Ποσότητα σε καλαθάκι-κενό μεταξύ grouphead

Ποσότητα καφέ στο portafilter, tamping, θερμοκρασία, χρόνος εκχύλισης και άλλα πολλά.
Απάντηση
jipparas
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 7:09 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit anita pl042tem
Οι καφέδες μου:: Freddo espresso

Ποσότητα σε καλαθάκι-κενό μεταξύ grouphead

Δημοσίευση από jipparas » Τετ Δεκ 05, 2018 3:05 pm

Καλησπέρα, έκανα μετατροπή σε bottomless και αγόρασα το συγκεκριμένο καλαθάκι. Μπορείτε να μου πείτε μέχρι ποσά γραμμάρια είναι ιδανικά για αυτό ; Ίσως ακούγεται λίγο χαζό άλλα δοκιμασα 14-16-17... το αποτέλεσμα στα περισσότερα ήταν καφές που δεν πίνεται και ίσως πολύ όξινος, χωρίς καθόλου γεύση και επίσης channeling.. παρατηρώντας την εκχύλιση, παρατήρησα πολύ ξανθό χρώμα, όχι όπως κάτι βίντεο που δείχνουν σκούρο-χρυσό. Στα αρχικά στάδια και για λίγα δευτερόλεπτα : ξεκίνησε να στάζει από την μέση άλλα παραλληλα και μια δεύτερη κατεβασιά :a080: έσταζε από δίπλα (για λίγο) ενώ στη συνέχεια ενώθηκαν. Παρατήρησα επίσης αυτό που από κάποιο σημείο να πητσιλαει από μια γωνιά. Σε κάποια εκχύλιση παρατήρησα το καλαθάκι και είχε δυο μικρές τρυπούλες και κατάλαβα ότι όντος ήταν channeling. Τελευταίος καφές και τον οποίο πίνω τώρα :lol: μου έδωσε εκχύλιση 60 ml μεταξύ 25-30 sec. Συμπερασματικά οι καφέδες με πιο πολλά από 14γρ είναι πολύ χειρότεροι από pressurized.

Κλείνοντας, υπάρχει ένα συγκεκριμένο κενό που πρέπει να υπάρχει μεταξύ καλαθιού και grouphead ?

Προσπάθησα να γίνω όσο πιο κατατοπιστικός όσον αφορά την εκχύλιση γιατί έπρεπε να μετράω χρόνο και παράλληλα να ζυγίζω.. δεν μπορούσα να τραβάω και βίντεο ταυτόχρονα :lol:
Συνημμένα
4FCE3A98-BEE8-47B3-B134-628B989D0F33.jpeg

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Ποσότητα σε καλαθάκι-κενό μεταξύ grouphead

Δημοσίευση από galkar » Τετ Δεκ 05, 2018 4:59 pm

Δοκίμασε να βάλεις καφέ κανονικά πάτησε τον και βάλε ένα νόμισμα τον 10 cents κούμπωσε το στην μηναχη, έπειτα ξεκινούσε το θα πρέπει να έχει αφήσει ίσα ίσα το σημάδι από το νόμισμα. Εάν βουλιάξει πολύ αφαιρείς εάν δεν αφήσει σημαδι αυξανεις. Νομίζω πως αυτό το καλαθάκι μοιάζει με τριπλό οπότε σήκωσε γραμμάρια και δες,εάν είναι τριπλό μπορεί να πάρει και 22γραμμ. Εάν όντως φορέσει τόσο είναι λογικό να έχεις channeling.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποσότητα σε καλαθάκι-κενό μεταξύ grouphead

Δημοσίευση από todoornot » Τετ Δεκ 05, 2018 10:14 pm

Επειδή πρέπει να χτύπησε ο δαίμων του autocorrectορα, πρόσεξε, σε αυτό που σου λέει ο galkar! Κουμπώνεις το portalilter και μετά το ξεκουμπώνεις, χωρίς να ξεκινήσεις τη μηχανή και απλά κοιτάς για αποτύπωμα.

