Νεο μελος καλημερα σε ολους

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Απάντηση
woodsman43

Νεο μελος καλημερα σε ολους

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Απρ 11, 2010 1:24 pm

Να χαιρετησω και εγω την παρεα σας ελπιζωντας πως θα μεγαλωσει φυσιολογικα και γρηγορα γιατι την ποικιλια ουδεις εμισησε.Χρηστο να χαιρετησω την πολλη ωραια προσπαθεια που κανεις και εις ανωτερα.Να ρωτησω, μηπως τα MODS επρεπε να εχουν το δικο τους χωρο?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Νεο μελος καλημερα σε ολους

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Απρ 11, 2010 6:36 pm

woodsman43 έγραψε:Να χαιρετησω και εγω την παρεα σας ελπιζωντας πως θα μεγαλωσει φυσιολογικα και γρηγορα γιατι την ποικιλια ουδεις εμισησε.Χρηστο να χαιρετησω την πολλη ωραια προσπαθεια που κανεις και εις ανωτερα.Να ρωτησω, μηπως τα MODS επρεπε να εχουν το δικο τους χωρο?
Δημήτρη με μεγάλη μου χαρά σε καλωσορίζω στην παρέα μας. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις ευχές σου. Σχετικά με τον χώρο για τα MODS οι επιθυμίες σας διαταγές μας. :lol:

ΥΓ Μια συμβουλή και για εσένα αλλά και για όλα τα μέλη. Όταν ανεβάζετε photos, καλό θα ήταν αυτές να έχουν και κάποιο υδατογράφημα σας, έτσι για την διαφύλαξη των πνευματικών σας δικαιωμάτων.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Νεο μελος καλημερα σε ολους

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Απρ 11, 2010 7:37 pm

Χρηστο τι ειναι το υδατογραφημα και πως το βαζω.Σορυ αλλα απο υπολογιστες δηλωνω ασχετος και δυσκολευομαι παρα πολυ με τις κινησεις μεσα στο φορουμ.Τα φωτα σου παρακαλω.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Νεο μελος καλημερα σε ολους

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Απρ 11, 2010 8:08 pm

woodsman43 έγραψε:Χρηστο τι ειναι το υδατογραφημα και πως το βαζω.Σορυ αλλα απο υπολογιστες δηλωνω ασχετος και δυσκολευομαι παρα πολυ με τις κινησεις μεσα στο φορουμ.Τα φωτα σου παρακαλω.
Υδατογράφημα (watermark) είναι κάποιο κείμενο που είναι σε κάποιο εμφανές σημείο της φωτογραφίας και έτσι όταν κάποιος την κάνει copy αναγκαστικά έχει και αυτο το κείμενο, πχ "copyright dimitris" . Ίσως το υδατογράφημα να είναι λίγο υπερβολικό, αλλά έστω ένα μικρό κείμενο, όπως πχ κάνει ο Μιχάλης, πιστεύω είναι καλή πρακτική.
download/file.php?id=256&mode=view

Εγώ θα χρησιμοποιήσω μάλλον το παρακάτω πρόγραμμα (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα)
http://www.codingelite.com/tools/ImageWaterMarker.htm

Δες επίσης και εδώ:
http://nikos63.blogspot.com/2009/04/watermark.html

Εάν κάποιο μέλος έχει να προτείνει κάποιο free λογισμικό ας μας γράψει εδώ. Εννοείται ότι γίνεται επίσης με photoshop και συναφή προγράμματα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Νεο μελος καλημερα σε ολους

Δημοσίευση από mx1001 » Κυρ Απρ 11, 2010 8:19 pm

Εγώ χρησιμοποιώ ούτως ή άλλος το Picasa για album φωτογραφιών .
http://picasa.google.com/

Εκει μαρκαροντας πολλες φωτο κάνω διόρθωση του λευκού μαζικα σε όλες τις φωτο με το 'Αισθάνομαι Τυχερός'
snap022.jpg
Και μετα κανω 'Εξαγωγή εικόνας στο φάκελο' , οπού αντιγραφω τις εικόνες σε άλλο προσωρινό φακελο.
snap023.jpg
Στο μενου της εξαγωγης δίνω το μέγεθος της νέας εικόνας (640) και το υδατογράφημα .
snap024.jpg
Τώρα ανεβάζω τις φωτό που είναι στον προσωρινό αυτό φάκελο .

