Χειροποίητος μύλος με κωνικά 68mm

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Χειροποίητος μύλος με κωνικά 68mm

Δημοσίευση από buddy » Τρί Φεβ 13, 2018 10:25 pm

Luckees έγραψε: Αν τις έχεις κάποιος τις σήτες και έχει και κάποιον κωνικό 68αρη ας μας πει τι αποτελέσματα βλέπει για να τα συγκρίνουμε.
Exω το kruve εδω και κανα χρονο.
Απ' οτι καταλαβαινω η αλεση στις φωτο ειναι για φιλτρου.
Εγω δεν το εχω δοκιμασει σε φιλτρου, στις αρχες το ειχα δοκιμασει μονο σε espresso, αλλα καφε δεν καταφερα να πιω απο τα κοσκινα, πετουσα πολυ καφε και δεν εβγαινα σε χρονους και τσατιζομουν και το παρατησα.
Ειναι πολυ χρονοβορο και μπελαλιδικο, θελει πολυ υπομονη την οποια δεν εχω.
Τεσπα, αν η αλεση στις φωτο ειναι για φιλτρου, την βλεπω μια χαρα, αν ειναι για espresso ειναι δραμα.
Παντως βλεπω στις φωτο με τα 63mm, οτι βγαζουν πολυ περισσοτερα fines (κατω - κατω εικονα) σε σχεση με τα 68mm αλλα δεν μπορω να το πω με σιγουρια γιατι ειναι απλα μια φωτο.

Edit
Tωρα διαβασα και τα γραμματα στις φωτο, χρησημοποιει σητες 400-800 αρα ειναι για V60, οποτε οπτικα τουλαχιστον φαινεται μια χαρα.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Χειροποίητος μύλος με κωνικά 68mm

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Μαρ 30, 2018 11:16 am

Στην παραγωγή προστέθηκε και η επιλογή των original Mazzer μαχαιριών μεγέθους 71mm!
Στην εικόνα ο πρώτος από αριστερά.
foto.jpg
71 (stainless steel), 68 (stainless steel), 68 (dural), 63 (dural)
Το κόστος φτάνει τα 460 ντόλαρζ και η χειροκίνητη άλεση μου είπε ότι γίνεται με σχετική δυσκολία. O πελάτης όμως ήθελε σώνει και καλά 71mm Mazzer και όπως όλοι ξέρουμε ο πελάτης έχει πάντα δίκιο, πόσο μάλλον αν είναι κανένας δίμετρος Ρώσος πελάτης! :lol:
Η πρόθεσή του είναι να κάνει και μια έκδοση με 83άρια και φυσικά να βάλει μοτέρ. Κάτι ψιθυρίζεται για 600e, αλλά είναι νωρίς ακόμα.

продолжение следует...

Απάντηση