Graeff CM 702

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 2:46 pm
Όνομα: Κυριάκος
Μηχανή:: Krups XP3440
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Lavazza Tierra
Τοποθεσία: Κόρινθος

Graeff CM 702

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ » Τρί Φεβ 05, 2019 6:53 pm

Καλησπέρα σε όλους,αγόρασα τον μύλο Graeff CM 702.Μετά από 3 διαφορετικές μαρκες κόκκους espresso(Tierra,Pienaroma,hausbrandt Academia)που δοκίμασα,μου κάνει κατακράτηση μέσα στον μύλο τον αλεσμένο καφέ.Σας κάνει εσάς το ίδιο πρόβλημα;ή μήπως φταίει ο κάθε κόκκος;Επίσης σε ποια βαθμίδα κόβετε espresso και με πόσα δαχτυλίδια;

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Graeff CM 702

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Φεβ 05, 2019 7:59 pm

Έχει μεγάλο νήμα για το συγκεκριμένο μύλο. Τσεκαρε το, μπορεί να βρεις απάντηση.
viewtopic.php?f=6&t=3962

Εγώ είχα τον cm800 με δύο φαπες από πάνω έβγαζε ο,τι είχε κρατήσει. Γενικά δεν είχε μεγάλη κατακράτηση (σε σχέση με άλλους δλδ).
Το που θα κόψεις θα στο πει ο καθε κόκκος. Με δοκιμή θα πας. Αλεθεις κ αν προσπαθείς να βγάλεις καφέ. Αν τρέχει γρήγορα κόβεις πιο ψιλά. Αν πέφτει πολύ αργά η σταγόνα πας πιο χοντρό κόψιμο. Αν παίζεις με τους ίδιους καφέδες, μπορείς να σημειώσεις σ ένα μπλοκακι με πόσα γραμμάρια σε πόσα δευτερόλεπτα έβγαλες πόσα γραμμάρια καφέ και σε ποιο κόψιμο και να ξεκινάς από κει όταν ξαναπαιρνεις τον ίδιο καφέ.
Μεγεια κιόλας ;)

ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 2:46 pm
Όνομα: Κυριάκος
Μηχανή:: Krups XP3440
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Lavazza Tierra
Τοποθεσία: Κόρινθος

Re: Graeff CM 702

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ » Τρί Φεβ 05, 2019 9:44 pm

Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια,απλα ειχα παρατηρησει οτι με τον Tierra,ο καφες εβγαινε απο τον μυλο πολυ πιο γρηγορα απ οτι με pienaromma k hausbrandt.Εννοειται οτι σε ολους τους παραπανω καφεδες ειχε κατακρατηση,απλα με τον 1ο ειχα καλυτερη κοπη στον ιδιο βαθμο.Επισης μετρησα με ζυγαρια τον Tierra κ στα 5-7 γραμ. εχω γεματο καλαθακι,ενω με τους αλλους 2 λιγο πιο πανω απο το μισο,γι αυτο εκανα αυτο το θεμα,το νημα με τον μυλο το εχω διαβασει εδω και πολυ καιρο,απλα κ εγω κανω το ιδιο κολπο με τα 2-3 χτυπηματα πλεον... :a013:
Και παλι ευχαριστω,θα επανελθω οταν δοκιμασω κ αλλα σπυρια!!!

gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Re: Graeff CM 702

Δημοσίευση από gehas23 » Σάβ Φεβ 09, 2019 6:22 am

Θα πάρεις ένα ξυλάκι για σουβλάκι και θα το χώνεις στο στόμιο όταν τελειώνεις την άλεση και με περιστροφική κίνηση και χτυπήματα θα καθαρίζει τελείως
Πρόσεχε μην πατήσεις το κουμπί θα σπάσει το ξυλάκι και θα σου κάνει άχρηστο τον καφέ

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Graeff CM 702

Δημοσίευση από harryv » Κυρ Φεβ 10, 2019 10:16 am

Ούτε ξυλάκια ούτε τίποτε. Ρίξτου 2-3 μέτριες από πάνω (hopper) και καθάρισες. Μηδενική κατακράτηση λέμε.

gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Re: Graeff CM 702

Δημοσίευση από gehas23 » Κυρ Φεβ 10, 2019 10:20 pm

harryv έγραψε:
Κυρ Φεβ 10, 2019 10:16 am
Ούτε ξυλάκια ούτε τίποτε. Ρίξτου 2-3 μέτριες από πάνω (hopper) και καθάρισες. Μηδενική κατακράτηση λέμε.
Δοκίμασε το πριν το χτύπημα και μετά πες μου... Μέχρι και η φτερωτή καθαρίζει

rafael
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2015 2:08 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Baby Class
Μύλος:: Lelit Fred
Οι καφέδες μου:: Lavazza Tierra - Dimello Cento
Τοποθεσία: Αγρίνιο

