ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
apollo13
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2016 12:23 pm
Όνομα: Απόλλων
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Ascaso i1 iSteel
2ος Μύλος:: BARATZA SETTE 270W
Οι καφέδες μου:: KUDU,TAF,MOKKA
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ,ΑΘΗΝΑ

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από apollo13 » Παρ Ιούλ 21, 2017 11:29 am

Γειά σας , έχω στην κατοχή μου λίγους μήνες τον μύλο, και απο χτές έχει αρχίσει κάτι κόλπα δηλάδη πατάω να αλέσει κάνει την διαδικασία να βγάλει το απόβαρο κλπ και εκεί σταματάει δεν προχωράει στην άλεση. Αφού μου παρουσίασε αυτό τον άνοιξα να τον καθαρίσω να δώ μήπως έχει κολλήσει κάτι στα μαχαίρια τον έκλεισα και μετα δούλεψε κανονικά και έκοψα δύο καφέδες, σήμερα το πρωί όμως τον έβαλα να αλέσει και εκτός του οτι άλεθε με ακανόνιστο ρυθμό και πιο αργά απο το συνηθισμένο μόλις τελείωσε την άλεση μύρισε καμμένο. Μετα τον έβαλα να αλέσει πάλι αφου τον έβγαλα απο πριζα και τον άφησα να κρυώσει τον καθάρισα κλπ. και πάλι βγάζει το απόβαρο και δεν συνεχίζει στην άλεση. Δεν την βλέπω πολύ καλά την ιστορία και ο μύλος έχει κόψει ελάχιστο καφέ. Επίσης ξέρει κανείς μπορώ να τον πάω σε ελληνική αντιπροσωπεία ενώ τον έχω αγοράσει απο εξωτερικό?

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Ιούλ 21, 2017 11:40 am

Δεν ακούγονται και πολύ ενθαρρυντικά αυτά που λες... Αυτά που περιγράφεις
εκεί σταματάει δεν προχωράει στην άλεση...άλεθε με ακανόνιστο ρυθμό και πιο αργά απο το συνηθισμένο μόλις τελείωσε την άλεση μύρισε καμμένο
μου θυμίζουν την αρχή των προβλημάτων στο Vario, και συγκεκριμένα το θέμα με το μοτέρ.
Άσχετα από το ότι τον πήρες από το εξωτερικό, θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με το barista.gr και να τον στείλεις εκεί για έλεγχο/service. Είναι η ελληνική αντιπροσωπία αν δε κάνω λάθος και του sette.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιούλ 21, 2017 1:10 pm

To ότι μύριζε καμμένο μόνο καλό δεν είναι ειδικά σε εταιρεία με πολλά καμμένα μοτέρ στους vario.
Θα έλεγα να στείλεις e-mail στη Baratza πρώτα ζητώντας κάλυψη από τον τοπικό αντιπρόσωπο.

Άβαταρ μέλους
apollo13
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2016 12:23 pm
Όνομα: Απόλλων
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Ascaso i1 iSteel
2ος Μύλος:: BARATZA SETTE 270W
Οι καφέδες μου:: KUDU,TAF,MOKKA
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ,ΑΘΗΝΑ

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από apollo13 » Παρ Ιούλ 21, 2017 2:41 pm

Ναι τα ξέρω τα χαϊρια της εταιρίας γιαυτό εχω προβληματιστεί, ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Ιούλ 21, 2017 2:49 pm

Κλασσικό σύμπτωμα καμμένου μοτέρ.Εχει ξαναγίνει ακριβώς έτσι σε διάφορους χρήστες όπως εχει αναφερθεί στα φόρα.Εκει που δουλεύει ,ξαφνικα σταματάει-βγάζουν τα μαχαιρια κανουν ευχέλαιο-επανέρχεται για καναδυό καφέδες και μετά πεθαίνει εντελώς.
Εισαι έτοιμος να δώσεις κανενα 200αρι για μοτέρ στο barista.gr γιατι δεν νομίζω να σε καλύψει ο έλληνας αντιπρόσωπος εφόσον το έχεις αγοράσει απο αλλού.Αν σε καλύψει πάντως (που στο εύχομαι) πες το και σε εμάς να το ξέρουμε γιατι η διαφορά τιμής του μύλου μεταξύ του barista.gr και πωλητών του εξωτερικού δεν ειναι καθόλου μικρή.
Αλλωστε κάτι τέτοιο ισχύει και στα κινητά που τα αγοράζεις φθηνοτερα απο παραεισαγωγές και όταν σου χαλάσει σε καλύπτει το επίσημο δίκτυο service του εισαγωγέα.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Ιούλ 21, 2017 6:23 pm

Κάτι μου λέει ότι ο UltiMo έχει χάσει τον ύπνο του :a014:
Αλλά του αξίζει για τις εξυπνάδες που έλεγε :a016:

nonickch
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2017 2:52 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: NS Oscar 2
Μύλος:: Fiorenzato F4E nano
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από nonickch » Τετ Αύγ 30, 2017 9:20 pm

:priest:

Σ.Σ: Διάβασα παρόμοια (death scenarios) από πολλούς, στο HB νομίζω. Ηαωε α λινκ: https://www.home-barista.com/grinders/b ... 43862.html

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από Rallakias » Τετ Σεπ 13, 2017 4:01 pm

Κανένα νεότερο απο το πρόβλημα και την προσπάθεια επίλυσής του ?

Άβαταρ μέλους
manospresso
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 10:41 am
Όνομα: Μανώλης
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Brikka Bialleti
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: taf sweet blue
Τοποθεσία: Αθήνα-Γκύζη

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από manospresso » Κυρ Οκτ 01, 2017 12:50 pm

Rallakias έγραψε:Κανένα νεότερο απο το πρόβλημα και την προσπάθεια επίλυσής του ?
Μετά από επίσκεψη στο coffee festival και συζήτηση με κύριο Βασίλη Τάρταρη, γνωστό επαγγελματία του χώρου (barista.gr)
αλλά και με μεγάλη εμπιστοσύνη στην αξιοπιστία του, μιας και μου έχει δώσει πολλές σωστές συμβουλές στο παρελθόν που ήταν αντίθετες στο επαγγελματικό του συμφέρον,
έμαθα πως τα προβλήματα του Sette έχουν λυθεί οριστικά μιας και αυτά οφειλόταν στο μοτέρ το οποίο και έχει αντικατασταθεί από τον Απρίλιο του 2016 και έκτοτε δεν υπάρχουν ανωμαλίες στις νέες παρτίδες.
Δεδομένου ότι δίδεται, αφενός εγγύηση 2 ετών και αφετέρου η τεχνική και after market υποστήριξη του εν λόγω κυρίου είναι άψογη, σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά τον Sette και λόγω κατακράτησης και λόγω μεγέθους αλλά και λόγω εμφάνισης !!!!
Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολίες, ενώ οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση!!!

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ SETTE 270W

Δημοσίευση από gsisr » Κυρ Οκτ 01, 2017 1:00 pm

Βουρ τότε φίλε μου και αναμένουμε τις εντυπώσεις σου μήπως ακολουθήσουμε κι εμείς, γιατί η baratza καμια εμπιστοσύνη δε μου βγάζει. Το barista βέβαια ναι, αλλά πόσο αξίζει τον κόπο να πάρεις το μύλο να σου χαλάσει 10 φορές (τυχαίο νούμερο) κι ας σε καλύψει ο Βασίλης και τις 10 ακόμα και με καινούριο μύλο.

Απάντηση