New kid on the block...

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Άβαταρ μέλους
siva
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2011 1:14 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Gaggia Baby Dose
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Σπάρτη
Επικοινωνία:

New kid on the block...

Δημοσίευση από siva » Σάβ Δεκ 24, 2011 5:59 pm

Γεια χαρά σε όλη την παρέα! Με λένε Γιάννη, βρίσκομαι με το 1,5 πόδι στα 30 αλλά ακόμη παλεύω με ανεμόμυλους..

Τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά με τον μόλις 30 ημερών γιο μου και προσπαθώ να του εξηγήσω ότι ο μπαμπάς του δεν έχει καμιά τρίχα στο κεφάλι του όχι επειδή έπεσαν τα μαλλιά του αλλά γιατί μετανάστευσαν οι τρίχες στο υπόλοιπο σώμα του όπως στα αυτιά και στην μύτη.. :mrgreen:

Λάτρης του espresso και του cappuccino (το πρωί) αλλά ποτέ δεν είχα μηχανή στο σπίτι μου. Πριν από λίγο καιρό αποφασίσαμε με την σύζυγο να πάρουμε μια που να κάνει και γαλλικό ή αυτές με τις κάψουλες.. Τελευταία στιγμή είπα να ρίξω και μια ματιά στο internet να δω τι παίζει και ευτυχώς έπεσα σε αυτό το forum! Με τις πρώτες αναγνώσεις αντιλήφθηκα πόσο λανθασμένη εντύπωση είχα για τις μηχανές του espresso αλλά και πόση άγνοια υπάρχει γενικά μιας και όλος ο κόσμος έχει πέσει με τα μούτρα στις designατες με τις κάψουλες και τα barcodes!

Για να μην τα πολυλογώ, διαβάζοντας τα γραφόμενά σας και ακλουθώντας την τσέπη μου, από προχθές το απόγευμα μια Gaggia Baby Dose έχει γεμίσει με μυρωδιές καφέ το σπίτι μου! Ακόμα πειραματίζομαι φυσικά και έχω πολλά να μάθω. Προς στιγμή, αγόρασα μικρή ποσότητα καφέ από καφεκοπτείο μιας και η αγορά μύλου υπολογίστηκε στον προϋπολογισμό του 2012.. Οι πρώτες εκχυλίσεις με γέμισαν με μεγάλη ικανοποίηση για την αγορά μου και για αυτό θα ήθελα να σας ευχαριστήσω γιατί χωρίς την ενημέρωση που παρέχετε μέσω του forum αυτού ακόμα θα προσπαθούσα να μάθω το μυστικό του barcode.. :oneup:

Θα βρίσκομαι ανάμεσά σας με όσο το δυνατό περισσότερη συμμετοχή στον λίγο πλέον ελεύθερο μου χρόνο.

Υγεία και χαρούμενες γιορτές σε όλους!
...και εγώ για ένα εσπρεσάκι πήγαινα...

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: New kid on the block...

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Δεκ 24, 2011 8:37 pm

Να σου ζήσει ο γιός!
Πολύ καλώς έπραξες στην επιλογή της μηχανής σου!Με το καλό και ένας μύλος!
Χρόνια πολλά και καλώς ήρθες!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: New kid on the block...

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Δεκ 24, 2011 9:36 pm

Να σου ζήσει ο γιός Γιάννη. Να υποθέσω ότι το γεγονός ότι είναι μόλις 30 ημερών συνδέεται με την απόφαση σας να εντρυφήσετε στον espresso; :lol:

Καλές γιορτές
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: New kid on the block...

Δημοσίευση από woodsman43 » Σάβ Δεκ 24, 2011 10:08 pm

Καθε φορα που καποιος κανει ενα χαιρετισμο εχω μια αισθηση οτι αυτο θα ειναι και το μοναδικο ποστ που θα κανει και δυστυχως προς μεγαλη μου απογοητευση τις περισσοτερες φορες επαληθευεται αυτο.Αν καποιος κανει μερικα ποστ ακομα ειναι κυριως επειδη θελει να στειλει κανα πμ.Ευτυχως που καποιοι φιλοι εχουν και την ορεξη και την αγαπη να συμμετεχουν ενεργα και να μεγαλωνει αυτη η ιντερνετικη παρεα.Δυστυχως που καποιοι απο αυτους ασχολουνται μονο με καψουλοσυστηματα :lol: .
Φιλε γιαννη επειδη το πνευμα σου καθως και το χιουμορ που φαινεται ξεκαθαρα οτι διαθετεις οπως και η θεωρηση σε πρωτη φαση που εχεις για τα τεκτενομενα ειναι εως και αναγκαια για την παρεα μας θα ηθελα να σου πω οτι ελπιζω κι εγω με τη σειρα μου στην ενεργη συμμετοχη σου στο φορουμ μας.
Να σου ζησει ο εσπρεσσακιας μπομπιρας και να σαι σιγουρος οτι τη μυρωδια του φρεσκοαλεσμενου καφε θα την κουβαλαει μεσα του για ολη του τη ζωη σε συνδυασμο με τη θαλπωρη που του προσφερει η πατρικη καθως και η μητρικη ασφαλεια.
Καλως μας ηρθες.

Άβαταρ μέλους
siva
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2011 1:14 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Gaggia Baby Dose
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Σπάρτη
Επικοινωνία:

Re: New kid on the block...

