Καλησπέρα στο forum

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Καλησπέρα στο forum

Δημοσίευση από dasimo » Κυρ Οκτ 25, 2020 6:17 pm

Νέος στο forum, αρκετά παλιός στον καφέ!
ανάβάθμιση εξοπλισμού απο μια καρα μονταρισμένη gaggia baby και εναν mdf (που παίρνω πολύ καλά αποτελέσματα) σε μια bezzera bz10 και ενα μύλο της Nuova Simonelli (Grinta). Καλώς σας βρήκα ! Ειμαι ο Δημήτρης απο την Αθήνα!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Καλησπέρα στο forum

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Οκτ 26, 2020 12:17 pm

Καλώς ήρθες φίλε Δημήτρη και πολύχρονος!

Άβαταρ μέλους
GeorgeS
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2019 5:57 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: TAF Pianeta Blend
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλησπέρα στο forum

Δημοσίευση από GeorgeS » Δευ Οκτ 26, 2020 5:01 pm

Καλωσήρθες και χρόνια πολλά με υγεία και πετυχημένα καφεδάκια! :coffee: :oneup:

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλησπέρα στο forum

Δημοσίευση από dasimo » Τρί Οκτ 27, 2020 7:23 am

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Καλώς σας βρήκα. Ήταν περιπετειώδης η αγορά απο το coffeeitalia και δυστυχώς είχε άγχος....και έχει μέχρι την Παρασκευή που είναι προγραμματισμένη η παραλαβή. Να πω κατά αρχήν ότι είμαι κάτοχος μιας καταπληκτικής Gaggia Baby και ενός MDF εδώ και δώδεκα χρόνια . Μετά από δεκάδες αλλαγμένες φλάντζες , naked portafilter , δεκάδες αφαλατώσεις αποφάσισα να αλλάξω εξοπλισμό. Τον Ιούνιο αποφάσισα να κάνω ένα rehaul την μηχανή και τσεκάροντας το boiler δεν περνούσε πλέον τα ποιοτικά στάνταρ . Γρήγορο το αλουμίνιο το πρωί δεν λέω αλλά πλέον είχε παρέλθει το καλυτερο μέρος της ζωής του. Έτσι ξεκίνησε η αναζήτησή εξοπλισμού. Από εκεί και πέρα το χάος....HX, double boiler....PID, single με PID, E61? Χαος.
Η απόφαση έπρεπε να παρθεί σε επίπεδο budget πλέον....όχι ότι δεν μπορούσα να ανέβω παραπάνω , απλά δεν ήθελα. Γενικό σέρβις του MDF και μου δείχνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμη ειδικά μετά από τα καινούργια μαχαίρια που του είχα βάλει το 2016.
Πάμε στην αγορά τώρα...expobar bretwus IV ,VBM domobar Junior οι 2 two boiler που διάλεξα..Μόνο η expobar με PID (η VBM ανεβαινε πολύ και σε τιμή και σε footprint). Για κάποιο λόγο δεν ήθελα Lelit (κακώς)που μάλλον είχε να κάνει με την πληθώρα consumer επιλογών. ECM και Rocket ανέβαιναν πολύ. Αποκλείστηκε η Expobar λόγω φινιρίσματος και ουσιαστικού κλεισίματος της εταιρίας (και εσωτερικά χάνανε λίγο σε μονώσεις και διαμόρφωση , αλλά και χύμα κατά την γνώμη μου καλωδίων ). Η απόφαση ήταν μια Vibiemme Domobar Junior 2b χωρίς PID. Παραγγελία από το coffeeitalia με bonus έναν Anfim μύλο . Μετά από μια εβδομάδα ανταλλαγής email μου ξεφουρνίζουν ότι δεν έχουν το σετ και μου δίνουν άλλες επιλογές. Nuova Simonelli Musica Lux (συν 200 ευρώ,..,) και την Bezzera bz10. Να τονίσω εδώ ότι η bezzera ήταν από την αρχή η επιλογή μου που για κάποιο λόγο δεν έκανα......τα είχε όλα HX(άρα λιγότερη ανάγκη για PID), το elektra group head που είναι θερμαινόμενο και πολύ πιο γρήγορο για το πρωινό, εύκολη συντήρηση , κλπ......Να μην σας κουράζω μου έδωσαν την επιλογή στα 1100 ευρώ την bezzera με έναν rocky η έναν grinta μύλο (και οι δυο 50αρηδςς doserless) και προχώρησα στο σετ bezzera , Nuova simonelli grinta. Τώρα αναμονή και στα κάρβουνα μέχρι την Παρασκευή. Σας ευχαριστώ πολύ για την θερμή υποδοχή και εύχομαι οι συνθήκες να φτιάξουν και να συναντηθούμε και από κοντά!

