Iperespresso vs Nespresso

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Seathess

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από Seathess » Δευ Μαρ 01, 2010 3:37 pm

Για απλές καλές λύσεις γραφείου ή σπιτιού εχω δοκιμάσει την Nespresso και μπορώ να πω πως σε συνδυασμό με ένα aeroccino μπορείς να απολαύσεις cappuccino με σταθερή καλή ποιότητα και απλά με το πάτημα δυο μόνο κουμπιών!
;)

glober
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 24, 2010 10:37 pm

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από glober » Τετ Μαρ 24, 2010 10:47 pm

Καλησπέρα σε όλους...

Η αγαπητή μου σύζηγος μου έκανε δώρο σήμερα την illy X7.

Πρέπει να ομολογήσω οτι ο καφές που φτιάχνει με εξέπληξε πολύ ευχάριστα.

Κατα την ταπεινή μου άποψη, έχοντας δοκιμάσει και τον καφέ της Nespresso, η illy υπερέχει αρκετά.

Πάντως στον φίλο που έχει το δίλλημα μεταξύ των δύο (εαν ακόμα δεν έχει αποφασίσει μετά απο ένα μήνα που έχει ανοίξει το θέμα) θα πρότεινα να δοκιμάσει απο μόμος του τον καφέ πριν αποφασίσει (τα περισσότερα καταστήματα φτιάχνουν καφεδάκι για να βοηθήσουν την απόφαση).

Ως μειονέκτημα της illy θα ανέφερα οτι οι κάψουλες τις οποιες παίρνει δεν είναι τόσο διαδεδομένες όσο οι αντίστοιχες της Nespresso.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 25, 2010 12:18 am

glober έγραψε:Καλησπέρα σε όλους...

Η αγαπητή μου σύζηγος μου έκανε δώρο σήμερα την illy X7.

Πρέπει να ομολογήσω οτι ο καφές που φτιάχνει με εξέπληξε πολύ ευχάριστα.

Κατα την ταπεινή μου άποψη, έχοντας δοκιμάσει και τον καφέ της Nespresso, η illy υπερέχει αρκετά.

Πάντως στον φίλο που έχει το δίλλημα μεταξύ των δύο (εαν ακόμα δεν έχει αποφασίσει μετά απο ένα μήνα που έχει ανοίξει το θέμα) θα πρότεινα να δοκιμάσει απο μόμος του τον καφέ πριν αποφασίσει (τα περισσότερα καταστήματα φτιάχνουν καφεδάκι για να βοηθήσουν την απόφαση).

Ως μειονέκτημα της illy θα ανέφερα οτι οι κάψουλες τις οποιες παίρνει δεν είναι τόσο διαδεδομένες όσο οι αντίστοιχες της Nespresso.
Από τεχνικής άποψης, (σε θεωρητικό επίπεδο μιλώντας - είμαι άσχετος με το θέμα), το σύστημα iperespresso πρέπει να υπερέχει λόγω του ότι, όπως μου φαίνεται, είναι πιο κοντά στην κλασική παρασκευή espresso. Ειδικά το πρώτο στάδιο το pre-infusion θυμίζει πολύ την λειτουργία των ακριβών μηχανών με Ε61 group. To μόνο μειονέκτημα που βλέπω σε σχέση με το συστημα nespresso είναι η μικρή ποικιλία καφέδων. Πάντως άμα κάνει τον illy καφέ, όπως έχει τύχει να μου τον παρασκευάσουν σε κάποια μαγαζιά έξω, ακόμα και η έλλειψη ποικιλίας δεν θα ήταν για εμένα προσωπικά πρόβλημα.

Off topic:
Καλώς μας ήρθες στην παρέα. Η σύζυγος σου έκανε μια σοφή επιλογή δώρου. Μάλλον πρέπει να ήταν ενημερωμένη για το κλασικό espresso setup στην κουζίνα (μύλοι, πατητήρια, κτλ) και είπε να προλάβει το κακό :lol: :lol: :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από psycho » Πέμ Μαρ 25, 2010 4:36 am

glober έγραψε: Πάντως στον φίλο που έχει το δίλλημα μεταξύ των δύο (εαν ακόμα δεν έχει αποφασίσει μετά απο ένα μήνα που έχει ανοίξει το θέμα) θα πρότεινα να δοκιμάσει απο μόμος του τον καφέ πριν αποφασίσει (τα περισσότερα καταστήματα φτιάχνουν καφεδάκι για να βοηθήσουν την απόφαση).
.
Φίλε glober το είπε τελικά σε χ7. ;)

