KIT Θερμοκρασίας boiler

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

KIT Θερμοκρασίας boiler

Δημοσίευση από cosini » Σάβ Φεβ 02, 2019 5:09 pm

Στην προσπάθεια μου να κατασκευάσω ένα ΚΙΤ για θερμοκρασιακή σταθερότητα που θα μπορεί να τοποθετηθεί σε μηχανές οικιακής χρήσης τοσο SB (μονού boiler) οσο και DB (διπλού boiler) έχω το παρακάτω αρχικό βίντεο προς συζήτηση μιας και είναι μια πρώτη δοκιμή χωρίς το ΚΙΤ να είναι ακόμη σε λειτουργιά .

Η θερμοκρασία του εισερχόμενου νερού είναι 16,5 βαθμοί κελσίου ,
το boiler είναι 300ml ,
δέν υπάρχει PID ,
η ροή του νερού είναι ελεύθερη ( με πακ η με τυφλό η σταθερότητα πιστεύω θα ήταν ακόμη καλύτερη ) και
ο στόχος είναι θερμοκρασία από 93 έως 94 βαθμούς στην έξοδο του portafilter .

Δεν δίνω ιδιαίτερο ενδιαφέρον αυτή τη στιγμή στη θερμοκρασία εξόδου ( μιας και αυτή πολύ εύκολα ρυθμίζεται ) αλλά στη σταθερότητα της θερμοκρασίας σε συνδυασμό με την ποσότητα νερού μιας εκχύλισης .

https://youtu.be/DyUe5JaMWRk
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: KIT Θερμοκρασίας boiler

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Φεβ 02, 2019 10:08 pm

Πολύ ενδιαφέρον!!

Αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως κρατάς τη θερμοκρασία σταθερή, ενώ βγάζεις ~160 γρ νερό και χωρίς pid!

Τώρα θα με βάλεις να ξαναμετρήσω θερμοκρασίες και να δω πόσο νερό έβγαζα εγώ από το 250αρι boiler της Lelit, όταν μετρούσα θερμοκρασίες νερού. Αλλά αν το ξανακάνω προβλέπεται... :waf:

Εγώ είχα ξεβιδώσει το spout και είχα βάλει το θερμοζεύγος μέσα στο πορταφίλτερ ώστε να ακουμπά στο καλαθακι. Δες εδώ:
https://www.youtube.com/watch?v=BF7dKc0vETc

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: KIT Θερμοκρασίας boiler

Δημοσίευση από cosini » Σάβ Φεβ 02, 2019 11:20 pm

brexei έγραψε:
Σάβ Φεβ 02, 2019 10:08 pm
Πολύ ενδιαφέρον!!
Αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως κρατάς τη θερμοκρασία σταθερή, ενώ βγάζεις ~160 γρ νερό και χωρίς pid!
Έχω κάνει ήδη κάποιες βελτιώσεις και όταν εφαρμόσω και το ΚΙΤ που κατασκεύαζω πιστεύω θα είναι ακόμη πιο σταθερή η θερμοκρασία.

Επίσης να πω εδώ οτι το boiler εκτός οτι βρίσκεται σε εξωτερκό χώρο (μπαλκόνι) είναι και εκτός μηχανής μιάς και τώρα την κατασκεύαζω .

Εδώ λοιπόν έχω ακόμη ένα βίντεο από το ίδιο boiler των 300ml , χωρίς PID , θερμοκρασια εισερχομενου νερου 17 βαθμους , με εκχύλιση ελέυθερης ροής , χρόνο εκχύλισης 90 sec και ποσοτητα 270ml , σχεδόν όλη η χωρητικότητα του boiler .

https://www.youtube.com/watch?v=dhUDu3xSR8I&t=23s
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: KIT Θερμοκρασίας boiler

Δημοσίευση από brexei » Σάβ Φεβ 02, 2019 11:46 pm

Πολύ σταθερή!

