Gaggia Anima XL

Τα κάνουν όλα (αλέθουν, δοσομετρούν, εκχυλίζουν) με το πάτημα ενός κουμπιού μόνο.
Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από tselios » Τρί Αύγ 29, 2017 12:54 am

Ως ρύθμιση που αναφέρει, εννοεί αυτή από το service menu που θέλει να δουλέψει άδειος ο μυλος 3-4 φορές; ή και την ρύθμιση των μαχαιριων;
Πάντος αν χρειαστεί κάποιος βοήθεια για το άνοιγμα έχω φωτογραφίες με όλη τη διαδικασία.
Το πήρα πατριωτικά το άνοιγμα της, γιατί όταν έσπασα τα μαχαίρια σαν καινούρια που ηταν η μηχανή την πήγα στην eurogat που είναι και το επίσημο σέρβις της gaggia στην Ελλάδα αλλά έμεινα πολύ δυσαρεστημένος. Πρώτον γιατί μου κάνανε κάποια μικρά σημάδια με το κατσαβίδι τους, δεύτερων γιατί ο "τεχνικός" που την συναρμολόγησε του περίσσεψε μια βίδα και την έβαλε στην υδροροη που υπάρχει κάτω από το δοχείο του νερού και τέλος άλλη τιμή μου είπαν για τα τεχνικά (μιας και το σπάσιμο των μαχαιριων δεν καλύπτεται από την εγγύηση αλλά αυτό εινείναι λογικό) και άλλη μου χρέωσαν με τη δικαιολογία ότι η μηχανή αυτή πιάνεται για ημιεπαγγελματική. Τώρα όταν βλέπεις λάθος τοποθετημένη βίδα εξωτερικά, πώς είσαι σίγουρος οτι έγινε σωστή δουλειά στο εσωτερικό;

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από veba » Τρί Αύγ 29, 2017 6:46 pm

Αυτό με τις αντιπροσωπίες είναι ένα θέμα ωραίο.
Όταν ακούω λέξεις όπως αντιπρόσωπος κλπ μου έρχεται στο μυαλό υψηλότερος τιμοκατάλογος χωρίς αντίστοιχες υπηρεσίες.
Ακόμη όταν κάποιος πάει στην αντιπροσωπία συνήθως πάει για την ιδιότητα του τίτλου και σε δεύτερο επίπεδο για της υπηρεσίες.
Είναι μία ιδιότητα που φέρνει σίγουρα πελάτες που σε άλλη περίπτωση πιθανών να μην πέρναγαν ούτε απέξω.
Επειδή αισθάνομαι τον διαχειριστή να έχει ετοιμαστεί να σηκώσει την κάρτα που γράφει εκτός θέματος, γυρίζω στον κόφτη.

Λοιπών θα σου περιγράψω χονδρικά για την ρύθμιση.

Ο κόφτης άδειος υποθέτουμε ότι καταναλώνει 100 ( Δες το σαν αριθμό χωρίς να σημαίνει κάτι ) ενέργεια σε 10 δευτερόλεπτα λειτουργίας. Για να πάρουμε 10 γρ. αλεσμένο καφέ χρειαζόμαστε 100 ενέργεια.
Ξεκινώντας την άλεση για τα 10 γρ. η μηχανή μόλις φτάσει στο 200 ενέργεια (100 του κόφτη + 100 για τα 10 γρ.) σταματάει.
Ο χρόνος που χρειάζεται για να φτάσει στο 200 εξαρτάτε από το ζόρι που τραβάει το μοτέρ , λόγο του καφέ , την ρυθμιση των μαχαιριών κλπ.

Ας υποθέσουμε οτι η ενέργεια του κόφτη άδειου για τα 10 δεύτερα πάει από το 100 στο 150.
Εμείς ζητάμε πάλι από την μηχανή 10 γρ αλεσμένου καφέ. Η μηχανή που δεν γνωρίζει την μεταβολή θα ξεκινήσει πάλι για 200 ενέργεια , όμως θα έχει καταναλώσει 150 ο κόφτης , και 50 ενέργεια για τον καφέ. το αποτέλεσμα θα είναι να μας δώσει 5 γρ καφέ.

Η αύξηση ενέργειας του κόφτη μπορεί φυσικά να συμβεί . Ο κύριος λόγος είναι η φθορά λόγο της χρήσης η τριβή που μπορεί να μεγαλώνει στα κινητά μέρη , ακόμη και ανάμεσα στα γρανάζια.

