Καλησπέρα και από εμένα!

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Καλησπέρα και από εμένα!

Δημοσίευση από panos0121 » Τετ Μαρ 18, 2020 11:59 pm

Η αλήθεια είναι ότι το "θαυματουργό" που ανέφερα πιο πάνω ισως είναι λίγο υπερβολικο.. Παρ όλα αυτά εγώ με την προσθήκη του pid είχα εμφανώς καλύτερα αποτελέσματα.. Για την μέτρηση της θερμοκρασίας προβληματιστηκα κι εγώ στην αρχή αλλά θέτωντας το - 17 ως αρχικό μπούσουλα και με γνώμονα τη γεύση πιστεύω έχω καταφέρει να είμαι στο +-1 από την πραγματική.. Και όταν λέμε πραγματική εννοούμε την αρχική θερμοκρασία που θα βρέξει το πακ.. Εννοείτε ότι καθώς κυλάει ο χρόνος θα υπάρχει βύθιση η οποία σε τρεις υποθετικά ίδιες εκχυλισεις, χωρίς το pid, εικάζεται ότι είναι μέχρι και - 20 βαθμούς.. με το pid - 8.. Και με χαλκοσωληνα και μόνωση με armaflex στους - 2..διαφωνω με την έκφραση που χρησιμοποίησε ο Απόστολος ότι αν υπάρξει κέρδος θα είναι πολύ μικρό.. Τα 60ml δεν θα πέσουν ακαριαία μέσα στα 100..θα πέσει 1,5ml/sec περίπου.. Σε ορισμένες περιπτώσεις ίσως και λιγότερο.. Οι αντιστάσεις της gaggia είναι πολύ δυνατές να κεφαλωσουν την ενδεχόμενη διαφορά θερμοκρασίας και γι αυτό και ένα pid που δεν έχει ρυθμιστεί σωστά ορισμένες φορές ξεπερνά τη θερμοκρασία που έχουμε ορίσει ως επιθυμητή.. Το μεγαλύτερο πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι ότι το pid δεν έχει ένδειξη από την πραγματική θερμοκρασία του νερού.. Έχει από το τοιχωμα του boiler.. Και όταν η πτώση που διαβάζει ο αισθητήρας στο τοιχωμα είναι - 3 βαθμους(σ εμένα τόσο είναι) στο νερό είναι περίπου - 7..και όταν έχει οβερσοτ +1 στην πραγματικότητα μάλλον είναι +2..ισως και παραπάνω.. Στην πραγματικότητα αυτήν την ταλάντωση θέλουμε να περιορίσουμε με τον χαλκοσωληνα και τη μόνωση.. Κι εγώ σε αυτό το στάδιο βρίσκομαι να μαζέψω πληροφορίες και υλικά όμως τα μαγαζιά είναι κλειστά.. Προέχει η υγεία μας.. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.. 92-93 βαθμοί στο φελιζολ στα 60ml είναι πολυ..δεν έχεις ατμούς όταν φλασαρεις μετά από μισή ώρα ζέσταμα;

Πάντα καλοπροαιρετα σεβομενος όλες και όλων τις αποψεις..

Απάντηση