baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
rider6182
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 9:26 am
Όνομα: Timos
Μηχανή:: Lelit Mara x
2η Μηχανή:: Gaggia clasic
Μύλος:: Macap
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Round cup FAZENDA DA LAGOA, DAILY ROUND

baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από rider6182 » Δευ Ιαν 14, 2019 6:02 pm

Βρίσκομαι σε αναζήτηση μύλου καφέ μια που στον graef έχω την υποψία ότι δεν μου δίνει την καλύτερη γεύση που μπορώ να έχω και βαρέθηκα την κατακράτηση, και τον δύσκολο καθαρισμό.
Μια που θα τον αλλάξω σκέφτομαι να κάνω ένα upgrade και στην γεύση.
Όλα του σετε καλά είναι αλλά απ' ότι λένε οι συμφορουμίτες δεν είναι και κάποια φοβερή η διαφορά σ αυτόν τον τομέα. Και επειδή η μπαράτσα μας καθοδηγεί να δώσουμε τελικά γύρω στο εξακοσάρι δεν θα υπάρχουν μηχανές που δεν θα μου κάνουν πάλι σκουπιδαριό τον πάγκο όσο ο γκρεφ αλλά θα δίνουν αισθητά καλύτερη γεύση; Υπ όψιν αυτά που λέτε για γεύσεις επιγεύσεις κλπ εγώ δεν τα έχω γευθεί.
Με εμπόδιο λοιπόν τον πάγκο μου ο οποίος με το φωτιστικό μου αφήνει 54 εκατοστά, ψάχνω ένα μύλο που θα έχει σημαντική διαφορά στην γεύση, τουλάχιστον να μην μου ξυνοπικρίζει τον καφέ μου με ανομοιόμορφη άλλεση και δευτερευόντως όσο το δυνατόν καλύτερο σε κατακράτηση, εύκολο καθαρισμό και σκόρπισμα καφέ στον πάγκο.
Πρέπει να ξέρετε ότι καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει τέλειος μύλος για μας που δεν έχουμε μαγαζί.
Εκεί λοιπόν γύρω στην τιμή του sette w βρίσκω quamar m80 and macap mc 5 belogia od fiorenzato f4 nano - f64e quamar q50s and q50e χωρίς όμως να περιορίζω κάποιον που έχει μια καλή ιδέα για έναν άλλο μύλο κοντύτερο απο τα 54 εκατοστά και όσο το δυνατόν καλύτερη γεύση και value for money
:a013:

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιαν 14, 2019 6:37 pm

Πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν θέλεις επίπεδα ή κωνικά μαχαίρια γιατί υπάρχει διαφορά στο γευστικό τους προφίλ.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Ιαν 14, 2019 11:49 pm

Artisti έγραψε:
Δευ Ιαν 14, 2019 6:37 pm
Πρώτα πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν θέλεις επίπεδα ή κωνικά μαχαίρια γιατί υπάρχει διαφορά στο γευστικό τους προφίλ.
Γιώργο νομίζω ότι αυτό είναι το τελευταίο που θα πρέπει να τον απασχολήσει στην παρούσα φάση. Εφόσον ο ίδιος αναφέρει πως δεν έχει γευτεί ή δυσκολεύεται να αναγνωρίσει πλήρως το γευστικό προφίλ ενός καφέ (απολύτως φυσιολογικό φυσικά, η γεύση εκπαιδεύεται , το cupping δεν είναι εύκολη διαδικασία ακόμα και για πιο έμπειρους καφε-ασχολούμενους, και η αλήθεια είναι ότι ο περισσότερος κόσμος δεν έχει τον ίδιο βαθμό γευστικής ευαισθησίας. Ακόμη και οι άνθρωποι που ασχολούνται επαγγελματικά με το χώρο, δεν παρουσιάζουν όλοι την ίδια γευσιγνωστική ικανότητα - δεν είναι τυχαίο που λίγοι ασχολούνται με το κομμάτι του sensory skills)
Η διαφορά του γευστικού προφίλ σε conical και flat, σε blind test μπορεί να δυσκολέψει και επαγγελματία. Και πόσο μάλλον για την "εδώ" περίπτωση, όπου ο ίδιος ο φίλος μας, μας λέει πως δεν αναγνωρίζει εύκολα τα παραπάνω στοιχεία.

