Γειά σας!

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Απάντηση
a1san
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 9:12 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Pl041 Plus PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Οι καφέδες μου:: Ipannema-Segafreddo

Γειά σας!

Δημοσίευση από a1san » Τρί Ιουν 30, 2020 7:04 pm

Γειά σας!

Την καλησπέρα μου στην παρέα!Τι κάνουμε? Ευχομαι να είστε όλοι καλά και να απολαμβάνουμε τις καφεδάρες μας!

Λοιπόν, είμαι ο Δημήτρης και εκτός των άλλων καθημερινών παθών, ένα παθος είναι και το καλό καφεδάκι!

Το espress-ακι το πρωτογνωρισα οταν δούλευα σαν φοιτητης σε καφετέρια στη θέση του μπουφέ!

Είχα ερωτευθεί, αν όχι εθιστεί με αυτον τον Segafredo extra mild,μια ευγενική χορηγία - απόσταξη απο μια Wega Polaris 3πλή.

Τότε λοιπόν στα χρόνια εκείνα (εποχες 2000),μια ιδέα είχε δημιουργηθεί, οτι κάποια στιγμή, όταν όλα θα ήταν καλά και όταν οι μηχανές με ενα γκρουπ είναι πλέον προσιτές , μια μηχανούλα για να βγάλεις τα απωθημένα του barista , θα γινόταν δική μου.
Στα χρόνια που περάσαν,μηχανες ηρθαν και φυγαν , καμια όμως δεν ήταν ημιεπαγγελματική η επαγγελματικη.Οποτε περασαμε απο delonghi , σε Krups, και τα τελυεταια χρονια λογω χρονου μονοπολουσε τον καθημερινο καφε του σπιτιου μια Νεσπρεσο.

Πριν 5 ημέρες έγινα και εγώ πλεον κατοχος, (θέλω να πιστεύω) ενος καλου μύλου και μιας καλής μηχανούλας.
Θέλω να πιστέυω γιατι προς το παρόν είμαι λιγακι απογοητευμένος αφού ή θέλει τρόπο ή θέλει κόπο μιας και δεν τα έχω βρει ακόμα γευστικά μαζι τους και έχω χαλάσει ήδη 2κιλά καφέ...

Μηχανή - Lelit Glenda Plus Pid
Μύλος - Eureka Mignon Specialita.
Portafilter 58 mm + Botomless Portafilter -
Vst baskets 15gr και 18 gr
viber_image_2020-06-30_11-41-34.jpg
.
viber_image_2020-06-30_11-40-51.jpg
viber_image_2020-06-30_11-41-34.jpg
Συνημμένα
viber_image_2020-06-30_11-41-11.jpg

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Γειά σας!

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Ιουν 30, 2020 7:48 pm

πολύ καλή μηχανή και μύλο φίλε μου να τα χαίρεσαι. :oneup:
από τον μύλο στα 10 δεύτερα πρέπει να είναι κάπου 14 με 15 γραμμάρια καφέ, αν ναι πήγαινε σε 16-17 γραμμάρια 1:2 σε 25-30 s εκχύλιση και ανάλογα με το τι γεύση θα πάρεις πράττεις ανάλογα.Αν χρησιμοποιείς specialty καφέ θέλει 19-20 γραμμάρια ανάλογα τον μπούσουλα που γράφει η συσκευασία.

Μπορεί να είναι και ο καφές που χρησιμοποιείς και να μην κολλάει γευστικά. :coffee:

a1san
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 9:12 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Pl041 Plus PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Οι καφέδες μου:: Ipannema-Segafreddo

Re: Γειά σας!

Δημοσίευση από a1san » Τρί Ιουν 30, 2020 7:55 pm

johnsin έγραψε:
Τρί Ιουν 30, 2020 7:48 pm
πολύ καλή μηχανή και μύλο φίλε μου να τα χαίρεσαι.
Μπορεί να είναι και ο καφές που χρησιμοποιείς και να μην κολλάει γευστικά. :coffee:
Καλώς σε βρήκα καλέ μου φίλε,σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα να σαι καλά.Καλές και απολαυστικές αποστάξεις!

Αν θέλεις γιατί με πήρε το παράπονο ρίξε και μια ματιά εδώ viewtopic.php?f=5&p=92918#p92918 μήπως και γίνει το θαύμα! :worthy:

:respekt:

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Γειά σας!

Δημοσίευση από johnsin » Τρί Ιουν 30, 2020 9:12 pm

Νομίζω ότι η απάντηση του οδυσσέα θα σε καλύψει απόλυτα βάλε και το διπλό της λελιτ και κανε δόκιμες και μην ξεχνάς να παίζεις με μια παράμετρο μόνο.

Αύριο με την ησυχία σου θα τα καταφέρεις :oneup:

Απάντηση