Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
smile56
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:33 am
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: BEZZERA MAGICA
2η Μηχανή:: FRANCIS FRANCIS X7.1
Μύλος:: Mazzer sj
Τοποθεσία: Βολος

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από smile56 » Παρ Ιουν 22, 2018 10:16 am

Χρησιμοποιώ καλαθάκι vst ,το ταμπερ ειναι δυναμομετρικο το ειχα σε 20 κιλα πιεση το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι σε αυτο το καλαθάκι σε σύγκρηση με το μαμα καλαθάκι ειναι εμφάνηση λιγοτερου μαυρου χρωματος στον πατο. Παρήγγειλα ηδη ενα ταμπερ 58,5. Υπαρχει κάποιος τροπος να ελεγξουμε εαν ο μυλος κοβει σωστα η ειναι καθαρά εμπειρικά? Ποιά ειναι τα κριτιρια για να πουμε οτι ενας μυλος κοβει καλύτερα απο εναν αλλο? Πολλες οι αποριες πολυ μεγαλύτερη η ασχετοσύνη Εαν παω σε mini mazzer electronic η σε EYREKA ZENITH 65E η σε καποιον fiorengato 65e καινούριο θα δω διαφορά στο αποτέλεσμα ? αξιζει τον κόπο ?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Ιουν 22, 2018 11:26 am

Θεωρητικά ένας μύλος είναι καλός αν κατά την άλεση παράγει: α) κόκκους που έχουν το ίδιο μεταξύ τους μέγεθος, στο μεγαλύτερο ποσοστό επί του συνόλου (ας πούμε το "ιδανικό" μέγεθος για εσπρέσο), β) χαμηλό ποσοστό από μικρότερους σε μέγεθος κόκκους (fines) και γ) επίσης χαμηλό ποσοστό από μεγαλύτερους σε μέγεθος κόκκους (boulders). Αυτή η ιδανική αναλογία μεγεθών προϋποθέτει καλά σχεδιασμένα μαχαίρια, κοφτερά και απόλυτα ευθυγραμμισμένα.
Είναι επίσης σημαντικό κατά την άλεση να αναπτύσσεται η μικρότερη δυνατή θερμότητα, δηλαδή θέλουμε η δόση να αλέθεται σε μικρές ταχύτητες, με μεγάλα μαχαίρια.

Πρακτικά ένας μύλος είναι καλός, αν το φλυτζάνι που σου δίνει είναι εύγευστο ;)

Το πιο πιθανό στην περίπτωσή σου είναι ο μύλος να είναι μια χαρά (είναι αποδεδειγμένα καλός μύλος) και να κάνεις κάτι λάθος στη διαδικασία όπως σου είπε ο Χάρης. Αν το puck εμφανίζει διχρωμία σημαίνει ότι δεν εκχυλίστηκε ισομερώς, άρα ξεκινάς με τις κινήσεις που μπορείς να βελτιώσεις όπως η κατανομή και το πάτημα. Αν έχεις γυμνό τσέκαρε αν οι πρώτες σταγόνες βγαίνουν ταυτόχρονα. Ποντάρω οτι ένα καλό wdt θα σου λύσει το πρόβλημα.
Το hoper να το γεμίζεις, ενδεχομένως το single dosing να σου δίνει ανομοιογένεια.
Αν παρόλα αυτά πιστεύεις οτι φταίει ο μύλος ένας τρόπος να τσεκάρεις την ομογένεια της άλεσης είναι οι σίτες kruve.

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από alex2468 » Τετ Μαρ 10, 2021 10:41 pm

Παιδιά να ρωτήσω κάτι εδώ για αγορα μεταχειρισμένου μύλου ανάμεσα σε super jolly και σε fiorenzato f5 τι λέτε; Έχουν σημαντικές διαφορές;;;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Μαρ 11, 2021 8:50 am

Και οι δυο είναι θηρία έχουν 64 αρια μαχαίρια και οι δυο δοκιμασμένοι και δουλεμένοι στο έπακρο αρκετά χρόνια τώρα, πάρε όποιο σου αρέσει καλύτερα.

alex2468
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 4:49 pm
Μηχανή:: Flair Signature
Μύλος:: Mazzer SJ

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από alex2468 » Πέμ Μαρ 11, 2021 10:06 am

Ευχαριστώ πολύ αδερφέ μου

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από spyros12 » Πέμ Μαρ 11, 2021 11:51 am

Καλημερα κ αν μου επιτρεπει να μπω κ γω στην συζητηση...να πω τις αποψεις προβληματισμους μου κ εννοειται να με διορθωσετε.

