Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
woodsman43

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Νοέμ 08, 2010 8:53 pm

ΟΚ με παρασυρατε με τις πιεσεις και μου ανεβηκε η πιεση...... :shock: Φιλε χρηστο το μανομετρο αυτο ειναι της χαμηλης πιεσης και μπαινει μονο σε hx μηχανες η επαγγελματικες στο μποιλερ του ατμου.Στη silvia δε μπαινει τουλαχιστον ετσι απλα.Για να μπει χρειαζονται πρεσσοστατης και ηλεκτροβαλβιδα σε συνδυασμο συνδεσης με το διακοπτη ατμου για να μην υπερβει η μηχανη τα 1.4 bar που απαιτουνται για steam mode.Πραγματικα πιστευω πως ειναι τελειως περιτο στην υπαρχουσα μορφη που εχει η silvia.Eχει ομως νοημα εαν θελεις να μου την δωσεις για κανα δυο μηνες και να στην κανω allex dueto με 2 μποιλερ :lol: :lol: :lol: :oneup:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Christos » Δευ Νοέμ 08, 2010 9:11 pm

Εγώ είμαι espresso purist και καλιμπράρω την μηχανή μόνο από το φλιτζάνι. :lol: :geek: Αυτό που θέλω να πω είναι ότι στις θερμοκρασίες νερού που μιλάμε δεν ξεπερνάμε τις 3 ατμόσφαιρες πίεση ατμου. Αυτό το 8 bar που βλέπετε υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος επειδή το μανόμετρο για παράδειγμα είναι καλιμπραρισμένο για υγρά και όχι για αέρια;
Αν ανοίξεις το wand για λίγο και μετά το κλείσεις πάλι θα έχουμε αυτήν την αυξημένη πίεση με το που πατάς ON στην μηχανή;
Και μια τελευταία ερώτηση για σήμερα. :lol: Σε ποιό σημείο έχεις βάλει την σύνδεση για το μανόμετρο;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από woodsman43 » Δευ Νοέμ 08, 2010 9:58 pm

Οχι τα 8 bar δεν ειναι λαθος και δεν ειπε κανεις πως εμφανιζονται σε steam mode.Τα βλεπεις μονο σε κρυα μηχανη που ζεσταινεται.Ναι αν ανοιξεις το wand και δεν υπαρχουν διαρροες απο πουθενα (opv,solenoid) η πιεση θα πεσει μονομιας και σιγα σιγα θα ξανανεβει για να αρχισει να ξαναπεφτει απο μονη της καθως η μηχανη ζεσταινεται.Τα μανομετρα που χρησιμοποιω εγω δεν ειναι καλιμπραρισμενα ουτε για υγρα ουτε για αερια αλλα για πιεση.Στη πραξη δεν φτανει νερο στο μανομετρο γιατι οταν συνδεεται μεσα στο σωληνακι που το συνδεεις υπαρχει σκετος αερας τον οποιον πιεζει το νερο, μιας και μιλαμε για κλειστο κυκλωμα, και με τη σειρα του πιεζει το μανομετρο και εχουμε ενδειξη. Εδω μπορειτε να δειτε πως φτιαχνεται ενα μανομετρο και πως αυτο δουλευει http://www.youtube.com/watch?v=IxhNLtP8jpI.Το μανομετρο το συνδεω αμεσως μετα την τρομπα με ταυ.Καληνυχτα και αυριο μερα ειναι :oneup:

bill

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από bill » Δευ Νοέμ 08, 2010 11:21 pm

Πες τα ρε woodsman διοτι καθως εφτιαχνα τη μηχανη,οταν περιεγραφα αυτο το φαινόμενο ,πέσαν να με φάνε λέγοντας να τα παρατήσω όλα μην εκτιναχτεί τίποτα και να την πάω στο σερβις.
Τους συγχωρω όλους όμως διότι έμαθα αρκετά πράγματα.Και όλοι απο εμένα...ίσως...

woodsman43

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από woodsman43 » Τρί Νοέμ 09, 2010 1:00 pm

bill έγραψε:Πες τα ρε woodsman διοτι καθως εφτιαχνα τη μηχανη,οταν περιεγραφα αυτο το φαινόμενο ,πέσαν να με φάνε λέγοντας να τα παρατήσω όλα μην εκτιναχτεί τίποτα και να την πάω στο σερβις.
Τους συγχωρω όλους όμως διότι έμαθα αρκετά πράγματα.Και όλοι απο εμένα...ίσως...
Η αληθεια ειναι πως κανεις δεν γεννηθηκε γνωστης αλλα στη πορεια μαθαινουμε ο ενας απο τον αλλον.Και εγω παρακολουθω θεματα που αφορουν καφεδες και εγχυλισεις με προσοχη γιατι ειμαι γκαου σε αυτα.Μπορει να αγνοω τα μοντελα των μηχανων και τι χαρακτηριστικα εχει το καθενα αλλα γνωριζω εξαιρετικα καλα τωρα πια την λειτουργεια μιας μηχανης απλης η επαγγελματικης περιπλοκης πλην των αυτοματων(Οι οποιες με αφηνουν αδιαφορο).Γι αυτο μιλαω με βεβαιοτητα για το συγκεκριμενο θεμα της silvia.Να μην νοιωθεις πως πεφτουν να σε φανε ολοι γιατι δεν το βλεπουν ετσι το πραμα την ωρα που το κανουν.Τις περισσοτερες φορες οταν εχουμε ημιμαθεια για ενα θεμα προσπαθουμε μεσα απο πιεστικες ερωτησεις απεναντι σε καποιον που βλεπουμε πως μπορει να ξερει κατι παραπανω να ξεκαθαρισουμε και το δικο μας τοπιο.Πιστευω πως καλοπροαιρετα ψαχνομαστε ολοι.Τι να πω και εγω που με πονοκεφαλιασε ο admin εψε το βραδυ με τις ερωτησεις του και με στριμωξε για τα καλα στη γωνια :lol: :lol: .Ασε που φοβαμαι μην εκανε διαλειμα εχτες και ερθει σημερα πιο ωρεξατος και τοτε ποιος με γλυτωνει :roll: :lol: :lol: bill αν τα βρω σκουρα, βοηθα και εσυ λιγο την κατασταση ενταξει? :lol: :lol: :lol:

