Ρυθμιζόμενο tamper

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Απρ 16, 2017 5:58 pm

Βαζεις στο ebay smart coffee tamper κ θα σου βγαλει πολλες απομιμησεις. Οσες εχω δει ειναι με τριπλη λεπιδα απο κατω σε σχεση με την τετραπλη του οριτζιναλ. Προσεχε μονο 2 πραγματακια. Πρωτον να τσεκαρεις τη διαμετρο που χρειαζεσαι κ δευτερον ο πωλητης να εχει καλες κριτικες/βαθμολογια, ωστε να ειναι αξιοπιστος. Στειλ´ του κ ενα μηνυμα αν εχεις αποριες, απαντανε συνηθως μετα απο 1-2 μερες κ ειναι ευγενικοτατοι.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από gsisr » Κυρ Απρ 16, 2017 7:54 pm

Ωραίος, ευχαριστώ!

giwrgos_p
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:40 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Eureka mignon

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από giwrgos_p » Δευ Απρ 17, 2017 9:53 pm

Καλησπέρα και από μενα. Ψάχνω κι γω να πάρω δυναμομετρικο tamper και θα ήθελα την άποψη σας
Έχω δει αυτά τα 2
1) https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... fdd119f207
2) https://www.aliexpress.com/item/Pressur ... fdd119f207

Στο πρώτο υπαρχει 57.5mm ενώ στο δεύτερο μόνο σε 57mm
Έχετε να προτείνετε κάποιο?

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Απρ 17, 2017 10:06 pm

Το πρώτο δεν ειναι δυναμομετρικό.

giwrgos_p
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:40 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Eureka mignon

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από giwrgos_p » Δευ Απρ 17, 2017 10:13 pm

Rallakias έγραψε:Το πρώτο δεν ειναι δυναμομετρικό.
η ρυθμιση που εχει ειναι μονο για το βαθος?

Το αλλο πως σου φαινεται?

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Απρ 17, 2017 10:21 pm

Δεν μπορώ να ξέρω πόσο ποιοτικό είναι , πόσο σωστά ρυθμισμένο ειναι το ελατηριο του , αν θα κρατήσει καιρο στην ιδια ενταση κτλ...
Δεν εχω δοκιμάσει δυναμομετρικό τάμπερ και όταν το έψαχνα με απέτρεψε ενας γνωστης λέγοντάς μου οτι ''αυτά ειναι για μαγαζια με πολλούς μπαρίστι για να ειναι σιγουροι οτι ολοι πιέζουν με την ιδια δύναμη ασχέτως ανδρα/γυναίκας.Εσύ αρκεί να πατάς πάντα με την ίδια δύναμη το τάμπερ σου όση κι αν ειναι αυτή για να έχεις μια σταθερά.Με το χρόνο αυτό έρχεται μόνο του. ''
Τώρα αν πατας με 10kg και όχι με 15kg , στην πράξη κανει διαφορά στην εκχύλιση μόλις 1-2 δευτερολέπτων.Για να δεις μεγαλύτερη διαφορά στο χρόνο , πρέπει να πατήσεις π.χ. με 2 κιλά δύναμη.

Αν πάλι το έχεις καημό - φθηνό ειναι πάρε το να μας πεις αν βγήκε καλό σε βάθος χρόνου.Μάπα (να μην κάνει καθόλου αυτό που λέει) δεν πιστεύω οτι θα ειναι.

giwrgos_p
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Φεβ 09, 2016 5:40 pm
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Eureka mignon

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από giwrgos_p » Δευ Απρ 17, 2017 10:28 pm

