Χειροποίητος μύλος με κωνικά 68mm

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Χειροποίητος μύλος με κωνικά 68mm

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Φεβ 12, 2018 2:01 pm

Ο ρεπόρτερ του GE και πάλι κοντά σας :oneup:

Το τελευταίο διάστημα σκαλίζω το διαδίκτυο σχετικά με χειροκίνητους μύλους με μεγάλα κωνικά. Κάποια στιγμή λοιπόν ξετρυπώνω ένα ωραίο ρώσικο site/forum, όπου σε κάποιο νήμα ένας Ουκρανός τυπάκος ονόματι Vitaliy (ψευδώνυμο Black_Jack_) παρουσιάζει τη χειροποίητη προσπάθεια του.

Οι πρώτες εικόνες (2015) μοιάζουν με αποκολλημένο τμήμα κάλυκα, αλλά όσο προχωράει το πράγμα γίνεται όλο πιο ενδιαφέρον και καλαίσθητο.
1.jpg
Κάλυκας1
2.jpg
Κάλυκας2
3.jpg
Μύλος σήμερα (stainless steel)
Το site είναι όλο στα Ρωσικά και ο ίδιος δεν ξέρει γρι αγγλικά, οπότε καταλαβαίνετε την ποιότητα της επικοινωνίας μας. Στα μεταξύ μας μηνύματα μου απαντούσε μέσω φίλου διερμηνέα, του οποίου τα αγγλικά είναι του στιλ "you foul" του ημίθεου Βαμβακούλα :lol: . Ευτυχώς βέβαια που υπάρχει το αυτόματο Google translate και μπορείς να πιάσεις το βασικό νόημα όσων λένε μέσα στο νήμα.

Κατασκευή
Καταρχάς κατασκευάζει 3 μεγέθη ανάλογα με τις διαστάσεις των κωνικών μαχαιριών που φοράνε δηλαδή 47, 63 και 68mm. Τα μαχαίρια τα προμηθεύεται από το ιντερνετικό κατάστημα Nuova Ricambi και συγκεκριμένα για την 68αρα έκδοση βάζει αυτά.

Κάθε ένας μύλος (κέλυφος) από τα παραπάνω μεγέθη μπορεί να κατασκευαστεί με 3 διαφορετικά υλικά 1) Ντουραλουμίνιο ή αλουμίνιο(δεν κατάλαβα ακριβώς τι από τα 2), 2) Ανοξείδωτο ατσάλι και 3) Τιτάνιο.
Οι τιμές για τα 68mm( burrs Rossi MC) που με ενδιέφεραν περισσότερο είναι:
1. Aluminum - 211 euros
2. Stainless steel - 264 euros
3. Titan - 325 euros
Τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση να βάλει κάτι σε πιο επώνυμο του στιλ Mazzer, μου είπε οτι γίνεται αλλά επειδή είναι πιο ακριβά μαχαίρια,το κόστος ανεβαίνει αρκετά. Για παράδειγμα αν επιλέξω μαχαίρια Mazzer, επειδή 68αρια δεν βγαίνουν πάμε σε 63αρια, τα οποία σε αλουμινένιο κέλυφος θα κοστίσουν περίπου στα 310ευρω.
Ρώτησα επίσης για το αλουμίνιο αν είναι food safe, η απάντηση ήταν πως είναι.

Κατακράτηση
Εδω δεν καταφέραμε να συνεννοηθούμε ποτέ...τι "retention" του έγραφα, τι περιγραφή του έκανα...αυτός μου έλεγε για λαβές και γερά κρατήματα.

Ποιότητα άλεσης
Προσπαθώντας να συλλέξω περισσότερες πληροφορίες για την ποιότητα της άλεσης που μας καίει περισσότερο, τον ρώτησα αν έχει συγκριτικά με άλλους καλούς 68αρηδες μύλους όπως ο Pharos, o MG-1 ή ο Κinu, πως εξασφαλίζει τη σωστή ευθυγράμμιση των μαχαιριών και αν έχει κάνει τεστ με τις σήτες Κruve.
Μου απάντησε οτι δεν έχει κάνει σύγκριση με άλλους μύλους στιλ pharos αλλά ξέρει κάτοχο που άφησε τον pharos γιατί ο δικός του, του φάνηκε καλύτερος (..σώπα), οτι χρησιμοποιεί κουζινέτα και όχι ρουλεμάν για να εξασφαλίζει καλή ευθυγράμμιση και οτι τα τεστ με τις σήτες έδειξαν οτι έχει λίγα fines (...μας φώτισε).
Απο το φόρουμ βρήκα και 2-3 άλλους που είχαν το μύλο και φυσικά τους ρώτησα και αυτούς με προσωπικά μηνύματα. Όλοι μου είπαν οτι είναι ευχαριστημένοι.

Τρόπος πληρωμής
Σοβαρό μειονέκτημα είναι οτι θέλει μπροστά όλο το ποσό. Τον πληρώνεις και ξεκινάει να στον κατασκευάζει, δεν υπάρχει στοκ. Το άλλο περίεργο είναι οτι στην Ουκρανία δεν δουλεύει το paypal. Οι εναλλακτικές που μου έδωσε είναι είτε μέσω Paysend (δεν την ήξερα), είτε μέσω Western Union.

Χρόνος κατασκευής και αποστολής
Η κατασκευή ξεικινάει με το που γίνει η παραγγελία και η πληρωμή όλου του ποσού και ο χρόνος κατασκευής κυμαίνεται από ένα έως ενάμιση μήνα. Τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι στα 17 ευρω.

