Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Δευ Ιαν 07, 2019 9:36 am

Πρόσφατα αγόρασα μια Lelit PL41em και βρίσκομαι ακόμα στη διαδικασία της εκμάθησης. Έχοντας πετύχει περίπου τους σωστούς χρόνους στον καφέ (~35γρ σε 27-30 sec), είπα να δω και τη θερμοκρασία. Όπως έχω γράψει και σε άλλα ποστ, νομίζω ότι υπάρχει θέμα με το θερμοστάτη. Και εξηγούμαι:

Αν προθερμάνω καλά τη μηχανή (πάνω από 20 λεπτά) και δοκιμάσω temperature surfing πατώντας το κουμπάκι της αντλίας για 2 δευτερόλεπτα 1-2 φορές ώστε να σβήσει το λαμπάκι (ανάβει η αντίσταση) τότε μόλις το νερό είναι έτοιμο παρατηρώ να ξεφυσά και ατμός με δύναμη!

https://youtu.be/EKSQi_Sf-4s

Αποφάσισα να μετρήσω τη θερμοκρασία του νερού στο πορταφιλτερ όσο καλύτερα μπορούσα. Έχω ένα θερμοζεύγος το οποίο βούτηξα σε βραστό νερό που μόλις κόχλαζε και μέτρησα ακριβώς 100 C, οπότε ήταν σωστά καλιμπραρισμένο. Στη συνέχεια έβγαλα το spout ξεβιδώνοντάς το και έβαλα το θερμοζεύγος μέσα στο πορταφιλτερ, μέχρι να ακουμπά στο καλαθάκι (στο κάτω μέρος του) και λύγισα το καλώδιό του κάθετα και το έδεσα στο πορταφιλτερ ωστε να ειναι πάντα μέσα και να ακουμπά στον πάτο του καλαθιού και να μη φεύγει. Έτσι μετράω ακριβώς τη θερμοκρασία στον καφέ, ίσως μειωμένη κατά 1 C, αλλά πάντως με αρκετή ακρίβεια. Παραθέτω τις μετρήσεις που έκανα:

1. Προθέρμανση 30 min. Πρώτη μέτρηση: 97-98 C! (κρατάει 3-4 sec εκεί και μετά πέφτει αργά 1C κάθε 2 sec)
2. Περιμένω να ανάψει πάλι το λαμπάκι και: Δευτερη μέτρηση: 98 C!
3. Τρίτη μέτρηση κτλ: 98 C!!
4. Αφήνω να ανάψει το λαμπάκι και περιμένω 1min: 98C!
5. Αφήνω να ανάψει το λαμπάκι και περιμένω 2min: 98C!
6. Αφήνω να ανάψει το λαμπάκι και περιμένω 5min: 98C! Γρήγορα έπεσε στους 97C
7. Αφήνω να ανάψει το λαμπάκι και πατάω την αντλία 2 sec και περιμένω 15 sec και μετά μετράω: 97 C!!!
8. Αφήνω να ανάψει το λαμπάκι πατάω την αντλία 2 sec 2-φορές και περιμένω 15 sec και μετά μετράω: 95 C!!! Μετά όμως πέφτει σε 2-3 sec στους 93-94 C και κάπου εκεί σβήνει το λαμπάκι και ξαναθερμαίνει το νερό.

Με το θερμοζεύγος κουμπωμένο μέσα στο πορταφιλτερ όλη την ωρα, μετράω κάπου στους 89-90 C, χωρίς να τρέχει νερό! Προφανώς έχει ζεσταθεί όλο το γκρουπ στους 90 C και μένει εκεί όσο χρόνο κι αν το αφήσω.

Προφανώς, ακόμα κι αν με τη μέθοδο αυτή χάνω λίγο στις μετρήσεις, θα μετράω λίγο χαμηλότερη θερμοκρασία από την πραγματική πάνω στο ντουζ ή μέσα στο boiler. Άρα αν έχω 98 C στο καλαθάκι, τότε στο ντουζ θα είχα 99-100 C!! Και στο boiler;

Η ερώτησή μου είναι: Έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης μου; Να τη στείλω για επισκευή; (έχει εγγύηση από barista).

