Νέο μέλος, παλιά μηχανή

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Απάντηση
kostas1979
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 30, 2020 10:21 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: gaggia baby dosata
Μύλος:: la cimbali
Οι καφέδες μου:: quarta
Τοποθεσία: Πάτρα

Νέο μέλος, παλιά μηχανή

Δημοσίευση από kostas1979 » Πέμ Αύγ 06, 2020 11:59 am

Καλημέρα και από εμένα στην κοινότητα. Έως τώρα έπινα καφέ από έναν φίλο, (ήταν κολλητά τα διαμερίσματά μας). Έχει μία gaggia classic 2009 μοντέλο με quarta καφέ (αγαπημένος). Έλα όμως που μετακόμισε και εγώ έμεινα στα κρύα του λουτρού. Αμέσως βρήκα το δικό σας site και κατάλαβα ότι για να εξακολουθώ να πίνω καλό καφέ πρέπει να πάρω μια lelit και κόστος 400+ ευρώ από καινούριες. Εκεί που ήμουν έτοιμος να την αγοράσω παρουσιάζεται μια baby dosata μπροστά μου ελάχιστα χρησιμοποιημένη από φίλο και κόστος στα 100 ευρώ. Πάλι διάβασμα να δω εάν είναι καλή αν και ήξερα κάποια βασικά πράγματα. Μετά και από παρότρυνση του

Κώδικας: Επιλογή όλων

vsiorikis
(σε ευχαρίστω πολύ) στο youtube σε ένα εξαιρετικό βίντεο καθαρισμού της συγκεκριμένης μηχανής αποφάσισα να την πάρω. Από μύλο μου έδωσε αυτός από τον οποίο αγοράζω τον καφέ έναν la cimbali παλιό αλλά συντηρημένο.
Χρειάζομαι όμως πατητήρι και καλαθάκι διπλής δόσης και εδώ έρχεται το ερώτημα:
πόσα mm πρέπει να είναι; ξέρω ότι το group head είναι 58mm όπως μου είχε γράψει ο

Κώδικας: Επιλογή όλων

vsiorikis
.
Και γενικά άλλα ανταλλακτικά, όπως τσιμούχες είναι ίδια με τις άλλες baby;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Νέο μέλος, παλιά μηχανή

Δημοσίευση από giorgos.b » Τρί Σεπ 01, 2020 5:04 pm

kostas1979 έγραψε:
Πέμ Αύγ 06, 2020 11:59 am
Καλημέρα και από εμένα στην κοινότητα. Έως τώρα έπινα καφέ από έναν φίλο, (ήταν κολλητά τα διαμερίσματά μας). Έχει μία gaggia classic 2009 μοντέλο με quarta καφέ (αγαπημένος). Έλα όμως που μετακόμισε και εγώ έμεινα στα κρύα του λουτρού. Αμέσως βρήκα το δικό σας site και κατάλαβα ότι για να εξακολουθώ να πίνω καλό καφέ πρέπει να πάρω μια lelit και κόστος 400+ ευρώ από καινούριες. Εκεί που ήμουν έτοιμος να την αγοράσω παρουσιάζεται μια baby dosata μπροστά μου ελάχιστα χρησιμοποιημένη από φίλο και κόστος στα 100 ευρώ. Πάλι διάβασμα να δω εάν είναι καλή αν και ήξερα κάποια βασικά πράγματα. Μετά και από παρότρυνση του

Κώδικας: Επιλογή όλων

vsiorikis
(σε ευχαρίστω πολύ) στο youtube σε ένα εξαιρετικό βίντεο καθαρισμού της συγκεκριμένης μηχανής αποφάσισα να την πάρω. Από μύλο μου έδωσε αυτός από τον οποίο αγοράζω τον καφέ έναν la cimbali παλιό αλλά συντηρημένο.
Χρειάζομαι όμως πατητήρι και καλαθάκι διπλής δόσης και εδώ έρχεται το ερώτημα:
πόσα mm πρέπει να είναι; ξέρω ότι το group head είναι 58mm όπως μου είχε γράψει ο

Κώδικας: Επιλογή όλων

vsiorikis
.
Και γενικά άλλα ανταλλακτικά, όπως τσιμούχες είναι ίδια με τις άλλες baby;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μάλλον το μήνυμα εδώ χάθηκε...Ίσως θα έπρεπε να ρωτήσεις σε άλλο section

Δεν την είχα ποτέ (είχα την baby 06) , αλλά απ' ότι φαίνεται εδώ https://www.jetblackespresso.com.au/bab ... -complete/ η dosata πρέπει να έχει ίδια parts με την baby - με τους κωδικους μπορεις να ψάχνεις τι θες από parts
π.χ. το διπλό καλαθάκι είναι το NF08/005 άρα αυτό https://www.antonisloumidis.gr/product/ ... -nf08005-/ (πως και δεν είχε καλαθάκι διπλό;; )
Για tamper ναι 58mm

kikos7
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:32 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.

Re: Νέο μέλος, παλιά μηχανή

Δημοσίευση από kikos7 » Τρί Σεπ 01, 2020 6:03 pm

Για gaggia new baby έχω πάρει από Λουμίδη το tamper Motta 58,5mm και νομίζω ότι έχει βοηθήσει αρκετά στην εξάλειψη του περιφερκου channeling.

kostas1979
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 30, 2020 10:21 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: gaggia baby dosata
Μύλος:: la cimbali
Οι καφέδες μου:: quarta
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Νέο μέλος, παλιά μηχανή

Δημοσίευση από kostas1979 » Τρί Σεπ 15, 2020 11:32 am

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες... ίσως θα έπρεπε να ρωτήσω αλλού και όχι εδώ. Έχω την δικαιολογία του πρωτάρη. Το διπλό καλαθάκι ίσως να το είχε χάσει ο προηγούμενος, δεν το γνωρίζω.

Απάντηση