Αγορά Μηχανής σε Budget

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Αγορά Μηχανής σε Budget

Δημοσίευση από nodasgr » Σάβ Οκτ 21, 2017 12:06 am

Καλησπέρα , ξεκίνησα κι εγω πρόσφατα την αναζήτηση καινούριας μηχανής Espresso (μιας που η Nespresso μας αφησε χρονους) και σκέφτηκα μιας που θα δωσω καποια χρηματα για καινούρια να πηγαινα σε κατι καλύτερο ποιοτικα .

Μετα απο διαβασμα ειδα οτι η Gaggia Classic πλεον δεν παιζει λογω των αλλαγων που εγιναν , και σε ενα αλλο νημα ειδα μια προταση για μια μηχανή της Lelit . Καποιο αλλο μελος ειχε κανει λινκ την Lelit PL042EM στο Ιταλικο Amazon με αρχικη στα 565 και τωρα παιζει στα 422 . Επίσης εχει και Μύλο οποτε για αρχή μου φαινεται καλη σαν επιλογή και ισως αργότερα αν καταλαβω πως δεν με καλύπτει να επενδύσω σε εναν καλυτερο μυλο αυτόνομο . Ποιά ειναι η γνωμη σας για τη συγκεκριμενη μιας και το budget μου ειναι γυρω στα 400 ευρω ; Διαβάζω οτι γινεται πολυ συζήτηση για PID , θα εχω καλο αποτέλεσμα χωρις PID αν το προσπαθήσω ;







(https://www.amazon.it/Lelit-PL042EM-Mac ... =Lelit+pid)

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Αγορά Μηχανής σε Budget

Δημοσίευση από sphinxgr » Τετ Νοέμ 01, 2017 12:28 pm

Αν δεν μπορείς να δώσεις αρκετά περισσότερα χρήματα (όπως το αναφέρεις άλλωστε), τότε η τιμή και αυτή η μηχανή θεωρώ είναι ιδανικός συνδυασμός.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Αγορά Μηχανής σε Budget

Δημοσίευση από nodasgr » Τετ Νοέμ 01, 2017 4:10 pm

sphinxgr έγραψε:Αν δεν μπορείς να δώσεις αρκετά περισσότερα χρήματα (όπως το αναφέρεις άλλωστε), τότε η τιμή και αυτή η μηχανή θεωρώ είναι ιδανικός συνδυασμός.

Αν τυχει και βρω καποια καλη εκπτωση λογω ημερών ελεγα να παω για την Temd εκδοση με το PID. Ειδάλως γύρω στα 400-500 τι αλλο θα μπορουσα να κοιταξω ;

Άβαταρ μέλους
sphinxgr
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2016 12:35 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Ascaso imini i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato
Τοποθεσία: Athens

Re: Αγορά Μηχανής σε Budget

Δημοσίευση από sphinxgr » Πέμ Νοέμ 02, 2017 11:02 am

Σε αυτά τα χρήματα μόνο μεταχειρισμένο αν και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο θα βρεις μύλο+μηχανή χωρίς να ανέβεις αρκετά. Γενικά σε αυτά τα χρήματα μηχανή + μύλο δεν έχεις πολλές εναλλακτικές.

Αν μπορούσες να δώσεις περισσότερα, απλά θα σου έλεγα να πάρεις με Pid γιατί πραγματικά αξίζει.

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Αγορά Μηχανής σε Budget

Δημοσίευση από nodasgr » Σάβ Νοέμ 04, 2017 10:59 pm

sphinxgr έγραψε:Σε αυτά τα χρήματα μόνο μεταχειρισμένο αν και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο θα βρεις μύλο+μηχανή χωρίς να ανέβεις αρκετά. Γενικά σε αυτά τα χρήματα μηχανή + μύλο δεν έχεις πολλές εναλλακτικές.

Αν μπορούσες να δώσεις περισσότερα, απλά θα σου έλεγα να πάρεις με Pid γιατί πραγματικά αξίζει.