Δε γίνεται να έχω τόσο υψηλή θερμοκρασία. Όσο κι αν προσπάθησα δε μπορώ να κάνω temperature surfing σωστά γιατί αν εχει ζεσταθει καλα τότε ξεφυσάει ατμός με δύναμη και μου χαλάει και το puk. Ούτε έχει νόημα να περιμένω μόλις ανάψει το λαμπάκι, γιατί κρυώνει πολύ αργά. Ούτε λόγος φυσικά για συνεχόμενους καφέδες γιατί βγάζει ατμούς! Άλλα παιδιά εδώ στο φορουμ με την ίδια μηχανή μου ανέφεραν ότι κάνουν αρκετούς καφέδες στη σειρά, χωρίς ατμούς.

Να σημειώσω εδώ ότι ο καφές δε μου βγαίνει πικρός. Έχει μια μικρή πικράδα, αλλά και μια οξύτητα. Δεν έχω την εμπειρία να πω αν αυτά οφείλονται στη θερμοκρασία ή στην ελλιπή τεχνική μου. Πάντως καμένος δεν είναι. Συνήθως τον φτιάχνω με τη μια, χωρίς flush ή αναμονές (μόνο 20 λεπτά προθέρμανση) για να αποφύγω τους ατμούς που μου χαλάνε το Puk), οπότε η θερμοκρασία ίσως να είναι ελαφρά χαμηλότερη μέσα στο καλαθάκι. Αν κάνω φουλ προθέρμανση και φλασάρισμα, τότε ο ατμός μου χαλάει το puk και έχω channeling. Και μετά την εκχύλιση ξεφυσάει για αρκετή ώρα ατμός από την τρίοδη βαλβίδα...

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από galkar » Δευ Ιαν 07, 2019 10:11 am

Ωραία δοκιμασε να κάνεις έναν καφε αφού έχεις φλασαρι δύο φορές και είσαι στο σημείο που σχεδόν σβήνει το λαμπακι. Και δοκίμασε τον καφέ να δεις πως ειναι. Το ξυνο και το πικρό που ψάχνεις δεν είναι κανόνας ότι πάνω από 92 η 93 C ο καφές θα καει. Και για να καταλάβεις έχω πάρει κάτι καφεδάκια από kudu και όντας ανυπόμονος ανοίγω τον πρώτο στο πρώτο 10ημερο με αποτέλεσμα να κάνω καφέ με το pid στο 108 που είναι πολυ, από ότι έχω διαβάσει παίζει να έχει ένα οφσετ από 8-12C άρα 96C και πάνω και να είναι ξυνος. Μετά όμως αφού τον άφησα και πέρασαν άλλες 20+ μέρες από πάνω του δηλαδή σύνολο 30+ τον καφέ πλέον τον έβγαζα στους 103 γιατί αλλιώς καιγόταν και δεν είναι ξυνιλες σχεδόν καθόλου. Οπότε σε κάποιες περιπτώσεις αυτό το 98 θα σου χρειαστεί. Δοκιμασε λοιπόν να σβήσει το λαμπακι και να βγάλεις καφέ να δεις πως θα είναι αλλά όχι με έναν καφέ μόνο και πάντα με καφέ εάν είναι φρέσκος να έχουνε περάσει μερουλες από πάνω του αρκετές για να μπορείς να καταλάβεις και να μην σε παραπλανει.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Δευ Ιαν 07, 2019 12:12 pm

Οι καφέδες που δοκίμασα ήταν από cup10 με rd 20/12, άρα έχουν περάσει 15 μέρες. Με καφέ μαρτ βγάζει πικρίλα, αλλά με τους φρέσκους όχι. Η ελαφρά ξινίλα όμως μπορεί να είναι λάθος δικό μου, ή χαρακτηριστικό του καφέ, αλλά αυτό δεν αποτελεί κριτίριο για το αν η μηχανή λειτουργεί σωστά ή έχει βλάβη. Το απόγευμα θα δοκιμάσω αυτό που μου λες για να δω διαφορά στη γεύση και θα σου πω.

