέρει να φτιάξω ακόμη εσπρέσσο σωστό.

με 17-18 γρ. καφέ παίρνω ως τώρα σε 28" από 126-155 γρ. καφέ. :f010:
ήτοι:
με Buonti pressurized 154gr, non pressurized 126gr
με φρεσκοκομμενο καφεκοπτείου στο 1 (ψιλότερο) του μύλου 155 non pressurized, 127 pressurized.

Πρώτο συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι κάτι δε πάει καλα γιατι ο καφες τρεχει καταρρακτης από την αρχή, δεύτερο όντως ο φρεσκοαλεσμενος ακόμη και υπό αυτές τις κακές συνθήκες παράγει καλύτερη κρέμα και φαίνεται ο μύλος να αλέθει ψιλότερα από την buondi.

Τάμπερ αυτό το τραγικο μικρό που έχει μέσα, δε βρίσκω καπου κοντά μου για κλικ εγουει δυστυχώς. (Μεσόγεια Αττικής). παταω οσο καλυτερα γινεται. αλλα παρελκόμενα naked και τέτοια δε βρίσκω εύκολα τώρα λόγω κόβιντ. (αλλά έτσι και αλλιώς είμαστε μακριά από εκεί βάσει αποτελέσματος)

Εχει κανείς διάθεση και χρόνο να βγάλουμε άκρη?

Ευχαριστώ όπως και να χει για τον όγκο πληροφορίας που έχτε μαζέψει και προσφέρετε απλόχερα.

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Νέος στο χόμπι και στην παρέα

Δημοσίευση από Earendil » Τετ Δεκ 23, 2020 10:10 pm

Τον πρώτο πράγμα που θα έκανα, θα ήταν να κρατήσω όλες τις συνθήκες ίδιες πλην μίας - του κοψίματος.
- Διάλεξε έναν καφέ σε κόκκους και κάνε δοκιμές μόνο με αυτόν
- παίξε με το non-pressurized καλαθάκι. Το άλλο βγάζει μεν ωραία κρέμα, αλλά με τεχνητό τρόπο που δε συνάδει με τον τρόπο παρασκευής του espresso. Μη δίνεις σημασία στην κρέμα σε αυτό το στάδιο
- κρατάς τα γραμμάρια και το χρόνο εκφύλισης σταθερό. Το 18 γρ. και 28" είναι ΟΚ σε αυτή τη φάση.
- και φτάνουμε στην ουσία. Φαίνεται πως θέλεις πολύ πιο λεπτό κόψιμο. Όμως αυτό θέλει προσοχή. Πρέπει να χαμηλώνεις σιγά σιγά μέχρι να το βρεις. Θα μετράς ml (ή καλύτερα ακόμα γραμμάρια ροφήματος) και θα κόβεις πιο λεπτά μέχρι να φτάσεις εκεί που πρέπει.

Κουράγιο και υπομονή. Όλοι το περάσαμε/περνάμε. Θα τα καταφέρεις

tsa
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2020 1:19 am
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Υπό διερεύνηση
Οι καφέδες μου:: Ακόμη παλεύω να φτιάξω έναν να πίνεται

Re: Νέος στο χόμπι και στην παρέα

Δημοσίευση από tsa » Τετ Δεκ 23, 2020 10:37 pm

Δυστυχώς πιο λεπτό κόψιμο δεν έχω, δεν κατεβαίνει άλλο ο μύλος.
Βγάζω τραγικά πολύ καφέ, το νερό δεν βρίσκει καμία αντίσταση. Ο καφές του μύλου είναι πιο λεπτός από τον ηδη κομμένο buondi. Με προβληματίζει ότι αν σκεφτείς ότι καλώς ή κακώς αυτοί τον έχουν κόψει για εσπρεσσομηχανή και ο μύλος βγάζει και ένα κλικ πιο λεπτό, που πρέπει να φτάσει?

Θέλω να πω ότι θα περίμενα με κακές συνθήκες να πάρω 80-90 ml οχι 120+ νομίζω είναι τεράστια απόσταση για να φταίει μόνο ο καφές.

edit: Ευχαριστώ για την απάντηση, δεν έχω απογοητευθεί ακόμη. Δεν είμαι κοντά αλλά ούτε και μακριά από αυτό.

