Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά

Δημοσίευση από zannisvel » Σάβ Δεκ 29, 2018 11:23 am

Καλημεριζω και χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρουμ.
Όπως κατάλαβε εταιρεία είμαι και εγώ ένας λάτρης του καφέ που αποφάσισε να κάνει το επόμενο βήμα για καλά καφεδάκια στο σπίτι.
Περισσότερο το βλέπω σαν χόμπυ.
Μετά από διάβασμα που έκανα στις περισσότερες ενότητες του φόρουμ, οι οποίες να πω ότι έχουν παρα πολύ καλές πληροφορίες, προχώρησα στην αγορά του πρώτου μου συντηρητικού εξοπλισμού.
Lelit pl41rm
Graef CM800
Lelit tamper
Ένα τυφλό φίλτρο και σκόνη
Αποφάσισα να πάρω την εν λόγω μηχανή και όχι την πιο ακριβή 58mm με PID περισσότερο για να πειραματιστω και να βεβαιωθω ότι όντως θα μπορέσω να πετύχω ωραία καφεδακια και ήταν και ένας τρόπος να έρθει πιο γλυκά στη γυναίκα :)
Αν όντως βρω το ενδιαφέρον που αναμένω θα τη μεταφέρω στο γραφείο και θα πάρω ένα πιο καλό setup για το σπίτι αργότερα.
Ευχαριστιεμαι σκέτα διπλά εσπρεσακια και Fredo.
Στο σπίτι υπάρχει και μια Nespresso η οποία όμως δε μπορώ να πω ότι με καλύπτει ακόμα και με τα εποχιακά και σπάνια χαρμάνια που παίρναμε κατά καιρούς από Nespresso.
Οποιοδήποτε σχόλιο δεκτό
Σας ευχαριστώ παίδες, να είστε όλοι καλά!!

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά

Δημοσίευση από todoornot » Σάβ Δεκ 29, 2018 8:04 pm

Καλούς καφέδες φίλε!
Δυο τρία πράγματα (που έχουν ξαναειπωθεί αλλά ΟΚ) να θυμάσαι σίγουρα:
1. Πρόσεξε λίγο τη διαφορά στη γεύση σου μεταξύ ξινού και πικρού. Κάποιες φορές είναι ξεκάθαρη, κάποιες όχι, κάποιες φορές μπορεί να καταφέρεις το αποτέλεσμα να έχει κι απ' τα δύο..
2. Άλλαζε ΜΙΑ παράμετρο τη φορά! Φαίνεται απλό αλλά στην ανυπομονησία του καινούριου ήταν από τις πιο δύσκολες συμβουλές να τηρήσω προσωπικά. Άσε που οι παράμετροι αλλάζουν κάποιες φορές κι από μόνες τους...
3. Κι ένα που έχω δει μόνο μια φορά να αναφέρεται, σε ξένο φόρουμ, οπότε με πιο επιφύλαξη το μεταφέρω, να περιμένεις τουλάχιστον 2 λεπτά μετά την εκχύλιση πριν δοκιμάσεις. Σίγουρα πάντως ανακάτευε, έστω κουνώντας το φλιτζάνι αν είναι μεγάλο.

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά

Δημοσίευση από zannisvel » Τρί Ιαν 01, 2019 1:23 pm

Καλημέρα και καλή χρονιά!!
Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου και για τις συμβουλές σου.
Παίζω 2-3 μέρες τώρα με τη μηχανή και έχω ήδη καταφέρει να φτιάξω κάποια πολύ αξιόλογα καφεδάκια.
Σήμερα έφτιαξα και τον πρώτο μου Fredo ο οποίος πρέπει να είναι ισάξιος με τον μέσο όρο των μαγαζιών.
Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και έχω αρχίσει και βάζω και τη γυναίκα μου στο κόλπο και έχει αρχίσει και εκείνη να δείχνει ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά

Δημοσίευση από brexei » Παρ Ιαν 04, 2019 1:10 pm

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Μιας και έχω κι εγω την ίδια μηχανή και παλευω μπας και καταφέρω να πιω καφέ της προκοπης, θα ήθελα να μου πεις αν έχεις πρόβλημα με ατμό από το ντουζ όπως έχω εγώ. Δηλαδή, αν την αφήσεις να ζεσταθεί τουλάχιστον 20 λεπτά και μετά ρίξεις νερό 1-2 φορές για 2-3 δευτερόλεπτα πατώντας το κάτω κουμπί (της αντλίας) και σβήσει το λαμπάκι (που σημαινει οτι αναβει η αντισταση θερμανσης) και μετά απο ~20 δευτερόλεπτα ανάψει το λαμπάκι ξανά (που σημαίνει ότι ζεστάθηκε το νερό) και τότε πάτα το κουμπί της αντλίας να δεις αν βγαζει νερό ζεστό ή αν βγαίνει και ατμός μαζί υπό πίεση, όπως σε μένα.
Δες εδώ το βίντεο που τράβηξα, όπου φαίνεται ο ατμός:

https://youtu.be/EKSQi_Sf-4s

Προσπαθώ να καταλάβω αν έχει πρόβλημα η δικιά μου, γιατί κι εγω δεν έχω pid.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
zannisvel
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Δεκ 26, 2018 11:16 pm
Όνομα: Ζαννής
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Lelit PL043mmi Fred
Οι καφέδες μου:: Samba, Taresso
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά

Δημοσίευση από zannisvel » Παρ Ιαν 04, 2019 1:50 pm

Καλησπέρα φίλε,

Δεν έχω παρατηρησει κάτι τέτοιο. Μήπως ο θερμοστατης είναι ελαττωματικός και σου διαβάζει λάθος τη θερμοκρασία στο boiler?
Συνήθως την αναβω το πρωι στις 8 και δε τη κλείνω μέχρι τις 9:30 - 10:00 που φεύγω και φτιάχνω 4-5 espresso μέσα σε αυτό το δίωρο.
Θα το ξανακοίταξω και το απογευματάκι βέβαια και θα σε ενημερώσω.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και ένα video μήπως σε βοηθήσει.
Στο κάνει από τη πρώτη μέρα?
Παντως δεν έχω στείλει καφέ ακόμα στο νεροχύτη με αυτή της καφετιέρα.

Σήμερα μου ήρθε και ο Lelit Fred και έκοψα Tigrato και μετά από 3-4 προσπάθειες έφτιαξα εκπληκτικό καφέ.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά

Δημοσίευση από brexei » Παρ Ιαν 04, 2019 3:27 pm

Ναι, μου το κάνει από την πρώτη μέρα.
Στην εταιρία που πήρα τηλέφωνο λένε ότι είναι φυσιολογικό...
Εγώ βέβαια μέτρησα θερμοκρασία με ένα θερμοζεύγος που το έβαλα μέσα στο πορταφιλτερ απο κάτω και μέτρησα 97-98 C μόλις το λαμπάκι είχε ανάψει! Νομίζω ότι είναι υπερβολικό.
Γενικά παίρνω ξινίλα και δε μπορώ να πω ότι έχω πιει καφέ καλό. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει κι αλλού καφέ της προκοπής για να έχω μέτρο συγκρισης.

Φυσικά ουτε κουβέντα να φτιάξω 3-4 καφεδάκια συνεχόμενα. έχει υπερβολικό ατμό από τη ντουζιέρα! Ακόμα και μετά την εκχύλιση κάνει αυτό:
https://youtu.be/N2e8Njmzu7k

Τα έχω ποστάρει και στο ανάλογο νήμα για βοήθεια από άλλα μέλη του φόρουμ και ελπίζω να βγαλουμε άκρη...

Απάντηση