Ρυθμιζόμενο tamper

Συστάσεις αγορών για τους "νέους" Barista και προτάσεις αναβαθμίσεων για τους "παλιούς".
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Δεκ 11, 2016 3:43 pm

Οσο και αν προσπαθω με το ocd δεν μπορω να τα καταφερω.
Μου αφηνει μεν ωραια και επιπεδη επιφανεια αλλα οι εκχυλισεις δεν ειναι καλες...δεν βγαινει ο καφες απο ολες τις τρυπες ταυτοχρονα και αργει πολυ να σχηματιστει ο κωνος και αν σχηματιστει.
Δεν μπορω να καταλαβω τι λαθος κανω... :c034:
Η ρυθμιση του βαθους γινεται μονο με το βγαλε - βαλε των ροδελων που εχει μεσα και το βιδωνεις τερμα για να ειναι σταθερο.
Δηλαδη χωρις ροδελες εισαι στο 7, με την λεπτη ροδελα εισαι στο 8, με την χοντρη ροδελα εισαι στο 9 και με τις 2 ροδελες μαζι εισαι στο 10.
Μπορει να παει και στο 11 και στο 12 ξεβιδωνοντας λιγο αλλα στην ουσια δεν παει γιατι δεν ειναι σταθερο και μολις το τοποθετησεις στο pf παει στο 10 παλι.
Χρησημοποιω vst 15αρι και βαζω 20 γρ καφε.Στο 7 και στο 8 της ρυθμισης ειναι καλα, μου αφηνει ωραια και επιπεδη επιφανεια αλλα οπως ειπα η εκχυλισεις δεν ειναι καλες.
Eπειδη το καλαθι φουλαρει με 20γρ το χτυπαω λιγο στην πιρουνα του μυλου για να κατσει ο καφες πριν βαλω το ocd, αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο.
Αν το βαλω στο 9 ο καφες συμπιεζεται (πατιεται) και μου αφηνει αποτυπωμα του ocd πανω στο puck.
Δοκιμασα και στο 18αρι vst μπας και εφαιγε αυτο αλλα τα πραγματα ηταν χειροτερα.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από UltiMo_ » Κυρ Δεκ 11, 2016 4:26 pm

πάρε το κινέζικο να σωθείς. και ασε τα "ο,τι δίνεις παίρνεις".



δεν σου κάνει δουλειά πιστεύεις; ή σου χαλάει την κατανομή;
αν κάνεις μόνος σου κατανομή με τον τρόπο που ήξερες και μετα το χρησιμοποιήσεις, πως είναι η εκχείλιση σου; στην χαλάει;
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Δεκ 11, 2016 4:49 pm

Ακόμα και το κινέζικο είναι πολλά λεφτά για απλό leveling.
Για κατανομή ούτε για αστείο να το λέμε.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Δεκ 11, 2016 5:45 pm

UltiMo_ έγραψε:πάρε το κινέζικο να σωθείς. και ασε τα "ο,τι δίνεις παίρνεις".



δεν σου κάνει δουλειά πιστεύεις; ή σου χαλάει την κατανομή;
αν κάνεις μόνος σου κατανομή με τον τρόπο που ήξερες και μετα το χρησιμοποιήσεις, πως είναι η εκχείλιση σου; στην χαλάει;
Δεν (θελω να) πιστευω οτι δεν κανει δουλεια, απλα εγω καπου κατι δεν κανω καλα και δεν ξερω που...
Εχω δοκιμασει σε ολες τις ρυθμισεις βαθους και τιποτα...αλλαξα και καλαθι, μπας και ηταν πολλα τα γραμμαρια (20) για το 15αρι, εβαλα το 18αρι, αλλα τα πραγματα ηταν χειροτερα.Δεν ξερω τι αλλο να κανω...
Αν κανω κατανομη δικια μου (wdt) και μετα βαλω ocd, ναι μου την χαλαει.
Nα φταιει που χτυπαω το κλειστρο στην πιρουνα του μυλου για να κατσει ο καφες πριν το χρησημοποιησω? Καπου σε ενα βιντεο το ακουσα αυτο, αλλα δεν μοιαζει λογικο.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Δεκ 11, 2016 5:47 pm

Artisti έγραψε:Ακόμα και το κινέζικο είναι πολλά λεφτά για απλό leveling.
Για κατανομή ούτε για αστείο να το λέμε.
Δεν νομιζω να κανει μονο leveling.

