DIY funnel για το portafilter μας

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: DIY funnel για το portafilter μας

Δημοσίευση από tasosonic » Δευ Οκτ 30, 2017 1:53 am

Luckees έγραψε:Το original idr κάνει παραπάνω χρήματα κ προφανώς έχει άλλη ποιότητα κατασκευής από τις κινέζικες απομιμήσεις.

Τάσο αν μπορείς να ανεβάσεις δικές σου φωτό ή να μας πεις σαν ποιότητα κ λειτουργικότητα του κινέζικου αν είσαι ευχαριστημένος, θα σου ήμουν υπόχρεος. Είναι πλαστικό ή μεταλλικό;
!


Ειναι μεταλλικά τα κλιψάκια που κουμπώνουν στο PF και συνδέονται με αλλα δυο μεταλλικά κλιψακια που κρατάνε τον πλαστικό κυλινδρικό τμήμα πανω στο PF! Δεν ξερω αν καταλαβαίνεις απο την περιγραφή μου... ίσως ανεβάσω φωτό οταν μπορέσω. Ειναι πολυ καλό πρακτικό ανθεκτικό δεν παθαίνει τίποτα δηλαδή! Εγω επειδή χρησιμοποιώ το vst θα το προτιμούσα ελάχιστα πιο μεγάλο, λιγο πιο φαρδύ δλδ αλλα ίσως και να μην χρειάζεται! Δεν μπαίνει καθολου μέσα στο καλαθακι όπως το funnel που φτιάχνετε και σίγουρα κανει κ για 57αρι pf! Για μενα πλέον ειναι απαραίτητο!

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: DIY funnel για το portafilter μας

Δημοσίευση από manospresso » Δευ Οκτ 30, 2017 6:47 am

tasosonic έγραψε:
Luckees έγραψε:Το original idr κάνει παραπάνω χρήματα κ προφανώς έχει άλλη ποιότητα κατασκευής από τις κινέζικες απομιμήσεις.

Τάσο αν μπορείς να ανεβάσεις δικές σου φωτό ή να μας πεις σαν ποιότητα κ λειτουργικότητα του κινέζικου αν είσαι ευχαριστημένος, θα σου ήμουν υπόχρεος. Είναι πλαστικό ή μεταλλικό;
!


Ειναι μεταλλικά τα κλιψάκια που κουμπώνουν στο PF και συνδέονται με αλλα δυο μεταλλικά κλιψακια που κρατάνε τον πλαστικό κυλινδρικό τμήμα πανω στο PF! Δεν ξερω αν καταλαβαίνεις απο την περιγραφή μου... ίσως ανεβάσω φωτό οταν μπορέσω. Ειναι πολυ καλό πρακτικό ανθεκτικό δεν παθαίνει τίποτα δηλαδή! Εγω επειδή χρησιμοποιώ το vst θα το προτιμούσα ελάχιστα πιο μεγάλο, λιγο πιο φαρδύ δλδ αλλα ίσως και να μην χρειάζεται! Δεν μπαίνει καθολου μέσα στο καλαθακι όπως το funnel που φτιάχνετε και σίγουρα κανει κ για 57αρι pf! Για μενα πλέον ειναι απαραίτητο!
Σ' ευχαριστούμε πολύ Τάσο!!!
Μάλλον θα το τιμήσουμε αρκετοί!!!!
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: DIY funnel για το portafilter μας

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Οκτ 30, 2017 11:42 am

Μανώλη σχετικά με το αυθεντικό idr η παράθεση του link έγινε περισσότερο για να πω οτι η τιμή είναι πιο πάνω από αυτή που αναφέρθηκε (59euro με το shipping) κ όχι ότι σνομπάρω τις απομιμήσεις. Έχω πάρει ένα leveling tool και ένα push-style tamper μαζί με ένα τζαμί μπανάνες δώρο κ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Τα 200euro που κάνει το original push ή το Mahlgut Dozer μου φαίνονται αρκετά, ενώ μπορώ να κάνω την ίδια δουλειά με 25euro.
Ειδικά δε, όταν κάποιος παλεύει να φτιάξει μια diy κατασκευή η οποία στο τέλος δουλεύει, είναι πραγματικά άξιος συγχαρητηρίων.
Συγκεκριμένα για την κατασκευή σου, μιας κ πιάνουν τα χέρια σου θα μπορούσες να κολλήσεις μερικά ελάσματα αντί για τα μαύρα sugru που φαίνονται στην φωτό, ώστε το funnel σου να μπαίνει λίγα χιλιοστά μέσα στο καλάθι.
17414_dosing_funnel.jpg
Τάσο σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Και εγώ το 18αρι vst χρησιμοποιώ οπότε μια φωτό θα βοηθούσε για να δούμε το οριακό που αναφέρεις.