Τα υπόλοιπα θεματάκια όμως... πως τα λύνουμε; Με τον ατμό που ξεφυσάει και δε μπορώ να κάνω 2ο καφέ;
Μηπως ο ατμός χαλάει το puk και παίρνω channeling; Δε θα πρέπει να βγάζει ατμό με πίεση και να πιτσιλάει παντού νερά! (η ντουζιέρα δεν ειναι βουλωμένη). :a014:

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από zannisvel » Δευ Ιαν 07, 2019 4:58 pm

Καλησπέρα,

Βλέπωντας καποια videos στο Youtube, έπεσα πάνω σε αυτό που μίλησε για αποφυγή ατμού πρίν από την εκχύλιση.

https://youtu.be/iwHdm5GtNHI?t=325

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από galkar » Δευ Ιαν 07, 2019 5:05 pm

Μπορεις να δοκιμασεις για να αποφυγεις τους ατμους πριν κανεις καφεδακι να ανοιξεις λιγο το ακροφυσιο να φυγει ο ατμος απο εκει. Δοκασε το μπορει να σε βολεψει.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Δευ Ιαν 07, 2019 11:25 pm

Ευχαριστώ πολύ για το βίντεο, αλλά αναφέρεται σε HX μηχανές και όχι σε SB όπως η δική μου. Εκεί όντως έχεις υψηλή θερμοκρασία και την κατεβάζεις πριν ξεκινήσεις.

Δοκίμασα να φλασαρω 2-3 φορές μέχρι να φύγει όλος ο ατμος και να κατέβει η θερμοκρασία κάπου στους 94 C και έκανα έναν καφέ. Ήταν καλός με μια ελαφρά ξιναδα που μπορεί και να ναι φυσιολογική. Θα έλεγα ότι είναι ίδιος με αυτόν που κάνω όταν πρόθερμανω 15 λεπτά και δε φλασαρω καθόλου για να μην έχω ατμους.

Δε γινεται όμως έτσι δουλειά. Ή πρέπει να χρονομετρώ την προθέρμανση ή να φλασάρω όπως έκανα και να γίνεται ο πάγκος χάλια από τα νερά που πέφτουν παντού μέσα και έξω από την καφετιέρα αφού ο ατμος τα πιτσιλαει παντού! Δε νομίζω ότι λειτουργεί έτσι η καφετιέρα. Και μετά την εκχύλιση ξεφυσαει αρκετή ώρα στα απόνερα τους ατμους λες και είναι τρένο...

Μπορεί κάποιος άλλος φίλος από το φόρουμ να μου πει αν έχει το ίδιο θέμα; Καλό θα ήταν να ξέρω αν έχει βλάβη ο θερμοστάτης πριν τηλεφωνήσω για επισκευή.
:f010:

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από Jousis » Τρί Ιαν 08, 2019 12:02 am

Μπορείς να ανοίξεις να δεις τί θερμοστάτη έχει μέσα; Να τον βρούμε για να δούμε τί είδους και τί θερμοκρασίας είναι;

Αν υποθέσω οτι έχει κάποιον φτηνό μηχανικό 95C , το 98C +/- 2C είναι λογικό ακόμα και 30 δευτερόλεπτα αφού ανοίξει το κύκλωμα (σβήσει το λαμπάκι). Οπότε, σίγουρα θα έχεις ατμούς.
Όσο περιμένεις, δεν σταθεροποιείται, απλά ανεβοκατεβαίνει.
Γενικά, με μηχανικό θερμοστάτη, θα έχεις +/- 2 ή 3 βαθμούς στην καλύτερη περίπτωση (στο σημείο μέτρησης).

