αγορα μηχανης

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
bouzi
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 4:01 am

αγορα μηχανης

Δημοσίευση από bouzi » Τετ Οκτ 25, 2017 3:08 am

καλημερα σε ολους..

καλως σας βρηκα..
για αλλη μια φορα θα δειτε αυτη την ερωτηση..
εχω ενα καφενειο παραδοσιακο..δεν εχω πολυ κινηση σε espresso και συναφη..
δουλευω εδω και χρονια με μια μηχανη καψουλας,απλα εχω παρει την αποφαση να παρω μια μηχανη και ενα μυλο για δυο λογους..πρωτον το οικονομικο που μου βγαινει πολυ ψηλα ο καφες με τις καψουλες και δευτερον ο καφες ειναι υποδειεστερος σε σχεση με τον αλεσμενο.
απλα το θεμα μου ειναι πως δεν εχω μεγαλη καταναλωση και δεν μπορω να βαλω μια επαγγελματικη μηχανη που θα την εχω ολη μερα αναμενη γιατι θα μου βγαινει το κοστος ιδιο με τις καψουλες..
το μπατζετ μου οριακα να φτασω μεχρι τα 450 ευρω..εχω δει και τις υπεραυτοματες σε αυτο το ποσο αλλα λογω των πολλων αυτοματισμων φοβαμαι για ζημιες..
και καπου εδω θελω τη βοηθεια σας καποια προταση για μηχανη..και ειπα δεν μπορω να την εχω αναμενη ολη μερα γιατι μεσημερια λειπω για 3 ωρες..και μεσος ορος ειναι καπου δεκα καφεδες την ημερα..και σε καλυτερες ημερες παμε γυρω στους 15. Μυλο θα μου δωσει ενας φιλος της graef.. ευχαριστω εκ των πρωτερον.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Οκτ 25, 2017 2:01 pm

Ο προϋπολογισμός δεν φτάνει ούτε για οικιακή χρήση.
Ο βασικός εξοπλισμός που μπορείς να ψάξεις και στα μεταχειρισμένα είναι Oscar μαζί με ένα mazzer SJ.
Μπορείς να βρεις και μια lelit μαζί με μύλο αλλά συνέχεια αναμμένη δεν ξέρω πόσο θα σου κρατήσει.

https://www.amazon.it/Lelit-PL042TEMD-M ... B00BS7RFA2

bouzi
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 4:01 am

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από bouzi » Τετ Οκτ 25, 2017 6:28 pm

Ευχαριστω γιωργο,επειδη ειναι πολυ λιγοι οι καφεδες που θα φτιαχνω γι αυτο δεν μπορω να διαθεσω παραπανω χρηματα..δουλευω πιο πολυ με ελληνικο και νες καφε λογω ηλικιων.

Το ωραιο ειναι πως κοιταγα το πρωι τη συγκεκριμενη lelit που μου προτεινες..φαντασου 5 ωρες το πρωι και αλλες τοσες το απογευμα θα ειναι ανοιχτη..παντως ειμαι πολυ κοντα για τη lelit..το μονο που καπως κολαω ειναι αν ειναι αξιοπιστος ο μυλος της.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από lio14 » Τετ Οκτ 25, 2017 11:21 pm

Νομίζω πως αυτό που θα πρέπει να κοιτάς είναι εάν θ σου κρατήσει καιρό μιας και θέλεις να την κρατάς όλη μέρα ανοικτή.
Καλό θα είναι να ρωτήσεις πριν την πάρεις...

bouzi
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 4:01 am

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από bouzi » Πέμ Οκτ 26, 2017 2:30 am

ευχαριστω πολυ λεοναρδε,
θα το ρωτησω,που βεβαια αν δεν αργει να ζεσταθει η μηχανη δεν εχω θεμα,γιατι μπορει και ενα ολοκληρο πρωινο να κανω δυο καφεδες.
αυτη που εχω τωρα με τις καψουλες την εχω κλειστη και αν χρειαστει την αναβω.
αυτη τη στιγμη τεινω προς lelit αλλα θα το ψαξω ακομα πριν την τελικη αποφαση.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από gsisr » Πέμ Οκτ 26, 2017 7:10 am