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Καλησπέρα στο forum

Δημοσίευση από PublicDomain » Τρί Οκτ 27, 2020 11:01 am

αυτό προσπαθούμε όλοι εδώ να φτάσει κάποιος στη μηχανή που χρειάζεται με τη λιγότερο δυνατή ταλαιπωρία γιατί και τα χρήματα είναι αρκετά αλλά και γιατί δεν υπάρχει η ευελιξία πολλών κινήσεων!

πχ σκέψου μετά από όσα τράβηξες να μη σου ταιριάζει ο μύλος ή κάτι άλλο!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
GeorgeS
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2019 5:57 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: TAF Pianeta Blend
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλησπέρα στο forum

Δημοσίευση από GeorgeS » Τρί Οκτ 27, 2020 12:45 pm

Καλορίζικα τα νέα σου παιχνίδια. Φοβερή η αίσθηση μόλις θα τα στήσεις για πρώτη φορά στο πάγκο.
Αναμένουμε φωτογραφικό υλικό φυσικά :clap: :oneup:

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλησπέρα στο forum

Δημοσίευση από dasimo » Τρί Οκτ 27, 2020 3:15 pm

Σας ευχαριστώ παρά πολύ !
Σήμερα παρηγγειλα από το blue star coffee.....
Competition φίλτρα, naked , καθαριστικά, αποσκληρηντικα δεξαμενής britta, tamper, tamper station και mat....ένα σωρό ψιλολοιδια. Άλλο ένα διακοσάρι έφυγε εκεί και για αυτό ήμουν αυστηρός με το budget . Την επόμενη εβδομάδα θα ακολουθήσει φωτορεπορτάζ ! Και πάλι ευχαριστώ πολύ !

jimlertas
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 12:07 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Δεν έχω αποφασίσει!
Μύλος:: Είμαι στο ψάξιμο!
Τοποθεσία: Αργυρούπολη

Re: Καλησπέρα στο forum

Δημοσίευση από jimlertas » Τετ Οκτ 28, 2020 9:57 am

Πολύ σε χαίρομαι! Εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα πάρω καινούργιο ή μεταχειρισμένο εξοπλισμό και ακόμα ψάχνω τις αγγελίες.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλησπέρα στο forum

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Οκτ 29, 2020 12:14 am

συνονόματε, χρόνια μας πολλά!
Δεν ξέρω το budget σου αλλα θέλει ψαξιμο. Καθόρισε τις αναγκες σου πρωτα απ ολα. Εγω ας πούμε παρα λιγο να παρω μια dual boiler που θα ηθελε ακριβη συντήρηση (ακομη και η αφαλάτωση ειναι ακριβη) και θα ήθελε και καμια ωρα να φτάσει σε θερμοκρασία.
Τελικά η μπίλια εκατσε στη bezzer bz10 που νομίζω οτι τα έχει όλα (εκτός απο pid, που διαβάζω οτι μάλλον δεν το χρειάζεται τοσο πολυ το HX boiler). O μύλος που πήρα (στήν ουσία ηταν δώρο της εταιρίας με δευτερη επιλογή τον Rocky (οχι ακόμη ενας Rocky!) είναι ερωτηματικό. Αν δεν δουλεψει πάμε για Vario και εμεις!
Τωρα....μπαγιάτικο καφέ για δοκιμές έχουμε και αυριο πάω Sapid και Taf για αγορά φρέσκου καφέ.....και περιμένω την Παρασκευή τον ταχυδρόμο στη πορτα!

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλησπέρα στο forum

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Οκτ 29, 2020 6:45 pm

Ενταξει....απο που να αρχίσω και πού να τελειώσω.....12 ωρες στην πρίζα πρέπει να μείνει λέει....την 5η εφτιαχνε καφε η καημένη! :respekt: :respekt: :respekt:
Αυριο περιμένω και τον Nuova Simonelli Grinta να ολοκληρώσω....σήμερα έκοψα απο τον MDF, μια χαρά συνεργάστηκαν οι Ιταλίδες!
https://postimg.cc/YhNPvK3q
https://postimg.cc/mtZn1p6Y
https://postimg.cc/qzm5sc99

Απάντηση