Βάλε το thermocouple με λίγη σιλικόνη (ή πρόχειρα με capton tape) δίπλα στον θερμοστάτη και μέτρα συνεχώς. Θα δεις την αυξομείωση.
Και όσο κι αν έχεις μετρήσει το thermocouple (K ? ) υπολόγιζε και απο εκεί +/-1C κάθε χρονική στιγμή.

Κάνε το κόλπο:
Ρίξε αρκετούτσικο νερό να σβήσει το λαμπάκι και αμέσως μόλις ανάψει πάλι κάνε καφέ. Η θερμοκρασία στο σημείο μέτρησης του θερμοστάτη θα είναι 95 +/- 2C (εκτός κι αν βάλανε κάποιον τρομερό θερμοστάτη +/- 0.5C). Στο φίλτρο, να πούμε -1C ? Δεν ξέρω.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Τρί Ιαν 08, 2019 9:50 am

Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να την ανοίξω μιας και είναι στην εγγύηση!
Ψάχνοντας λίγο είδα ότι μάλλον έχει θερμοστάτη 95 C (προφανώς μηχανικό). Είναι σαν αυτόν εδώ, με τη διαφορά ότι κλείνει στους 95 C:

https://www.barista.gr/en/bimetallic-th ... r-040041-2

Αν υποθέσουμε ότι οντως σβήνει στους 95, άντε το νερό να πάει 96-97 C μέσα στο boiler. Εγώ στο shower θα πρέπει να παίρνω λίγο χαμηλότερα, δηλαδή 96 το πολύ. Αλλά μόλις ανάψει το λαμπάκι μετράω και παίρνω 98 C!! Δηλαδή μέσα στο boiler πού πάει; 99-100 C; Γι'αυτό έχω ατμό!

Όταν η μηχανή έχει ζεσταθεί καλά τότε ο κύκλος θέρμανσης του boiler κρατάει αρκετά λεπτά (από άναμα σε άναμα της αντίστασης) γιατί όλη η περιοχή γύρω από το boiler έχει ζεσταθεί και η θερμοκρασία του νερού αργεί πολύ να πέσει στους 94-95 C (κάπου εκεί μετράω ότι ανάβει η αντίσταση).
:a058:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιαν 08, 2019 11:06 am

Ο ατμός που φαίνεται στο βίντεο δεν μου φαίνεται κάτι τόσο υπερβολικό για ένα φλασάρισμα μετά από μακρά αναμονή (που να δεις τι ατμό βγάζουν οι hx μηχανές στο cooling flush). Εγώ βλέπω οτι στα 10sec ο ατμός έχει εκτονωθεί, οπότε αν συνεχίσεις το φλασάρισμα για τα 3-5sec ακόμα, η θερμοκρασία θα πέσει ακόμα πιο χαμηλά. Αν λοιπόν έχεις ήδη αλέσει, γεμίσει, πατήσει και είσαι πανέτοιμος να κουμπώσεις στα καπάκια μετά από αυτό το flush των 15sec (που ήδη έχει εκτονωθεί ο ατμός), τι πρόβλημα υπάρχει? Παρατηρείς channeling; H γεύση πως είναι;

Σε κάθε περίπτωση πάντως νομίζω ότι ταλαιπωρείσαι χωρίς λόγο. Απ' τη στιγμή που πιστεύεις οτι υπάρχει πρόβλημα με τον θερμοστάτη σου γιατί δεν πηγαίνεις τη μηχανή στο barista να την τσεκάρουν; Ο Βασίλης είναι υπόδειγμα επαγγελματία, θα σου απαντήσει τεκμηριωμένα αν έχεις κάποιο θέμα και αν όντως υπάρχει θα το αποκαταστήσει μιας και είσαι εντός εγγύησης.
Είναι ευκαιρία να σου κάνουν ακριβείς δοκιμές με scace (που είναι ο πιο σίγουρη διαδικασία για ασφαλείς μετρήσεις) και να απαλλαγείς από την αμφιβολία της θερμοκρασίας γιατί σε κάθε περίεργη γεύση που θα έχεις στο μέλλον θα το σκέφτεσαι συνεχώς.
Εγώ θα τους ζητούσα με βάση τις μετρήσεις που θα έχουν, να μου πουν ακριβώς πόσο χρόνο προθέρμανσης χρειάζομαι, πόσο και πότε να κάνω flush πριν κουμπώσω κτλ.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Lelit PL41em πρόβλημα με θερμοστάτη;

