Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
barista.gr
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 11:11 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: La Marzocco GS3
2η Μηχανή:: Flair Pro
Μύλος:: Ceado E37S
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Taresso Artisan Coffee Roasters
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από barista.gr » Παρ Φεβ 17, 2017 11:37 am

Θανο καλορίζικα τα μηχανήματα

Να μην δεις chanelling ποτέ

Ευκαρίας δοθήσης να πω κ εδώ μιας κ πολλά παιδιά μας ρωτάνε ότι στις pl41 em μπορείτε στο μέλλον να βάλετε το εργοστασιακό pid της lelit, θα το ανεβάσουμε σύντομα στην σελίδα στην κατηγορία εργαλεία barista >> αναβαθμίσεις μηχανών κ σαν κιτ κ σαν υπηρεσία

http://www.barista.gr/el/anabathmiseis- ... &orderBy=0

thakost
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 5:59 pm
Μηχανή:: Lelit Pl41em
2η Μηχανή:: Illy Francis Y1
Μύλος:: Eureka Mignion

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από thakost » Παρ Φεβ 17, 2017 12:58 pm

Αυτά είναι!Προτιμησα την απλή για να έχω την δυνατότητα να πάρω καλό μύλο.Μολις την ξεχρεώσουμε πάμε και για pid!!!

wowthodoris
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 27, 2016 10:04 pm
Όνομα: Θοδωρης
Μηχανή:: Flair espresso pro
2η Μηχανή:: Graef es850EU
Μύλος:: Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Lelit PL043 MMI Fred

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από wowthodoris » Δευ Φεβ 20, 2017 8:27 pm

Στο maxcoffe είδα ότι υπάρχει και lelit pl41 lem, όπου η πίεση ειναι ρυθμισμένη στα 9 bar

deschristi
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Φεβ 08, 2017 11:46 am
Όνομα: Δέσποινα
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM pid
2η Μηχανή:: Hario V60-Aeropress
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Baratza Preciso

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από deschristi » Παρ Φεβ 24, 2017 4:21 pm

Mετά την αποκτηση της Lelit PL41TEM PID ,δεν έχω ακομα αποφασισει για την αγορά μυλου. Κλινω προς τον Baratza preciso με κριτηριο οτι μπορεις να κανεις ευκολη εναλλαγη σε αλεση μεταξυ espresso και φιλτρου. Ειναι όμως αρκετα καλος μυλος για να συντροφευσει τη lelit για εσπρεσσο; Όσο διαβαζω επιλογες αλλων μελών τοσο μπερδευομαι και δεν μπορω να καταληξω. Επισης αν ήταν να δοκιμασω τη μηχανη με έναν αλεσμένο καφε μεχρι να παρω τον μυλο ποιον να επιλεξω ετσι ωστε να μην απογοητευτώ εντελλως.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Φεβ 24, 2017 4:36 pm

Με αλεσμένο καφέ δεν θα βγάλεις άκρη κ θα πετάς τα λεφτά σου σε δοκιμές. Προτιμότερο είναι με αυτά τα λεφτά να πάρεις ένα φτηνό χειροκίνητο μέχρι να αποφασίσεις για τον μεγάλο κ να σου μείνει σαν backup/φορητός/decaf...

greekboy
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 14, 2016 8:23 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από greekboy » Τρί Ιαν 30, 2018 11:22 am

Καλησπέρα παιδιά, είμαι έτοιμος να κάνω και εγώ το πρώτο μου βήμα σε ένα πιο "σοβαρό" σετ.

Μάλλον έχω βρει να πάρω μια Gaggia Baby (4 ετών). Εκεί που κολλάω και θα ήθελα να με βοηθήσετε είναι η συντήρηση/σέρβις που θα χρειαστούν

Πέρα από το backflush και αφαλάτωση που αναφέρονται στην πρώτη σελίδα, τι άλλα πάγια σέρβις ίσως χρειαστεί?

Και ειδικά για συσκευή 4 χρονών είναι πιθανό να χρειάζεται συχνά ανταλλακτικά και να τρέχω να ψάχνω συνέχεια?(και είμαι και σε νησί, εκτός Αθήνας)

Όσο αναφορά το μύλο, είναι εύκολη η συντήρηση του? Αλλαγή μαχαιριών κτλπ? Σε αυτές τις συσκευές τι θα πρέπει να προσέχουμε για σωστή συντήρηση?

Γενικότερα δεν έχω θέμα να διαθέσω χρόνο να μάθω κάποια πράγματα να δουλεύω σωστά τον εξοπλισμό, αλλά φοβάμαι μην υπάρξει και υπερβολική απασχόληση μόνο με την συντήρηση :a014:

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από ellenikus » Τρί Ιαν 30, 2018 11:58 am

ο λουμιδης στην ομονοια εχει μια εκεθεσιακη gaggia color red πανεμορφη καινουργια στα 150 ευρω...μπορει να μην εχει τριοδη βαλβιδα αλλα εχει ινοξ μποιλερ και κανει καφεδαρες.Σ αυτα τα λεφτα...
https://www.youtube.com/watch?v=MsdQIAjIODc
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ellenikus την Τρί Ιαν 30, 2018 12:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Ιαν 30, 2018 11:59 am