Aμα δεις στο βιντεο αυτος ο Sasa που το χρησημοποιησε στον διαγωνισμο και βγηκε πρωτος, κανει leveling με το δαχτυλο και μετα βαζει το ocd.

https://www.youtube.com/watch?v=NxmeLn4F4ds&t=244s

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από UltiMo_ » Κυρ Δεκ 11, 2016 7:01 pm

πρώτον, αυτο δεν ειναι το μηχανάκι που κάνει level/distribution. ειναι το ίσιο. απλα το ακουμπάει πάνω για να ισιώσει. δεν στρίβει δεξιόστροφα.

δεύτερον αυτο που παρατηρώ είναι οτι δεν δίνουν τη σημασία που δίνουμε εμεις στην όλη διαδικασία. πχ δεν ζυγίζει καν τον καφε που βαζει στο πορταφιλτερ. και ας το έχουμε εμεις για τον νουμερο ένα κανόνα. αν προσέξετε, ο μύλος πετάει έξω κομμάτια ολόκληρα. στο περίπου δηλαδή. δείτε στο 6:35. πρέπει να έφυγε πάνω απο ένα γραμμάριο
When life throws you curves, aim for the apex

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Δεκ 11, 2016 7:16 pm

O μυλος εχει τρελο clumping, πετρες πεταει, δεν ζυγιζει ο τυπος ποτε και οντως μοιαζει διαφορετικο το ocd δεν το δειχνει και πολυ καλα βεβαια παντως το στριβει μια φορα δεξια, αλλα αυτος σε καποια φαση λεει στον πρωτο καφε που φτιαχει οταν βαζει το ocd "αυτη ειναι η μεθοδος κατανομης μου"
απο την αλλη αν ειναι ισιο και αφου παταει με το tamper μετα, γιατι να το κανει 2 φορες?

Κατα τα αλλα world champion barista....

Tελικα το οcd κανει την τελεια κατανομη η παραμυθια και απλα στα βιντεο κανουν τα μεγαλα pre - infusion και μας πουλανε τρελα για τελειες εκχυλισεις?
Γιατι δοκιμασα τα παντα, ολες τις ρυθμισεις σε βαθος, καλαθια αλλαξα...τι αλλο δηλαδη να κανω? Μηπως μεχρι εκει μπορει το ocd? Δηλαδη στην ουσια ενα επιφανειακο leveling το οποιο μπορει να κανει και ζημια στο κατω μερος?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Δεκ 11, 2016 9:32 pm

Tελικα το ocd, αυτο που κανει ειναι leveling, απλα το κανει τελεια.Τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.Δεν κανει κατανομη.
Εγω πιστευα οτι κανει και κατανομη, λαθος μου.Κανεις λοιπον την κατανομη σου οπως την κανεις και απλα μετα κανεις ενα leveling με αυτο.
Πιο πανω που εγραψα κανοντας την κατανομη μου οπως την εκανα και μετα χρησημοποιοντας το ocd μου την χαλασε ηταν λαθος μου, ειχα λαθος ρυθμιση στο ocd.

Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από tasosonic » Κυρ Απρ 16, 2017 2:32 pm

Χριστός Ανέστη Χρόνια πολλά!

Δοκιμάζω κ γω εδώ κ 2-3 μερςς το κινέζικο ocd.. οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Έχω όμως την εξής απορία: Το ocd δεν μπορεί να αντικαταστήσει το ταμπερ; από τη στιγμή που εκτός από κατανομή κάνει και πάτημα;; Εγώ έκανα 1 εκχύλιση μόνο με ocd και βγήκε καλουτσικη. Βέβαια ξενέρωσα λίγο γιατί το πήρα για 58.5 και ζήτημα να είναι 58αρι..

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ρυθμιζόμενο tamper

Δημοσίευση από gsisr » Κυρ Απρ 16, 2017 4:51 pm

Για δώστε κανά λινκ ρε παίδες για το κινέζικο ocd. Έφερε και το elektros βλέπω

Απάντηση