Δε νομίζω λοιπόν προσωπικά, ότι το κύριο μέλημα του θα πρέπει να είναι flat vs conic. Αλλά, μια επιλογή που να υποστηρίζει:
- Σίγουρα ποιοτικότερη άλεση του entry level Graef. {θα πάει σε μεγαλύτερη μαχαίρια, και θα κοιτάξει rpm, στροφές, και μοτέρ}
- Σίγουρα συγκεκριμένο μέγεθος. {πάγκος περιοριστικός -> ύψος 54cm, ήτοι μύλος μικροκαμωμένος}
- Σίγουρα με μικρή κατακράτηση {και εδώ υπάρχουν λύσεις}

Σχετικά με τον καθαρισμό, όλοι λίγο πολύ, την ίδια ρουτίνα ακολουθούν. Χρειάζεται να αφιερώνεις χρόνο ανά τακτά χρονικά διαστήματα στον καθαρισμό/λύσιμο, αλλά αυτό είναι αναγκαία συνθήκη για ποιοτική άλεση, οπότε το παίρνουμε ως δεδομένη και υποχρεωτική διαδικασία.

Ποιο είναι ακριβές budget σου??

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Ιαν 15, 2019 8:07 am

Εάν υπάρχει η δυνατότητα να δεις έναν μύλο από κοντά και να τον δοκιμάσεις θα ήταν ό,τι καλύτερο πάντως. Όχι μόνο την άλεση και το γευστικό αποτέλεσμα, αλλά και τη διαδικασία καθαρισμού, το μέγεθός του... Γενικά μύλος που να τα έχει όλα είναι λίγο δύσκολο, οπότε θα πρέπει να θέσεις τις προτεραιότητές σου. Προσωπικά μου αρέσει πολύ ο niche zero και τον ζαχαρώνω..

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιαν 15, 2019 5:05 pm

"τουλάχιστον να μην μου ξυνοπικρίζει τον καφέ μου"

Kαι όμως ακόμα και με τον κινέζικο Graef υπάρχει ένα ελάχιστο προφίλ κωνικής άλεσης όπως και στον ascaso i2
που ορισμένους τους ενοχλεί.
Είναι αυτοί που έχουν εθιστεί στην φλατ γεύση με ατελείωτους τόνους σοκολάτας.
Μου έχουν τύχει τέτοιες περιπτώσεις στο φιλικό περιβάλλον.
Η παραμικρή οξύτητα που για άλλους είναι ευχάριστη τους ενοχλεί.
Αν τους δώσεις όμως ένα mazzer SJ βρίσκουν τον παράδεισο τους όσο και αν σε εμάς είναι βαρετή η γεύση του.

rider6182
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 9:26 am
Όνομα: Timos
Μηχανή:: Lelit Mara x
2η Μηχανή:: Gaggia clasic
Μύλος:: Macap
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Round cup FAZENDA DA LAGOA, DAILY ROUND

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από rider6182 » Παρ Ιαν 18, 2019 10:43 am