Υποψιάζομαι ότι εχεις τουλάχιστον 2000 watt αντίσταση... και καλή μόνωση.

Ένα pid controller θα την κάνει απόλυτα σταθερή χωρίς το μικρό βυθισμα στη μέση του χρόνου.

Καλό συνέχεια. Θα περιμένουμε με αγωνία το αποτέλεσμα, καθώς και περισσότερες λεπτομέρειες.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: KIT Θερμοκρασίας boiler

Δημοσίευση από cosini » Κυρ Φεβ 03, 2019 12:16 am

Η αντίσταση είναι 1200w , το PID δέν θα μπορούσε να βοηθήσει παραπάνω σε ένα τόσο μικρό boiler με αυτές τις συνθήκες , παράδειγμα κ η lelit με pid δεν μπορεί να έχει τέτοια σταθερότητα σε αυτή την ποσότητα ελεύθερης εκχύλισης.

Στο βίντεο που είδες η διαφορά θερμοκρασίας ήταν από την αρχή έως το τέλος για τα 0 - 270ml περίπου 3,5 βαθμοί στη χωρητικότητα σχεδόν όλου του boiler.

Η κοιλιά εμφανίζεται περίπου στα 130ml εως και τα 160ml , έως τότε είναι τελείως σταθερή , και είναι υπερδιπλάσιο , για να μη πώ τριπλάσιο , μίας κανονικής εκχύλισης .

Eπίσης εάν αυτή την εκχύλιση την κάνω από την μηχανή όταν θα έχω πια ολοκληρώσει την κατασκεύη της , σε εσωτερικό χώρο , και με πακ καφέ δλδ εκχύλιση 30-50ml , θα είναι τελείως σταθερή (σε αυτή την ποσότητα και τώρα είναι στο συγκεκριμένο boiler ) , και με το πρόσθετο ΚΙΤ που θα κατασκεύσω θα έχει την ίδια σταθερότητα σε boiler οποιασδήποτε χωρητικότητας και με εκχύλιση οποιασδήποτε ποσότητας .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: KIT Θερμοκρασίας boiler

Δημοσίευση από brexei » Κυρ Φεβ 03, 2019 11:27 am

Ανυπομονώ να δω πως το καταφέρνεις.

Κάτι που μου έρχεται στο μυαλό είναι προθέρμανση του νερού με σερπαντινα ή με heat Block...

Αλλιώς θα ήθελες ένα boiler με τεράστια μάζα μέταλλο, αρκετά κιλά ή μια αντίσταση 2-3 KW και pid.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: KIT Θερμοκρασίας boiler

Δημοσίευση από cosini » Παρ Φεβ 08, 2019 2:41 pm

Ολοκληρώθηκε το πρωτότυπο ΚΙΤ θερμοκρασίας που κατασκεύαζα και άρχισαν οι δοκιμές .
kit.jpg
Το αρχικό αυτό δοκιμαστικό κομμάτι έχει σχεδιαστεί για να τοποθετηθεί στη μηχανή που κατασκευάζω και οι διαστάσεις του είναι για αυτή τη μηχανή .

Έχουμε λοιπόν ένα μήκος περίπου στα 15cm και Φ 50 ενώ ένα επόμενο που θα τοποθετηθεί σε μηχανή φίλου θα είναι περίπου στα 7cm και Φ 40 .

Η επιβάρυνση στη κατανάλωση ρεύματος της μηχανής είναι περίπου στα 80w έως 100w αλλά η λειτουργία του είναι πολύ μικρή χρονικά οπότε είναι σχεδόν αμελητέα .

