Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
spiruss
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2019 4:50 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από spiruss » Τετ Ιαν 16, 2019 11:52 am

καλημέρα,
για να μην ανοίγω καινούριο θρεντ..
καπου διάβασα:
1) καλη μήχανη + μέτριος μύλος = μέτριος καφές
μέτρια μηχανή + καλός μύλος = αξιοπρεπής καφές
.
Ισχύει; Αν ναι υπάρχει μηχανή γύρω στα 200 ευρώ; μύλο θέλω καλό. ποιον μου προτείνετε σε λογική τιμή.

2) επίσης πιο πάνω διάβασα:
Γενικα αν δεν εισαι διατεθειμενος να κανεις οτιδηποτε απο τα παραπανω ειναι καλυτερα να παρεις μια μηχανη με καψουλες αν και σε βαθος χρονου θα αναζητησεις κατι καλυτερο και θα βρεθεις παλι εδω...
Αν ανοίκω σε αυτή την κατηγορία ποια μηχανή θα μου προτείνατε; πάλι στα 200 ευρώ.

Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι εντελώς αρχάριος.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Ιαν 16, 2019 12:02 pm

spiruss έγραψε:
Τετ Ιαν 16, 2019 11:52 am
καλημέρα,
για να μην ανοίγω καινούριο θρεντ..
καπου διάβασα:
1) καλη μήχανη + μέτριος μύλος = μέτριος καφές
μέτρια μηχανή + καλός μύλος = αξιοπρεπής καφές
.
Ισχύει; Αν ναι υπάρχει μηχανή γύρω στα 200 ευρώ; μύλο θέλω καλό. ποιον μου προτείνετε σε λογική τιμή.

2) επίσης πιο πάνω διάβασα:
Γενικα αν δεν εισαι διατεθειμενος να κανεις οτιδηποτε απο τα παραπανω ειναι καλυτερα να παρεις μια μηχανη με καψουλες αν και σε βαθος χρονου θα αναζητησεις κατι καλυτερο και θα βρεθεις παλι εδω...
Αν ανοίκω σε αυτή την κατηγορία ποια μηχανή θα μου προτείνατε; πάλι στα 200 ευρώ.

Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι εντελώς αρχάριος.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γύρω στα 200 ευρώ που διαθέτεις για μηχανή παίρνεις μια entry level μεταχειρισμένη, καινούρια από 380 και πάνω.
Να δώσεις 200 ευρώ για καψουλομηχανή είναι κρίμα...όλες πάνω κάτω τα ίδια κάνουν.
Καλύτερα να τα διαθέσεις σε μύλο και να ξεκινήσεις αποταμίευση για μηχανή.
Τι μπάτζετ διαθέτεις συνολικά (εννοώ και για μύλο?) Για να ξεκινήσουμε από κει και να σου προτείνουμε.
Ο μύλος είναι μια δύσκολη απόφαση
Καλώς ήρθες κιόλας!

spiruss
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2019 4:50 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από spiruss » Τετ Ιαν 16, 2019 12:25 pm

Καλώς σας βρήκα..
Ακου τι γίνεται.. την καφετιερα θα μου την κανουν δώρο οπότε δεν θέλω να τους φεσώσω.... πολύ.. :D
Για τον μύλο που θα ειναι με δικά μου λεφτά το συζητάμε.
Εκτός αν προτείνω να μου πάρουν τον μύλο.. αλλά θα είναι λίγο μ@$@#$α.. :?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Ιαν 16, 2019 12:47 pm

Πες να σου δώσουν τα λεφτά και να τσοντάρεις και συ.
Στην τελική μην τους πεις πόσο την πήρες.
Αν έλεγες ότι έχω 50 ευρώ και θέλω οπωσδήποτε να πάρω μηχανή με αυτά τα λεφτά, τότε θα σου έλεγα πάρε μια μηχανή με κάψουλες. Αλλά 200 είναι πολύ κρίμα να πάρεις κάτι που δεν θα σου μείνει γιατί είναι ένα αξιοσημείωτο ποσό και μια καλή μπάνκα για να πάρεις κάτι καλό.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιαν 16, 2019 1:10 pm

Καλωσόρισες φίλε μου.
Καταρχάς πρέπει να σκεφτείς (εκτός από τα χρήματα που θα ξοδέψεις) αν είσαι διατεθειμένος να επενδύσεις λίγο χρόνο για να μάθεις τον εξοπλισμό σου (μηχανή+μύλο) και στη συνέχεια να αφιερώνεις ελάχιστο χρόνο μέσα στην καθημερινότητα σου για να παρασκευάζεις ποιοτικό, εύγευστο και οικονομικό καφέ, που δεν θα συγκρίνεται με την συντριπτική πλειοψηφία των μαγαζιών εκεί έξω.

Αν η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα είναι "ναι", το επόμενο βήμα είναι ο κατάλληλος εξοπλισμός, οπότε πηγαίνεις στο πρώτο post αυτού του νήματος και διαβάζεις για αρχή ποια είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά μιας κατάλληλης μηχανής εσπρέσο. Φυσικά σε πιο light διάθεση - για να ευλογήσουμε τα γένια μας- αντλείς πληροφορίες και από εδώ. Είναι σημαντικό πριν προχωρήσεις σε προμήθεια εξοπλισμού να έχεις όλα τα δεδομένα γιατί υπάρχουν άπειρες "μηχανές εσπρέσο" στην αγορά που απλά ΔΕΝ κάνουν εσπρέσο.
Η ιδέα να σου κάνουν δώρο ένα μύλο μου ακούγεται μια χαρά, από ένα graef που θα τους κοστίσει 80~130 ευρώ ώς έναν ascaso που είναι κοντά στο budget που έχεις θέσει. Με δεδομένο ένα καλό entry level μύλο θα έχεις τον απαραίτητο χρόνο να μελετήσεις ποια μηχανή να αγοράσεις (ή να βρεις μια μεταχειρισμένη).

