Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

PID, μετρητές πίεσης, και ό,τι άλλο χρειάζεται ώστε το "φιατάκι" σας να γίνει Mitsubishi Evo.
turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από turbakias!!! » Παρ Ιαν 10, 2014 2:22 am

Αλεξανδρε :worthy: :respekt:

σε υπερευχαριστω για το κοπο και χρονο που διεθεσες για να φτιαξεις το σχεδιαγραμμα..

Μιας και κατεχω μονο τα βασικα νομιζω οτι δεν καταλαβα χριστο και δεν μου φαινεται οτι θα το κανω σωστα.


το μονο που καταλαβα να σου πω ειναι οτι το Pid μου ειναι με εξοδο voltage οπως αυτο του τοπικ εδω απλα στην εξοδο AL1 ειναι SSR..

Αν μπορεις να μου δειξεις τα εξαρτηματα που χρειαζομαι απο ebay και να τα βαλω πανω αυτο μπορω να το κανω... αλλα να ψαξω να βρω κατι μονος μου σιγουρα θα παιχτει μαλακια.....και κανα μπουμ στη καλυτερη..



:oneup:

ευχαριστωωωωωωω

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Παρ Ιαν 10, 2014 12:19 pm

χαχα οκ.
Λοιπον, παμε απο την αρχη. Αν καταλαβεις τι κανει το καθε ενα εξαρτημα και για ποιο λογο χρειαζεται, θα καταλαβεις και την συνδεσμολογια.
Παμε απο τις αντιστασεις του μποιλερ:
Συνημμένα
gaggia-boiler-kit1__56461.1329088765.1280.1280.jpg
Οι αντιστασεις ειναι τα δυο πεταλα, στις πλευρες του μποιλερ, με τα δυο συρματακια στις κορυφες τους, που χρησιμευουν για τη συνδεση τους

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Παρ Ιαν 10, 2014 1:47 pm

Episode II : Attack of the SSRs :a080:

Οι αντιστασεις θερμαινονται μεχρι, ειτε να τους κοψεις το ρευμα, ειτε να καουν. Πρεπει λοιπον να τους κοψεις το ρευμα και μαλιστα σε ενα σημειο, που θα εχεις μια επιθυμητη θερμοκρασια.
$(KGrHqR,!ogFHFeDyh,)BR0p08wCmw~~60_3.JPG
Τα ssr, δουλευουν με ενα απλο τροπο. Εχουν 2 επαφες χαμηλου ρευματος και 2 υψηλου. Οση ωρα περναει ρευμα απο τις επαφες χαμηλου, τοσο περναει και απο τις επαφες υψηλου. Στις υψηλου συνδες τους δυο ακροδεκτες που θα βγαλεις απο το θερμοστατη του ατμου και τελειωσες. Για τις επαφες χαμηλου ομως, θελει δουλεια. Πρωτον, θα χρειαστεις ενα ρευμα 12 volt. Επειδη δεν υπαρχει καπου μεσα στη μηχανη τετοιο ρευμα, θα πρεπει να το δημιουργησεις. Με ενα μετατροπεα θα κανεις τα 220volt, εναλασσομενου, ρευματος (που θα παρεις απο το ιδιο σημειο που δινεις ρευμα στο pid), σε 12 volt, συνεχους ρευματος. Αυτα τα 2 καλωδια που θα παρεις απο τον μετατροπεα, θα τα ριξεις πανω στις επαφες χαμηλης τασης του ssr. Ετσι, μολις αναβει η μηχανη και πατησεις το κουμπι του ατμου, θα δουλευουν οι αντιστασεις, για πανταααα.

Εκει ερχεται το pid, με το ρελε του alarm. να δωσει τη λυση. Το ρελε δουλευει σχεδον με τον ιδιο τροπο που δουλευει το ssr. Δυο επαφες χαμηλης τασης, που ελεγχουν δυο αλλες μεγαλυτερης. Τις δυο χαμηλης τασης, τις ελεγχει το pid. Δεν σε ενδιαφερουν. Μολις του ρυθμισεις σε ποια θερμοκρασια θες να κλεινει το ρελε, το αφηνεις να κανει τη δουλεια του. Τις αλλες δυο ομως, τις χρειαζεσαι για να ανοιγοκλεινεις το ssr. Σκεψου ενα διακοπτη, που θα κλεινει ενα αλλο διακοπτη, που θα κλεινει τις αντιστασεις :f010: . Για να τις χρησιμοποιησεις, κοβεις το ενα απο τα 2 καλωδια που φευγουν απο τον μετατροπεα και πανε στο ssr, και τις δυο ακρες που μολις δημιουργησες τις συνδες πανω στο ρελε του pid.

