Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
anepro

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από anepro » Σάβ Δεκ 04, 2010 10:01 pm

Christos έγραψε:Για την Silvia πρέπει να ρωτήσεις στην Taf. Για τις Gaggia, η αρχική στάση τους είναι να μην αναγνωρίζουν την ευρωπαϊκή εγγύηση. Στην δικιά μου Baby χρειάστηκε να παρέμβει η Gaggia Italy για να μου φτιάξουν κάτι στην μηχανή.
Με κάθε επιφύλαξη...νομίζω λόγω ΕΕ ήταν υποχρεωμένοι να αναλάβουν την επισκευή. Υπερισχύει η ευρωπαϊκή οδηγία. Το θέμα σήκωνε και καταγγελία.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Δεκ 04, 2010 10:09 pm

Φυσικά και σηκώνει καταγγελία. Όταν τα χαρτιά λένε ευρωπαϊκή εγγύηση, σημαίνει ότι είσαι καλυμένος στις χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης όταν η μηχανή έχει αγοραστεί σε μία οποιαδήποτε από αυτές, period.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

anepro

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από anepro » Σάβ Δεκ 04, 2010 10:33 pm

Με βάλατε σε μεγάλο τριπάκι τώρα! Δυσκολεύομαι να αποφασίσω ακόμα πιο πολύ από πριν. Είδα και μερικά βιντεάκια στο youtube και για τις μηχανές και για τους μύλους, μπας και με βοηθήσουν. Αχ, βρε forum τι με κάμνεις! (όπως έλεγε περίπου ο Βουτσάς στη γνωστή ατάκα)

Dimitris_P

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Σάβ Δεκ 04, 2010 10:41 pm

το θέμα είναι πρώτον κατά πόσο έχεις την όρεξη να ασχοληθείς με το άθλημα, να την "ψάχνεις" δηλαδή και να μπορείς να βάζεις χέρι σε όλους τις παραμέτρους μιας εκχύλισης και το budget φυσικά που διατίθεσαι να δώσεις.

να έχεις υπόψιν ότι με μια gaggia ή silvia οι θερμοκρασίες εκχύλισης δεν είναι σταθερές λόγω του ότι έχουν μικρά μπόιλερ. υπολόγισε λοιπόν για PID (έλεγχο θερμοκρασίας) κανά 100ρι+ πράγμα που δε θα βελτιώσει 100% την κατάσταση απλώς σ'ένα καλύτερο level.

ψήνομαι άγρια για isomac πάντως κι εγώ. η izzo dueto πάει πολύ. θα δω τι θα κάνω με το δώρο χριστουγέννων :mrgreen:

λέω να δημιουργηθεί ένα θέμα με συγκρίσεις μηχανών μέχρι 700-800€ βάσει των δυνατοτήτων τους (βασικότατο: μεγάλο μπόιλερ) και τις λοιπές επιδόσεις τους

woodsman43

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Δεκ 05, 2010 12:47 pm

anepro έγραψε: Μη μου βάζετε κι άλλες επιλογές στη ζυγαριά :shock: μπερδεύομαι περισσότερο!
.
Μην μπερδευεσαι καθολου φιλε μου.Το θεμα σου ειναι μια χαρα τοποθετημενο αναμεσα στις μηχανες που εχεις διαλεξει.Το ποια απο τις δυο θα διαλεξεις ειναι σαφως δικη σου αποφαση ζυγιζωντας ολα τα υπερ και τα κατα καθως και τις δικες σου αναγκες.Ο χρηστος παραπανω εχει καλυψει μια χαρα τα θετικα που εχουν οι μηχανες και οπως ειπες και εσυ εχει και τις δυο και οσο ναναι κατι ξερει παραπανω...Γι αυτο εγω δεν εχω να συμπληρωσω κατι επ αυτου παρα μονο να σου πω πως το να αγορασεις ενα μικρο θερμοσιφωνα (βλεπε zafiro)για να πινεις ενα καφεδακι ειναι και αυτο δικια σου επιλογη.Ας μην επεκταθω καλυτερα σε προβληματα και δυσχρηστιες που μπορεις να συναντησεις στην πορεια γιατι ετσι θα δυσκολεψουμε πολυ περισσοτερο το διλημμα σου.Εγω θα επαιρνα με κλειστα τα ματια silvia μιας και εχω κανει ερ@*#α πολλες φορες μαζι της και μου εχει επιτρεψει να γνωρισω ολα της τα εσωψυχα τα οποια δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτις απο μοντελα διεθνους φημης :oneup: :D

anepro

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από anepro » Κυρ Δεκ 05, 2010 4:48 pm

