Μύλος καφέ

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
coffetime
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:08 am

Μύλος καφέ

Δημοσίευση από coffetime » Τρί Ιούλ 31, 2018 5:41 pm

Ψάχνω για έναν μικρό μύλο, για ατομική χρήση, έχετε καμία πρόταση;

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από galkar » Τρί Ιούλ 31, 2018 10:25 pm

Καλησπέρα, αναλόγος τι ακριβώς ψάχνεις.. θα ήθελες κάτι σε χειροκίνητο η κατευθύνεσαι κατευθείαν σε ηλεκτρικό; Με τι μηχανή θα το συνδιάσεις ;

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από harryv » Τετ Αύγ 01, 2018 9:32 am

coffetime έγραψε:
Τρί Ιούλ 31, 2018 5:41 pm
Ψάχνω για έναν μικρό μύλο, για ατομική χρήση, έχετε καμία πρόταση;
"Μικροί" μύλοι :
- Graef CM702
- Baratza Vario
- Baratza Sette
- Mazzer Mini
- Fiorenzato f4e nano

coffetime
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:08 am

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από coffetime » Παρ Αύγ 03, 2018 4:27 pm

Και χειροκίνητος δεν θα με χάλαγε αν έκανε οκ δουλειά γιατί όλοι αυτοί οι ηλεκτρονικοι φαίνονται αρκετά ακριβοί

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από galkar » Σάβ Αύγ 04, 2018 12:04 am

Κοίταξε και εγώ πήρα για αρχή ενα harion skerton, και τον αλλαξα μετά γιατί καταντάει λιγο κουραστικό. Αλλά εάμ δεν σε πειράζει αυτο το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό για αρχή.

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από gzsb » Σάβ Αύγ 04, 2018 6:23 pm

galkar έγραψε:
Σάβ Αύγ 04, 2018 12:04 am
Κοίταξε και εγώ πήρα για αρχή ενα harion skerton, και τον αλλαξα μετά γιατί καταντάει λιγο κουραστικό. Αλλά εάμ δεν σε πειράζει αυτο το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό για αρχή.
Μια ερωτηση να κανω για τον Hario. Το οτι ειναι χειροκινητος και θα ειναι καπως κουραστικο, το καταλαβαινω.

Εχει ομως αρκετες ρυθμισεις για αλεση; Εννοω κοβει ικανοποιητικα σε ψιλη αλεση για εσπρεσο; Απο αυτη την αποψη ρωταω.

Παραβλεπω το οτι πρεπει να κανεις την αλεση χειροκινητα. Αν μπορεις κατατοπισε μας λιγακι, γιατι σκεφτομουν και εγω να ξεκινουσα με εναν χειροκινητο μυλο λογω οτι δεν υπαρχουν αρκετα χρηματα.

Απλα παντα το ειχα απορια αν κοβουν καλα. Δηλαδη κοβει τοσο ψιλα ωστε να "στουμπωνει" η μηχανη και να μην γινεται εκχυλιση καφε;

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από galkar » Σάβ Αύγ 04, 2018 9:55 pm

Ωραία αλήθεια ειναι πως εγω έπαιζα με μια gaggia baby και μια με δυο group san marino οταν ρκοβα με τον hario. θα την μπουκώσεις εαν κόψεις στο πιο ψιλό που μπόρεις αλλα σκέψου οτι θα κόψεις φυσιολόγικά για 25 sec εκχύλισεις στην αμέσως επόμενη σκαλα άντε στην μεθεπόμενη πχ.. οπότε δεν έχεις πολλές επιλογες ειναι οι 3 τελευταίες ρυθμίσεις του και ότι καταφέρεις με αυτές. Έκανε καλό κοψιμο και εκχύλισει βέβαια αλλα δεν μπορείς να τον συγκρίνεις με κάποιον μύλο stepless σαν τον ascaso, γιαυτό είπα και για αρχή πως είναι μια χαρά. Εγώ εάν ήξερα πριν τον πάρω θα πηγαινα κατευθείαν σε έναν μεταχειρισμενο ascaso πχ εάν σε βοηθάει κατι τετοιο.