Έτσι η μηχανή μέσω του τεστ βλέπει την ισχύ του κόφτη άδειου για 5 δευτερόλεπτα και κάνει ρύθμιση . Είναι και ο αριθμός που βλέπεις στο τεστ.
Δεν ξέρω αν βοήθησα ή χειροτέρεψα τα πράγματα αλλά είναι πολύ χονδρική η περιγραφή που έκανα.

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από tselios » Τρί Αύγ 29, 2017 9:38 pm

Μια χαρά κατατοπιστικότατος ήσουν. Άρα ακόμα και αν πέσει η απόδοση του μοτέρ, με ενα καλιμπράρισμα η μηχανή μπορεί να παράξει την κανονική δόση χωρίς πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από tselios » Τετ Σεπ 13, 2017 6:33 pm

Πάντως θα βόλευε αρκετά αν είχε τη λειτουργία για να παίρνει αλεσμένο καφέ γιατί έτσι θα μπορούσα να χρησιμοποιώ αυτή τη λειτουργία ως χειροκίνητο καθαρισμό, καθώς ο καθαρισμός που κάνει αυτόματα η μηχανή όταν απενεργοποιείτε δεν μου γεμίζει το μάτι.
Για το γράσο έχεις κανένα νέο veba;

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από veba » Τετ Σεπ 13, 2017 10:06 pm

Η μηχανή όταν την απενεργοποιήσεις ρίχνει λίγο νερό.
Το ίδιο κάνει και όταν την ανάβεις . Το νερό που βγάζει όταν την ανάβεις είναι όλο το νερό που υπάρχει στο κύκλωμα της μηχανής.
Με το γράσο δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις. Αυτά που σου έδειξα υπάρχουν στην Ιταλία. Παραλαμβάνουμε ανταλλακτικά κάθε εβδομάδα για τις ανάγκες του service, αν θέλεις παραγγέλνω ένα και συναντιόμαστε και στο δίνω ή στο στέλνω . Και αν χρειάζεσαι οποιοδήποτε ανταλλακτικό για την μηχανή σου , είναι πολύ εύκολο να το παραγγείλουμε. Τα συγκεκριμένα υπάρχουν σε προμηθευτή. Τέλος το κίτ με το γράσο και τα oring της saeco κοστίζει 5,80. Το Σαββατοκύριακο μπορεί να ανεβάσω φωτογραφίες από εσωτερικό άλλων μοντέλων , έτσι για να έχουμε να λέμε κάτι. Επίσης μπορώ να ανεβάσω και διάφορα στατιστικά από μηχανές που συνδέουμε στον υπολογιστή και υπάρχει κάποιο ενδιαφέρων. Έχουμε μία αυτή την στιγμή που έχει δώσει 12000 καφέδες με μέση κατανάλωση 70 καφέδες την ημέρα.

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από tselios » Πέμ Σεπ 14, 2017 6:16 pm

Μένω στην Ημαθία οπότε υποθέτω πως θα είναι λίγο δύσκολο να συναντηθούμε αν και θα βόλευε, αλλά δεν θέλω να σε βάλω σε όλο αυτον τον κόπο με αποστολές και παραγγελίες, οπότε οι μάρκες που μου έστειλες αρκουν ώστε να το βρώ στο εμπόριο και ας το πάρω ακριβότερα. Αν χρειαστώ ανταλλακτικά όμως δεν μου την γλυτώνεις :D . Ναι αν δεν σου είναι κόπος ανέβασε αυτά που είπες :a080: Πωπωωω θησαυρός είσαι :respekt: .
70 Καφέδες τη μέρα;;;;; Να μην την φοβάμαι τη δικιά μου δηλαδή που κάνει μάξιμουμ 5 καφέδες, χαχαχα.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από veba » Πέμ Σεπ 14, 2017 9:17 pm

Οι παρακάτω είναι φωτογραφίες από 2 μηχανές talea ring saeco που είχαν έρθει το 2016 για service. Τις φωτογραφίες τις έχω χρησιμοποιήσει και σε άλλη συζήτηση αλλά δεν πειράζει.
κοίτα τες και σχολίασε. Θα συμπληρώσω ότι τσέκαρα τα ml του ογκομετρικού και υπήρχε μικρό σφάλμα.
talea031.jpg
talea032.jpg
talea010.jpg

κοίτα καλά την παρακάτω
talea92.jpg

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από tselios » Παρ Σεπ 15, 2017 1:56 pm

Ώπα ώπα στη δεύτερη, που υποθέτω ότι το υπολογίζει αφαιρώντας το νερό που χρησιμοποιεί για τα ροφήματα από το συνολικό νερό (για αφαλάτωση κλπ.) Έχει κάνει δηλαδή 3 τόνους 217 λύτρα και 115 ml καφέ; :f010:
Από την τελευταία να υποθέσω πως κατάλαβες οτι κάτι παίζει με το μετρητή και το ελεγξες; Γιατί αυτό το νούμερο δεν πιστεύω να το γράφει ούτε το ρολόι του υδραγωγείου στο χωριό μου επίσης στην προτελευταία γιατί λέει άλλο ποσό;
Υπάρχει και στην anima Xl αυτό το μενού ή αυτό το εμφανίζει μόνο κατά τη σύνδεση με υπολογιστή; Η academia νομίζω τα λέει από το service menu της.

