CUP10 coffee roaster

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από brexei » Τρί Ιαν 08, 2019 11:40 pm

Έχω πάρει 2 καφέδες από cup10 με rd 20/12 (και αναμένω κι άλλους...) και θα ήθελα να ρωτήσω το εξης:

Σας βγάζουν ποτέ πικραδα αν τους εκχυλίσετε σε υψηλότερες θερμοκρασιες; πχ 96 ή 97 C; Δοκιμάζω το cup10 blend και πότε δε μου έχει πικρισει ακόμα και σήμερα που το έκανα κάπου στους 97 C επίτηδες!

Τη θερμοκρασία την έχω μετρήσει με θερμοζευγος.

Μήπως οι φρεσκοι καφέδες δεν πικριζουν ποτε; Ένας φτηνος καφές από Μαρτ πάντως πικριζε απ' όσο θυμάμαι...

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Ιαν 09, 2019 3:47 pm

Ολοι οι καφέδες όταν τους εκχυλίσεις σε υψηλότερη θερμοκρασία απο την ''ιδανική'' για τον καθένα ,θα βγάλουν πίκρα.Οσο πιο καβουρδισμένος ο καφές ,τόσο χαμηλότερη ειναι η ιδανικη του θερμοκρασία εκχύλισης.Οι ''φρέσκοι'' καφέδες που λές συνήθως θέλουν υψηλότερη θερμοκρασία απο τους ''φθηνούς'' του Μαρτ ή τους commercial γενικότερα.
Δεν ξέρω αν εχει θερμοκρασιακη αστάθεια η μηχανή σου και γι αυτό ξεκινάει απο τους 97 αλλα καταλήγει π.χ. στους 94 ,αλλά γενικά δεν εχεις λόγο να εκχυλίζεις τόσο ψηλά.Δεν ξερω κάποιον καφέ που δεν θα εβγαζε πίκρα στους 97 βαθμούς!

Πάλι όμως δεν καταλαβαίνω αν το πρόβλημά σου ειναι γιατι οι καφέδες σου βγάζουν πίκρα στους 97 ή γιατι το blend δεν σου βγάζει?

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από brexei » Τετ Ιαν 09, 2019 4:17 pm

Το προβλημά μου δεν είναι οι καφέδες, αλλά η μηχανή! Έχω ανοίξει εδώ νήμα μπας και μπορέσω να βγάλω άκρη:

viewtopic.php?f=5&t=6117

Η θερμοκρασία μου είναι πολύ υψηλή στο ξεκίνημα (97-98C) και έχω και ατμούς, αλλά δεν παίρνω πικρίλα από το φρέσκο καφέ (cup10 blend). Μόνο από τον πιο καβουρδισμένο του μαρτ. Και επειδή γνωρίζω ότι η θερμοκρασία είναι ψηλά και θα έπρεπε να πικρίζει και ο φρέσκος, γι'αυτό ρωτάω. Μου φαίνεται περίεργο... ϊσως είναι λιγότερο ευαίσθητος είτε η πικρίλα του να είναι ανεπαίσθητη και δεν τη νιώθω εγώ (δεν έχω καλή ευαισθησία στις γεύσεις).

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από koravos71 » Κυρ Ιαν 13, 2019 10:47 pm

Καλησπέρα σας. Σήμερα άνοιξα την κοστα ρικα (honey) και αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα. Μπουκώνει ο μύλος.Αν ρίχνω 2-3 γραμμ τα αλέθει αν ρίξω παραπάνω μπουκώνει. Έχει αντιμετωπίσει κανείς τπτ παρόμοιο?