OPC1731

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από OPC1731 » Σάβ Δεκ 25, 2010 3:39 am

Γεια σας ειμαι νεο μελος και ως λατρης του καλου espresso ειπα να αναφερω την εμπειρια μου στους δυο τυπους καφε! Εχω δοκιμασει και τους δυο τυπους και μπορω να πω οτι ο illy υπερεχει εκτος εαν καποιος θελει μια πολυμηχανη ροφηματων!! Εγω εχω στη κατοχη μου την illy gaggia plus και μπορω να πω οτι δεν εχω δοκιμασει καλυτερο καφε ακομη και απο επαγγελματικη καφετιερα!!! Το μονο κακο οτι αναγκαζεσαι να αγορασεις τις συγκεκριμενες αμπουλες και αυτο γιατι στι καφετερια που δουλευω εχουμε buondi τα τελευταια χρονια και τον εχω συνηθισει επειδη ειναι πιο δυνατος καφες σε πικραδα και καφεινη απο τον illy που τον δουλευαμε παλια οπου ειναι πιο αρωματικος βεβαια αυτο ειναι καλο για μενα γιατι μπορω να πινω περισσοτερους καφεδες χωρις να με πιανει το στομαχι μου!!! Αλλα και παλι για να επιτυχω να φτιαξω τετοιο καφε στην επαγγελματικη δεν τα καταφερνω παρολο της καλης συντηρησης που της κανω (συχνες αφαλατωσεις , καθαρισμα με χημικο καθημερινως οπως και τη σωστη κοπη, πατημα, καθαρισμα του group κλπ)!!! το καιμακι που βγαζει μου κρατεισε σχεδον 30 λεπτα κατι που στην wega κραταει το πολυ 2 λεπτα και στη nespresso κατι δευτερολεπτα με εναν espresso χωρις αρωμα και με υπερβολικη πικραδα οπου εγω που βαζω μιση κουταλια ζαχαρη χρειαστηκα πανω απο 2 και μια βαζω στο buondi! Αυτο βεβαια φανταζομαι οφειλεται εκτος απο τον πολυ καλο καφε της illy , τα bar και το συστημα αφαλατωσης στις αμπουλες αντικαταστασεις οι οποιες δεν κρατανε ιχνος παλαιου καφε επανω τους και στο πολυ καλα σχεδιασμενο τους συστημα!!! Και βεβαια ουτε καν συζητηση για τις περισσοτερες καφετεριες στην Ελλαδα οπου δεν πινουμε espresso αλλα νεροπλυμα και αν μαθεται να πινεται στην συγκεκριμενη θα προτειμησετε να καθεστε για καφε σπιτι σας!!!

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από After » Σάβ Δεκ 25, 2010 12:04 pm

OPC1731 έγραψε: Και βεβαια ουτε καν συζητηση για τις περισσοτερες καφετεριες στην Ελλαδα οπου δεν πινουμε espresso αλλα νεροπλυμα και αν μαθεται να πινεται στην συγκεκριμενη θα προτειμησετε να καθεστε για καφε σπιτι σας!!!
H διαφορα ειναι τοση οσο του να εχεις δικο σου αγωνιστικο go kart, και μετα να πηγαινεις να νοικιαζεις χρεπια νοικιαρικα και να προσπαθεις να στριψεις

Βεβαια υπαρχουν και καφε που πινεις αριστο καφε, απλα ειναι με το σταγονομετρο, και συνηθως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μεγαλες καφετεριες
Και φυσικα οσοι τιμουν το tamper που κρατανε, εχουν και δουλεια

Τωρα σε οτι αφορα το thread, παρολο που εχω μια krups cube, οσο ομορφη και να ειναι, δεν κανει τοσο καλο καφε οσο οι προτασεις iperespresso
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

OPC1731

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από OPC1731 » Σάβ Δεκ 25, 2010 4:22 pm

After έγραψε:H διαφορα ειναι τοση οσο του να εχεις δικο σου αγωνιστικο go kart, και μετα να πηγαινεις να νοικιαζεις χρεπια νοικιαρικα και να προσπαθεις να στριψεις

Βεβαια υπαρχουν και καφε που πινεις αριστο καφε, απλα ειναι με το σταγονομετρο, και συνηθως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μεγαλες καφετεριες
Και φυσικα οσοι τιμουν το tamper που κρατανε, εχουν και δουλεια
Εχεις απολυτο δικαιο φιλε μου και εγω στο συγκεκριμενο μαγαζι που δουλευω δεν ειναι μεγαλο ουτε ωραιο αλλα εχει κοσμο, ακομα και αφτες τις μερες λογο του ονοματος του καφε που εχουμε κρατησει! Απλα και εγω εκτος απο το συγκεκριμενο εχω πιει καλο καφε μονο σε μικρα μαγαζια και παντα βεβαια το διακινδυνευω οταν ζηταω espresso οπουδηποτε και αν επιλεξω λογο διακοπων κλπ. Ετσι γι' αυτο διαλεξα τη συγκεκριμενη μηχανη γιατι εκτος απο καλη ειναι φοβερα βολικη και μεταφερεται εαν παω διακοπες! Αλλα σε λιγο καιρο πιστευω θα υπαρξει η αναγκη καλου καφε και στις μεγαλες καφετεριες!!!

woodsman43

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από woodsman43 » Σάβ Δεκ 25, 2010 9:33 pm

Δηλ για να καταλαβω.Αν βγει μια σουπερ μικρουλα expersuperduperespresso η οποια κραταει καιμακι για 3 τεταρτα τοτε βρεθηκε το ιερο δισκοποτηρο και πρεπει ολοι να προσκυνησουμε?Το οτι το καιμακι μενει τοση ωρα αυτο δεν αποτελει λογο για προβληματισμο αλλα αιτια για αποθεωση των εν λογω μηχανων?Ε ΟΧΙ βρε παιδια μην τρελαθουμε τελειως τωρα.Συναγωνισμος των ρομποκατασκευων με παραδοσιακο τροπο παρασκευης απλα δεν γινεται.Καλα το πηγαινατε το θεμα μεταξυ αυτων των δυο κουφετων δεν χρειαζοτανε τετοια συγκριση μερες που ειναι.Οσο για την wega σου καλε μου φιλε το προβλημα σας ειναι γενικοτερα στις wega οι οποιες οχι πως δεν ειναι καλες αλλα βγαζουν νερο στο γκρουπ που φτανει τους 100 βαθμους μερικες φορες και εχουν τον τροπο τους για να πετυχεις σωστες εγκχυλισεις.Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλες μηχανες και εξαιρετικης αντοχης.Και για του λογου το αληθες ,πολυ προσφατα τραβηξα ενα βιντεο με την θερμοκρασια μιας wega για να το ποσταρω σε αλλο θεμα αλλα τι στο....δε βαριεσαι αν και δεν ειναι το καταλληλο τοπικ,οριστε.http://www.youtube.com/watch?v=w5_o7FfkX2o.Το βιντεο τραβηχτηκε μετα απο εγκχυλισεις συνεχομενες για να φανει η σταθεροτητα μιας τετοιας μηχανης γιατι εαν η μηχανη περιμενει για κανα δεκαλεπτο και πας και κανεις καφε ΓΕΙΑ ΣΑΣ.Εαν σου βγαινει καμενος ο καφες και δυαλυεται η κρεμα τοτε μην περιμενεις και πολλα.Επισης δεν μπορει να υπαρξει συγκριση αναμεσα σε κομμενο καφε και σε καψουλα γιατι κανενας δεν μπορει να προσδιορισει τα πιθανα ποσοστα robusta που κρυβονται περιτεχνα.

VAMPIRE

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από VAMPIRE » Σάβ Δεκ 25, 2010 10:44 pm

OPC1731 έγραψε: Και βεβαια ουτε καν συζητηση για τις περισσοτερες καφετεριες στην Ελλαδα οπου δεν πινουμε espresso αλλα νεροπλυμα
Νερόπλυμα και λίγα λες. :ban:
Νομίζω πως κάθε φορά που πηγαίνω για καφέ :coffee: ,Ανοίγω απλά το πορτοφόλι μου και πετώ τα λεφτα μου, :a134: και το γελοίο ειναι πως στο τέλος πρέπει να πω <Ευχαριστώ πολύ και Γεια σας>. :a038:
Πότε επιτέλους καφετερίες που δαπανούν χιλιάδες ευρώ σε διακόσμηση θα καταλάβουν πως πρέπει να έχουν έναν barista με γνώσεις ,γιατί δεν αρκεί μονό η εμφάνιση αλλά και το περιεχόμενο. :waf:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Iperespresso vs Nespresso

Δημοσίευση από After » Σάβ Δεκ 25, 2010 11:02 pm

Εγω σε καφετεριες πλεον, ΑΝ παω, θα παρω πορτοκαλαδιτσα
Δεν εμπιστευομαι τιποτα, ουτε καν το γαλα που εχουν, το οποιο σιγουρα θα ειναι ''ποιος ξερει τι'' και απο ποτε...
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Απάντηση