Μύλος καφέ

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από gzsb » Κυρ Αύγ 05, 2018 1:32 pm

dimitrisnd έγραψε:
Κυρ Αύγ 05, 2018 1:07 pm
Κοίτα, από όσο είδα έχει pressurised καλαθάκι. Αυτό χρησιμοποιείς ή έχεις (/θα) αλλάξεις και αυτό ώστε να εχει νόημα η αλλαγή της άλεσης ώστε να παίξεις σε χρόνους?
Πρέπει ν ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου αν θες κάτι για να αναβαθμίσεις των καφέ που πίνεις τώρα με το ελάχιστο κόστος, ή το αν θα ξεκινήσεις να επενδύεις σε VFM επιλογές για τον μελλοντικό καλό καφέ που θα πίνεις.
Pressurized καλαθι εχει. Ομως δεν ξερω πως μπορω να το κανω non pressurized.
Σκεφτομουν να παω σε ενα καταστημα με σιδερικα να μου κοψει τον πατο του καλαθιου κ να μεινει ο πατος με τις πολλες τρυπες κ να μου κοψει κ το portafilter και να το κανω σαν naked portaflter . Ομως δεν ξερω αν θα δω προκοπη με αυτη την μηχανη ακομα κ μυλο να επαιρνα σε πρωτη φαση.
Δηλαδη να εκανα κατι σαν αυτο εδω viewtopic.php?f=4&p=81753#p81753

Παντως εχω ηδη καταληξει οτι θελω να παρω την Lelit PL41 PLUST PID και ενα καλο μυλο για να κανω δουλεια και να πινω καφε της προκοπης.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από cosini » Κυρ Αύγ 05, 2018 9:36 pm

Μιάς και ανέφερες και το βίντεο που έχω ανεβάσει , θα σου πρότεινα καταρχήν να κάνεις το καλαθάκι σου non pressurised και μετά επόμενο βήμα την αγορά ενός μεταχ/μενου μύλου στα 150-250 ευρώ περίπου και έτσι λοιπόν μπορείς να ξεκινήσεις να μαθαίνεις .

Το βιντεάκι που ανέβασα είναι για να δείξω ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη πιό σημαντικός είναι ο μύλος παρά η μηχανή.
Την καλύτερη μηχανή να έχεις στο πάγκο σου , χωρίς μύλο καφέ δεν θα πιείς .

Εαν όμως έχεις εναν καλό μύλο καφέ σε ένα καλό επίπεδο θα πιείς και σε μία πιό απλή μηχανή.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από gzsb » Κυρ Αύγ 05, 2018 10:27 pm

cosini έγραψε:
Κυρ Αύγ 05, 2018 9:36 pm
Μιάς και ανέφερες και το βίντεο που έχω ανεβάσει , θα σου πρότεινα καταρχήν να κάνεις το καλαθάκι σου non pressurised και μετά επόμενο βήμα την αγορά ενός μεταχ/μενου μύλου στα 150-250 ευρώ περίπου και έτσι λοιπόν μπορείς να ξεκινήσεις να μαθαίνεις .

Το βιντεάκι που ανέβασα είναι για να δείξω ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη πιό σημαντικός είναι ο μύλος παρά η μηχανή.
Την καλύτερη μηχανή να έχεις στο πάγκο σου , χωρίς μύλο καφέ δεν θα πιείς .

Εαν όμως έχεις εναν καλό μύλο καφέ σε ένα καλό επίπεδο θα πιείς και σε μία πιό απλή μηχανή.
Καλησπερα Δημητρη. Τι μεταχειρισμενο μυλο θα μου προτεινες στα 150-200 ευρω;
Εκτος απο τις αγγελιες εδω μεσα στο φορουμ, μηπως ξερεις καποιο καταστημα που πουλαει μεταχειρισμενους μυλους σε καλη κατασταση;
Και σε τι μαρκα να εχω το νου μου;

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από cosini » Κυρ Αύγ 05, 2018 10:36 pm

Δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο , αλλά με λίγη υπομονή σε αγγελίες όλο και κάτι υπάρχει κατά καιρούς. Υπομονή κ λίγο ψάξιμο θέλει.
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από gzsb » Κυρ Αύγ 05, 2018 10:40 pm

cosini έγραψε:
Κυρ Αύγ 05, 2018 10:36 pm
Δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο , αλλά με λίγη υπομονή σε αγγελίες όλο και κάτι υπάρχει κατά καιρούς. Υπομονή κ λίγο ψάξιμο θέλει.
Εγινε. Θα αρχισω να ρωτω και σε καφετεριες και εκει ισως βρω καποια ευκαιρια σε καλη τιμη κ καλη ποιοτητα. Θα το βαλω μπροστα για μυλο σε πρωτη φαση.

dimitrisnd
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:16 am

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από dimitrisnd » Δευ Αύγ 06, 2018 8:11 am

Σίγουρα μπορείς να βρεις κάποιον ascaso i2 και σε καινούριο σε αυτά τα χρήματα, ή σε μεταχειρισμένο σε ακόμα λιγότερα.
Εγω αποφάσισα να δώσω κάτι τις παραπάνω για να πάω σε κάτι σημαντικά καλύτερο, τον super jolly της mazzer, με 220 αγορά από ιδιώτη + 35 τα μαχαίρια που του άλλαξα μόνος μου. Έχει διάφορες αγγελίες σε Xe.gr, car.gr, όπου μπορείς να βρεις επιλογές.
Σίγουρα καλή και δοκιμασμένη λύση (από άλλο μέλος του φόρουμ, και έχει γίνει και επίσκεψη από εμένα με άριστες εντυπώσεις) είναι ένα μαγαζί στο Κερατσίνι https://coffeesupport.gr που με 280€ μετρητοίς σου δίνει με αλλαγμένα μαχαίρια έτοιμο.
Ένας τέτοιος σίγουρα θα σε καλύψει, και ουσιαστικά αυτό που θες για να μπορείς να παίξεις, είναι να είναι ένας stepless μύλος.
Σίγουρα με την υπάρχουσα μηχανή μόνο αν έβρισκες unpressurised καλαθάκι να ταιριάξεις στο portafilter θα μπορούσες να παίξεις, αλλιώς απλά θα μπορείς να απολαμβάνεις πιο φρέσκο και φρεσκοκομμενο (και ίσως και πιο φτηνό - καλό) καφέ

gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Μύλος καφέ

Δημοσίευση από gzsb » Τρί Αύγ 07, 2018 8:39 pm

dimitrisnd έγραψε:
Δευ Αύγ 06, 2018 8:11 am
Σίγουρα μπορείς να βρεις κάποιον ascaso i2 και σε καινούριο σε αυτά τα χρήματα, ή σε μεταχειρισμένο σε ακόμα λιγότερα.
Εγω αποφάσισα να δώσω κάτι τις παραπάνω για να πάω σε κάτι σημαντικά καλύτερο, τον super jolly της mazzer, με 220 αγορά από ιδιώτη + 35 τα μαχαίρια που του άλλαξα μόνος μου. Έχει διάφορες αγγελίες σε Xe.gr, car.gr, όπου μπορείς να βρεις επιλογές.
Σίγουρα καλή και δοκιμασμένη λύση (από άλλο μέλος του φόρουμ, και έχει γίνει και επίσκεψη από εμένα με άριστες εντυπώσεις) είναι ένα μαγαζί στο Κερατσίνι https://coffeesupport.gr που με 280€ μετρητοίς σου δίνει με αλλαγμένα μαχαίρια έτοιμο.
Ένας τέτοιος σίγουρα θα σε καλύψει, και ουσιαστικά αυτό που θες για να μπορείς να παίξεις, είναι να είναι ένας stepless μύλος.
Σίγουρα με την υπάρχουσα μηχανή μόνο αν έβρισκες unpressurised καλαθάκι να ταιριάξεις στο portafilter θα μπορούσες να παίξεις, αλλιώς απλά θα μπορείς να απολαμβάνεις πιο φρέσκο και φρεσκοκομμενο (και ίσως και πιο φτηνό - καλό) καφέ
Χιλια ευχαριστω για την βοηθεια, Δημητρη :)

Απάντηση