Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Geokary
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2016 8:24 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia baby 06 + PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: KUDU: Ethiopia Guji Allona
Τοποθεσία: Αθήνα

Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από Geokary » Παρ Μάιος 04, 2018 12:29 am

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum!
Έχοντας ψάξει και διαβασει αρκετά στο forum, κατάλαβα ότι η πιο σημαντική συσκευή για την παρασκευή καλού espresso είναι ο μύλος. Ψάχνοντας λοιπόν για το τι μύλο ν αγοράσω για αρχή (αυτήν τη στιγμή έχω τον DeLonghi KG79, που μάλλον δε θεωρείται μύλος...), βρέθηκα σ ένα δίλημμα: Με 200-250 ευρώ αγοράζω έναν καινούριο (πχ Rancillio Rocky) ή έναν μεταχειρισμένο (Fiorenzato F5, αρχικής αξίας 600)). Το ερώτημα είναι αν ένας μύλος φθείρεται πολύ με τη χρήση οπότε ένας μεταχειρισμένος, επαγγελματικής χρήσης θα έχει ακόμη προσδόκιμο επιβίωσης; Τι προτείνετε;

Γιάννης
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Ιαν 26, 2011 1:36 pm
Μηχανή:: Ascaso Dream
Μύλος:: OE Pharos 2.0
2ος Μύλος:: Ascaso i-2
Τοποθεσία: London

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από Γιάννης » Παρ Μάιος 04, 2018 11:37 am

Geokary έγραψε:Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum!
Έχοντας ψάξει και διαβασει αρκετά στο forum, κατάλαβα ότι η πιο σημαντική συσκευή για την παρασκευή καλού espresso είναι ο μύλος.
Το παραπάνω που λές ισχύει εν μέρει, δηλαδή υπάρχει ένα κατώτατο όριο για την ποιότητα μηχανής.
Επίσης θα σου έλεγα να κάνεις update το προφίλ σου για να δούμε τι εξοπλισμό έχεις (αναφέρομαι στην μηχανή γιατί υποθέτω οτι δεν έχεις μύλο) για να ξεκινήσουμε την συζήτηση με μια βάση.

Κατά την γνώμη μου, ένας μεταχειρισμένος μύλος σε καλή κατάσταση (!) θα σε ικανοποιήσει πιο πολύ απο έναν καινούργιο και πιο μακροχρόνια.
Δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι το οποίο θα σε ικανοποιήσει για ένα μιρκό χρονικό διάστημα και μετά απο λίγο να κοιτάς για αναβάθμιση.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Μάιος 04, 2018 5:49 pm

Rocky δεν θα έπερνα ούτε καινούργιο ή Rancilio δεν έβγαλε ποτέ μύλο της προκοπής και ο αντιπρόσωπος εδώ δεν θα τον έλεγες και καλό παράδειγμα.
Fiorenzato στα 200€ σίγουρα θα τον αγόραζα του πολύ να ήθελε νέο σετ μαχαίρια που κοστίζουν λιγότερο από όσο κοστίζουν του Rocky..

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Μάιος 04, 2018 11:21 pm

Καλησπέρα και σε σένα Geokary και καλωσήρθες.
Καταρχάς διαβεβαίωση διάρκειας ζωής δεν θα σου δώσει κανένας. Άρα μόνο ένας μύλος του κουτιού σε εξασφαλίζει μέσω της εγγύησης για κάποια χρόνια.

Ένας γενικός κανόνας είναι οτι μύλος με όσο μεγαλύτερα μαχαίρια αντέχει η τσέπη σου θα σου δώσει κ πιο καλό αποτέλεσμα. Στα λεφτά αυτά η καλύτερη επιλογή όσον αφορά την ποιότητα άλεσης και το γευστικό αποτέλεσμα σε σπεσιάλιτι καφέδες είναι μόνο ο χειροκίνητος Pharos (version 1.1).

Οι μεταχειρισμένοι που κυκλοφορούν κατά καιρούς τόσο στο φόρουμ όσο και αλλού, πχ major, sj, k10.. είναι μύλοι που είναι σχεδιασμένοι για βαριά χρήση (δλδ μαζική καθημερινή παραγωγή σε μαγαζί) οπότε μηχανικά μέρη κ μοτέρ έχουν αποδειχθεί πρακτικά αθάνατα. Αν πάρεις τέτοιο μύλο το μόνο που αλλάζεις είναι μαχαίρια κ είσαι οκ. Έχω εκφράσει μια μικρή ένσταση περί doser στην οικιακή χρήση (δυσκολία στον καθαρισμό-δυσλειτουργικό εφόσον κάνουμε single dosing), αλλά αν εσένα δεν σε ενοχλεί αποτελεί λεπτομέρεια.

Όπως έχουμε ξαναπεί πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς. Ποιότητα άλεσης, δυνατότητα ανάδειξης απαιτητικών γευστικών προφίλ, μηδενική κατακράτηση, ταχύτητα, ζύγισμα, μικρό κόστος, μικρό μέγεθος... δυστυχώς δεν τα συνδυάζει κανένας ηλεκτρικός μύλος μέχρις στιγμής, οπότε πρέπει εσύ να καθορίσεις τις προτεραιότητές σου.