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από veba » Παρ Σεπ 15, 2017 8:29 pm

καλησπέρα tselios

Έχεις χιούμορ και καλή διάθεση και αυτό είναι πολύ καλό.

Καλά τον έκανες τον υπολογισμό αλλά τον ξεκίνησες μέ τόνους, και τον τελείωσες με ml.
H talea ring είναι παλιότερο μοντέλο αλλά στην οθόνη της ο χρήστης μπορεί να δεί
για κάθε επιλογή ,τις φορές που έχει πατηθεί , τα ml του νερού που έχουν περάσει κλπ. Επίσης μετράει αριθμό και ml αφαλατώσεων, πόσα ml νερό έχουν περάσει από το ακροφύσιο του ατμού κλπ.
τα συγκεκριμένα μενού των φωτογραφιών είναι τα παρακάτω.
1.1 Total Products Total amount of coffee used since production
1.5 Total ml of Coffee ml Amount of water used in ml for the Coffee program since production
2.5 Water S. Production ml Total amount of water in ml for all drinks made since production
Όπως είναι γραμμένα στο manual.

Για τον έλεγχο του ογκομετρητή που έγραψα ο λόγος είναι ο εξής.
Ο ογκομετρητής έχει μιά φτερωτή εσωτερικά , και για κάθε περιστροφή η μηχανή ξέρει ότι πχ. πέρασαν 5 ml νερού .(τυχαία τα νούμερα). Υπήρχε λοιπών η πιθανότητα σε κάποιο service να είχε αλλαχτεί ο ογκομετρητής με κάποιον ιδιο εξωτερικά που όμως για κάθε περιστροφή να έδινε 2ml Ενώ η μηχανή μέτραγε 5ml. Όμως ο ογκομετρητής που είχε ήταν σωστός και στα τέστ.(με μικρό σφάλμα).
Υπάρχουν πολλά περιστατικά μηχανών που έρχονται για service που είναι δύσκολο κάποιος να τα πιστέψει. Ειδικά μηχανές που λειτουργούν σε μικρές επιχειρήσεις , γραφεία κλπ. και μου μπορεί να κάνει κάποιος ότι θέλει στην μηχανή από τους χειριστές χωρίς τον φόβο ζημιάς κόστους κλπ.

Άβαταρ μέλους
tselios
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2017 3:36 am
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: GAGGIA anima XL
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Gaggia Anima XL

Δημοσίευση από tselios » Τρί Σεπ 19, 2017 2:08 am

Έψαχνα στο service manual της anima μπας και μπορέσω να βρώ κανένα τρόπο να μου πει τα νούμερα από τους μετρητές της, όπως σε αυτήν που έδειξες πρίν. Τελικά δεν το βρήκα αλλά παρατήρησα το εξής: καθώς ενεργοποιείτε η μηχανή από τον κεντρικό διακόπτη αν κρατάμε πατημένα τα κουμπιά menu+espresso μπαίνει στο service menu (το γνωστό) με το συνδυασμό menu+espresso lungo μπαίνει σε μία λειτουργία "steam out" όπου χρησιμεύει για να αδειάσει το κύκλωμα του νερού αλλά στο manual επισημαίνει ότι με αυτή τη λειτουργία επαναφέρονται όλες οι ρυθμίσεις στα προκαθορισμένα επίπεδα οπότε δεν μπήκα καν, ως εδώ, όλα καλά. Δοκίμασα και άλλους συνδυασμούς και βρήκα τον συνδυασμό menu+aroma strength όπου εμφανίζει κάποια στοιχεία για την οθόνη και στο επόμενο βήμα σε αφήνει να κάνεις "μικρορυθμίσεις" αντίθεση και φωτεινότητα, ψιλό άχρηστες ρυθμίσεις άλλο υπάρχουν.
Στην αρχή χάρηκα γιατί νόμιζα πως βρήκα κάποιο μενού με αυτό που έψαχνα αλλά τζίφος.

Απάντηση