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Ποσότητα σε καλαθάκι-κενό μεταξύ grouphead

Δημοσίευση από galkar » Τετ Δεκ 05, 2018 10:45 pm

Χαχαχαχχαχα έχεις δίκιο todoornot. Το έγραψα βιαστικά γιατί έπρεπε να φύγω και δεν το τσεκαρα και ο αυτοκορέκτορας οργίασε λίγο. Δημήτρη φτάσε τα γραμμάρια σε σημείο το νόμισμα να αρχίσει να βυθίζεται λιγο μέσα το 1/3 πχ.

jipparas
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 7:09 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit anita pl042tem
Οι καφέδες μου:: Freddo espresso

Re: Ποσότητα σε καλαθάκι-κενό μεταξύ grouphead

Δημοσίευση από jipparas » Πέμ Δεκ 06, 2018 6:09 pm

galkar έγραψε:
Τετ Δεκ 05, 2018 4:59 pm
Δοκίμασε να βάλεις καφέ κανονικά πάτησε τον και βάλε ένα νόμισμα τον 10 cents κούμπωσε το στην μηναχη, έπειτα ξεκινούσε το θα πρέπει να έχει αφήσει ίσα ίσα το σημάδι από το νόμισμα. Εάν βουλιάξει πολύ αφαιρείς εάν δεν αφήσει σημαδι αυξανεις. Νομίζω πως αυτό το καλαθάκι μοιάζει με τριπλό οπότε σήκωσε γραμμάρια και δες,εάν είναι τριπλό μπορεί να πάρει και 22γραμμ. Εάν όντως φορέσει τόσο είναι λογικό να έχεις channeling.
Δεν νομίζω να παίρνει με τίποτα 22..κάνοντας αυτό με το δάχτυλο νομίζω γύρω στα 16-17. Οκ θα το δοκιμάσω, πολύ χρήσιμο.

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Ποσότητα σε καλαθάκι-κενό μεταξύ grouphead

Δημοσίευση από galkar » Πέμ Δεκ 06, 2018 6:21 pm

Ναι ρε τότε μάλλον δεν είναι το τριπλό που νόμιζα όταν είδα την φωτογραφια. Δεν πειράζει δοκίμασε το έτσι να ξέρεις που παίζεις περίπου σε γραμμάρια. Βέβαια δεν θα είναι με όλους τους καφέδες τα ίδια γραμμάρια θα παίζουμε σίγουρα ανάλογα το ψήσιμο την φρεσκάδα, αλλά θα έχεις ένα μπουσουλαα

jipparas
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 7:09 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit anita pl042tem
Οι καφέδες μου:: Freddo espresso

Re: Ποσότητα σε καλαθάκι-κενό μεταξύ grouphead

Δημοσίευση από jipparas » Πέμ Δεκ 06, 2018 6:24 pm

galkar έγραψε:
Πέμ Δεκ 06, 2018 6:21 pm
Ναι ρε τότε μάλλον δεν είναι το τριπλό που νόμιζα όταν είδα την φωτογραφια. Δεν πειράζει δοκίμασε το έτσι να ξέρεις που παίζεις περίπου σε γραμμάρια. Βέβαια δεν θα είναι με όλους τους καφέδες τα ίδια γραμμάρια θα παίζουμε σίγουρα ανάλογα το ψήσιμο την φρεσκάδα, αλλά θα έχεις ένα μπουσουλαα
Παίζει και το κόψιμο ρόλο ; Γιατί είμαι σε φάση που προσπαθώ να βρω το κόψιμο. Δεν έχω και δικό μου μύλο. Από coffee island κόβω τον El Salvador

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Ποσότητα σε καλαθάκι-κενό μεταξύ grouphead

Δημοσίευση από galkar » Πέμ Δεκ 06, 2018 8:06 pm

Nαι παίζει και το κόψιμο ρόλο στο πόσα γραμμάρια θα πάρει το καλαθάκι γενικά, κάτεληξε σε γραμμάρια πρώτα δοκίμασε το κόψιμο μετά και είσαι εντάξει όλα θα έρθουμε σιγά σιγαε τον καιρό θέλει πολύ ψαξιμο, αλλά το να πάρεις μύλο είναι μονοδρομος. Γιατί κάθε καφές θέλει διαφορετικό κόψιμο για να μπορέσεις να βρεις τα νερά του. Και εξαρτάται και από πολλές παραμέτρους ακόμη παράδειγμα π.χ στο καλαθάκι το μαμά της lelit όπως και το τριπλό καλαθάκι του γυμνου θέλει επίσης διαφορετικό κόψιμο στον ίδιο καφέ. Καλά καφεδακια :coffee:

Απάντηση