Geokary
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2016 8:24 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia baby 06 + PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: KUDU: Ethiopia Guji Allona
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από Geokary » Σάβ Μάιος 05, 2018 12:31 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές. Με βοηθήσατε σημαντικά!

Geokary
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2016 8:24 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia baby 06 + PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: KUDU: Ethiopia Guji Allona
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από Geokary » Τετ Μάιος 30, 2018 12:03 am

Γιάννης έγραψε:
Geokary έγραψε:Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum!
Κατά την γνώμη μου, ένας μεταχειρισμένος μύλος σε καλή κατάσταση (!) θα σε ικανοποιήσει πιο πολύ απο έναν καινούργιο και πιο μακροχρόνια.
Δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι το οποίο θα σε ικανοποιήσει για ένα μιρκό χρονικό διάστημα και μετά απο λίγο να κοιτάς για αναβάθμιση.
Τελικά ακολούθησα αυτην τη συμβουλή και αγόρασα έναν μεταχειρισμένο Mazzer Super Jolly του 13 με καινούρια μαχαίρια όπως μου είπαν, από μια βιοτεχνία στο Κερατσίνι που κάνει ανακατασκευές σε επαγγελματικές μηχανές και μύλους που αγοράζει από το εξωτερικό. Πάντως φαίνεται ολοκαίνουριος. Είναι λίγο τεράστιος, σίγουρα το hopper δεν χωράει, αλλά φαίνεται να κάνει καλή δουλειά, σε σύγκριση με τον DeLonghi KG79 που είχα... Μάλλον δεν είχα μύλο πριν...
Τώρα κάνω δοκιμές με έναν καφέ που αγοράζω από τον "Λουκά" στη Νέα Ιωνία και νομίζω κάτι γίνεται.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Μάιος 30, 2018 10:02 am

Μεγειά το μυλαράκι σου, πολύ καλή επιλογή!
Η σύγκριση με τον delonghi δεν υπάρχει, ο ένας είναι μύλος και το άλλο παιχνίδι απ΄τα jumbo.
Για το hopper κάνε ένα google search και θα βρεις αμέτρητες πατέντες και κατασκευές.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Μάιος 30, 2018 10:32 am

Geokary έγραψε:
Γιάννης έγραψε:
Geokary έγραψε:Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum!
Κατά την γνώμη μου, ένας μεταχειρισμένος μύλος σε καλή κατάσταση (!) θα σε ικανοποιήσει πιο πολύ απο έναν καινούργιο και πιο μακροχρόνια.
Δεν έχει νόημα να πάρεις κάτι το οποίο θα σε ικανοποιήσει για ένα μιρκό χρονικό διάστημα και μετά απο λίγο να κοιτάς για αναβάθμιση.
Τελικά ακολούθησα αυτην τη συμβουλή και αγόρασα έναν μεταχειρισμένο Mazzer Super Jolly του 13 με καινούρια μαχαίρια όπως μου είπαν, από μια βιοτεχνία στο Κερατσίνι που κάνει ανακατασκευές σε επαγγελματικές μηχανές και μύλους που αγοράζει από το εξωτερικό. Πάντως φαίνεται ολοκαίνουριος. Είναι λίγο τεράστιος, σίγουρα το hopper δεν χωράει, αλλά φαίνεται να κάνει καλή δουλειά, σε σύγκριση με τον DeLonghi KG79 που είχα... Μάλλον δεν είχα μύλο πριν...
Τώρα κάνω δοκιμές με έναν καφέ που αγοράζω από τον "Λουκά" στη Νέα Ιωνία και νομίζω κάτι γίνεται.
Για δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για αυτή την πηγή SJ γιατί μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους.
Επίσης τιμή και αν δίνει και εγγύηση.

Ναι το έχουμε γράψει πολλές φορές ο KG79 δεν είναι μύλος είναι επιπέδου παιγνιδιών Jumbo.

Geokary
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2016 8:24 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia baby 06 + PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: KUDU: Ethiopia Guji Allona
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από Geokary » Τετ Μάιος 30, 2018 1:10 pm

Τον αγόρασα 260€ κ λέει δίνει εγγύηση ΕΦ όρου ζωής...
βρηκα την αγγελία στο car.gr
Είναι στην οδό Πλαπούτα 9, Κερατσινι
21555596561
6942650051

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Αγορά μύλου: καινουριος ή μεταχειρισμένος;

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Μάιος 30, 2018 4:38 pm

Μάλιστα αυτός είναι

https://www.vrisko.gr/details/04a77f10b ... 2_44572bd2

Αλλά τα μαχαίρια εκτός από καινούργια είναι και original ;
Μάλλον όχι με την εμπειρία που υπάρχει ότι κανένας μάστορας δεν βάζει original.
Καλύτερα να αγοραστεί φθηνότερα χωρίς καινούργια μαχαίρια για να ξέρεις σίγουρα τί θα βάλεις μόνος σου μετά.
Γενικά όμως είναι καλή τιμή γιατί αυτός ο μύλος είναι αλεξίσφαιρος.

Απάντηση