Edstah
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Οκτ 12, 2016 8:43 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Gaggia New Baby
Μύλος:: Fiorenzato F4 Eco
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Roasters Kolektiva,Cup10,Round Cup,Zebu

Re: Νέος στο χόμπι και στην παρέα

Δημοσίευση από Edstah » Πέμ Δεκ 24, 2020 12:34 am

Δυστυχως εαν βρισκεσαι στο ψιλοτερο σημειο αλεσης του μυλου σου και εχεις τετοια ροη, πρακτικα δεν κανει για εσπρεσσο εκτος εαν υπαρχει καποιο mod για ακομα ψιλοτερη αλεση. Με καφε σουπερ μαρκετ δεν θα βρεις ακρη σε καμια περιπτωση. Περα απ'το οτι ειναι εξαιρετικα χοντροκομμενοι για εσπρεσσο, ειναι και εντελως μπαγιατικοι.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ουτε και με το pressurized μειωθηκε καπως ο χρονος εκχυλισης. Οχι οτι θα επαιρνες κανενα σοβαρο αποτελεσμα, αλλά τουλαχιστον κατι που να πινεται βρε αδερφε.

Εν ολιγοις, πας για αλλο μυλο για να μπορεις να ρυθμισεις την εκχυλιση σου και να εχει νοημα η οποιαδηποτε μετρηση γραμμαριων ή χρονου. Εως τοτε, εαν εχεις καποιο καφεκοπτειο κοντα μπορεις να ζητησεις κομμενο καφε για εσπρεσσο(προς το ψιλοκομμενο μιας και η Classic δουλευει στα 12bar αν δεν κανω λαθος) και να ελπιζεις να εχεις ενα ανεκτο αποτελεσμα :OOPS:

tsa
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2020 1:19 am
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Υπό διερεύνηση
Οι καφέδες μου:: Ακόμη παλεύω να φτιάξω έναν να πίνεται

Re: Νέος στο χόμπι και στην παρέα

Δημοσίευση από tsa » Πέμ Δεκ 24, 2020 1:09 am

Κάπου εκεί καταλήγω και εγώ, δυστυχώς βαρέθηκα να κάνω ακύρωση παραγγελίας λόγω πληρωμής με κάρτα κτλ. κ τώρα ξέμεινα με ένα μύλο που btw εχει καλό interface κτλ αλλά δεν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου. Δεν ξέρω αν έπαιρνε καμια μοντα με δακτύλιο (τύπου graef) αλλά και πάλι..

Όπως και να έχει τουλάχιστον να βρω έναν καφέ να απολαύσω την αγορά μου στις γιορτές ή μέχρι να βγάλω άκρη με τους μύλους. Αν έχει κάποιος να προτείνει καναν τέτοιο καφέ.. Λυπάμαι πολύ που με μια πολυκαφετιέρα μόρρις έπινα καλύτερο καφέ απο το μάρκετ απότι τώρα. Πάω για τις αγγελίες για πώληση μύλου, ευχαριστώ παιδιά.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νέος στο χόμπι και στην παρέα

Δημοσίευση από Zen308 » Πέμ Δεκ 24, 2020 5:07 pm

Καλωσόρισες!

Η περίπτωση σου είναι το κλασσικό παράδειγμα ότι πρώτα φροντίζουμε για το μύλο και δευτερευοντως για την μηχανή.
Απο προσωπική πείρα, η classic μπορεί να φτιάχνει εξαιρετικό εσπρέσο αλλά έχει απαιτήσεις σε σωστο μύλο.
Το λιγότερο που θα κοίταζα για τη gaggia θα ήταν ένας K3, ακόμη καλύτερα 2ο χέρι για να γλυτώσεις λ7 και του αλλάζεις μόνο τα μαχαίρια αν χρειαστεί. Κοίτα και στις αγγελίες του φόρουμ.

tsa
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2020 1:19 am
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Υπό διερεύνηση
Οι καφέδες μου:: Ακόμη παλεύω να φτιάξω έναν να πίνεται

Re: Νέος στο χόμπι και στην παρέα

Δημοσίευση από tsa » Παρ Δεκ 25, 2020 12:21 am

Σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον, σωστά μιλάς. δυστυχώς γιατί δεν είχα την υπομονή να περιμένω να πάρω έναν graef επιλέγοντας να ψωνισω από το ίδιο μαγαζί και τα 2 προϊόντα για να μην τρέχω. Πλήρωσα και 30 ευρώ παραπάνω χωρίς αντίκρυσμα.

Για πολλά παραπάνω δεν υπήρχε δυνατοτητα, ήδη το γυναικάκι με κοιτάζει περίεργα, αλλιώς έπρεπε να ρίξω πολύ την ποιότητα της καφετιέρας που για ναμαι ειλικρινής σημαντικός πολύ ο μύλος, ναι, αλλά αλεσμένο καφέ κάθε 2 μέρες από καφεκοπτείο μπορώ να έχω αλλά να παίρνω τον αλεσμένο καφέ από το σπίτι να μου τον φτιάχνουν έξω δε γίνεται.