Rallakias έγραψε:Δεν μπορώ να ξέρω πόσο ποιοτικό είναι , πόσο σωστά ρυθμισμένο ειναι το ελατηριο του , αν θα κρατήσει καιρο στην ιδια ενταση κτλ...
Δεν εχω δοκιμάσει δυναμομετρικό τάμπερ και όταν το έψαχνα με απέτρεψε ενας γνωστης λέγοντάς μου οτι ''αυτά ειναι για μαγαζια με πολλούς μπαρίστι για να ειναι σιγουροι οτι ολοι πιέζουν με την ιδια δύναμη ασχέτως ανδρα/γυναίκας.Εσύ αρκεί να πατάς πάντα με την ίδια δύναμη το τάμπερ σου όση κι αν ειναι αυτή για να έχεις μια σταθερά.Με το χρόνο αυτό έρχεται μόνο του. ''
Τώρα αν πατας με 10kg και όχι με 15kg , στην πράξη κανει διαφορά στην εκχύλιση μόλις 1-2 δευτερολέπτων.Για να δεις μεγαλύτερη διαφορά στο χρόνο , πρέπει να πατήσεις π.χ. με 2 κιλά δύναμη.

Αν πάλι το έχεις καημό - φθηνό ειναι πάρε το να μας πεις αν βγήκε καλό σε βάθος χρόνου.Μάπα (να μην κάνει καθόλου αυτό που λέει) δεν πιστεύω οτι θα ειναι.
Θα ψαξω μπας και βρω το 57,5 και θα ενημερωσω. :a013:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Δεκ 06, 2017 11:42 am

O γνωστός Costas of Sweden (δημιουργός μεταξύ άλλων και του idr) πειραματίζεται με ένα εργαλείο το οποίο κάνει ταυτόχρονα levelling και tamping. Δείχνει ένα levelling tool, το οποίο έχει τη δυνατότητα με κάθε περιστροφή να μεταβάλλει το βάθος και να συμπιέζει τον καφέ κατά περίπου 1mm/στροφή, έως την τελική στάθμη.
Φαίνεται καλή σκέψη, να δούμε αν έχει κάποιο αντίκρυσμα στις εκχυλίσεις του.

Το levelling tool που έχει φτιάξει δεν είναι το κλασικό με τα τα φτερά από κάτω, έχει ενσωματώσει levelling+tamper σε ένα ωραίο πακετάκι) και επίσης χρησιμοποιεί ένα άλλο εργαλείο που μοιάζει με τα μαξιλαράκια που καρφώνουν τις καρφίτσες οι ράφτες(!) με το οποίο κάνει μικρές τρύπες πριν το levelling, προφανώς για να βελτιώσει την κατανομή...Πολυμήχανος barista :b050:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Δεκ 06, 2017 4:29 pm

Αποστόλη, εγώ προσωπικά από αυτά που χρησιμοποιεί, ζήλεψα περισσότερο την "πολλαπλή καρφίτσα"!! Το οποίο, όπως το σκέφτομαι, αν το προσαρμόσεις κιόλας σε επιπλέον κινούμενο κυκλικό δίσκο στη διάμετρο του pf, μπορεί να γίνει ένας εν δυνάμει πραγματικός & αποτελεσματικός distributor! ... Ωραία πράγματα. Αυτά είναι. Όρεξη και ευρηματικότητα, και μπορείς να φτιάξεις παπάδες! :b050:

Off Topic: Αυτό το είδατε στο site του εν λόγω barista?
https://costaswebshop.com/geisha-natura ... th-30-gr-l
100€ τα 30 gr!!! :shock:
Έπαθα λιγάκι...

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από harryv » Πέμ Δεκ 07, 2017 8:55 am

Λοιπόν κοιτάζοντας αυτή τη "πολλαπλή καρφίτσα", νομίζω ότι μπορώ πολύ εύκολα να φτιάξω μία. Από τη πρώτη στιγμή που το είδα κάτι μου θύμιζε. Έχω ένα εργαλείο που κόβει λαχανικά σε διάφορα μεγέθη και για να μη το πιάνεις με το χέρι και να κινδυνεύεις μη κοπείς καθώς το λαχανικό μικραίνει έχει μια τετοια πολλαπλή καρφίτσα στην οποία το καρφώνεις. Δε ξέρω πως θα το κόψω σε κύκλο των 58mm, αλλά όλο και κάτι θα σκεφτώ.

Απάντηση