θα χεις πρόβλημα με τη λελιτ. Δεν μπορει να μείνει πολλές ώρες αναμμένη. Μόνο oscar και το ιδανικότερο με τον sirai πιεσοστάτη. Χώρια που θα έχεις απεριόριστο ατμό ανα πάσα στιγμή για να κάνεις και νες και σοκολάτες και ότι άλλο θες. Με τη λελιτ το ξεχνάς αυτό. Ακόμα και τον καπουτσίνο

mooniac
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2017 2:51 pm
Όνομα: Αριστείδης
Μηχανή:: LaMarzocco LineaMini
2η Μηχανή:: Rancilio Miss Silvia
Μύλος:: Mazzer SuperJolly el
2ος Μύλος:: ECM Casa
Οι καφέδες μου:: Διάφοροι

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από mooniac » Πέμ Οκτ 26, 2017 9:30 am

bouzi έγραψε:.....επειδη ειναι πολυ λιγοι οι καφεδες που θα φτιαχνω γι αυτο δεν μπορω να διαθεσω παραπανω χρηματα..δουλευω πιο πολυ με ελληνικο και νες καφε λογω ηλικιων.....
Μην το λες αυτό για τους λίγους καφέδες, ίσως περιοριζόταν η κατανάλωση στους μερικούς ελληνικούς επειδή δεν είχες κάτι άλλο να προτείνεις λόγου έλλειψης μηχανής.

Βάλε μέσα μηχανή και ξεκίνησε να χτυπάς (στην αρχή για σένα και την παρέα σου μέχρι να προπονηθεις) καπουτσίνια, macchiatos, οπωσδήποτε με το αφρόγαλο και φιγουρες (latte art) πάνω, γνωστοποίησε ότι θα έχεις και ζεστή σοκολάτα με αφρόγαλο (θα το σερβίρεις σαν καπουτσίνο latte art χωρίς αφρούς α λά σαπουνάδα) και θα σε βλέπω να ψάχνεις για προσωπικό σιγά σιγά.

Αλλά που σε, αν δεν είναι γκαρσόνα καί όμορφη.... δεν θα έρθω!.

Όσον αφορά μηχανή, sorry αλλά αν δεν βάλεις το ποσό στα 1000€ συν πλιν, χλωμό το βλέπω. Και όχι με ένα μπόιλερ, HX φτάνει αρκετά, μαγαζί έχεις.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Οκτ 26, 2017 2:03 pm

Ο μύλος είναι το ίδιο αξιόπιστος και φορά τα ίδια ανταλλακτικά με τον Ascaso mini i2

https://www.maxicoffee.com/machine-expr ... -1934.html

Για λίγους καφέδες την ημέρα δεν υπάρχει θέμα και εμείς στο σπίτι μας συχνά φτιάχνουμε πέντε έξη την ημέρα.
Δυστυχώς δεν υπάρχει καινούργια η παλιά Oskar στο πεντακοσάρικο που θα ήταν η καλύτερη επιλογή.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Οκτ 26, 2017 3:21 pm

Artisti έγραψε:...Δυστυχώς δεν υπάρχει καινούργια η παλιά Oskar στο πεντακοσάρικο που θα ήταν η καλύτερη επιλογή.
Ποτέ μη λες ποτέ... 8-)

Είμαι ήδη σε διαδικασία γενικής αναβάθμισης οπότε εφόσον ο φίλος/η bouzi το επιθυμεί, μπορούμε να μιλήσουμε με pm.

bouzi
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2017 4:01 am

Re: αγορα μηχανης

Δημοσίευση από bouzi » Παρ Οκτ 27, 2017 5:14 pm

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα σχολια σας..
πραγματικα θα ηθελα πολυ να ανεβασω το μπατζετ μου,αλλα ειναι πολυ δυσκολο λογο της εποχης που ζουμε..εχω και αλλα πολλα που τρεχουν..

Luckees δυστηχως δεν εχω την δυνατοτητα να μιλησουμε pm..και λεω δυστηχως γιατι θα με ενδιεφερε μια oscar σε αυτα τα λεφτα..δεν μπορω με τιποτα να φτασω κοντα στα 800 ευρω.

τωρα σε περιπτωση που δεν βρω κατι σε oscar..μια Pl41tem Pid δεν αξιζει τον κοπο?
η κατι κοντα σε αυτο οικονομικα..δεν μπορω με τιποτα να παω παραπανω..
ευχαριστω και παλι..

Απάντηση