Καλώς ήρθες στην παρέα, σε βλέπω συνειδητοποιημένο κ διαβασμένο, έτσι να συνεχίσεις κ με το θέμα μύλος.
Για τη μηχανή η αφαλάτωση κ ο καθαρισμός είναι οι 2 κύριες και πάγιες διαδικασίες που θα κάνεις με διαφορετικές συχνότητες ανάλογα με την ποσότητα των καφέδων που θα φτιάχνεις. Αν πχ πίνεις καθημερινά 2-4, τότε με ένα καθαρισμό κάθε 2 βδομάδες θα είσαι ΟΚ. Για το θέμα των αλάτων αν μπορείς χρησιμοποίησε κάποιο φίλτρο νερού με πιο συμφέρουσα την κανάτα brita ή κάποια ρητίνη μέσα στο δοχείο νερού της μηχανής. Πάλι η συχνότητα των καφέδων και η σκληρότητα του νερού θα καθορίσουν και τη συχνότητα της αφαλάτωσης, κάθε περίπου 4 μήνες πιστεύω θα είσαι μια χαρά. Επίσης θα μπορούσες να προμηθευτείς εξαρχής και 2 group gaskets, ώστε μόλις φθαρεί κ αρχίσουν οι διαρροές, να αλλαχτεί άμεσα.

Μη σε απασχολεί καθόλου ο χρόνος συντήρησης είναι μηδαμινός, αλλά κ απαραίτητος για τη μακροζωία της μηχανής σου!
Η baby όπως και η classic είναι αρκετά λιτές μηχανές με αποτέλεσμα να είναι εύκολες στην επισκευή και τα ανταλλακτικά.
Πριν πάρεις τη μηχανή ρώτα για το ιστορικό της, αν γινόντουσαν οι συντηρήσεις, αν είχε κάποιο πρόβλημα κλπ, άνοιξε το καπάκι της να ψάξεις για πιθανές παλιές διαρροές και δούλεψέ την να δεις αν ζεσταίνεται, έχεις ατμό, δοκίμασε το νερό που βγάζει μην έχει κάποια περίεργη γεύση κλπ

Ο μύλος από την άλλη το μόνο μου θέλει είναι καθάρισμα στα μαχαίρια αραιά και που και έλεγχος αν έχουν φθαρεί, τίποτα ιδιαίτερο.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από ellenikus » Τρί Ιαν 30, 2018 12:06 pm

το μποιλερ μεσα λογω αλουμινιου γινεται ετσι
https://www.youtube.com/watch?v=Gu6MJZFTS1Q

greekboy
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 14, 2016 8:23 pm

Re: Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής/μύλου

Δημοσίευση από greekboy » Τρί Ιαν 30, 2018 12:43 pm

Luckees έγραψε:Καλώς ήρθες στην παρέα, σε βλέπω συνειδητοποιημένο κ διαβασμένο, έτσι να συνεχίσεις κ με το θέμα μύλος.
Για τη μηχανή η αφαλάτωση κ ο καθαρισμός είναι οι 2 κύριες και πάγιες διαδικασίες που θα κάνεις με διαφορετικές συχνότητες ανάλογα με την ποσότητα των καφέδων που θα φτιάχνεις. Αν πχ πίνεις καθημερινά 2-4, τότε με ένα καθαρισμό κάθε 2 βδομάδες θα είσαι ΟΚ. Για το θέμα των αλάτων αν μπορείς χρησιμοποίησε κάποιο φίλτρο νερού με πιο συμφέρουσα την κανάτα brita ή κάποια ρητίνη μέσα στο δοχείο νερού της μηχανής. Πάλι η συχνότητα των καφέδων και η σκληρότητα του νερού θα καθορίσουν και τη συχνότητα της αφαλάτωσης, κάθε περίπου 4 μήνες πιστεύω θα είσαι μια χαρά. Επίσης θα μπορούσες να προμηθευτείς εξαρχής και 2 group gaskets, ώστε μόλις φθαρεί κ αρχίσουν οι διαρροές, να αλλαχτεί άμεσα.

Μη σε απασχολεί καθόλου ο χρόνος συντήρησης είναι μηδαμινός, αλλά κ απαραίτητος για τη μακροζωία της μηχανής σου!
Η baby όπως και η classic είναι αρκετά λιτές μηχανές με αποτέλεσμα να είναι εύκολες στην επισκευή και τα ανταλλακτικά.
Πριν πάρεις τη μηχανή ρώτα για το ιστορικό της, αν γινόντουσαν οι συντηρήσεις, αν είχε κάποιο πρόβλημα κλπ, άνοιξε το καπάκι της να ψάξεις για πιθανές παλιές διαρροές και δούλεψέ την να δεις αν ζεσταίνεται, έχεις ατμό, δοκίμασε το νερό που βγάζει μην έχει κάποια περίεργη γεύση κλπ

Ο μύλος από την άλλη το μόνο μου θέλει είναι καθάρισμα στα μαχαίρια αραιά και που και έλεγχος αν έχουν φθαρεί, τίποτα ιδιαίτερο.
Σε ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη απαντηση και τις πληροφοριες. Μου εδωσες την ωθηση που ηθελα για να προβω στην αγορα :a013:

Απάντηση