Ο Fred πεθανε. Eureka ή Fiorenzato για διαδοχο?

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Ο Fred πεθανε. Eureka ή Fiorenzato για διαδοχο?

Δημοσίευση από Rallakias » Πέμ Νοέμ 08, 2018 7:13 pm

Πες μας τα θέλω σου να σου προτείνουμε!
Τιμή , μέγεθος μύλου ,καινούριο ή μεταχειρισμένο ,ηλεκτρικό ή χειροκίνητο ,κωνικα-επίπεδα ,κατακράτηση ,κάθετη αλεση ή όχι ,επώνυμος ή απο μικρο παραγωγό κτλ.
Γενικα επειδή αναφέρθηκε πιο πρίν να πω οτι τα προβλήματα αξιοπιστίας του sette εχουν λυθεί και πλέον κυκλοφορεί και η επόμενη έκδοσή του (wi) που λύνει και τα όποια τυχόν θέματα υπήρχαν απο software.Η απλή έκδοση sette 270 νομίζω με την κάθετη άλεση της και την ευκολία της ειναι πολύ καλή λύση σε σχετικά καλή τιμή, αρκεί να μην ψάχνεις γευστικά θαύματα απο την ποιότητα της άλεσης του.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Ο Fred πεθανε. Eureka ή Fiorenzato για διαδοχο?

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Νοέμ 08, 2018 7:31 pm

Δε θα ηθελα να υπερβω τα 500€ εκτος και αν μιλαμε για κατι που τα συνδυαζει ολα. Οπως:
-Μικρο μεγεθος(οχι commercial)
-Μικρη κατακρατηση
-Επική άλεση
-Ευκολη αλλαγη μακροκλιμακας αλεσης
Χαιρω πολυ, θελω τον τελειο μυλο.
Ο μονος που υποσχεται να τα κανει αυτα είναι ο niche. Αλλα ειμαι καχυποπτος. Ασε που εχει παραλαβη Γεναρη.
Οσον αφορα τις τιμες, οι 2 eureka που εχω υπ'οψιν ειναι στα 300 και 450 αντιστοιχα μεταχειρισμενοι.
Και οι 2 μυλοι που ειχα ειναι με κωνικα, οποτε ειλικρινα δεν μπορω να ξερω κατα ποσο προτιμω τα επιπεδα. Καθοτι ειναι κυριως για τη γυναικα μου, θα ηθελα ηλεκτρικο. Ακριβως επειδη ειναι για τη γυναικα μου η οποια πινει μονο καφεδες με γαλα, δε μας κοφτει ο παραγοντας "υπερτατη αλεση". Αρα θα μας εκανε και ο F4e. Αλλα αμα εχει και υπερτατη αλεση θα μπορουσα να δωσω τον kinu και να γλιτωσω καποια χρηματα. Μπερδευτηκες; Εγω ναι...

ptakis
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2014 1:21 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: LELIT PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Clever Dripper
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Bridge, Kudu, Famoso
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: Ο Fred πεθανε. Eureka ή Fiorenzato για διαδοχο?

Δημοσίευση από ptakis » Πέμ Νοέμ 08, 2018 8:02 pm

Εγώ θα έβαζα στο τραπέζι και τον καινούριο Mignon Specialita, ο οποίος φαίνεται πολύ στιβαρή κατασκευή με 55mm επίπεδα μαχαιρια και χαρακτηριστικά που νομίζω απευθύνονται στον οικιακό χρήστη (πολύ μικρή κατακράτηση, χαμηλός θόρυβος, εύκολο καθάρισμα και εύκολη επιστροφή στην προηγούμενη ρύθμιση, σχετικά μικρό μέγεθος).
Εγώ που θέλω σύντομα να αναβαθμιστω είμαι ανάμεσα σε αυτόν και στον Sette 270 (χωρίς τη ζύγιση γιατί κανω single dosing).

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Ο Fred πεθανε. Eureka ή Fiorenzato για διαδοχο?

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Νοέμ 08, 2018 10:56 pm

Ψιλοφτοπικ θέλω να ρωτήσω το μοτέρ του fred δεν αξίζει να φτιαχτεί;...ή βρήκες το τέλειο άλλοθι για την :waf: ;;
Θα συμφωνησω με τον Βασίλη για τον sette, όσο καιρό τον έχω λειτουργεί απροβλημάτιστα και χαίρομαι κάθε μέρα τις γρήγορες, αφράτες, ζυγισμένες και θορυβώδεις αλέσεις του.
Νομίζω πάντως οτι λόγω των γευστικών εμπειριών που έχεις πάρει από τα κωνικά, θα σε ξενίσει αν πας σε φλατ.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Ο Fred πεθανε. Eureka ή Fiorenzato για διαδοχο?

Δημοσίευση από Gaggia BC » Κυρ Δεκ 23, 2018 1:50 pm

Έτσι για τον επίλογο, αλλάζοντας διάφορους μύλους αποφάσισα να αντικαταστήσω το μοτέρ στον lelit το οποίο ήταν πλέον μη επισκευάσιμο(έγινε βίδες όλο). Αποφάσισα να τον επισκευάσω όχι γιατί ήταν τόσο καλύτερος από τους άλλους μύλους που δοκιμασα, αλλά γιατί πιάνει το λιγότερο χώρο. Η ζημιά είχε προκληθεί από κάποιο / κάποιους καφέδες που τον ζορισαν (light ψησίματα). Πλέον θα χρησιμοποιείται μόνο για εύκολα blendακια και ο kinu παραμένει το weapon of choise.
Για άλλη μια φορά θα ευχαριστήσω το γνωστό/άγνωστο μέλος που επιθυμεί να κρατήσει την ανωνυμία του, για την ανεκτίμητη βοήθεια του!
Πλέον όποιος επιθυμεί βοήθεια για οτιδήποτε σχετικό με ascaso i2 ή lelit μπορώ να βοηθήσω! Μοιράζονται το ίδιο μοτέρ και μαχαίρια!

Απάντηση