Πρωτα απο ολα να "συστηθω"...
Ειμαι κατοχος μιας gaggia brera ,
οι καφεδες-γευσεις που προτιμω ειναι οι πιο γλυκοπιοτοι (taf competition,area 51 brazil)
και επιθυμω να κανω μια αναβαθμιση σε μηχανη κ μυλο που ευχομαι κ πιστευω οτι θα ειναι μια κ μοναδικη.

[Σε αλλο "θεμα" σημερα κιολας ζητησα βοηθεια για μηχανη(εως 1500€)ειτε καινουργια ΗΧ ειτε καποια DB πιθανον μεταχειρισμενη].

Απο οσο εχω διαβασει-καταλαβει εγω θα εκανα τις εξης επιλογες.
Ειτε Vario με 430€ v3 καινουργιος μυλος με αλεση πολυ παραπανω απο τα χρηματα του(αναφερουν καποιοι επιπεδο sj),τελειως ογκος για σπιτι,πολυ μικρη κατακρατηση.τωρα αν χαλασει το μοτερ εκτος εγγυησης +90€ απο οτι ειδα να γραφουν στο φορουμ.
Στην χειροτερη συνολο 520 ευρω...τωρα αν ξαναχαλασει κ το καινουργιο ..ε τι να πω τοτε joker...

Αλλη επιλογη sette 270 απο ελληνικο καταστημα με δυνατοτητα 6 δωσεων.. με πολυ καλη service κ υποστηριξη απο οτι λενε στο φορουμ(καθως κ οτι οι βλαβες ειναι πια παρελθον).
Στα συν οτι κ o vario,ογκος, κατακρατηση.Στα μειον
Μετρια αλεση-φλατ γευση...κ ομως να τονισω πανω σε αυτο με ολο το σεβασμο καποιος κυριος στο φορουν εχει παρει το "Απολυτο ΕΚ 43"κ ειχε κ στην κατοχη του και τον sette 270 κ νομιζω οσον αφορα την γευση σε καποια "φλυτζανια" ειχε σταθει πολυ καλα ο sette.

Αλλη επιλογη fiorenzato evo 64 μαχαιρια στα 720€.δ εχω βρει πολλα να διαβασω,πιθανον να μην τον εχουν πολλοι ,παντως στιβαρη επιλογη -μαχαιρια τυπου mazzer.εναν ενδοιασμο εχω ποσο θα κρατηση η οθονη touch.

Τωρα για κατι μεταχειρισμενο κ εγω το σκεφτομαι στα 300 ευρω υπαρχουν καποιοι sj,anfim κ.α με τα +και τα - τους αλλα προσωπικα σκεφτομαι οτι θελουν λιγο εως πολυ φροντιδα κ καποια χρηματα που στο τελος θα βγει ενα σεβαστο ποσο.καποιο βαψιμο ,ανταλλακτικο,μαχαιρια,hoper,πατεντες να γινουν single dose.εγω υπολογιζω αλλα 200 με ολη την βαβουρα κ τα μεταφορικα στειλτον εδω στειλτον εκει.
Με μεγαλη χαρα θα ηθελα να ακουσω αποψεις.
Καλη συννεχεια.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μαρ 11, 2021 12:36 pm

Ο sette είναι οικιακός (μαζεμένος), γρήγορος, εύκολος (ρύθμιση άλεσης-καθαριότητα), πρακτικός (ζυγαριά), με καλή ποιότητα άλεσης. Αν είσαι των εύκολων σοκολατο-ξηροκαρπο-blend θα είσαι μια χαρά. Αν ψάχνεις οξύτητες και λουλούδια δες για κάτι άλλο σε μεγαλύτερα κωνικά*.

