Καλώς σας βρήκα.

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Μαρ 09, 2019 3:27 pm

Βασίλη απ´το φοβερό νησί καλώς ήρθες!
Η διατήρηση της θερμοκρασίας στα επιθυμητά επίπεδα είναι το Νο1 πρόβλημα για οποιαδήποτε μηχανή που παρασκευάζει εσπρέσο εξαιτίας των αρκετών απωλειών κατά μήκος της διαδρομής του νερού. Το manual αναφέρει λίγα λεπτά, αλλά αυτό αφορά μόνο τη θερμοκρασία του νερού μέσα στο boiler. Πέρα από το ίδιο το νερό πρέπει να ζεσταθούν και τα υπόλοιπα στοιχεία της μηχανής με τα οποία θα έρθει σε επαφή το νερό και μοιραία θα χάσει θερμότητα. Γι’ αυτό σε μεγαλύτερες μηχανές με μακρύτερες διαδρομές, Ε61, θερμοσιφωνικά κυκλώματα κλπ ο χρόνος προθέρμανσης φτάνει και τα 40 λεπτά.
Συνεπώς, πρέπει να αφήνεις τη μηχανή αρκετά λεπτά ώστε να ζεσταθεί καλά το group, αλλά και το portafilter που θα έχεις πάνω κουμπωμένο. Ακόμα και η κούπα σου καλό είναι να έχει προθερμανθεί για να διατηρήσει ζεστό το ρόφημα. Προσωπικά την ζεσταίνω σε δευτερόλεπτα γεμίζοντας την με νερό απ’ το boiler, αλλά στην δικιά σου περίπτωση θα πρότεινα να μην το κάνεις γιατί έτσι «ξοδεύεις» ζεστό νερό από ένα boiler που είναι αρκετά μικρό. Καλύτερα να τις έχεις τοποθετημένες ανάποδα στο επάνω μέρος της μηχανής σου.

Σχετικά με τον καφέ, οποιοδήποτε φρέσκο blend έχω δοκιμάσει από τα μαγαζιά που προτείνουμε κατά καιρούς όπως taf, mokka, samba, distretto, taresso, exo’s, kudu, cup10 είναι ισορροπημένα με μέτριες ως ελάχιστες οξύτητες και ταιριάζουν με το γάλα. Μηδενική οξύτητα έχω βρει μόνο στον φίλο μου τον Μιχάλη από τη distretto σε ένα καφέ που είχα δοκιμάσει στο προηγούμενο φεστιβάλ με Ιταλικό ψήσιμο. Κάνε μια επικοινωνία να τον ρωτήσεις αν υπάρχει ακόμα.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από Nimrodel » Σάβ Μαρ 09, 2019 5:54 pm

Αχ καλέ...Βασίλη, τώρα είδα το νησί! Εγώ είμαι κατά το ήμισυ από τη Νάξο (πάω τα καλοκαίρια).. τι καλά..πολύ χάρηκα τώρα!

Αποστολη, έχεις δοκιμάσει κανένα από τα μπλεντ για φρέντο? (Έρχεται καλοκαίρι και θέλω ένα για τη δουλειά). Μαζικής κατανάλωσης, χαμηλή οξύτητα. Μέχρι στιγμής πίνουμε ζεστό.

bbtwin
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2019 10:03 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Bezzera Unica
2η Μηχανή:: -
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: -
Οι καφέδες μου:: specialty
Τοποθεσία: Νάξος

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από bbtwin » Σάβ Μαρ 09, 2019 8:18 pm

Nimrodel έγραψε:
Σάβ Μαρ 09, 2019 5:54 pm
Αχ καλέ...Βασίλη, τώρα είδα το νησί! Εγώ είμαι κατά το ήμισυ από τη Νάξο (πάω τα καλοκαίρια).. τι καλά..πολύ χάρηκα τώρα!

Αποστολη, έχεις δοκιμάσει κανένα από τα μπλεντ για φρέντο? (Έρχεται καλοκαίρι και θέλω ένα για τη δουλειά). Μαζικής κατανάλωσης, χαμηλή οξύτητα. Μέχρι στιγμής πίνουμε ζεστό.
Ωραία, θα πιούμε καφεδάκι το καλοκαίρι στη Νάξο!
Σας ευχαριστώ όλους

Απάντηση