Καλημέρα σας. Συγγνώμη που αργώ να σας απαντήσω αλλά είμαι σε ταξίδι για κανένα μήνα.
Για τις επιγεύσεις που έγραψα εννοούσα ότι δεν μπορώ να φτιάξω μέχρι τώρα ένα καφέ που να του λείπουν οι έντονα πικρές ή ξυνές γεύσεις και να φανεί από κάτω η επίγευση και η καθαρή γεύση του εσπρέσσο. Φταίει βέβαια και το ότι για καιρό κόλλησα στο coffee island ενώ τώρα με την επιστροφή στο barista shop ήδη έγινε αναβάθμιση της γεύσης
Φτιάχνω μόνο εσπρέσσο κοντά στα 6χρόνια, από τη μια δεν μπορώ να επιστρέψω στον νες, σαν νερό μου φαίνεται, και από την άλλη πιστεύω ότι θα μπορούσα και καλύτερα στον εσπρέσσο
Για το μπάτζετ, μια που δεν έχω απορρίψει τον sette w μια που βλέπω ότι φίλοι απο εδώ μεσα με πανάκριβες μηχανες εσπρέσσο είναι ευχαριστημένοι από αυτόν γύρω στα 500-650 λοιπόν θα τα έδινα
Για τα φλατ ή κονικά μαχαίρια πιστεύω ότι η διαφορά ειναι ανεπαίσθητη μια και αυτό που με απασχολεί τώρα είναι να μην φτιάχνω καφέ άηδια
ο niche zero είναι από εξωτερικό, θα προτιμούσα από Ελλάδα αν είναι δυνατόν
--αυτοί που έχουν εθιστεί στην φλατ γεύση με ατελείωτους τόνους σοκολάτας--Απ ότι θα καταλαβαίνεις απ αυτά που γράφω, σ'αυτό το σημείο θέλω να φτάσω και μετά αν βαρεθώ, να μετεξελιχθώ σε κάτι άλλο. Προς το παρόν θέλω να μ αρέσει ο καφές που πίνω. Δεν ξέρεις ίσως τι θα πεί όταν ξυπνάς πρωί να πίνεις καφέ που δεν έχει καν το μίνιμουμ της γεύσης που απαιτείς
Δυστυχώς δεν έχω κάποιο φίλο να ασχολείται με εσπρέσσο ούτε κάποιο μαγαζί στο Ηράκλειο που να μπορώ να δω μηχανές. Η μόνη πηγή γνώσης είναι αυτή η ιστοσελίδα.
Θα ήθελα λοιπόν τώρα μια που χάρισα την δεύτερη εσπρεσσιέρα και τον greaf, να πάρω ένα μύλο που να ξεφεύγει από το entry level και να φτιάχνω ένα καφέ της ανθρωπιάς μέχρι να μπορέσω να αντικαταστήσω αν χρειαστεί και την gaggia classic η οποία μάλλον μου κάνει νερά γιατί όταν φτάνω στα 27 δεπτερόλεπτα τα 60 ml διπλό ο καφές είναι πολύ πικρός. Ίσως και να θέλει ρυθμιση πίεση και θερμοκρασία, αλλά αυτά τα πράγματα είναι δύσκολα στο Ηράκλειο.
Μύλο λοιπόν τώρα. Ποιον όμως για να ξεφυγω απο εντρυ μύλους;
Όσο για τον sette w μία ερώτηση για κάποιον που τυχαίνει να έχει κάνει την αναβάθμιση από εντρυ λέβελ σαν τον graef. Υπάρχει σημαντικά καλυτερη γεύση ο σέττε;

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από Jousis » Παρ Ιαν 18, 2019 11:44 am

rider6182 έγραψε:
Παρ Ιαν 18, 2019 10:43 am
Όσο για τον sette w μία ερώτηση για κάποιον που τυχαίνει να έχει κάνει την αναβάθμιση από εντρυ λέβελ σαν τον graef. Υπάρχει σημαντικά καλυτερη γεύση ο σέττε;
(είχα τον 802)
Υπάρχει σημαντική διαφορά όσον αφορά το dial in. Μπορείς να φέρεις τον καφέ ακριβώς εκεί που τον θέλεις.
Μπορείς να τον πειράζεις πανεύκολα όσο παλαιώνει ο καφές.
Μπορείς να παίξεις λέγοντας "για να μειώσω τον χρόνο 1" να δω πως θα αλλάξει η γεύση".
Σε δύσκολους καφέδες η διαφορά είναι η μέρα με την νύχτα, σε εύκολους, έτσι κι έτσι.
Ίσως κάποιος εκπαιδευμένος να καταλάβει πολύ περισσότερες διαφορές στα προφίλ των μαχαιριών, εγώ δεν παίρνω χαμπάρι.