Άβαταρ μέλους
Βασιλης Α.
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Παρ Φεβ 28, 2014 7:51 pm
Μηχανή:: LM GS3 MP 2017
2η Μηχανή:: LP Prof. 83
Μύλος:: Monolith Flat
2ος Μύλος:: Comandante C40
Οι καφέδες μου:: Taf, Gardelli, The Barn,Coff. Collective
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Βασιλης Α. » Κυρ Ιαν 13, 2019 11:06 pm

Μάλλον ειναι πολύ light το ψήσιμο, με αποτέλεσμα ο ascaso να ζορίζεται. Προτίμησε πιο καλά ψημένους καφέδες αλλιώς θα πάρεις το μύλο στο χέρι αν συνεχίσεις να αλεθεις τέτοιους καφέδες. :yellow:

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από koravos71 » Κυρ Ιαν 13, 2019 11:11 pm

Μου κάνει εντύπωση γτ έχω πάρει και κολομβια και αιθιοπια και άλλους απο cup 10 και πρωτη φορα μου συμβαίνει αυτό.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Ιαν 14, 2019 3:30 pm

Νίκο, τι rd είναι η Κόστα Ρίκα που άνοιξες; (έχω και εγώ παραγγελία από cup10, με καβούρδισμα 07/01, και θα αρχίσω να ανοίγω τα σακουλάκια μου σε κανένα τετραήμερο) Οπότε, αν έχουμε την ίδια φουρνιά, θα το έχω στο νου μου, να δώσω feedback όταν ανοίξω την ημίξηρη Costa Rica. :oneup:

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από koravos71 » Δευ Ιαν 14, 2019 4:56 pm

Το ίδιο 07/01. Αναμένω για να δω μήπως παίζει τπτ με το καφέ ( σκληρός κόκκος) ή το μύλο.

Manolis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2018 9:41 pm
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: Rocket Giotto Evo v2
Μύλος:: DIP DKS-65
2ος Μύλος:: Kinu M47 Simplicity
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από Manolis » Δευ Ιαν 14, 2019 4:58 pm

Καλησπέρα & καλή χρονιά.
Cup10 Speciality Espresso Blend & La Meseta Colombia με RD 7/1 ανοίγω πρώτα το blend. Σωστά;
Γνωρίζουμε Espresso Recipe για τον La Meseta Colombia; Έχω απλό διπλό & τριπλό καλάθι.

Άβαταρ μέλους
M.speciality
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2016 1:15 am
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: San Reno racer
2η Μηχανή:: Gina goat story
Μύλος:: Mythos
2ος Μύλος:: Bunn G2
Οι καφέδες μου:: Cup10
Τοποθεσία: ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ
Επικοινωνία:

Re: CUP10 coffee roaster

Δημοσίευση από M.speciality » Τετ Ιαν 16, 2019 11:01 pm

Manolis έγραψε:
Δευ Ιαν 14, 2019 4:58 pm
Καλησπέρα & καλή χρονιά.
Cup10 Speciality Espresso Blend & La Meseta Colombia με RD 7/1 ανοίγω πρώτα το blend. Σωστά;
Γνωρίζουμε Espresso Recipe για τον La Meseta Colombia; Έχω απλό διπλό & τριπλό καλάθι.
Σωστά άνοιξε πρώτα το blend!! Για την Colombia και όχι columpia όπως πολύ σωστά παρατήρησες;», με τα καλαθάκια σου άρχισε με 1/1,8 έως 1/2,5 η ποσότητας μέσα στο καλάθι να είναι αρκετή αλλά να μην βρίσκει επάνω!!!
koravos71 έγραψε:
Κυρ Ιαν 13, 2019 10:47 pm
Καλησπέρα σας. Σήμερα άνοιξα την κοστα ρικα (honey) και αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα. Μπουκώνει ο μύλος.Αν ρίχνω 2-3 γραμμ τα αλέθει αν ρίξω παραπάνω μπουκώνει. Έχει αντιμετωπίσει κανείς τπτ παρόμοιο?


Ο συγκεκριμένος καφές ειναι πραγματικά SHB και το καβουρδισμα που έχεις στα χέρια σου είναι medium to light
Οι κόκκοι είναι μεγάλοι στο 18SC+ και τα μαχαίρια του μύλου σχετικά μικρά, επίσης αν το μοτέρ και τα μαχαίρια έχει κόψει πολλά κυλά!!! Αν δεν είναι Τπτ από τα παραπάνω στείλε μου ένα mail ώστε να καταφέρουμε να βρούμε λύση!!!

Απάντηση