Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Κυρ Φεβ 02, 2014 11:29 am

Οπότε να πάρω 40αρι ή αρκεί το 25.... Με την ευκαιρία λέω να πάρω το μετασχηματιστή και άλλο ένα ssr για τον έλεγχο του αρμού. (Η Classic χωράει εσωτερικά σίγουρα και δεύτερο ssr, για το μετασχηματιστή βλέπουμε...)

Άβαταρ μέλους
G.K
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 5:57 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: G.B Modified By GK
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Porlex Mini
Τοποθεσία: Χανια

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από G.K » Κυρ Φεβ 02, 2014 1:06 pm

Φιλε μου το 40αρι ειναι υπερβολη,μπορει να σηκωσει χωρις υπερβολη ολη την ηλεκτρικη εγκατασταση του σπιτιου σου

tzogistas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 2:31 pm
Όνομα: Panos
Μηχανή:: Gaggia baby
2η Μηχανή:: Dolce gusto//Izzy
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt / diaforoi dokimastikoi
Τοποθεσία: Rabbit island // Glyfada

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από tzogistas » Κυρ Φεβ 02, 2014 4:21 pm

Προς διευκρινιση ολων για αποφυγη μπερδεματων. Το συγκεκριμενο Pid μιας κ γω μολις το παρελαβα και το εγκατεστησα εχει ρελε 10Α στο αλαρμ που το κα8ιστα ΑΣΦΑΛΕΣ για την οδηγηση των αντιστασεων του μποιλερ. Γιαυτο και οσοι εχουν πειραματιστει δεν ειχαν καποιο καπνο η μπουμ. Οσοι δοκιμαζετε αλλα πιντ να ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ το ρελε του αλαρμ ΕΑΝ 8ελετε και ατμο να ειναι ΠΑΝΩ απο 5Α!!

Ελεγα και γω να ανεβασω εναν οδηγο αλλα ο φιλος ιωσηφ νομιζω ειναι κατατοπιστικοτατος οποτε περιττευει..


Τελος ρε παιδια ριχτε μια ιδεα. Επειδη πιντ,μανομετρο και ισως σσρ λεω να τα βαλω στο πανω μερος της μηχανης εσεις τι ψηφιζετε, πολυεστερικη κατασκευη βαμμενη στο χρωμα της μηχανης η ανοξειδωτη λαμαρινα γυαλιστερη?Η κατι αλλο πιο ομορφο ισως??

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Κυρ Φεβ 02, 2014 5:50 pm

Να ρωτήσω τους σχετικούς... Ας υποθέσουμε ότι συνδέουμε και τον ατμό στο Rex με τον τρόπο που έχει περιγραφεί στο πρώτο post. Ο κίνδυνος που υπάρχει είναι να καεί πχ το PID ή να γίνει ζημιά και στη μηχανή; Γιατί αν είναι να κινδυνεύει μόνο το PID τότε νομίζω πως το κόστος του δικαιολογεί το ρίσκο...

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Κυρ Φεβ 02, 2014 7:01 pm

Οπως ειχα διευκρινησει και σε παλιοτερο post, το προβλημα μας στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι το ρελε, αυτο καθεαυτο, αλλα το οτι ολο αυτο το ρευμα θα περναει μεσα απο την πλακετα. Αυτο διοτι, δεν συνδεουμε κατευθειαν στο ρελε, αλλα σε κατι επαφες της πλακετας, οι οποιες καταληγουν στο ρελε. Γιατι εβαλε τοσο μεγαλο ρελε, ενω δεν μπορει να το σηκωσει η πλακετα του, δεν το ξερω. Για ασφαλεια ισως....

Ο κατασκευαστης για να λεει 3 A, κατι θα ξερει παραπανω και καλο θα ειναι να μην τον απορριπτουμε ετσι ευκολα.