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από dimitrisnd » Σάβ Αύγ 04, 2018 10:49 pm

Και εγώ νομίζω ότι το stepless είναι αυτό που κάνει την διαφορά. Καλύτερα ένας ascaso. entry level αλλά απολύτως αποδεκτό. υπολογίζεις 200 για καινούριο και λιγότερα για μεταχ.
Θα βοηθούσε να αναφέρεις τη μηχανή σου.

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από gzsb » Κυρ Αύγ 05, 2018 12:04 am

galkar, dimitrisnd καταρχας σας ευχαριστω και τους δυο για τις απαντησεις σας :)

Εδω και 6 μηνες περιπου εχω μια AEG EA150 που μου την εδωσε ενας φιλος που δεν την χρησιμοποιουσε γιατι δεν με επαιρνε καθε μερα να χαλαω λεφτα για καφεδες εξω.
Παιρνοντας την μηχανη, αρχισα να διαβαζω για τον εσπρεσο κ ειδα εδω το φορουμ.
Ομολογω οτι τοσο καιρο διαβασα αρκετα χρησιμα πραγματα εδω μεσα, βλεπω πολλα βιντεο στο youtube με μηχανες κ μυλους κ πλεον εχω στο μυαλο μου καπως ξεκαθαρα καποια βασικα πραγματα για εναν αρχαριο που ουτε καν τα ηξερα πριν αρχιζω να διαβαζω για τον εσπρεσο. Οχι οτι φυσικα εγινα αυθεντια, αλλα πλεον καταλαβαινω καποια πραγματα.
Καφε κοβω απο ενα καφεκοπτειο και μηχανη εχω την AEG EA150 και προσπαθω να την παλεψω :)
Φυσικα διαβαζοντας εδω πολλα πραγματα καταλαβα οτι θες μια καλη μηχανη κ μυλο για να κανεις αληθινα καλους εσπρεσο.
Απλα επειδη σε αυτη την φαση δεν υπαρχουν χρηματα, ειμαι σε σε φαση να διαβαζω για μηχανες, μυλους κ να μαθαινω πραγματα. Ομολογω οτι μου αρεσει πολυ το σπορ του καφε και το να μαθαινω για μηχανες, μυλους, καλαθακια, εκχυλισεις κλπ το βρισκω αρκετα ενδιαφερον.
Παντως δεν θα ηθελα να βιαστω να παρω κατι που μετα απο λιγο καιρο θα θελω να το αλλαξω να το αναβαθμισω κλπ. Προτιμω πρωτα να διαβασω, να μαθω πραγματα κ οταν ερθει η ωρα να παρω εξοπλισμο με τον οποιο θα ξεμπερδεψω για καιρο. Μεχρι τοτε υπομονη με την ΑEG EA150 :a013:
Ομολογω οτι αν δεν μου εδινε ο φιλος την ΑEG, θα πηγαινα να αγορασω μια απο τις μηχανες με τα 100 ευρω που δεν κανουν στην ουσια αληθινο εσπρεσο. Γιατι ουτε καν ηξερα το φορουμ εδω κ ουτε ειχα ιδεα για μηχανες καλες (πχ lelit, DB, HE, E61 κλπ), stepless μυλους κλπ.
Απο αυτη την αποψη, η AEG καλο μου εκανε για να μπω στο παιχνιδι να παρω μια ιδεα.

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από dimitrisnd » Κυρ Αύγ 05, 2018 1:07 pm

Κοίτα, από όσο είδα έχει pressurised καλαθάκι. Αυτό χρησιμοποιείς ή έχεις (/θα) αλλάξεις και αυτό ώστε να εχει νόημα η αλλαγή της άλεσης ώστε να παίξεις σε χρόνους?
Πρέπει ν ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου αν θες κάτι για να αναβαθμίσεις των καφέ που πίνεις τώρα με το ελάχιστο κόστος, ή το αν θα ξεκινήσεις να επενδύεις σε VFM επιλογές για τον μελλοντικό καλό καφέ που θα πίνεις.

Απάντηση