Και με αυτο το τροπο, μολις καταφερες να ελεγχεις τον ατμο, μεσω του pid :worthy:

Στα διαδικαστικα τωρα:
Αυτος ο μετατροπεας δειχνει καλος:
http://www.ebay.com/itm/AC-85V-263V-to- ... 51aeaed3fc
$T2eC16J,!zUE9s38-IyNBRkZKlDWD!~~60_12.JPG
Στις επαφες 1 και 2, βαζεις το ρευμα που θα παρεις απο τη μηχανη, τα 220 volt. Δεν υπαρχει πολικοτητα, τα βαζεις οπως να'ναι.
Η επαφη 3, ειναι η γειωση. Εκει βαζεις ενα καλωδιο και το συνδες με τις υπολοιπες γειωσεις τις μηχανης (τα κιτρινα-πρασινα καλωδια)
Οι 4 και 5 ειναι οι εξοδοι του μετατροπεα, που θα συνδεσεις στο ssr. Εδω η πολικοτητα παιζει ρολο. Το + με την θετικη επαφη του ssr, και το - με το - Σε ενα απο αυτα τα καλωδια, θα παρεμβαλεις το ρελε του pid.

Βλεπω οτι μενεις Αγγλια, οποτε τα κατεχεις τα εγγλεζικα. Ριξε μια ματια στον οδηγο που εβαλε ο Ιωσηφ. Τα εξηγει πολυ καλα και με εικονες. Απλως εκει που λεει να μετρας με πολυμετρα τους διακοπτες και τα τοιαυτα, μη δωσεις σημασια. Αυτος το κανει με τον δυσκολο τροπο, για να γλυτωσει το δευτερο ssr.
viewtopic.php?f=16&t=3006&start=70#p47424

Spoiler: show
ΥΓ
Αν γινεται να ενωθουν οι δυο δημοσιευσεις, θα ημουν υποχρεος.

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από turbakias!!! » Τετ Ιαν 15, 2014 1:08 pm

Σευχαριστω Πολυ Αλεξανδρε υπερ κατατοπιστικος ο οδηγος σου....

Θα τον μελετησω το ΣΚ που θα ειμαι χαλαρος και θα ξεκινησω στις μετατροπες και ο θεος βοηθος.



Για αλλη μια φορα σευχαριστω πολυ.... :respekt: :respekt: :respekt:

patikas69
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2014 10:34 am
Μηχανή:: Classic + PID Rex
2η Μηχανή:: Bialeti Moka Express
Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Speciality
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από patikas69 » Τετ Ιαν 15, 2014 11:50 pm

Iωσήφ πόσο σου κόστισε συνολικά το πακέτο SSR-Controller-Sensor από το e-bay ( αγορά + μεταφορικά ). Επειδή πίνω μόνο εσπρέσσο και δεν με ενδιαφέρει ο έλεγχος θερμοκρασίας του ατμού τι προτείνεις για αγορά το REX ή το Sestos ( κι από άποψη ευκολίας σύνδεσης ).

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 328
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από turbakias!!! » Πέμ Ιαν 16, 2014 4:30 am

νομοζω οτι αν κοταξεις το λινκ που εχει στη πρωτη σελιδα θα δεις τιμη με μεταφορικα για Ελλαδα..

Οσο για την ευκολια συνδεσης και τα δυο ειναι το ιδιο. Απλα αν θες παρε και εσυ ρεξ μοα και ολοι εδω τετοιο εχουν και θα μπορεις να βοηθηθεις πιο ευκολαμγια οποιαδηποτε απορια εχεις..

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Πέμ Ιαν 16, 2014 5:33 pm

Έχω δοκιμάσει και τα 2, δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Καλύτερα πάρε το πιο φτηνό (το REX δηλαδή)

gianniskl

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από gianniskl » Δευ Ιαν 27, 2014 7:43 pm

Καλησπέρα παιδιά... Αύριο ετοιμάζομαι για την εγκατάσταση του PID στην Gaggia Classic. Ο οδηγός είναι κατατοπιστικότατος και σε γενικές γραμμές έχω καταλάβει τη διαδικασία...
Μια δυο ερωτησούλες:
1) To SSR από ότι βλέπω το τοποθετείτε εσωτερικά, σε ποιο σημείο το στερεώνετε;
2) Θα με βοηθούσε να μου πουν όσοι έχουν κάνει την εγκατάσταση πως στερέωσαν εξωτερικά την μηχανής το PID και πως έκρυψαν τα καλωδια. (αρχικά σκέφτομαι να το βάλω σκέτο και μετά να το βάλω σε ένα ξύλινο κουτάκι βαμμένο μαύρο.)
3) Η μόνη μου απορία στη διαδικασία, στο thermocouple αφαιρούμε τη βίδα μαζί με το μεταλλικό πάνω στο οποίο κινείται (ελπίζω να το περιγράφω σωστά για να το καταλάβετε) για να αποκαλύψουμε το καλώδιο από κάτω;