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: DIY funnel για το portafilter μας

Δημοσίευση από manospresso » Δευ Οκτ 30, 2017 5:49 pm

Luckees έγραψε:Μανώλη σχετικά με το αυθεντικό idr η παράθεση του link έγινε περισσότερο για να πω οτι η τιμή είναι πιο πάνω από αυτή που αναφέρθηκε (59euro με το shipping) κ όχι ότι σνομπάρω τις απομιμήσεις. Έχω πάρει ένα leveling tool και ένα push-style tamper μαζί με ένα τζαμί μπανάνες δώρο κ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Τα 200euro που κάνει το original push ή το Mahlgut Dozer μου φαίνονται αρκετά, ενώ μπορώ να κάνω την ίδια δουλειά με 25euro.
Ειδικά δε, όταν κάποιος παλεύει να φτιάξει μια diy κατασκευή η οποία στο τέλος δουλεύει, είναι πραγματικά άξιος συγχαρητηρίων.
Συγκεκριμένα για την κατασκευή σου, μιας κ πιάνουν τα χέρια σου θα μπορούσες να κολλήσεις μερικά ελάσματα αντί για τα μαύρα sugru που φαίνονται στην φωτό, ώστε το funnel σου να μπαίνει λίγα χιλιοστά μέσα στο καλάθι.
Το συνημμένο 17414_dosing_funnel.jpg δεν είναι πλέον διαθέσιμο
Τάσο σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Και εγώ το 18αρι vst χρησιμοποιώ οπότε μια φωτό θα βοηθούσε για να δούμε το οριακό που αναφέρεις.
Aποστόλη έχεις δίκιο!!!
Συγκεκριμένα με 17% έκπτωση που δίνει αυτή την στιγμή, απο 59 ευρώ έχει πάει στα 49.
Μπερδεύτηκα επειδή ψάχτηκα αρκετά με ένα άλλο από την orthan espresso.
Ωραία η σκέψη της φωτό με τα sugru ή τα ελάσματα.
Έχω σκεφτεί να πάω στον τόρνο να μου φτιάξει έναν σωλήνα από αλουμίνιο με εξωτερική διάμετρο όση το portafilter και στο κάτω μέρος να έχει διάμετρο όση το εσωτερικό του καλαθιού με 3 χιλιοστά βάθος αλλά δεν έχω χρόνο.
OE Ipanema 58mm Dosing Cylinder 1.jpg
Portafilter with Ipanema 58mm Dosing Cylinder.jpg
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: DIY funnel για το portafilter μας

Δημοσίευση από Fazerman » Κυρ Νοέμ 12, 2017 11:19 pm

αυτο το τελευταιο ειναι η καλυτερη λυση.(στον τορνο)
υπαρχει αντιστοιχο και στο ebay αλλα απο αμερικη δεν συμφερουν τα μεταφορικα.
πιστευω πως ενδιαφερει πολυ κοσμο απο εδω μεσα και θα μπορουσαμε να φτιαξουμε μια ποσοτητα για να βγει φθηνοτερο.κατι σαν group buy δηλαδη.
του ebay μαζι με τις διαστασεις ειναι εδω
https://www.ebay.com/itm/Aluminum-Dosag ... 1438.l2649

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: DIY funnel για το portafilter μας

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Νοέμ 13, 2017 12:28 pm

Αν βρουμε ενα αντιστοιχο 3d printed,θα δημιουργει στατικο??

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: DIY funnel για το portafilter μας

