Επιλογή μοντέλου Lelit

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
stampgo7
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2015 11:04 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: GAGGIA Baby Class
Μύλος:: TurMix E20

Επιλογή μοντέλου Lelit

Δημοσίευση από stampgo7 » Κυρ Απρ 15, 2018 6:27 pm

Lelit PL41 PLUST PID vs Lelit PL91T Victoria PID

Καλησπέρα σας,
μπορεί κάποιος πιο εμπειρος να μου πεί αν η διαφορά κόστους μεταξύ των δύο αυτών μηχανών

http://www.barista.gr/el/lelit-pl41-plust-pid-2 - 632ευρώ
http://www.barista.gr/el/lelit-pl91-coffee-machine - 808ευρώ

αξίζει τη διαφορά; Να αναφέρω ότι ήδη τα 632 είναι αρκετά τραβηγμένο.
Αυτό που εγώ βλέπω διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά είναι ότι η PL91 έχει το νέο ηλεκτρονικό σύστημα διαχείρησης της μηχανής το LLC (Lelit Electronic Control System). Αλήθεια τι παραπάνω πρσφέρει αυτό;
Επίσης διαθέτει ορειχάλκινο boiler.

Ευχαριστώ.

johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Επιλογή μοντέλου Lelit

Δημοσίευση από johnino » Κυρ Απρ 15, 2018 9:22 pm

Αμα πας στα 630 πας και στα 800... Και οι δυο εχουν ορειχαλκινο βραστηρα, αλλα προφανως η 91 εχει φανταιζι ηλεκτρονικα μανομετρο, κουμπια μπουτον... Ισως μια πιο μοντερνα εκδοση της πρωτης αν δεν μου διαφευγει κατι...

stampgo7
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 13, 2015 11:04 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: GAGGIA Baby Class
Μύλος:: TurMix E20

Re: Επιλογή μοντέλου Lelit

Δημοσίευση από stampgo7 » Κυρ Απρ 15, 2018 10:05 pm

johnino έγραψε:Αμα πας στα 630 πας και στα 800... Και οι δυο εχουν ορειχαλκινο βραστηρα, αλλα προφανως η 91 εχει φανταιζι ηλεκτρονικα μανομετρο, κουμπια μπουτον... Ισως μια πιο μοντερνα εκδοση της πρωτης αν δεν μου διαφευγει κατι...
Αν σκεφτείς ότι ξεκίνησα απο τα 365 της Lelit Pl41e, καταλαβαίνεις ότι έχω ξεφύγει πολύ.
Γνωρίζει κανείς τι παραπάνω προσφέρει το νέο ηλεκτρονικό σύστημα διαχείρησης της μηχανής το LLC (Lelit Electronic Control System) που διαθέτει η Lelit PL91T Victoria PID;

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Επιλογή μοντέλου Lelit

Δημοσίευση από loft » Κυρ Απρ 15, 2018 10:59 pm

Το LCC παρέχει δυνατότητα pre-infusion, πρόγραμμα για backflush και χρονόμετρο για τις εκχυλίσεις. Συμπαθητικά extras που δεν θα βελτιώσουν όμως το φλιτζάνι.. Πιο χρήσιμο για μένα είναι το μανόμετρο. Η τιμή είναι όντως τσιμπημένη, ιδιαίτερα αν σκεφτείς ότι πλησιάζει την Unica PID.

Απάντηση