Νέο μελος

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Απάντηση
Tanqy
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 30, 2019 2:58 pm
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Lelit PL043MMI
Τοποθεσία: Αθηνα

Νέο μελος

Δημοσίευση από Tanqy » Σάβ Δεκ 07, 2019 6:38 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Παντελώς άσχετος στο χώρο, ειπα να ξεκινήσω αγοράζοντας μια μηχανή για λόγους οικονομίας (θεωρούσα υπερβολικό δύο άτομα να δίνουμε 5€ για καφέ take away καθε). Αρχικά σκέφτηκα να πάρω μια πολυδιαφήμισμενη gaggia και ετοιμο καφέ από το super market ή μια delonghi που κόβει και ετοιμάζει καφέ με ένα κουμπι, μετά ξεκίνησα να διαβαζω το site και μπορώ να πω ότι δεν τα πολύ πίστευα αυτά που γράφετε και επίσης απογοητευομουν όσων αφορά το κοστος.... Όσο διάβαζα βέβαια όλο κ κάτι με έτρωγε και τελικά κατέληξα σε μια lelit PL41TEM pid, την οποία παρέλαβα αυτή τη βδομάδα. Ξεκίνησα λοιπόν να φτιάξω ένα καφέ με φρεσκοκομμένο καφέ από ένα take away της περιοχής κ μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα είναι απίστευτο (αν αναλογιστούμε ότι η μοναδική επαφή που έχω με την παρασκευή καφέ είναι ο φραπές). Στη συνέχεια αγόρασα ένα καφέ από super market (μη βαρατε, έλεγα να πάρω ένα graef με την απλή lelit αλλά "μαλωνατε" για το pid και μάλλον έχετε δίκιο αλλά τελείωσαν τα λεφτα) και ήπια αηδία. Πραγματικά δεν ξέρω πόσο θα έκλαιγα αν πραγματοποιούσα αυτό που έλεγα πριν ξεκινησω να διαβάζω το σάιτ. Αναμονή τώρα και υπομονή με την αηδια μέχρι να έρθει το δώρο Χριστουγέννων να πάρω και τον μύλο της lelit (μιας και για τον graef διαβάζω έτσι κ έτσι και ο lelit είναι ο ascaso με ιταλικό κοστούμι, να πηγαίνει και με τη μηχανή) και να ξεκινήσει η απόσβεση. Κάτι μου λέει ότι θα επιβεβαιωθείτε ξανά.....
Δυστυχώς είμαι βέβαιος ότι έχετε αφιερώσει πολύ χρόνο και πολλά χρήματα για να μάθετε όλα αυτά που μεταφέρετε εδώ μέσα δωρεάν ώστε να μην την πατήσουν κ άλλοι. Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλες αυτές τις πληροφορίες που υπάρχουν στο σάιτ, πραγματικά μου γλιτωσατε αρκετά ευρώ από την αρχική μου σκέψη και βέβαιη απογοήτευση.

Σας ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη αν κουρασα

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Δεκ 07, 2019 7:25 pm

Αφού ξέφυγες από Graef και έφτασες μέχρι Lelit τότε είσαι κοντά στο κόστος ενός μεταχειρισμένου mazzer.
Έχει όγκο αλλά είναι άλλη κατηγορία μύλου και κόβει οξύτητα που μάλλον θα θέλεις στο καφέ σου.

Tanqy
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 30, 2019 2:58 pm
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Lelit PL043MMI
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από Tanqy » Κυρ Δεκ 08, 2019 9:51 am

Είμαι σίγουρος ότι έτσι πρέπει να γίνει αλλά από τη μία δεν έχω καθόλου χώρο και από την άλλη λέω ότι πάρτο καινούργιο τουλάχιστον για δύο χρόνια θα είσαι καλυμμένος ότι κ να γίνει και θα κάνεις σίγουρα κ απόσβεση. Στο μέλλον βλέπουμε...

Ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή

konsider
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 7:07 pm

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από konsider » Δευ Ιαν 27, 2020 2:35 pm

Η δικια μου ιστορια μοιαζει πολυ με την δικια σου μονο που εγω τελικα την πατησα αγοραζοντας μια Delonghi ec685.
Επειτα ψαχνοντας πως να φτιαξω εναν σωστο εσπρεσσο επεσα εδω στο φορουμ οπου καταλαβα οτι η μηχανη μου τελικα ηταν για τα σκουπιδια δυστυχως. Και το χειροτερο ηταν οτι την αγορασα απο γνωστο καταστημα και οχι απο το σκρουτζ οπου θα γλιτωνα κοντα στο 100σταρικο.
Τελικα, με την βοηθεια πολλων παιδιων απο εδω μεσα αποφασισα να την αφησω στην ακρη και να προχωρησω στην αγορα μιας καινουριας μηχανης οπως επισης και ενος αξιοπρεπους μυλου. Τον μυλο τον παρελαβα σημερα στα χερια μου. Την μηχανη ακομα περιμενω μηπως μαζεψω κατι παραπανω και ισως παω σε ενα καλυτερο μοντελο απο αυτο που σκεφτομαι. Για ολους τους λατρεις του καφε, αυτο το φορουμ ειναι πραγματικα ενα χρυσωρυχειο
και καμια φορα οι απαντησεις που παιρνουν καποιοι ισως τους φαινονται αποτομες, αλλα πιστεψτε με ειναι για το δικο σας καλο. Στο τελος της ημερας εσεις θα βγειτε κερδισμενοι.
Ενα μεγαλο ευχαριστω και απο εμενα στο φορουμ και σε ολα τα παιδια που το αποτελουν και βοηθουν τους νεους με τις γνωσεις τους.

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από PublicDomain » Δευ Ιαν 27, 2020 5:19 pm

καλούς καφέδες!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

vvitorakis
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Δεκ 18, 2019 11:05 am

Re: Νέο μελος

Δημοσίευση από vvitorakis » Τρί Ιαν 28, 2020 12:37 pm

Έναν εγκάρδιο χαιρετισμό κι από εμένα!
Είμαι λιγότερο από δύο μήνες μέλος στο γκρουπ και ανάμεσα στα θετικά που έχω αποκομίσει είναι ότι κατάφερα να αγοράσω μέσα από αγγελίες μελών Gaggia classic -με την τρίοδη- και graef 800, αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Νιώθω συνέχεια ότι μαθαίνω πράγματα και ενώ στην αρχή διάβαζα και πραγματικά χρειαζόμουν λεξικό, πλέον τα πράγματα είναι περισσότερο οικεία συν ότι πίνω καφέ της προκοπής. Επίσης έχω μειώσει το χάζεμα στο facebook και πλέον χαζεύω στο φορουμ :b050:

Το μόνο "αρνητικό" που έχω εντοπίσει είναι ότι όπου και να πιω καφέ -περαν των εξαιρέσεων που έχουμε γράψει σε τόπικ κι εδώ- είμαι πολύ αυστηρός και συνήθως καταλήγω να αναλύω πιο πολύ τον καφέ που πίνω παρά οτιδήποτε άλλο :D :D

καλά καφεδάκια σε όλους!!

Απάντηση