Συμβουλη για αγορα μηχανης

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
zonkiel
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 12:30 pm

Συμβουλη για αγορα μηχανης

Δημοσίευση από zonkiel » Τρί Μαρ 13, 2018 12:36 pm

Θελω να παρω μια μηχανη espresso για το γραφειο και εχω ενα budget γυρω στα 60 ευρω δε θελω να δωσω παραπανω. Επειδη πεινω φρεντο εσπρεσσο σκετο και αχτυπητο, δε με νοιαζει αφρογαλα και τεχνικες για αλλες παραλλαγες. Θελω μια μηχανη που αυτα που θα πληρωσω θα αποσκοπουν στη καλυτερη οσο το δυνατον παραγωγη του συγκεκριμενου ειδους καφε

Ειμαι αρχαριος οσο δε παει υποψιν, οποτε βασιζομαι εξολοκληρου πανω σας για προτασεις που θα μου πειτε

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλη για αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Μαρ 13, 2018 1:05 pm


zonkiel
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 12:30 pm

Re: Συμβουλη για αγορα μηχανης

Δημοσίευση από zonkiel » Τρί Μαρ 13, 2018 1:22 pm

Εισαι σιγουρος γιαυτο? Το χαμε ψαξει με ενα φιλο που ηθελε αυτος να το παρει πολυ αλλα καταληξαμε με διαφορα σχολια που διαβαζαμε οτι δε φτιαχνει καλα καφε

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλη για αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Μαρ 13, 2018 2:49 pm

Φίλε zonkiel καλωσήρθες, υπάρχει ολόκληρη ενότητα "ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΓΟΡΑΣ" στην οποία θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες. Ενδεικτικά ξεκίνα από εδώ και εδώ.
Το budget που διαθέτεις δυστυχώς είναι πολύ μικρό για μηχανή εσπρέσο, οπότε είτε κάνεις υπομονή και αποταμίευση, είτε κοιτάς προς εναλλακτικές τύπου brikka, v60, aeropress, frenchpress...μαζί με ένα χειροκίνητο μυλαράκι και καλό καφέ. Σε κάθε περίπτωση μην πετάξεις τα λεφτά σου σε μηχανή του κατοστάρικου ΕΚΤΟΣ αν έχεις δοκιμάσει και σου αρέσει.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλη για αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Μαρ 13, 2018 4:43 pm

zonkiel έγραψε:Εισαι σιγουρος γιαυτο? Το χαμε ψαξει με ενα φιλο που ηθελε αυτος να το παρει πολυ αλλα καταληξαμε με διαφορα σχολια που διαβαζαμε οτι δε φτιαχνει καλα καφε
Διαβάσατε δεν δοκιμάσατε.
Οπότε μόνο όταν δοκιμάσετε και τις δύο περιπτώσεις θα μπορείτε να ξέρετε τί σας αρέσει.
Ο καλός εσπρέσο δεν είναι φθηνή υπόθεση οπότε θέλει και ανάλογους συμβιβασμούς όσο λιγότερα χρήματα διαθέτει κάνεις.

zonkiel
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 12:30 pm

Re: Συμβουλη για αγορα μηχανης

Δημοσίευση από zonkiel » Τρί Μαρ 13, 2018 8:58 pm

Μεχρι να διαβασω αυτα που μου εχετε στειλει να πω πως καποτε ειχε παρει ο πατερας μια Jura Imprezza E55. Παιρνει αυτοματως τον καφε σε κοκκους και γενικοτερα γνωριζω πως ειναι επαγγελαμτιεκες καφετιερες. Επειδη καποια στιγμη σταμτησε να λειτουργει την εχω παει σε ενα μαστορακο τωρα να την οιταξει, αν το κοστος επισκευης ειναι λογικο, πιστευετε αξιζει να τη διατηρησω η να συνεχισω να κοιταω σε νεα αγορα

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλη για αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Μαρ 14, 2018 11:47 am

Τις επιλογές σου θα τις κάνεις αφού διαβάσεις και ακόμα καλύτερα αφού δοκιμάσεις. Η μηχανή στην οποία αναφέρεσαι είναι υπεραυτόματη (καμία σχέση με επαγγελματικές) δλδ την γεμίζεις καφέ, πατάς το κουμπί και παράγει ένα αποτέλεσμα γρήγορο, καθαρό και γι'αυτό το λόγο φαντάζει ιδανική περίπτωση στο περιβάλλον ενός γραφείου. Το κύριο πρόβλημα είναι οτι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις παρασκευής ενός σωστού εσπρέσο και κατά συνέπεια το γευστικό αποτέλεσμα είναι από αδιάφορο έως κακό (παντελώς υποκειμενική άποψη).

