Γεια σε ολους !

Νέα μέλη, μια καλημέρα είναι αυτή πες την και ας πέσει χάμω (που σε αυτό το forum σας υποσχόμαστε ότι δε θα συμβεί).
Απάντηση
Panos73

Γεια σε ολους !

Δημοσίευση από Panos73 » Παρ Ιούλ 27, 2012 8:33 am

Γεια σας και απο εμενα, γραφτηκα στο φορουμ υστερα απο αρκετο διαβασμα.Πινω εσπρεσσο-καπουτσινο 20 χρονια + απο 16-17 χρονων και επειτα απο 8 μηνων επαγγελματικη εμπειρια,(περσι) ειχα ενα κυλικειο με καφεδακια και ετοιμο φαγητο, πηγα και σε ενα σεμιναριο Barista. Εκει επαθα σοκ οταν μετα απο 20 χρονια ηπια εναν τελειο εσπρεσσο,απο τα χερακια του εισηγητη μας .(Χρηστος Μανουσιδης)Εκει καταλαβα οτι δεν επινα καφε τοσα χρονια... Δεν ηξερα οτι ο καφες μπορει να ειναι τοσο μα τοσο καλος, τελειος. :worthy: ..!!! Μετα κι απο αυτο, εγινα φανατιλα... :D φανατικος του καλου εσπρεσσο..ε, διαβαζω τωρα και 2 εβδομαδες το φορουμ, και καταλαβαινετε...δεν εχω και χρημα για αγορα μηχανη-μυλος, η παλιοκριση βλεπετε....ααχχχ και βλεπω εξοπλισμο μονο σε ιστοσελιδες και φωτογραφιες... :shock:

dio

Re: Γεια σε ολους !

Δημοσίευση από dio » Παρ Ιούλ 27, 2012 11:31 am

Καλημερα φιλε Πανο και καλωσορισες στην παρεα!
Ευχομαι με τον καιρο να αποκτησεις οτι ζητας και απο εξοπλισμο και απο γνωση! :oneup:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Γεια σε ολους !

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιούλ 27, 2012 11:55 am

Καλωσόρισες στο forum Πάνο. Μην ανησυχείς οι περισσότεροι στις ιστοσελίδες κοιτάμε για μηχανές όπως αυτή που ζητάς στο προφίλ σου.
Πάντως για μύλο σε βρίσκω πολύ συντηρητικό. Όνειρα κάνουμε έτσι κι αλλιώς, βάλε κάτι καλύτερο. :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

kostas73

Re: Γεια σε ολους !

Δημοσίευση από kostas73 » Παρ Ιούλ 27, 2012 2:18 pm

καλως ηρθες πανο... και μην ακους το διαχειριστή :respekt: μια χαρα ειναι ο Κ3... :oneup:

(εγω δηλ. που σκεφτομαι τη Silvia - κι ολας - να μην το κανω κε διαχειριστα? ;) )

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Γεια σε ολους !

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιούλ 27, 2012 2:49 pm

Μια χαρά είναι ο Κ3 Κώστα αλλά αφού τσάμπα είναι τα όνειρα γιατί να μην πάει σε έναν Κ8, Κ10 fresh; :lol:
Στο άλλο που γράφεις άμα βρεις παλαιότερες δημοσιεύσεις μου θα δεις ότι δεν προτείνω την αγορά της Silvia για κάποιον που έχει ήδη Baby ή Classic. Χορταίνει να βλέπει την Alex από το internet και μαζεύει σιγά-σιγά λεφτά για την απόκτηση της.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεια σε ολους !

Δημοσίευση από manyjobs23 » Παρ Ιούλ 27, 2012 3:08 pm

Αν και κάτοχος του Κ3 ο Χρήστος έχει δίκιο παίδες!Όνειρα είναι αυτά,Κ10 στην χειρότερη πρέπει να ζαχαρωνουμε!'Αλλωστε με Alex duetto δεν θα είσαι και για πιο κάτω!Προς το παρόν καλώς ήρθες Φιλε και βήμα βήμα και γουλια γουλια όλα θα γίνουν.... :oneup:
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

kostas73

Re: Γεια σε ολους !

Δημοσίευση από kostas73 » Παρ Ιούλ 27, 2012 3:25 pm

εννοειται οτι συμφωνω... και για τον K10 fresh πολύ περισσότερο (απλά σε πειραζα λιγο...)

οσο για την Alex.... dreams are for free αλλά δε νομίζω ποτε οτι θα εχω διαθέσιμο για αυτή τη δουλεια το ποσό που χρειάζεται... υπο ΚΣ βεβαια (γιατι "αν μου κάτσει"...) οπότε αν ειναι να μαζεψω λεφτα μάλλον για Silvia το βλέπω...

Panos73

Re: Γεια σε ολους !

Δημοσίευση από Panos73 » Παρ Ιούλ 27, 2012 9:01 pm

Eυχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια και το θερμο καλωσορισμα..!!! Πηγα αμεσως να Googlαρω τον κ10 γιατι αν και μπατηρης ψηνομαι ευκολα.. :lol: αλλα τρομαξα με την τιμη !!! κατεληξα λοιπον οτι ο κ8 σε συνδιασμο με μια Rancilio Epoca ST1 Red ειναι πιο προσγειωμενος!!! χαχα συνδιασμος...(τρελα..)αν βρω τα σκουρα silvia η gaggia twin με κ3 . Ευτυχως εχω καλη γυναικα και δε λεει τιποτα...

Απάντηση