Marinos

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Marinos » Τετ Μαρ 21, 2012 10:36 pm

Ανασταίνω το νημά για να εκφράσω την παρακάτω απορία τώρα που είναι νώρις...
Ως νέος κάτοχος της Σιλβία ρωτάω το εξής;
1) Μετά από την παρασκευή του καφέ (είτε εσπρέσσο, είτε με χρήση του ακροφύσιου για καπουτσίνο) πότε απενεργοποιώ την μηχανή;
2) Κατά το priming όπως αναφέρει και ο Χρήστος (Moderator) πόσο αφήνω το ακροφύσιο ανοιχτό (με πατημένο το brew button);
3) Πείτε μου ρε παιδιά γιατί θα τρελαθώ.Πως καταλαβαίνω οτι γεμίζει το boiler; Βλέποντας το λαμπάκι (θερμοστάτη) που ανάβει; ή ακούγεται κάποιος ήχος, τον οποίο δεν το ξεχωρίζω εγώ;
4) Πως καταλαβαίνω οτι το Boiler είναι γεμάτο;

ΥΓ1: Συγγνώμη για τυχόν ασχετοσύνη....μπήκα κατευθείαν στα βαθιά.
ΥΓ2:Στο manual γιατί δεν γράφει τπτ για priming;
Ευχαριστώ

woodsman43

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από woodsman43 » Τετ Μαρ 21, 2012 10:56 pm

1)Επειτα απο το priming και αφου δεν την χρειαζεσαι αλλο :lol:
2)Μεχρι να βγει νερακι γαργαρο απο το ακροφυσιο.
3)Δεν μπορεις να το καταλαβεις εκτος και αν κοιτας το δοχειο νερου οτι αδειαζει.Καμμια σχεση το λαμπακι με το νερο του μποιλερ.
4)Μετα απο λιγα δευτερολεπτα θα βγει νερο απο το γκρουπ η απο το ακροφυσιο αν εχεις ανοιχτη την βανα του ατμου κατα το priming και τοτε θα ξερεις οτι ειναι γεματο.Εννοειται βεβαια οτι παντα κατα το priming εχεις ενεργοποιησει την αντλια

Marinos

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Marinos » Τετ Μαρ 21, 2012 11:17 pm

Τα 2,3 και 4 τα έπιασα.
Για την 1η απορία όμως επανέρχομαι για να το ξεκαθαρίσω.
Αφού τελειώσω τον καφέ, ανοίγω ακροφύσιο και πατάω brew. Μόλις δω να τρέχει νερό από το ακροφύσιο (priming?) κλείνω την μηχανή σωστά;
Έγω τόσο καιρό με το που έφτιαχνα τον εσπρέσσο, πάταγα το brew μέχρι να ανάψει το λαμπάκι του θερμοστάτη και με το που άναβε απενεργοποιούσα τη μηχανή.
Υπάρχει περίπτωση να προκάλεσε καποιού είδους φθορά; :a058:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 22, 2012 12:13 am

Αφού τελειώσεις με τον καφέ, βγάζεις το pf, ελεγχεις ότι το ρεζερβουάρ νερού έχει νερό, πατάς το brew και καθαρίζεις την ντουζιέρα και την φλάτζα με ένα βουρτσάκι pallo με το τρεχούμενο νερό. Κλείνεις την αντλία και σβήνεις τον κεντρικό διακόπτη. Το κλείσιμο του κεντρικού διακόπτη εγώ προτιμώ να το κάνω όταν το λαμπάκι του θερμοστάτη είναι σβηστό.

Μετά από cappuccino έχοντας κλειστό τον διακόπτη ατμού και αφού γίνει ο καθαρισμός του ακροφυσίου (καθαρισμός με πανάκι + δύο φλασιές ατμού).
Τρέχω νερό από το ακροφύσιο πατώντας το μεσαίο κουμπί αφού προηγουμένως έχω ανοίξει την βαλβίδα ατμού. Στην αρχή βγαίνει ατμός και μετά αρχίζει να τρέχει νερό. Με το που τρέχει νερό σταματάω την αντλία (μεσαίο κουμπί). Μετά κάνω τα παραπάνω που αφορούν το κλείσιμο μετά από την παρασκευή καφέ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Marinos

Re: Κλείσιμο (Shut down) της Rancilio Silvia

Δημοσίευση από Marinos » Παρ Μαρ 23, 2012 5:42 pm

Χρήστο κάνουμε ακριβώς το ίδιο.
Το priming ομως σε αυτές τις διαδικασίες δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι; :a014:

Απάντηση