Καλησπέρα

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Απάντηση
manosfff
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2020 2:48 pm
Όνομα: manos
Μηχανή:: rancilio silvia
2η Μηχανή:: delonghi ec 155
Μύλος:: bezzera bb105
Επικοινωνία:

Καλησπέρα

Δημοσίευση από manosfff » Τρί Ιουν 23, 2020 10:13 pm

Εδώ και 6 χρόνια έχω μια delonghi ec 155. Από την αρχή του χρόνου μου είχε μπει στο μυαλό να πάρω μια αυτόματη με μύλο. Διαβάζοντας τα ππολθ χρησιμα σχολεία σας εδώ μέσα κατέληξα να κρατήσω την μηχανή και να αγοράσω έναν μύλο. Αρχικά παρήγγειλα στον graef cm 702. Παράλληλα έψαχνα να βρω κάτι καλύτερο σε μεταχειρισμένο. Τελικά βρήκα και αγόρασα έναν bezzera bb105. Ψάχνοντας στο ίντερνετ και εδώ μέσα εκανα και πατέντα στην μηχανή και μετετρεψα το καλαθάκι σε non pressurized. Αφού ξόδεψα περίπου 600 γραμμάρια καφέ σε δοκιμές μέχρι να βρω το κόψιμο που ταιριάζει στην μηχανή μου είχα ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα . Ο καφές δεν έχει καμία σχέση με τον καφέ που επίνα μέχρι τώρα. Η γεύση είναι πολύ καλύτερη. Βέβαια ειμαι ακόμα στην αρχή. Επόμενος στόχος μια καλύτερη μηχανή. Ευχαριστώ για τα πολύ χρήσιμα σχολεία σας με γλίτωσαν από πολύ ψάξιμο και αχρειαστες δαπάνες.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Καλησπέρα

Δημοσίευση από Gespresso » Τετ Ιουν 24, 2020 7:51 pm

Καλώς ήρθες στην παρέα!

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Καλησπέρα

Δημοσίευση από PublicDomain » Τετ Ιουν 24, 2020 8:44 pm

και εις ανώτερα!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Απάντηση