Δημοσίευση από manospresso » Δευ Νοέμ 13, 2017 1:17 pm

Fazerman έγραψε:αυτο το τελευταιο ειναι η καλυτερη λυση.(στον τορνο)
υπαρχει αντιστοιχο και στο ebay αλλα απο αμερικη δεν συμφερουν τα μεταφορικα.
πιστευω πως ενδιαφερει πολυ κοσμο απο εδω μεσα και θα μπορουσαμε να φτιαξουμε μια ποσοτητα για να βγει φθηνοτερο.κατι σαν group buy δηλαδη.
του ebay μαζι με τις διαστασεις ειναι εδω
https://www.ebay.com/itm/Aluminum-Dosag ... 1438.l2649
Για να κάνουμε group buy θα πρέπει εκτός της οργάνωσης-συγκέντρωσης των ατόμων που θα ήθελαν κάτι τέτοιο και της συγκέντρωσης των χρημάτων, ο καθ' ένας να μετρήσει το καλαθάκι του γιατί οι διαστάσεις ποικίλουν!!!
Εγώ για παράδειγμα ήθελα να παραγγήλω funnel από Tidaka που έχει αυλάκι από κάτω ώστε να κάθεται πάνω στο χείλος του καλαθιού χωρίς να μπαίνει καθόλου μέσα στον καφέ, πράγμα που είναι το πιο σωστό απ' όλα.
Ο τύπος έχει δύο μεγέθη, το 58 και το 58+
Μέτρησα το καλάθι του portafilter μου (ECM Classika pid) και είναι στο χείλος εσωτερικά 58,6 και εξωτερικά 70!!!
Του έστειλα mail στα Αγγλικά γιατί στην σελίδα έχει μόνο Γερμανικά και δεν μου έχει απαντήσει ακόμα ώστε να ξέρω με ασφάλεια τι να παραγγήλω.
Θέλω να πω πως αν θέλουν πολλά άτομα με διαφορετικές διαστάσεις, θα γίνει κομφούζιο!!!
Το καλύτερο θα ήταν να βρούμε έναν τορναδόρο στην Ελλάδα που θα φτιάξει ένα με την συμφωνία πως θέλουν 10-15 άτομα για να μας κάνει καλύτερη τιμή και να πηγαίνει ο καθένας με το καλαθάκι του να του το κάνει στα μέτρα του.
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: DIY funnel για το portafilter μας

Δημοσίευση από ioannisz » Δευ Νοέμ 13, 2017 1:21 pm

Η καλύτερη λύση είναι (για εμένα) το αλουμίνιο. Αν το παραπάνω funnel ήταν και κωνικό, θα ήταν τέλειο.
Δηλώνω συμμετοχή στο group για την κατασκευή σε τόρνο (από Ελλάδα). Άν το αποφασίσετε...
Πολύ καλή δουλειά από όλους σας. Μπράβο.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: DIY funnel για το portafilter μας

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Νοέμ 13, 2017 2:16 pm

Gaggia BC έγραψε:Αν βρουμε ενα αντιστοιχο 3d printed,θα δημιουργει στατικο??
Εμένα με απασχολεί περισσότερο αν αυτά τα πλαστικά είναι food safe και πως λειτουργούν όταν ακουμπάνε σε ένα μέταλλο με θερμοκρασία κοντά στους 100C..

Πριν μια βδομάδα παρήγγειλα το 58αρι από Τidaka και το περιμένω. Είναι αλήθεια οτι εμφανίζουν μια μικρή δυστοκία στην επικοινωνία, θέλει επιμονή κάποια στιγμή απαντάνε.
Για όποιον ενδιαφέρεται και για vst καλαθάκι, η υπεύθυνη πρότεινε το 58αρι PLUS.

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: DIY funnel για το portafilter μας

Δημοσίευση από manospresso » Δευ Νοέμ 13, 2017 7:05 pm

Luckees έγραψε:
Gaggia BC έγραψε:Αν βρουμε ενα αντιστοιχο 3d printed,θα δημιουργει στατικο??
Εμένα με απασχολεί περισσότερο αν αυτά τα πλαστικά είναι food safe και πως λειτουργούν όταν ακουμπάνε σε ένα μέταλλο με θερμοκρασία κοντά στους 100C..

Πριν μια βδομάδα παρήγγειλα το 58αρι από Τidaka και το περιμένω. Είναι αλήθεια οτι εμφανίζουν μια μικρή δυστοκία στην επικοινωνία, θέλει επιμονή κάποια στιγμή απαντάνε.
Για όποιον ενδιαφέρεται και για vst καλαθάκι, η υπεύθυνη πρότεινε το 58αρι PLUS.
Τι να κάνω; Θα περιμένω να απαντήσουν Αποστόλη!
Εγώ δεν έχω VST καλάθι αλλά με το παχύμετρο που μέτρησα είναι 58,6 από την μέσα μεριά του χείλους του καλαθιού και 70 από την έξω μεριά! Άρα μάλλον για 58+ πάω κι εγώ.
Αλλά είπα να περιμένω να το επιβεβαιώσουν κι αυτοί.
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!

Απάντηση