Μύλοι που μπαίνουν στα μαγαζιά στιλ fiorenzato είναι μύλοι σκυλιά, φτιαγμένοι για τεράστιες ποσότητες αλλά έχουν μειονεκτήματα του στιλ κατακράτηση, ίσως γεμάτο hopper πάντα, ογκώδεις κλπ...Εξαρτάται ποιες είναι οι ανάγκες και οι προτεραίοτητές σου.

Vario θα έλεγα όχι, αν φτάνεις σε αυτά τα λεφτά κοίτα για niche* και ξεμπλέκεις για πολλά χρόνια.

spyros12
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2021 2:48 pm
Όνομα: Σπυριδων
Μηχανή:: Oscar 2
Μύλος:: MACAP MXD 75 mm
Οι καφέδες μου:: ESPRESSO
Τοποθεσία: ΧΙΟΣ-ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από spyros12 » Πέμ Μαρ 11, 2021 2:20 pm

Luckees ...
Σε ευχαριστω (κ για το χρονο σου)που απαντησες κ σε αυτο το topic κ στο πριν...(αν καταλαβες τι εννοω με την oscar 2.)
Το ευχαριστω παει στο γεγονος οτι κυριολεκτικα διαβαζω 2 μηνες,βλεπω βιντεο... κ παλι ενα σορο αποριες....η θεωρια ειναι μεχρι εκει...μετα παει η πραξη....κ το να σ δινει καποιος ετοιμη τροφη ειναι...σαν λυτρωση...
παμε τωρα στον μυλο...
Οσον αφορα τον niche ειναι κ το τελωνειο ενα θεμα...θα βγει ο μυλος αηδονι...
(Και ας παραβλεψουμε οτι δ υπαρχει αντιπροσωπεια-service στην ελλαδα).
Κατι παρομοιο με τον niche ειναι κ ενας γερμανικος αν δ κανω λαθος g-iota wit(homebarista.de) στα 399€ με 64 flat.
Εχεις καποια εικονα απο αυτον???τωρα αν γυρισουμε στα εγχωρια....
Με βαση το συγκεκριμενο προφιλ που θα πηγαινες??
Sette,f 64 evo, η κατι αλλο??
Οι eureka εχουν βγαλει ενα συστημα πανω στο hopper κ αναφερουν μηδεν κατακρατηση, αν προσθεσουμε κ οτι ειναι κ εξαιρετικοι μυλοι για τα λεφτα τους νομιζω οτι ισως κ να ειναι must για single dose (κατι καλυτερο απο sette).

Υ.Γ. μολις ειδα οτι εχεις την rocket με κομπλαρες ασχημα να ξερεις....ενα σοκ το περασα...ειναι αυτο που ψαχνω σε DB μεταχειρισμενο η αλλιως σε καινουργιο αυτο που ανεφερες NS.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Μαρ 11, 2021 3:20 pm

Οι eureka είναι καλοί μύλοι, τους έχεις πολύς κόσμος και θα βρεις αρκετό feedback.

Η δύναμη του sette είναι η ζυγαριά. Μου έχει λύσει τα χέρια καθημερινά και επειδή οι καφέδες που φτιάχνω είναι πολλοί εξοικονομώ αρκετό χρόνο κ νεύρα. Προσωπικά με έχει βολέψει, αλλά επειδή πάντα ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο κάποια στιγμή πιστεύω οτι θα κοιτάξω και προς τα αλλού.

Προτείνω να συγκεντρώσεις τις σκέψεις σου και να βάλεις σε σειρά σπουδαιότητας τις ανάγκες σου βάσει του budget. Ξεκίνα καταρχάς με τι είδους καφέδες πίνεις, προτιμάς μονοποικιλιακούς με οξύτητες, φρούτα, λουλούδια ή σοκολάτες, ξηροκάπια και blend. Οι πρώτοι θα αναδειχθούν με κωνικά μαχαίρια. Οι άλλοι παίζουν και στις δύο κατηγορίες καλά. Μετά: ποιότητα άλεσης, κατακράτηση, όγκος, ευκολία ρύθμισης, ευκολία καθαρισμού, service, ανταλλακτικά, εμφάνιση, θόρυβος... Δυστυχώς δεν υπάρχει ο μύλος που να τα έχει όλα, οπότε μοιραία θα χρειαστεί να θυσιάζεις κάποιο-α τεχνικά χαρακτηριστικά.

Απάντηση