Re: Graeff CM 702

Δημοσίευση από rafael » Δευ Φεβ 11, 2019 8:54 pm

Μετά από 2 χρόνια απρόσκοπτης λειτουργίας σήμερα αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα:
Άνοιξα τον μύλο να τον καθαρίσω με το βουρτσάκι και ηλεκτρικό σκουπάκι όπως συνήθως.
Μετά τη συναρμολόγηση έβαλα καφέ Lavazza Tierra και τον κόβει χοντρό ακόμα και στο 1.
Επιπλέον πετάει έξω τον χοντροκομμένο καφέ λερώνοντας γύρω από το καλαθάκι. Ξανακαθάρισα 2-3 φορές αλλά το χοντρό και άτσαλο κόψιμο παραμένει.
Έχω ξανακόψει τον συγκεκριμένο καφέ χωρίς κανένα πρόβλημα.
Έχω 1 ροδέλα τοποθετημένη στο πάνω μέρος (κάτω από τη βίδα) του κάτω μαχαιριού από τότε που τον αγόρασα.
Καμία βοήθεια; :a058:

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Graeff CM 702

Δημοσίευση από Nimrodel » Δευ Φεβ 11, 2019 8:59 pm

Δεν τον έχεις κουμπώσει καλά. Είναι σύνηθες φαινόμενο. Μοιάζει κουμπωμενος αλλά δεν είναι.

gehas23
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Απρ 21, 2017 10:56 pm
Όνομα: Giorgos
Μηχανή:: ECM classica PID
Μύλος:: K3

Re: Graeff CM 702

Δημοσίευση από gehas23 » Δευ Φεβ 11, 2019 9:01 pm

rafael έγραψε:
Δευ Φεβ 11, 2019 8:54 pm
Μετά από 2 χρόνια απρόσκοπτης λειτουργίας σήμερα αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα:
Άνοιξα τον μύλο να τον καθαρίσω με το βουρτσάκι και ηλεκτρικό σκουπάκι όπως συνήθως.
Μετά τη συναρμολόγηση έβαλα καφέ Lavazza Tierra και τον κόβει χοντρό ακόμα και στο 1.
Επιπλέον πετάει έξω τον χοντροκομμένο καφέ λερώνοντας γύρω από το καλαθάκι. Ξανακαθάρισα 2-3 φορές αλλά το χοντρό και άτσαλο κόψιμο παραμένει.
Έχω ξανακόψει τον συγκεκριμένο καφέ χωρίς κανένα πρόβλημα.
Έχω 1 ροδέλα τοποθετημένη στο πάνω μέρος (κάτω από τη βίδα) του κάτω μαχαιριού από τότε που τον αγόρασα.
Καμία βοήθεια; :a058:
Λύσε τα μαχαίρια, η βίδα ξεβιδώνει ανάποδα, βάλε τις ροδέλες και δοκίμασε το... Αν τις έχεις χάσει πάρε όμοιες από ενα μαγαζί με σιδηρικά...

rafael
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2015 2:08 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Baby Class
Μύλος:: Lelit Fred
Οι καφέδες μου:: Lavazza Tierra - Dimello Cento
Τοποθεσία: Αγρίνιο

Re: Graeff CM 702

Δημοσίευση από rafael » Δευ Φεβ 11, 2019 9:10 pm

gehas23 έγραψε:
Δευ Φεβ 11, 2019 9:01 pm
Λύσε τα μαχαίρια, η βίδα ξεβιδώνει ανάποδα, βάλε τις ροδέλες και δοκίμασε το... Αν τις έχεις χάσει πάρε όμοιες από ενα μαγαζί με σιδηρικά...
Έλυσα τα μαχαίρια όπως συνήθως ήδη 2-3 φορές και πάλι δεν άλλαξε κάτι.
Η μια ροδέλα που χρησιμοποιώ υπάρχει κανονικά. Ψάχνω να βρω και τις υπόλοιπες μήπως βάζοντας μια επιπλέον ροδέλα αλλάξει κάτι, αλλά έτσι κι αλλιώς με τη μια τόσο καιρό μια χαρά έκοβε.

Απάντηση