Για εμένα, το 2ο πλεονέκτημα του σετε είναι ο πανεύκολος και ταχύτατος καθαρισμός. 1 βουρτσάκι για τα γύρω γύρω, 1 πολύ λεπτό (έχω αυτό που καθαρίζουν τα ακροφύσια) για τις εσοχές που περνάει ο καφές και σε 3-5 λεπτά έχεις καθαρίσει τα πάντα. Ούτε κατσαβίδια ούτε εργαλεία.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιαν 18, 2019 1:38 pm

Όπως βλέπεις αγαπητή Jazz φλατ θέλει...
Την κατάλαβα αμέσως την περίπτωση από την πρώτη περιγραφή γιατί τα έχω ξανακούσει ακριβώς τα ίδια.
Σίγουρα κάνει και ο Sette αν και εγώ θα έδινα τα μισά λεφτά για ένα μτχ SJ..
Μαζί με μια Lelit ή Unica ανάλογα με που θέλει να φτάσει.

rider6182
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 9:26 am
Όνομα: Timos
Μηχανή:: Lelit Mara x
2η Μηχανή:: Gaggia clasic
Μύλος:: Macap
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Round cup FAZENDA DA LAGOA, DAILY ROUND

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από rider6182 » Δευ Ιαν 21, 2019 8:24 am

jousis

Σε δύσκολους καφέδες η διαφορά είναι η μέρα με την νύχτα, σε εύκολους, έτσι κι έτσι.

Τι εννοείς δύσκολους και εύκολους; Έχοντας πριν και οι δυό μας τον graef είναι πολύ χρήσιμη η γνώμη σου. Με καταλαβαίνεις :f010: Και σε καταλαβαίνω φυσικά όταν μιλάς για τις ευκολίες του σέττε. Αυτόν θα έπαιρνα σίγουρα αλλά έβγαλα το συμπέρασμα από εδώ μέσα (δεν ξέρω αν είναι λάθος το συμπέρασμα μου) ότι η ποιότητα άλλεσης του σέττε είναι κατώτερη της τιμής του, θα μπορούσε δηλ κάποιος να αγοράσει καλυτερο μύλο με αυτά τα λεφτά όπως τον quamar m 80 ή από Ιταλια μόνο τον mazzer mini e ή όπως λέει ο φιλος παραπάνω τον mazzer ,sj manual από Ελλάδα στην ίδια τιμη με το sette ή τον zenith 65 e ,κλπ. Με μια επιλογή στις παραπάνω θα έχανα βέβαια τις ευκολίες του sette. Πόσο όμως θα κέρδιζα στην γεύση. Ξαι αν δεν μπορείς να μου απαντήσεις σ αυτό, είσαι ευχαριστημένος με την γεύση που σου δινει ο σέττε ή θα ήθελες κάποιο πιο γευστικό αποτέλεσμα; Ρωτάω γιατί στον graef ακόμα και να φτιάξω ένα καλό καφέ ( δεν φτιάχνω πάντα αηδία :P ) πάντα σα κάτι να έπρεπε να είναι καλύτερο ή κάποια από τις γεύσεις να με χαλάει

Artisti

Σίγουρα κάνει και ο Sette αν και εγώ θα έδινα τα μισά λεφτά για ένα μτχ SJ..

Για την sj που λες, έψαξα και διάβασα πολύ εδω μέσα, λένε ότι έχει πολυ καλό επίπεδο κοπής αλλά είναι μεγάλη για τα 54cm του πάγκου μου εκτός αν κόψω το χόπερ και έχει ντόζερ και μαστορέματα που δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω. Η mazzer sj manual
https://www.celliniespresso.gr/mylos-le ... p-156.html
είναι το πιο καινούριο μοντέλο; Τι σου λένε οι mazzer mini, quamar m 80 και Eureka Zenith 65E ;

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: baraza sette ή quamar m80- q50s- q50e ή fiorenzato f4 nano - f64e ή macap mc 5 ή belogia od ή κάποιος άλλος μύλος;

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Ιαν 21, 2019 12:29 pm

Εγώ δεν μιλάω για hopper αλλά για single dosing και με funnel Κατά προτίμηση

https://www.home-barista.com/grinders/m ... 36120.html

Απάντηση