espresso για αρχάρια!!!!

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Geoyannis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 2:03 pm

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από Geoyannis » Δευ Δεκ 04, 2017 9:38 pm

οποτε εσεις λετε για μια illy iperespresso με τα χρηματα που διαθέτω?

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Δεκ 04, 2017 9:54 pm

Geoyannis έγραψε:οποτε εσεις λετε για μια illy iperespresso με τα χρηματα που διαθέτω?
Ναι. Για τα χρήματα που διαθέτεις και με την απαίτηση της μικρής χρονικά ενασχόλησης, εύκολα, γρήγορα, καθαρά, η λύση είναι αυτή. Iperespresso ή Nespresso. Σε αυτό το budget, θα έχεις ό,τι πιο ποιοτικό μπορείς. :)

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Δεκ 05, 2017 1:01 pm

Αφού πέταξε την καψουλομηχανή ούτε της illy θα της κάνει.
Στις αγγελίες μπορεί να πετύχει καμιά Gaggia baby που είναι μια καλή αρχή αν θέλεις Espresso στο σπίτι.

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από todoornot » Τρί Δεκ 05, 2017 3:44 pm

Δεν έχει χρόνο από ό,τι είπε, που συνεπάγεται ότι ούτε να κόβει θα μπορεί. Επίσης είχε δοκιμάσει μάλλον κατώτερης ποιότητας κάψουλα.

Geoyannis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 2:03 pm

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από Geoyannis » Πέμ Δεκ 07, 2017 2:24 pm

σε κάψουλες έπαιρνα οτι ταιριαζε στην μηχανη μου, ειχα την krups.
σας ευχαριστω πολυ για τις απααντησεις σας...
θα το αφησω ισως για λιγο ακομα μηπως βρω κατι καλυτερο

mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από mooniac » Πέμ Δεκ 07, 2017 11:25 pm

Geoyannis έγραψε:.......απλά να σας διευκρινίσω ότι δεν υπαρχει χρόνος για να διαθέτω καθημερινά για τον καθε.. θελω όσο το δυνατόν εύκολο και γρήγορο λόγω δουλειάς και 3 παιδιών...
Εγώ ξεκινώ από το αρχικό posting ... θέλεις να πίνεις ποιοτικά εσπρέσο και καπουτσίνια αλλά τα θέλεις εύκολα και γρήγορα, σωστά; Το χαμηλό Budget το προσπερνώ ... απλώς.

Κι εγώ π.χ. θέλω να τρώω χωριάτικες σπιτικεσ πίτες της στιγμής αλλά τις θέλω εύκολα και γρήγορα ... ούτε χρόνος για φύλλα δεν υπάρχει που να βρεθεί για να μαζευτούν και προετοιμαστούν τα χόρτα;

Καταλαβαίνεις με το παράδειγμα κοπελιά τι θέλεις; Ξέχασέ το!!! Ποιοτικά εσπρέσο και καπουτσίνια έτσι απλά δεν πίνει κανένας -τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ-. Και να πω και το άλλο, πρωσοπικά θα το θεωρούσα έγκλημα να αφαιρείς χρόνο από τα παιδιά σου για τον καφέ σου....

Όποτε μόνο με συμβιβασμό θα κάνεις κάτι. Ή θα γυρίσεις στο -πατά κουμπί = πιες καφέ- ή αφού ανέφερες το coffee island θα τα παραγγέλνεις από εκεί. Και κάτι τελευταίο ... το δυο/τρία εσπρέσο/καπουτσίνια την ημέρα στο σπίτι είναι πολύ πιο ακριβά από τα του έξω..,

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από gsisr » Παρ Δεκ 08, 2017 7:17 am

Το να αγοράσεις καφέ σε κόκκους και να φτιάξεις ρόφημα στο σπιτι, είναι πιο ακριβό απ το να παραγγείλεις καφέ delivery; Από πότε;;;;;

mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από mooniac » Παρ Δεκ 08, 2017 9:35 am

Έτσι νομίζουν οι περισσότεροι, αλλά δεν τα υπολόγισαν σωστά ή όπως συνήθως δεν θέλουν να γνωριζουν το κόστος, έτσι απλά γιατί το θέλουν, κοστίζει όσο θέλει.