Τωρα, αν ειναι να γινει καποια ζημια, η μηχανη δεν βλεπω το λογο να παθει κατι. Το pid σιγουρα και ισως το ssr ή ο αισθητηρας.

Στην δικια μου baby, το pid το εβαλα κλασσικα στην αριστερη μπαντα, και το μανομετρο που σκευτομουν να βαλω, ειτε στην προσοψη, κατω απο τα κουμπια (αν με επαιρνε), ειτε στην κορυφη, εκει πισω απο το χειριστηριο του ατμου. Το ssr δεν βλεπω το λογο να το βαλεις εξωτερικα. Μεσα στο κορμο, στο χωρο κατω απο την αντλια, χωραει ανετα. Επισης, γενικα δεν ειμαι και πολυ φαν των "υπερκατασκευων" γυρω απο την μηχανη. Προτιμω να ειναι πιο συμαζεμενη. Αλλα αν θες να κανεις κατι τετοιο, θα σου ελεγα να το κανεις μαυρο. Το γυαλιστερο θα ειναι λιγο ακυρο, διπλα στη μαυριλα της μηχανης, Ή εστω με αυτο το ντυμα ανθρακονηματος, αλλα να κανεις ολη τη μηχανη.

tzogistas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 2:31 pm
Όνομα: Panos
Μηχανή:: Gaggia baby
2η Μηχανή:: Dolce gusto//Izzy
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt / diaforoi dokimastikoi
Τοποθεσία: Rabbit island // Glyfada

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από tzogistas » Κυρ Φεβ 02, 2014 11:34 pm

strider19 έγραψε:Οπως ειχα διευκρινησει και σε παλιοτερο post, το προβλημα μας στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι το ρελε, αυτο καθεαυτο, αλλα το οτι ολο αυτο το ρευμα θα περναει μεσα απο την πλακετα. Αυτο διοτι, δεν συνδεουμε κατευθειαν στο ρελε, αλλα σε κατι επαφες της πλακετας, οι οποιες καταληγουν στο ρελε. Γιατι εβαλε τοσο μεγαλο ρελε, ενω δεν μπορει να το σηκωσει η πλακετα του, δεν το ξερω. Για ασφαλεια ισως.... Πως συμπεραινεις οτι η πλακετα δε μπορει να σηκωσει αυτο το ρευμα?Επισης οι επαφες του πιντ πανε κατευ8ειαν στην εξοδο του ρελε οποτε δε βρισκω λογο να υπαρχει καποιο 8εμα
Ο κατασκευαστης για να λεει 3 A, κατι θα ξερει παραπανω και καλο θα ειναι να μην τον απορριπτουμε ετσι ευκολα.
Ο κατασκευαστης λεει 3Α για το ρελε του outpout σε οσους δεν εχουν ssr out. Ο ατμος ομως συνδεεται στο ΑΛΑΡΜ ουτ
Τωρα, αν ειναι να γινει καποια ζημια, η μηχανη δεν βλεπω το λογο να παθει κατι. Το pid σιγουρα και ισως το ssr ή ο αισθητηρας.

Στην δικια μου baby, το pid το εβαλα κλασσικα στην αριστερη μπαντα, και το μανομετρο που σκευτομουν να βαλω, ειτε στην προσοψη, κατω απο τα κουμπια (αν με επαιρνε), ειτε στην κορυφη, εκει πισω απο το χειριστηριο του ατμου. Το ssr δεν βλεπω το λογο να το βαλεις εξωτερικα. Μεσα στο κορμο, στο χωρο κατω απο την αντλια, χωραει ανετα. Επισης, γενικα δεν ειμαι και πολυ φαν των "υπερκατασκευων" γυρω απο την μηχανη. Προτιμω να ειναι πιο συμαζεμενη. Αλλα αν θες να κανεις κατι τετοιο, θα σου ελεγα να το κανεις μαυρο. Το γυαλιστερο θα ειναι λιγο ακυρο, διπλα στη μαυριλα της μηχανης, Ή εστω με αυτο το ντυμα ανθρακονηματος, αλλα να κανεις ολη τη μηχανη.
Εγω εχω την ασπρη κ μαλλον φου φενεται 8α καταληξω σε πολυεστερα βαμμενο στο χρωμα της μηχανης..