zonkiel
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 12:30 pm

Re: Συμβουλη για αγορα μηχανης

Δημοσίευση από zonkiel » Τετ Μαρ 14, 2018 12:05 pm

Βλεπω μου Προτεινετε να δοκιμασω, αλλα πως δοκιμαζεις πριν αγορασεις. Μπορω πχ να παω cofee island Να τους πω για καντε μου μια δημιοργια με το μοκα machine να δω αν μου κανει για αγορα?
Luckees έγραψε:Τις επιλογές σου θα τις κάνεις αφού διαβάσεις και ακόμα καλύτερα αφού δοκιμάσεις. Η μηχανή στην οποία αναφέρεσαι είναι υπεραυτόματη (καμία σχέση με επαγγελματικές) δλδ την γεμίζεις καφέ, πατάς το κουμπί και παράγει ένα αποτέλεσμα γρήγορο, καθαρό και γι'αυτό το λόγο φαντάζει ιδανική περίπτωση στο περιβάλλον ενός γραφείου. Το κύριο πρόβλημα είναι οτι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις παρασκευής ενός σωστού εσπρέσο και κατά συνέπεια το γευστικό αποτέλεσμα είναι από αδιάφορο έως κακό (παντελώς υποκειμενική άποψη).
Οσον αφορα τη συγκεκριμενη εχεις εμπειρια η απλα απο τις προδιαγραφες που βρισκεις? Γενικοτερα κρινεις αν μου πει θελω 30-40 να στην επισκευασω οτι αξιζει η να κοιταξω τα χρηματα αυτα με καποια παραπανω να τα βαλω σε μια νεα αγορα

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Συμβουλη για αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Μαρ 14, 2018 12:08 pm

Η Jura είναι αυτόματη και Ελβετική μηχανή.
Να μην την πας στο μαστοράκο γιατί μπορεί να στη χαλάσει.
Να την πας σε εξουσιοδοτημένο service που την ξέρουν και έχουν και ανταλλακτικά

http://www.solino.gr/solino-%CE%B5%CF%8 ... CE%B1.html

Μπρίκι Moka για δύο φλιτζάνια που είναι σαν αυτό του video βρίσκεις και με 10€ καφετιέρα της πλάκας των 60€ όλο και κάποιος γνωστός σου θα έχει για να δοκιμάσεις..

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλη για αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Μαρ 14, 2018 2:56 pm

Μια τέτοια μηχανή ήταν η αφορμή να ξεκινήσω και μάλιστα με ένα μαύρο λαδωμένο καφέ απ' τα starbucks! Είχα μια νεσπρέσο και ψαχνόμουν για καλύτερο γευστικό αποτέλεσμα. Όταν δοκίμασα έπαθα πλάκα με τα αρώματα και την έντονη γεύση του φρεσκοκομμένου καφέ σε σχέση με την κάψουλα. Σκέψου λοιπόν πόσο σημαντικό είναι να αλέθεις εκείνη τη στιγμή ακόμα και με ένα τόσο χάλια καφέ! Μετά είχα την τύχη να γραφτώ εδώ και να ξεστραβωθώ επενδύοντας στον πρώτο εξοπλισμό και σε φρέσκους καφέδες. Όταν πέρασε αρκετός καιρός συνηθισμένος από medium/light ψησίματα και καφέδες γεμάτους άρωμα, σώμα, γεύση, οξύτητες, επίγευση, ξαναδοκίμασα από την ίδια μηχανή και ο καφές ήταν απλά για νεροχύτη, ένα πικρό δύσοσμο ζουμί...
Αν αποζητάς ποιότητα στη γεύση πρέπει να διαθέσεις ένα σεβαστό ποσό για σωστή μηχανή, μύλο, ποιοτικό καφέ και φυσικά χρόνο.
Προσωπικά τα 60 ευρώ θα τα έβαζα σε ένα χειροκίνητο μύλο porlex και ένα μπρικάκι ή ένα v60.

Απάντηση