Αυτά προς το παρόν, σας ευχαριστώ προκαταβολικά....

strider19

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από strider19 » Δευ Ιαν 27, 2014 9:38 pm

gianniskl έγραψε:Καλησπέρα παιδιά... Αύριο ετοιμάζομαι για την εγκατάσταση του PID στην Gaggia Classic. Ο οδηγός είναι κατατοπιστικότατος και σε γενικές γραμμές έχω καταλάβει τη διαδικασία...
Μια δυο ερωτησούλες:
1) To SSR από ότι βλέπω το τοποθετείτε εσωτερικά, σε ποιο σημείο το στερεώνετε;
2) Θα με βοηθούσε να μου πουν όσοι έχουν κάνει την εγκατάσταση πως στερέωσαν εξωτερικά την μηχανής το PID και πως έκρυψαν τα καλωδια. (αρχικά σκέφτομαι να το βάλω σκέτο και μετά να το βάλω σε ένα ξύλινο κουτάκι βαμμένο μαύρο.)
3) Η μόνη μου απορία στη διαδικασία, στο thermocouple αφαιρούμε τη βίδα μαζί με το μεταλλικό πάνω στο οποίο κινείται (ελπίζω να το περιγράφω σωστά για να το καταλάβετε) για να αποκαλύψουμε το καλώδιο από κάτω;

Αυτά προς το παρόν, σας ευχαριστώ προκαταβολικά....
1) Οπου βρεις χωρο και βολευουν τα καλωδια. Κατα προτιμηση, μακρια απο σημεια που πιθανος να εχει νερα (πχ ακριβως κατω απο την αντλια)

2)Θα σου πω πως εβαλα το δικο μου. Εκανα μια μεγαλουτσικη τρυπα στο κελυφος της μηχανης, απο την αριστερη μερια, απο οπου περασα τα καλωδια. Το κουτι που μπηκε το pid ειχε μια παρομοια, οποτε τα εβαλα απο εκει μεσα, και μετα καλυψα τη μια τρυπα με την αλλη, ετσι ωστε να μην φαινετε τιποτα. Δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να το καταλαβεις με τον τροπο που το εξηγω, αλλα αν πας μερικα ποστ πισω, μπορεις να δεις το αποτελεσμα. Η συγκρατηση εγινε με ταινια διπλης οψεως. Με τον ιδιο τροπο κολλησα και το ssr.

3) Σε αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω ιδιαιτερα, καθως το εκανα με αλλο τροπο (με ενα αναπτορα). Αλλα αν θες απλως να γυμνωσεις την ενωση των καλωδιων απο κατω, τοτε ναι, πρεπει να φυγει και η βιδα και το κελυφος των καλωδιων


ΥΓ
Στον οδηγο που εβαλε ο Ιωσηφ, περιγραφει ενα διαφορετικο τροπο για αυτους που δεν θελουν να κανουν τρυπες στη μηχανη. Τα καλωδια τα περναει απο ηδη υπαρχουσες τρυπες στον πατο της μηχανης, και μετα τα ανεβαζει στο κουτι του pid, εξωτερικα της μηχανης. Το αποτελεσμα θα ειναι παραπανω απο χαλια απο οτι υποθετω, αλλα αν σου τη δωσεις, μπορεις να ξαναγυρισεις τη μηχανη στη μαμισια κατασταση της (χωρις τρυπες στο κελυφος).

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Έλεγχος Gaggia Classic (brew & steam) με REX-C100

Δημοσίευση από afonic » Δευ Ιαν 27, 2014 9:58 pm

Αλέξανδρε δεν ισχύουν αυτά που λες για τα καλώδια, γιατί μάλλον μπερδεύεσαι με την Baby.

Η Classic στην "πλάτη" της έχει κάποιες γρίλιες για εξαγωγή θερμότητας. Από εκεί περνάμε και τα καλώδια αλλά και σε εκείνο το σημείο στερεώνουμε και το SSR με μια βίδα και ένα παξιμάδι.

Γρήγορο παράδειγμα: http://i11.photobucket.com/albums/a195/ ... 4576d4.jpg

Απάντηση