Καλημέρα, καλή χρονιά, καλούς καφέδες και καλά κρασά

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Απάντηση
Funkys
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2017 2:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Καλημέρα, καλή χρονιά, καλούς καφέδες και καλά κρασά

Δημοσίευση από Funkys » Δευ Ιαν 02, 2017 2:48 pm

Καλημέρα από Θεσσαλονίκη, καλώς σας βρήκα καλή χρονιά να έχετε όλοι. Άντε να μπω σιγά σιγά και εγώ στην παρέα, Για οικονομικούς λόγους θα ξεκινήσω με κάτι μεταχειρισμένο, αν έχετε να προτείνετε κάτι περιμένω προτάσεις, με αρκετή έρευνα θα προτιμήσω κάτι σε gaggia, ότι πιο φθηνό με επαγγελματικά χαρακτηριστικά, απότι κατάλαβα :)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Καλημέρα, καλή χρονιά, καλούς καφέδες και καλά κρασά

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιαν 02, 2017 4:19 pm

Καλώς ήρθες και Καλή Χρονιά.
Όταν λες "επαγγελματικά χαρακτηριστικά" εννοείς να έχει το μίνιμουμ των δυνατοτήτων για να φτιάξεις ένα σωστό εσπρέσο σπίτι σου ή την θέλεις για μαγαζί; Για την πρώτη περίπτωση αν θέλεις οπωσδήποτε Gaggia μεταχειρισμένη κοιτάς για μοντέλο πριν το 2015 αλλιώς ψάχνεις για Lelit, Rancilio Silvia, Oscar Simonelli...Ότι και να πάρεις όμως θα πρέπει να το συνδυάσεις με ένα καλό μύλο οπότε πρέπει να δεις το μπάτζετ σου συνολικά.

Funkys
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2017 2:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καλημέρα, καλή χρονιά, καλούς καφέδες και καλά κρασά

Δημοσίευση από Funkys » Δευ Ιαν 02, 2017 6:43 pm

Για το σπίτι, για ένα σωστό καφέ και ένα σωστό αφρόγαλα. Επαγγελματική εννοώντας κομέρσιαλ πορταφίλτερ, νον πρεσουραιζτ καλαθάκια, βαλβίδα εκτόνωσης και ακροφύσιο που δε θα κάνει λατε αρτ αλλα τουλάχιστον θα κάνει το γάλα αφρο. Rancillio, lelit κτλ φυσικά και προτιμώ κατά τας γραφάς αλλα οικονομικά πάω 300 πάνω οπότε γιαυτό μιλάω για gaggia classic την παλιά αν βρω ή baby dose new baby κτλ. Να υπογραμμίσω ότι δεν έχω καμία απολύτως ιδέα, απλά έχω πάθος και έψαξα - διάβασα όσο μπόρεσα, γιαυτό και λέω ότι λέω :)

Funkys
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2017 2:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καλημέρα, καλή χρονιά, καλούς καφέδες και καλά κρασά

Δημοσίευση από Funkys » Δευ Ιαν 02, 2017 6:57 pm

να παραθέσω επίσης αυτή την αγγελία που με έψησε, http://www.xe.gr/spiti-kipos/kafetieres ... 40055.html αλλα στα τυφλά με αυτή την τιμή το φοβάμαι λίγο, οπότε φίλοι από Αθήνα που μπορείτε να την τσεκάρετε, νομίζω είναι καλή φάση, αν δουλεύουν όλα σωστά :)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Καλημέρα, καλή χρονιά, καλούς καφέδες και καλά κρασά

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Ιαν 02, 2017 8:23 pm

Φαίνεται καλή περίπτωση, αλλά θα πρέπει:
1. Να την δεις από κοντά ή καλύτερα να την δει κάποιος που να έχει κάποια ιδέα για να εκτιμήσει φθορές κ πόσο καλά συντηρημένη είναι. Εγώ θα ζητούσα απ' τον ιδιοκτήτη να μου φτιάξει κ ένα καφεδάκι για να διαπιστώσω οτι όλα πάνε καλά.
2. Να διαβάσεις λίγα (έως πολλά) πράγματα για την παρασκευή εσπρέσο, γιατί δεν θα πατήσεις ένα κουμπί κ θα βγει καφές. Ούτε latte θα βγει. Ούτε art.
3. Να πάρεις μύλο.

Funkys
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2017 2:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Καλημέρα, καλή χρονιά, καλούς καφέδες και καλά κρασά

Δημοσίευση από Funkys » Δευ Ιαν 02, 2017 10:03 pm

Γιαυτό λέω για τους φίλους από Αθήνα, για να μπορέσουν να την δουν από κοντά καθότι είμαι από Θεσσαλονίκη, Το 2 το έχω κάνει σε μεγάλο βαθμό,απλά χρειάζομαι και μηχανή για να κάνω δοκιμές, έχω προς το παρόν μια united για τα πανηγύρια και όπως είναι λογικό δε βοηθάει. Το 3 αν μου το επιτρέψουν τα οικονομικά μου ασφαλώς και θα είναι η επόμενη αγορά μετά την μηχανή. Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα και τις συμβουλές!

Απάντηση