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Συνεχίζω το διάβασμα τόσο εδώ όσο και σε άλλα fora που προτάθηκαν από μέλη του παρόντος forum και ελπίζω όταν παρουσιαστεί μια καλή ευκαιρία μέσω προσφοράς να αξιολογήσω σωστά τους παράγοντες που μου επισημάνατε και να αποφασίσω. Η προτροπή του Χρίστου να προχωρήσω πρώτα στην αγορά του μύλου (που για τους περισσότερους αν όχι όλους εδώ μέσα είναι πιο σημαντική από την ίδια τη μηχανή) δεν είναι καθόλου κακή ιδέα.

Dimitris_P

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Κυρ Δεκ 05, 2010 5:46 pm

Δημήτρη σεβαστή η άποψη σου αλλά δεν έχουν όλοι τις γνώσεις και την όρεξη να πάρουν μια silvia ή baby και να την ξετιναξουν στα mods για να μπορούν να πιουν έναν τέλειο εσπρεσσο, κ στην τελική το σύνολο των χρημάτων αγγίζει στα όρια μιας σπιτοημιεπαγγελματικης. Καλό είναι ο άλλος να γνωρίζει όλες τις παραμέτρους πριν βάλει χέρι στη τσέπη του ωστε να κάνει μια συνηδειτοποιημενη αγορά

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Δεκ 05, 2010 5:53 pm

Δημήτρη Π. δεν σε καταλαβαίνω. Τι θες ακριβώς να πεις; Επίσης πολύ καλό καφέ πίνεις και χωρίς τα mods. Απλά με τα mods έχεις πιο σταθερά αποτελέσματα αλλά δεν είναι και απαραίτητα. Πρέπει πρώτα να κάνεις fine tuning τον ουρανίσκο σου και έπονται όλα τα mods. ;)
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Dimitris_P

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από Dimitris_P » Κυρ Δεκ 05, 2010 6:06 pm

Είμαι ευχαριστημένος απτον καφε που φτιαχνω κ σίγουρα έχω ακόμα πολλά να μάθω ώστε να γίνει καλύτερος, όταν όμως ξέρω ότι μια απτις βασικες παραμέτρους όπως η θερμοκρασία δεν είναι η απαιτούμενη ε τότε κάτι με τρώει μέσα μου γιατί θέλω όλα να ναι αψογα

woodsman43

Re: Δίλλημα μεταξύ Silvia και Gaggia Baby.

Δημοσίευση από woodsman43 » Κυρ Δεκ 05, 2010 6:25 pm

Επαγγελματικες και ημιεπαγγελματικες να μου επιτρεψετε να εχω την αποψη πως δεν φτιαχνουν απαραιτητα τελειο εσπρεσσο αλλα μεγαλη παραγωγη καφεδων σε μικρο χρονικο διαστημα.Ο τελειος καφες εξαρταται τοσο απο την μηχανη οσο και απο το χρηστη.Αν τελος παντων υπαρχει ο τελειος εσπρεσσο τοτε υπαρχει και η δυνατοτητα να βγει απο baby και απο silvia οσο και απο alex η zafiro χωρις να εισαι modman η οποιος αλλος guru φωτισμενος και με μεταφυσικες ικανοτητες.Φιλε δημητρη το θεμα εδω ειναι ποια μηχανη να διαλεξει απο τις δυο το παλληκαρι και οχι ποια ειναι η top machine που κυκλοφορει στην πιατσα.Η αληθεια ειναι πως οσα mod μπορουν να γινουν σε αυτες τις δυο τα ιδια χρειαζονται και στην zafiro για να υπερβει τον εαυτο της και ας εχει μεγαλυτερο μποιλερ.Θεωρω εισαγωγικο μοντελο στην ποιοτητα και την υγιεινη ταυτοχρονα την silvia και γι αυτο την προτεινω ανεπιφυλακτα.Οσο για τον μυλο απο την αρχη επρεπε να τον ειχα παρει για να γλυτωνα τις απανωτες και ασκοπες αγορες μηχανων.

Απάντηση