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα . Ολα γίνονται μαζικά και τίποτα δεν πειράζεται από τις αρχικές φωτό . Ακομα και να δώσω περιστροφή ή κόψιμο εικόνας , δεν επιρεάζεται η παραπάνω εικόνα εάν κάνω μονο τα παραπάνω .

woodsman43

Re: Νεο μελος καλημερα σε ολους

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Απρ 11, 2010 11:29 pm

Ευχαριστω.Θα αναψω κανα κερακι και λιγο λιβανακι και θα το προσπαθησω.Ρε τι τραβαω στα γεραματα,να μπλεκω με υπολογιστες .Δεν μου δινετε καλυτερα 10 μηχανες να τις μοντιφικαρω...... :cry:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Νεο μελος καλημερα σε ολους

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Απρ 11, 2010 11:47 pm

Μην αγχώνεσαι γι αυτά φίλε Δημήτρη. Δεν είναι υποχρεωτικό και εξαρτάται φυσικά από το πόσο σημαντικό είναι αυτό που ανεβάζεις στο διαδύκτιο. Πχ για τις φωτογραφίες από εκχυλίσεις καφέδων που συνήθως ποστάρω, δεν μπαίνω και εγώ στον κόπο.
woodsman43 έγραψε:...Δεν μου δινετε καλυτερα 10 μηχανες να τις μοντιφικαρω...... :cry:
Μην το γράφεις δημόσια, γιατί θα το πιστέψουμε και θα αρχίσουμε να σου στέλνουμε τις μηχανές όλοι μας εδώ μέσα... :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Νεο μελος καλημερα σε ολους

Δημοσίευση από mx1001 » Δευ Απρ 12, 2010 7:07 am

woodsman43 έγραψε:Ευχαριστω.Θα αναψω κανα κερακι και λιγο λιβανακι και θα το προσπαθησω.Ρε τι τραβαω στα γεραματα,να μπλεκω με υπολογιστες .Δεν μου δινετε καλυτερα 10 μηχανες να τις μοντιφικαρω...... :cry:
Ξεχασα να καλωσορίσω και εγώ τον Δημήτρη . Ναι σίγουρα οι δικές μου φωτό δεν είναι και τόσο σημαντικές , Clein Mine , ξεβιδωσα μια βιδα και το κανα θεμα ... οι δικές σου όμως που θα ειναι προιον σκληρής δουλειάς και κοψίματος / ραψίματος , με ιδρώτα βγαλμένες αξίζει να έχουν το copyright σου .

Αν εισαι παλιος όπως λές και παλιο-ροκ-ντεθ-νιουγουεβάς (!!) ξαναβάλε να ακούσεις το 'Jumping some else's train' - Cure για να καταλαβεις τι εννοω .

Αχχχ με προλαβε ο admin ... ηθελα να πω ... Δηλαδή οι δικές σου φωτο ειναι απαραιτητες να επεξεργαστουν απο αυτα τα πολυ πολυπλοκα μηχανηματα , αυτούς τους παλιο σατανικους-σιωνικούς-μασωνικούς υπολογιστες ... Αλλα εσυ δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα , ούτε καν θα τους αγγίζεις. Θα στελνεις ολες τις φωτο σε μενα , και θα σου δινω εγω αλλη δουλεια (σαν αυτη που γραφεις παραπανω !!) .



Don't say what you mean
You might spoil your face
If you walk in the crowd
You won't leave any trace
It's always the same
You're jumping someone else's train

It won't take you long
To learn the new smile
You'll have to adapt
Or you'll be out of style
It's always the same
You're jumping someone else's train

If you pick up on it quick
You can say you were there

Again and again and again
You're jumping someone else's train

It's the latest wave
That you've been craving for
The old ideal
Was getting such a bore
Now you're back in line
Going not quite quite as far
But in half the time
Everyone's happy
They're finally all the same
'cause everyone's jumping
Everyone else's train


Jumping someone else's train
Jumping someone else's train

woodsman43

Re: Νεο μελος καλημερα σε ολους

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Απρ 12, 2010 4:14 pm

Μολις τωρα καταλαβα τι σημαινει η φραση μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μην πεις.Ρε παιδια μια πλακιτσα καναμε και εμεις τα δυστηχα και εσεις στειλατε ολα τα μεγαλα οπλα (CURE) για να υποκυψω?Συγνωμη δεν θα το ξανακανω.Το υποσχομαι. :oops: Οσο για την ηλικια μου, μικρουλης ειμαι ντε. Μολις το 1965 γενηθηκα και ακομα παιζω οπως βλεπετε με καφετιερες αυτο το καιρο. :?

mx1001

Re: Νεο μελος καλημερα σε ολους

Δημοσίευση από mx1001 » Δευ Απρ 12, 2010 6:31 pm

woodsman43 έγραψε:Μολις τωρα καταλαβα τι σημαινει η φραση μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μην πεις
Δεν ξερω αν παρανοηθηκα , ενούσα με το Jumping Someone else's Train ... οτί πολλοί είναι αυτοί που θα θελαν να βαλουν τις φωτο σου σαν δικές τους .

Απάντηση