Φευ, οι παρορμητικές αγορές τα έχουν αυτά, μετά από παρότρυνση του φίλου παραπάνω πήγα στο νησί του καφέ και κόψαμε 100γρ και ένα κλικ παρακάτω απότι κόβουν για την δική τους μηχανή (άλλο χαρμάνι όμως) και είδα τον καφέ τον αλήθινό, δηλ, στα 25"-28" πήρα 65-68 γρ. καφέ από (non pressurized) και βγήκε decent το αποτέλεσμα, πρώτη φορά κατάλαβα τη γλυκάδα που υποτίθεται είχε να δώσει το χαρμάνι. Θεωρητικά, ίσως παίρνει και λίγο πιο ψηλό για να δω καλύτερη ροή για το οποίο πολύ πιθανό να φταίει και το τάμπερ (έχω το πλαστικό της καφετιέρας και δε παραγγέλω τώρα να μου έρθει μετά από κανα μήνα, αν βρω κάπου κοντά θα πάω να το πάρω).

Άβαταρ μέλους
Earendil
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 6:01 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: ECM Classika PID II
Μύλος:: Eureka M. Specialita
Οι καφέδες μου:: Kenya AA Ndumberi | Colombia El Cedral

Re: Νέος στο χόμπι και στην παρέα

Δημοσίευση από Earendil » Παρ Δεκ 25, 2020 1:52 am

Αντώνη είναι πολύ θετικό το ότι είδες ενθαρρυντικό αποτέλεσμα στη γεύση.
Ωστόσο τα 65-68γρ. εξακολουθουν να είναι πολλά, κάτι που σημαίνει πως για τη Gaggia σου θέλεις ακόμα πιο λεπτό κόψιμο με το δικό τους μύλο.
Για την ακρίβεια, ο καφές που βγήκε είναι περίπου διπλάσιος από το κανονικό. Στα 17γρ περιμένεις να πάρεις 34γρ ρόφημα, δηλαδή αναλογία 1:2. Μάλιστα κάποιοι προτιμούν πως το 1:1,5. Νομίζω πως είσαι στο πάνω μέρος του Lungo αυτή τη στιγμή.

Ρίξε μία ματιά σε αυτό το video:
https://youtu.be/F4wrUP4c5P4


Παρεμπιπτόντως κάνεις καλό πάτημα; Χρησιμοποιείς το πλαστικό tamper με το οποίο ήρθε η μηχανή; :a014:
Νομίζω πως το θέμα είναι ξεκάθαρα στο κόψιμο, αλλά ένα πιο δυνατό πάτημα, ίσως βοηθήσει.

tsa
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 20, 2020 1:19 am
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Υπό διερεύνηση
Οι καφέδες μου:: Ακόμη παλεύω να φτιάξω έναν να πίνεται

Re: Νέος στο χόμπι και στην παρέα

Δημοσίευση από tsa » Παρ Δεκ 25, 2020 5:33 am

Σωστά ναι, πολλά είναι και πάλι. Παίζει να το έχω δει 5 φορές αυτό το βίντεο.
Γενικότερα διαβάζω πως οι classic έχουν opv ρυθμισμένη στα 12 bar το οποίο κατά κοινή ομολογία είναι πολύ, οπότε προφανώς για να βρει αντίσταση θέλει τσιμέντο δηλ, πολύ λεπτοκομμένο καφέ και πάτημα ελέφαντα.
Ισως να είναι αναπόφευκτη αυτή η μόντα τελικά και φθηνή. (χάνεις την εγγύηση βέβαια, εκτός αν επαναφέρεις την παλαιά ρύθμιση).

Μίλησα και με τον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο και μου φάνηκε ότι τους κούφανα. Ακόμη περιμένω τον τεχνικό να με πάρει τηλέφωνο βέβαια, μάλλον θα με παρει για τα χρόνια πολλά.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Νέος στο χόμπι και στην παρέα

Δημοσίευση από dkstopo » Παρ Δεκ 25, 2020 6:45 am

Έχουν ταινίες ασφάλειας και άμα την ανοίξεις χάνεις την εγγύηση?
Η opv είναι για να ρυθμίζεται. Χωρίς μανόμετρο πως θα την κατεβάσεις?
Εάν έχεις coffeisland κοντά σου πάρε 150γραμ από τον master κομμένο στο 1.3, όχι στο 2.5 που θα σου προτείνουν.
Δοκίμασε και τα pods illy https://www.skroutz.gr/s/18012911/Illy- ... 1caps.html στο μονό καλαθάκι όπως είναι, θα πιεις τον πρώτο σου καφέ με τις ρυθμίσεις όπως έχει.
Για τον μύλο σου δεν έχω άποψη.
Το νήμα είναι σε λαθος μεριά όποτε καλα Χριστούγεννα, μέρα που είναι!! :lick: :lick:
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Απάντηση