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Δευ Φεβ 03, 2014 12:10 am

Αν κοιταξεις το manual λεει συγκεκριμενα για το ρελε του αλαρμ οτι σηκωνει μεχρι 3Α. Τωρα, απο εκει και περα ο καθενας μπορει να το συνδεσει οπως θελει και να παρει τα δικα του ρισκα, αλλα τουλαχιστον μην λεμε οτι ειναι ασφαλες και ολα καλα.

tzogistas
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 2:31 pm
Όνομα: Panos
Μηχανή:: Gaggia baby
2η Μηχανή:: Dolce gusto//Izzy
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Hausbrandt / diaforoi dokimastikoi
Τοποθεσία: Rabbit island // Glyfada

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από tzogistas » Δευ Φεβ 03, 2014 3:46 pm

ΕΑΝ ηταν 3Α 8α ειχε καει σε οσους το εχουν συνδεσει.Επειδη εμενα το μανουαλ μου ηρ8ε στα κινεζικα κοιταξα το ρελε το ιδιο.8α ανεβασω κ φωτο να δεις οτι ειναι 10Α. Τωρα οσον αφορα τι κανει ο κα8ενας αφορα αυτον κ ειναι αποκλειστικος υπευ8υνος ο ιδιος..Αν καποιος δεν εχει τις βασικες γνωσεις ηλεκτρολογικης να ΜΗΝ το κανει!
τωρα για το ασφαλες ΝΑΙ συμφωνα με τις μετρησεις που πηρα και το ρελε ΕΙΝΑΙ ασφαλες (κατα την αποψη μου), απο κει και περα εδω ειναι φορουμ. Δε 8α υπογραψω σε καποιον να παει να το κανει κ οτι ολα 8α ειναι καλα..Την γνωμη/αποψη/γνωση μου μοιραζομαι.

ΥΓ:δεν εχω την μηχανη εδω που ειμαι για να ανεβασω τωρα φωτο του ρελε

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Δευ Φεβ 03, 2014 4:18 pm

2014-02-03 15.50.45.jpg
Επειδη εγω δεν το εχω ανοιξει, υπαρχει τροπος να συνδεσουμε τα καλωδια κατευθειαν πανω στο ρελε, χωρις να τα περναμε μεσω της πλακετας?

Άβαταρ μέλους
G.K
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 5:57 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: G.B Modified By GK
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Porlex Mini
Τοποθεσία: Χανια

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από G.K » Δευ Φεβ 03, 2014 6:16 pm

Και το SESTOS που εχω παρει εγω το ρελε του ειναι 10 Α αλλα ο κατασκευαστης
στα χαρακτηριστικα λεει οτι η εξοδος του alarm ειναι 3 Α.
γνωμη μου ειναι οτι ισχυει αυτο που λεει ο κατασκευαστης.
ο κατασκευαστης μπορει να εχει βαλει 10 Α ρελε για πολλους και διαφορους λογους.
ειναι σαν να λεμε οτι αγοραζεις ενα τροφοδοτικο πχ 10 Α αλλα επειδη εσυ ανοιγεις
το κουτι και βλεπεις τα τραντζιστορ κτλ και λες: μα αυτα αντεχουνε 16 Α κατι το οποιο δεν ειναι σωστο. ειπες οτι το εχεις δουλεψει το pid χωρις προβλημα,αλλα ποσες φορες,καποια στιγμη θα......
αυτα ειχα να πω ελπιζω να μην παρεξηγηθω,αλλα απλα θεωρω οτι τις οδηγιες του
κατασκευαστη πρεπει να τις τηρουμε

Απάντηση