Υπολόγισε μόνο πόσες ώρες έχεις την ημέρα την μηχανή ανοιχτή για τα δυο-τρία εσπρέσο, πόσα λίτρα νερό (φιλτραρισμένο ή εμφιαλωμένο) με coolings, heatings, flushing, καθάρισμα κλπ., τους κόκκους καφέ που πάνε στο καλαθάκι μαζί με τον αλεσμένο που χάνει ο μύλος γύρο του .... και πολλά άλλα.

Δεν σου βάζω μέσα τον χρόνο που αφιερώνεις -θελουμε και το κάνουμε= χόμπι, αρρώστια κλπ.- αλλά για άτομα χωρίς χρόνο και χρήματα, ο χρόνος είναι πολυτιμότερος.

Και ο κατέχων μηχανή και μύλο στο σπίτι δεν μένει συνηθως στο ένα χαρμάνι κόκκου αλλά κάθε φορά δοκιμάζει κάτι καινούργιο... και δεν θα το πειράξει που μέχρι να το ρυθμίσει του κοστίζει (υπερβολικά) π.χ. και 100 γρ καφέ.

Δεν θέλω να αναφέρω το καπιτάλ που διαθέτει κάποιος στην αρχή για μηχανή, μύλο ... και όλα τα συμπράγκαλα (πρέσες, βούρτσες, καλαθάκια κλπ,) και το μοιράσει στους πόσους καφέδες θα πιεί, διότι δεν θέλω να φέρω στον πειρασμό να κάτσουν μερικοί, κάνουν υπολογισμό και τα παρατήσουν, διότι το χόμπι/αρρώστια είναι ωραίο!!

Και που ´σαι, για φθορές, βλάβες κλπ. δεν είπαμε ακόμη τίποτα...... όλα στο πρόγραμμα !!!!!

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από cosini » Παρ Δεκ 08, 2017 9:47 am

gsisr έγραψε:Το να αγοράσεις καφέ σε κόκκους και να φτιάξεις ρόφημα στο σπιτι, είναι πιο ακριβό απ το να παραγγείλεις καφέ delivery; Από πότε;;;;;
Ας υποθέσουμε 4 καφέδες διπλούς την ημέρα για ένα ζευγάρι ( 2 το πρωί & 2 το απόγευμα ) με δόσεις των 20γρ έκαστος θέλουμε για 1 μήνα 2 κιλά καφέ με μέσο κόστος περίπου 60 ευρώ.
Για την παρασκευή των καφέδων θέλουμε για κάθε φορά ( πρωί & απόγευμα ) ζέσταμα μηχανής 20 λεπτά τουλάχιστον + παρασκευή 5 λεπτά + καθαρισμός 5 λεπτά σύνολο για τον μήνα 30 ώρες λειτουργίας (οι οποίες αυξάνονται σε περίπτωση παρασκευής και αφρογαλου) , συν φθορές & κόστος παρελκομένων (φίλτρα κανάτα νερό θερμόμετρο ζυγαριά ταμπερ κλπ. & μηχανής & μύλου .
Εάν υποθέσουμε για τα παραπάνω 30 εργατοώρες συν τις φθορές βάζω ένα ελάχιστο ποσό των 5 ευρώ εκάστη = σύνολο μήνα 150 ευρώ.
Καθαριστικά μήνα 10 ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ ΜΗΝΑ για 120 εσπρέσο 60 + 150 + 10 = 220 ευρώ.

***************************************************************************

Coffee island τιμές delivery

ΣΥΝΟΛΟ ΜΗΝΑ
Διπλός 1.4 x 120 = 168
Διπλός Micro Farm 1,6 χ 120 = 192

***************************************************************************

Βέβαια η παρασκευή καφέ στο σπίτι έχει και μια άλλη κουλτούρα που δεν μπορεί να συγκριθεί με το delivery οπότε το όποιο παραπάνω κόστος δικαιολογείται . :oneup:
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: espresso για αρχάρια!!!!

Δημοσίευση από Christos » Παρ Δεκ 08, 2017 10:53 am

Βλέπω λίγο δημιουργική λογιστική εδώ Δημήτρη!
Η κοστολόγηση της εργατοώρας θα είχε νόημα εάν εκείνη την χρονική στιγμή έκανες κάτι που σου απέφερε έσοδα. Η κοστολόγηση πρέπει να γίνει βάση κόστους καφέ, εξοπλισμού, συντήρησης και βλαβών (που δεν είναι και πολύ συχνές). Το ποσό που βγάζεις των 220€/μήνα είναι πάρα πολύ κατά την ταπεινή μου γνώμη.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση