Προς τους κατόχους MACAP M4. Μία βοήθεια

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
rider6182
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2013 9:26 am
Όνομα: Timos
Μηχανή:: Lelit Mara x
2η Μηχανή:: Gaggia clasic
Μύλος:: Macap
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Round cup FAZENDA DA LAGOA, DAILY ROUND

Προς τους κατόχους MACAP M4. Μία βοήθεια

Δημοσίευση από rider6182 » Δευ Αύγ 21, 2023 11:28 am

Γειά σας. Τον τελευταίο καιρό ο καφές δεν μου έβγαινε σωστός, έβγαινε γρήγορα ότι κι αν έκανα, όσο λεπτά κι αν έκοβα. Ο καφές γευστικός αλλά πιτσιλιστός :a048: Αποφάσισα λοιπόν να αρχίσω το ψάξιμο από την αλλαγή μαχαιριών.
Παρακάτω υπαρχει μία παρένθεση εκτός θέματος για όποιον θέλει να την διαβάσει.
(Barista gr λοιπόν και πρέπει να το πω αυτό, γιατί όταν υπάρχουν προβλήματα φαινεται το καλο μαγαζί και όχι όταν ολα πάνε καλά. Επειδή λοιπόν κατά λάθος μου έστειλαν μεταχειρισμένα μαχαιρια, μου τα πήραν πίσω χωρίς αμφισβήτηση, με έξοδα δικά τους, μου έβαλαν τα χρηματα πίσω στην κάρτα και μου έστειλαν τα καινούρια δώρο. Αυτή είναι η διαφορά από τα κινέζικα μαγαζιά πχ το banggood που μου έστειλε χαλασμένο τάμπλετ και μετά από ανέβασμα 8 βίντεο στο youtube και διαπραγματεύσεις που κράτησαν ενάμισι μήνα μου έστειλαν πίσω 80 από τα 170 ευρώ που είχα δώσει)
Το κακό με την αλλαγή μαχαιριών είναι ότι δεν μέτρησα σε τι απόσταση περίπου είχα μαρκάρει την περιοχή και είχα γράψει τα νουμερα για κόψιμο espresso. Έτσι τώρα ο καφές είναι κακός μου βγαίνει πάλι γρήγορα και με πιτσιλιές και δεν ξέρω αν συμβαίνει αυτό επειδή ο καφές είναι πολύ χοντρός ή πολύ λεπτός και έχω channeling ή πρεπει να συνεχίσω το ψάξιμο στην ρυθμιση πίεσης της μηχανής γιατι δεν σας το ειπα, ούτε πίεση ανεβάζει στο επιθυμητό σημειο που έχω ρυθμίσει. Λέω ότι μπορεί να έχω channeling γιατί καμιά φορά ο καφές όταν αρχίζει να βγαίνει έχει το χρώμα νερού.
Η βοήθεια που θέλω είναι κάποιος φίλος που έχει macap m4 να μετρήσει στο πλαστικό γρανάζι που ρυθμίζει τον καφέ, (λεπτό - χοντρό), πόσες εσοχές απέχει η περιοχή που αλέθει για espresso, από το σημείο που αρχίζουν να ακουμπάνε τα μαχαίρια. Φαντάζομαι όλοι θα έχετε βρει το σημείο που ακουμπάνε τα μαχαίρια.
Ευχαριστώ.

Απάντηση