Δημοσίευση από siva » Σάβ Δεκ 24, 2011 11:42 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για το θερμό καλωσόρισμα και για τις ευχές!

Έχω τόσα πολλά ερωτήματα ως αρχάριος που θα μπορούσα να σας βομβαρδίσω με ερωτήσεις αλλά προτιμώ να διαβάσω όσα περισσότερα μπορώ γιατί σίγουρα θα βρω τις απαντήσεις που ψάχνω.

Ποτέ δεν πίστευα ότι η παρασκευή καφέ θα μπορούσε να μετατραπεί σε ένα ευχάριστο και ενδιαφέρον χόμπι. Και όμως, διαβάζοντας με πόσο μεράκι και αγάπη μιλάτε για αυτό με διέψευσε.

Έχοντας αρκετή εμπειρία από forum μοντελισμού (της άλλης μεγάλης μου αγάπης), πιστεύω πως τρεις στους πέντε γράφονται σε ένα forum είτε για να λύσουν μια απορία τους, είτε γιατί δρουν παρορμητικά, είτε για να πουλήσουν κάτι σχετικο, αλεξιπτωτιστές δηλαδή.. Ένας στους πέντε με τα πρώτα postarισματα χάνει το ενδιαφέρον του για διάφορους λόγους και αποχωρεί και τελικά ένας θα παραμείνει και θα ενσωματωθεί στην παρέα. Επειδή λοιπόν τα ύψη δεν τα μπορώ και επειδή μια βδομάδα που σας διαβάζω φαίνεστε τρελοπαρέα, πιστεύω ότι ήρθα για να μείνω.

Christos έγραψε:..Να υποθέσω ότι το γεγονός ότι είναι μόλις 30 ημερών συνδέεται με την απόφαση σας να εντρυφήσετε στον espresso;
:lol: Με τα πρώτα ξενύχτια πείστηκε η γυναίκα ότι αφού πλέον θα πίνουμε πολλούς καφέδες ας πίνουμε κάτι της προκοπής... :a049: :mrgreen:
...και εγώ για ένα εσπρεσάκι πήγαινα...

woodsman43

Re: New kid on the block...

Δημοσίευση από woodsman43 » Σάβ Δεκ 24, 2011 11:47 pm

:lol: Τελικα εχει πολυ δυναμη αυτος ο μπομπιρας.Αλλαξε μεχρι και τις προτιμησεις της :waf:

dio

Re: New kid on the block...

Δημοσίευση από dio » Κυρ Δεκ 25, 2011 3:44 am

φιλε Γιαννη καλωσορισες και απο εμενα χρονια πολλα και να σου ζησει το νεο μελος της οικογενειας σου!
οντως εκανες καλη αγορα την οποια θα ολοκληρωσεις με τον μυλο που σκεφτεσαι για το 12.
νασαι καλα και καλη πορεια στον espresso :a013:

Loizos

Re: New kid on the block...

Δημοσίευση από Loizos » Κυρ Δεκ 25, 2011 12:12 pm

Τα σηματνικά πρώτα: Να σου ζήσει ο μπόμπιρας, να τον χαίρεσαι και να έχει πάντα υγεία.

Τα λιγότερα σημαντικά τώρα: Καλώς όρισες στην παρέα μας. ελπίζω να περάσεις και εσύ ωραίες στιγμές εδώ αλλά και να αποκτήσεις τις γνώσεις που χρειάζονται για να φτιάξεις καλύτερο φλυτζάνι, και με τη σειρά σου και εσύ με τις εμπειρίες σου και τις παρατηρήσεις από την παρασκευή του να βοηθήσεις εμάς.

Άβαταρ μέλους
siva
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2011 1:14 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Gaggia Baby Dose
Μύλος:: ascaso i2-mini
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Σπάρτη
Επικοινωνία:

Re: New kid on the block...

Δημοσίευση από siva » Κυρ Δεκ 25, 2011 1:53 pm

Να είστε καλά παιδιά! Ευχαριστώ!

Από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, μαζί με τον μύλο, θα αγοραστεί και μια ζυγαριά ακριβείας καθώς και ένα μεταλλικό tamper, όπως φαίνεται πολυ νωρίς το 2012..! :mrgreen:
woodsman43 έγραψε:Τελικα εχει πολυ δυναμη αυτος ο μπομπιρας.Αλλαξε μεχρι και τις προτιμησεις της :waf:
Ευτυχώς μόνο στον καφέ! Εμένα ακόμα με θέλει.. Προς το παρόν! :lol:
...και εγώ για ένα εσπρεσάκι πήγαινα...

Άβαταρ μέλους
xrhstaras
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 6:12 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto MK3
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: Cuba Serano Superior
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: New kid on the block...

Δημοσίευση από xrhstaras » Κυρ Δεκ 25, 2011 2:09 pm

siva έγραψε:
Ευτυχώς μόνο στον καφέ! Εμένα ακόμα με θέλει.. Προς το παρόν! :lol:
κάτσε να βάλεις καμιά κομούτσα (έτσι μου είχε πει για το μύλο) στην κουζίνα της και θα δεις χαχαχαχα . Άσε που κάνεις κατάληψη μέρος στο πάγκο που και γήπεδο να ήταν πάλι δεν θα ήταν αρκετό :waf:

Απάντηση