Δημοσίευση από brexei » Τρί Ιαν 08, 2019 11:38 am

Το πρόβλημα με την όλη διαδικασία (εκτός από το ότι πιτσιλάει παντού σταγονίδια νερό και γεμίζει τον πάγκο, τη μηχανή και το κάτω μέρος του μύλου!) είναι ότι:

1. Αποκλείει το temperature surfing!

2. Δεν το κάνει μόνο μετά από μακρά αναμονή, αλλά κάθε φορά που η αντίσταση θα θερμανει το νερό.

3. Πρέπει να κάνω, όπως είπες 10-15 sec flush, και μετά να κουμπώσω άμεσα και να φτιάξω τον καφέ. Όμως με τόσο χρόνο flush εκείνη τη στιγμή σβήνει το λαμπάκι! Οπότε είμαι στο ελάχιστο της θερμοκρασίας και άγνωστο τί κάνει αυτή όταν εκχυλίζεται ο καφές! Ανεβαίνει ή κατεβαίνει; Επίσης μετά από ~35 sec εκχύλισης η θερμοκρασία είναι μάλλον υψηλή (αφού έχει ανάψει η αντίσταση στο τέλος του flush) και μόλις σταματήσω την εκχύλιση ξεφυσάει για αρκετή ώρα ατμούς από το κάτω μέρος στα απόνερα!

4. Τί γίνεται στην περίπτωση που κάνω προθέρμανση για 15 λεπτά μόνο; Είναι λίγο δύσκολο να περιμένει κανείς 30-40 λεπτά για προθέρμανση κάθε φορά ή να κρατά αυτό το χρόνο σταθερό. Ενώ με 15-20 λεπτά προθέρμανση δε βγάζει τόσο ατμό. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάθε φορά, ανάλογα με την προθέρμανση ή ανάλογα αν έχω κάνει ένα καφέ πριν, θα πρέπει να αλλάζω ριζικά τη διαδικασία μου για να έχω παρόμοια θερμοκρασία. Πχ, αν προθερμάνω 20 λεπτά και δε φλασάρω τότε έχω ελάχιστο ατμό. Αν φλασάρω 1-2 φορές και σβήσει το λαμπάκι και μετά μόλις ανάψει πάλι τότε έχω ατμό! Αν κάνω 1 καφέ μετά στο δεύτερο θα εχω ατμό! Καμία σταθερότητα παραμέτρων. :(

5. Άλλα παιδιά εδώ που έχουν την ίδια μηχανή μου είπαν ότι δεν έχουν τέτοια προβλήματα με ατμό και ότι κάνουν 3-4 καφέδες στη σειρά χωρίς πρόβλημα.

Γιάυτό ξεκίνησα τις μετρήσεις με το θερμοζεύγος και το 98 C στο καλαθάκι μου φαίνεται μεγάλο...

Αν έμενα Αθήνα θα την είχα ήδη πάει στο Barista. Έχω διαβάσει καλά λόγια εδώ και πιστεύω ότι θα με βοηθούσαν. Αλλά επειδή μένω Κρήτη θα πρέπει να τη στειλω και να χρεωθώ 2 φορές μεταφορικά με κουριερ. Γι'αυτό ρωτάω πρώτα εδώ. Ίσως αν βγάλουμε άκρη να στείλω ένα email με τις μετρήσεις μου.

Ειλικρινά, θα δεχόμουν να βάλω και pid (πληρώνοντας το κόστος), αλλά δε νομίζω ότι αναλαμβάνουν πλέον στο Barista. Εγώ δε μπορώ να το κάνω γιατί θα χάσω την εγγύηση. :(

Απάντηση