Η συνθήκες των δοκιμών είναι οι χειρότερες που θα μπορούσαν δλδ εξωτερικός χώρος και όλα χύμα στο τραπέζι ….
xyma.jpg

Θερμοκρασία εισερχομένου νερού 9 βαθμοί κ εξωτερική θερμοκρασία 11 βαθμοί . :a060:
9cl.jpg

Το boiler είναι χωρητικότητας 300ml , η ροή του νερού είναι ελεύθερη και σταματώ την δοκιμή στα 330ml (έχει αδειάσει ήδη όλο το boiler ) με τον φόβο μην πάθει βλάβη η αντλία μιας και δούλεψε συνεχόμενα 2.30 λεπτά .

Η μεταβολή της θερμοκρασίας για τα 330ml συνολικά ήταν μόλις 1,3 βαθμός δλδ από 92,5 έως 93,8 βαθμούς με το μεγαλύτερο μέρος της εκχύλισης των 330ml να βρίσκεται στο 93.1 έως 93.5 βαθμούς ( με τις συνθήκες που περιέγραψα πιο πάνω ) δλδ υπάρχει μια διαφορά μόλις 0.4 βαθμών . :a049:

Εδώ το βίντεο της εκχύλισης
https://youtu.be/QP0KrVv0aAg

Το επόμενο που μένει είναι να γίνουν κάποιες δοκιμές σε φυσιολογικές συνθήκες χρήσης μηχανής ώστε να ρυθμιστούν καλά οι θερμοστάτες για μια ιδανική οικιακή χρήση .

.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: KIT Θερμοκρασίας boiler

Δημοσίευση από brexei » Παρ Φεβ 08, 2019 3:03 pm

Εξαιρετικό!!! Και πολύ σταθερό!

Εαν κατάλαβα καλά το πορτοκαλί κουτάκι είναι κάτι σαν buffer θερμοκρασίας νερού, που το ζεσταίνεις σιγά σιγά στους 57 C και όταν αρχίζεις την εκχύλιση κρατά για λίγο σταθερή τη θερμοκρασία του εισερχόμενου στο boiler νερού, ώστε να προλάβει το pid του boiler να δράσει και να ζεσταίνει το νερό. Μετά από λίγο η θερμοκρασία του buffer πέφτει (γιατί τα 100 watt δε φτάνουν με τίποτα να θερμάνουν το νερό από τους 9 C), αλλά δε σε νοιάζει γιατί έχει μπει σε λειτουργία το Pid και κρατά τη θερμοκρασία του boiler σταθερή!

Οπότε γλυτώνεις μια μεγάλη αντίσταση στην είσοδο και χρησιμοποιείς το buffer που αρκεί για να δράσει το pid. Έξυπνο!! :a013:

Καλά το κατάλαβα; :)

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: KIT Θερμοκρασίας boiler

Δημοσίευση από cosini » Παρ Φεβ 08, 2019 7:53 pm

Μην μένεις τόσο στις θερμοκρασίες σαν βαθμούς ( έτσι κι αλλιώς είναι όλα ρυθμιζόμενα ) αλλά στην σταθερότητα της θερμοκρασίας , έτσι κι αλλιώς όλα θα δουλεύουν μέσα σε μια μηχανή κλειστή πάνω στον πάγκο κάποιας κουζίνας με νερό από μια Brita κανάτα που θα έχει νερό σε θερμοκρασία δωματίου .

Τίποτα δεν λειτουργεί σιγά σιγά , όλα λειτουργούν άμεσα με το άνοιγμα της μηχανής και λειτουργούν πολύ γρήγορα … και το ότι με αυτές τις συνθήκες χωρίς PID υπάρχει αυτή η σταθερότητα με αυτή τη ροη σε τέτοια ποσότητα είναι αυτό που επεδίωκα . :oneup:

Μετά τις δοκιμές το επόμενο ΚΙΤ με τις μικρές διαστάσεις θα μπει σε μια gaggia classic κ ίσως και σε κάποια LELIT η SILVIA . :a013:


.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: KIT Θερμοκρασίας boiler

Δημοσίευση από koravos71 » Παρ Φεβ 08, 2019 8:08 pm

Σε gaggia σε gaggia :a013:

Απάντηση