Αν εν τελη αποφασίσω να αγοράσω πρωτα μυλο και ξεχωριστα μετα απο λιγο καιρο μηχανη και ανεβαζα το budget γυρω στα 600-700 ευρω συνολο(και τα 2) τι αλλες προτασεις εχουμε ?

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Μηχανής σε Budget

Δημοσίευση από cosini » Τετ Νοέμ 08, 2017 2:32 pm

nodasgr έγραψε:Αν εν τελη αποφασίσω να αγοράσω πρωτα μυλο και ξεχωριστα μετα απο λιγο καιρο μηχανη και ανεβαζα το budget γυρω στα 600-700 ευρω συνολο(και τα 2) τι αλλες προτασεις εχουμε ?
υπαρχει νομιζω ακομη αυτη η προσφορα στις αγγελιες (στα 700 ευρω συνολο ) αν θελεις να ριξεις μια ματια καθως διαθετει και pid. viewtopic.php?f=17&t=5433
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Αγορά Μηχανής σε Budget

Δημοσίευση από nodasgr » Τετ Νοέμ 08, 2017 3:06 pm

cosini έγραψε:
nodasgr έγραψε:Αν εν τελη αποφασίσω να αγοράσω πρωτα μυλο και ξεχωριστα μετα απο λιγο καιρο μηχανη και ανεβαζα το budget γυρω στα 600-700 ευρω συνολο(και τα 2) τι αλλες προτασεις εχουμε ?
υπαρχει νομιζω ακομη αυτη η προσφορα στις αγγελιες (στα 700 ευρω συνολο ) αν θελεις να ριξεις μια ματια καθως διαθετει και pid. viewtopic.php?f=17&t=5433
Καλημέρα , την εχω δει την αγγελία κι αν ειχα τα χρηματα αυτη τη στιγμη θα το αγοραζα το πακετο αλλα για την ωρα ειμαι σε στενο budget οποτε ισως παρω μυλο πρωτα και τον επομενο μηνα μηχανη ή θα καταληξω στη λελιτ που ανεφερα πιο πανω(PL42EM) .

Τσεκαροντας μυλους παντως εχω ψηλοκαταληξει σε 4-5 . Asccaso i2 mini , Demoka 0203 , Graef 800 , Smart Grinder Pro και μετα πιο ψηλα Rancilio Rocky , Baratza Sette, Vario . Εχω ξεχασει κατι που θα επρεπε να κοιταξω ακομη ;

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά Μηχανής σε Budget

Δημοσίευση από gsisr » Τετ Νοέμ 08, 2017 6:37 pm

Στα χαμηλά για μύλο δες μόνο eureka mignon και compak k3. Στα πιο ψηλά mazzer super jolly και sette(δεδομένου ότι έχουν λυθεί τα προβλήματα). Από κει και πέρα ξεφεύγεις

Άβαταρ μέλους
nodasgr
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 8:34 pm
Όνομα: Νώντας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Ιωάννινα

Re: Αγορά Μηχανής σε Budget

Δημοσίευση από nodasgr » Τετ Νοέμ 08, 2017 10:15 pm

gsisr έγραψε:Στα χαμηλά για μύλο δες μόνο eureka mignon και compak k3. Στα πιο ψηλά mazzer super jolly και sette(δεδομένου ότι έχουν λυθεί τα προβλήματα). Από κει και πέρα ξεφεύγεις

Οποτε οι προτασεις σου ειναι στα ~300 ευρω . Ο ascaso στα 180 ή λιγοτερο δεν αξιζει τα λεφτα του; ή ο Demoka στα 160. Αναφερω οτι θα ειναι ο πρωτος μυλος που παιρνω
.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά Μηχανής σε Budget

Δημοσίευση από gsisr » Πέμ Νοέμ 09, 2017 7:24 pm

Τον demoka δεν τον γνωρίζω. Για μένα δεν αξίζει. Στείλε ένα μνμ στο barista.gr γιατί δίνει ανά περιόδους μεταχειρισμένους μύλους. Μπορείς να πετύχεις κάποιον μαζερ γύρω στα 250-300.

Απάντηση