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από nick_reth » Τετ Ιαν 16, 2019 1:20 pm

spiruss έγραψε:
Τετ Ιαν 16, 2019 12:25 pm
Καλώς σας βρήκα..
Ακου τι γίνεται.. την καφετιερα θα μου την κανουν δώρο οπότε δεν θέλω να τους φεσώσω.... πολύ.. :D
Για τον μύλο που θα ειναι με δικά μου λεφτά το συζητάμε.
Εκτός αν προτείνω να μου πάρουν τον μύλο.. αλλά θα είναι λίγο μ@$@#$α.. :?
Ολοι λίγο-πολύ έτσι ξεκινήσαμε. Ευτυχώς που υπάρχει αυτό εδώ και μπορείς να βρεις σημαντικές πληροφορίες.
Κατά την απόψη μου μπορείς να βρεις κάποια minimum μηχανήματα για να έχεις στοιχειωδώς καφέ της προκοπής.
Ο δικός μου ο μύλος π.χ. είναι φτηνός και κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Για τη μηχανή νομίζω ότι κοστίζει παραπάνω από ότι πραγματικά αξίζει. Θεωρώ ότι η μηχανή πρέπει να διαθέτει τρίοδη βαλβίδα και να μπορεί να δουλέψει με non Pressurized καλαθάκι. Φυσικά σημαντικό ρόλο παίζει και ο φρέσκος καφές και η ποιότητα του. Γενικά το σπορ θα έλεγα οτι δεν είναι και το απλούστερο αλλά στο τέλος όταν θα βρεις το δρόμο σου αξίζει πραγματικά το κόπο! Καλούς καφέδες.

spiruss
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2019 4:50 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από spiruss » Τετ Ιαν 16, 2019 1:55 pm

ευχαριστώ για την ανταπόκριση..
αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι θέλω να απολαμβάνω ποιοτικό καφέ χειμώνα-καλοκαίρι και προφανώς δέχομαι πως πρέπει να ασχοληθώ για να τα καφέρω.
Απο Graef ποιο μύλο θα μου προτείναται;
Για μηχανή βλέπω πως η πιο φθηνή αρχίζει στα 370;; και μάλιστα δεν είναι διαθέσιμη σε ελληνικό μαγαζί.. λολ
Ή μου διαφεύγει κάτι;

επίσης να ρωτήσω κάτι χαζό..
όλες αυτές οι μηχανές φτιάχνουν εξίσου ποιοτικό φρεντο; εσπρεσσο κ καπουτσινο.

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από nick_reth » Τετ Ιαν 16, 2019 2:09 pm

spiruss έγραψε:
Τετ Ιαν 16, 2019 1:55 pm
ευχαριστώ για την ανταπόκριση..
αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι θέλω να απολαμβάνω ποιοτικό καφέ χειμώνα-καλοκαίρι και προφανώς δέχομαι πως πρέπει να ασχοληθώ για να τα καφέρω.
Απο Graef ποιο μύλο θα μου προτείναται;
Για μηχανή βλέπω πως η πιο φθηνή αρχίζει στα 370;; και μάλιστα δεν είναι διαθέσιμη σε ελληνικό μαγαζί.. λολ
Ή μου διαφεύγει κάτι;

επίσης να ρωτήσω κάτι χαζό..
όλες αυτές οι μηχανές φτιάχνουν εξίσου ποιοτικό φρεντο; εσπρεσσο κ καπουτσινο.
Πρέπει να αφιερώσεις κάποιο χρόνο να ενημερωθείς από εδώ για να μην κάνεις λάθος αγορά.
Διάβασε το forum για τις μηχανές και τους μύλος και θα μάθεις πολλά όπως κι εγώ.
Εγώ έχω τον graef cm 702 86 € απο BARISTA TOOLS. Για μένα άψογος για τα λεφτά του.
Οι μηχανές κάνουν εσπρέσο και αφρόγαλα που σημαίνει οτι κάνεις μετά ότι θέλεις.
Δυστυχώς καινούργια μηχανή με 200,00 € δεν υπάρχει, μόνο μεταχειρισμένη.
Εγώ αν έπαιρνα τώρα θα αγόραζα τη LELIT που όμως ξεκινά από 380,00. Μπορείς και σε 6 άτοκες δόσεις να μην σου φανεί.
Εδώ υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι απο μένα, διάβασε τους και δεν θα χάσεις.
Επίσης θα βρεις και αγγελίες για μηχανές.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Nimrodel » Τετ Ιαν 16, 2019 2:17 pm

nick_reth έγραψε:
Τετ Ιαν 16, 2019 2:09 pm

Πρέπει να αφιερώσεις κάποιο χρόνο να ενημερωθείς από εδώ για να μην κάνεις λάθος αγορά.
Διάβασε το forum για τις μηχανές και τους μύλος και θα μάθεις πολλά όπως κι εγώ.
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι κρίμα να πάρεις κάτι χωρίς να έχεις κατασταλάξει ακόμα τι ακριβώς θέλεις.
Καλό θα ήταν να διαβάσεις οοοολο το παρόν νήμα και γενικά να ψάξεις στο φόρουμ πριν προβείς σε αγορά. Θα γλιτώσεις και χρήματα και πεταμένους καφέδες...

supphol
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Αύγ 06, 2012 1:49 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από supphol » Τρί Φεβ 12, 2019 11:15 am

Καλημέρα παίδες. Παίζει κάποια ευκαιρία σε lelit κτλ μέχρι 400€, ίσως και λίγο παραπάνω με μύλο;

Απάντηση