Συμπεράσματα
Θετικά:
- Η τιμή είναι αρκετά δελεαστική
- Το μαζεμένο μέγεθος συγκριτικά με τον ανταγωνισμό, ο μύλος είναι πολύ minimal και όμορφος
- Οι εναλλακτικές σε υλικά και μαχαίρια

Αρνητικά:
Προπληρωμή. Η απάντησή του στην επιφύλαξη να στείλω όλο το ποσό ήταν "Do not worry, I'm not a fraud, because my reputation depends on it". Από τη συμπεριφορά του μέσα στο site και τις απαντήσεις των υπολοίπων χρηστών του μύλου, δεν μου φαίνεται οτι είναι απατεώνας. Αλλά από την άλλη να σκάσει κάποιος 250ευρώ χωρίς εγγυήσεις είναι κομματάκι δύσκολο.

Επιφυλάξεις:
- Είναι ποιοτική άλεση;
- Αξιοπιστία κατασκευής, η έκδοση με αλουμίνιο είναι ασφαλής για τρόφιμα;


Στα τελευταία μηνύματα που ανταλλάξαμε τον ρώτησα και πληροφορίες για τα άλλα μεγέθη μαχαιριών, αλλά δεν έχω λάβει κάποια απάντηση ακόμα. Εν αναμονή...

Μερικές φωτό από διάφορους χρήστες:
4.jpg
Έκδοση αλουμινίου
5.jpg
Τότε και τώρα
6.jpg
Παρέα με τον pharos
7.jpg
Με την αποσπώμενη λαβή
foto (8).jpg
Λεπτομέρεια
Συνημμένα
foto (5).jpg
foto (11).jpg
Πατέντα με λαστιχένια βραχιόλια για να μη γλιστράει

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Χειροποίητος μύλος με κωνικά 68mm

Δημοσίευση από ioannisz » Δευ Φεβ 12, 2018 2:17 pm

Ευχαριστούμε τον ρεπόρτερ του GE. :clap:
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Χειροποίητος μύλος με κωνικά 68mm

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Φεβ 12, 2018 2:30 pm

Μιλάμε το'χεις παει next level. Φαντασου να προσπαθεις να εξηγησεις σε καποιον που δεν ασχολειται με τον καφε:
"Καλα ε, εχω βρει εναν Ρωσσο σε ενα forum που φτιαχνει χειροποιητους μύλους με 68αρια μαχαιρια, μιλαμε σπερνει!!" :a058: :shock:
Επι της ουσιας, πιστευω οτι αμα δεν μπορει να στηριχτει καπου θα ειναι πολυ επιπονος για τα χερια μακροπροθεσμα,κυρίως λόγω βάρους.Βεβαια και η τιμη του ειναι πολυ χαμηλη(κατω απο το μισο του αντίστοιχου kinu).... Αν μαθευτει θα ανεβασει και τιμες. Οπως και να χει,πολυ ενδιαφερον

Άβαταρ μέλους
PaNoSS
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 26, 2010 9:48 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Rocket R58v2
2η Μηχανή:: Gaggia Baby Twin PID
Μύλος:: OE Pharos v2.0
2ος Μύλος:: Ascaso iSteel i2mini
Οι καφέδες μου:: Mokka, Redd, Nomad, Square Mile
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Χειροποίητος μύλος με κωνικά 68mm

Δημοσίευση από PaNoSS » Δευ Φεβ 12, 2018 3:03 pm

Ωραίος φαίνεται και σίγουρα θα τον δοκίμαζα.αλλα μια απορία έχω;
Ρε παιδιά θα γυρνάει ;;;;
Δηλαδή πείτε μου ώρες ώρες με σκληρό κόκκο ούτε ο φάρος δεν γυρνάει που έχει ενα φάρδος Α..
Αυτός έχει πάτο ενός ποτηριού..
Πώς θα σταθεί να γυρισει και να αλέσει;;;

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Χειροποίητος μύλος με κωνικά 68mm

Δημοσίευση από cosini » Δευ Φεβ 12, 2018 3:09 pm

Καλή η προσπάθεια αλλά νομίζω ακόμη χρειάζεται βελτιώσεις .
Αποστόλη εχεις πμ
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Χειροποίητος μύλος με κωνικά 68mm

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Φεβ 12, 2018 4:54 pm

Το αλουμίνιο δεν θα το κοίταγα γιατί δεν ξέρεις την ποιότητα του μπορεί να είναι από Antonov μπορεί να είναι από το Τσερνομπίλ :lol:
Ο ανοξείδωτος έχει καλή τιμή και έχει τα Rossi που ήταν τα πρώτα μαχαίρια του Pharos.
Όμως στους μύλους παίζει μεγάλο η μηχανουργική ακρίβεια και αυτό είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό.
Όπως τον βλέπω στις φωτογραφίες αντρικό χέρι μπορεί να τον κρατήσει με την μια παλάμη, δεν έχει το άβολο μέγεθος του Pharos.
Σαν κατασκευή μου μοιάζει σαν ένας μεγάλος Kinu και λιγότερο σαν ένας άλλος Pharos.
Δεν νομίζω να τον προτιμούσα σε σχέση με τον γνωστό και δοκιμασμένο Pharos αλλά σε σχέση με τον Kinu θα έμπαινα σε πειρασμό να τον δοκιμάσω.

ΥΓ. τόσο δύσκολο είναι να φτιάξουμε ένα καλό χειροκίνητο μύλο στη Ελλάδα ή πρέπει να φέρουμε Πολωνό τορναδόρο όπως έλεγε παλιά φίλος μηχανικός στη ΠΑ.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Χειροποίητος μύλος με κωνικά 68mm

Δημοσίευση από Rallakias » Δευ Φεβ 12, 2018 7:46 pm

Κατ αρχήν συγχαρητήρια στον ρεπόρτερ Αποστόλη!Βλέπω ενδελεχή έρευνα με πολλές συνεντεύξεις για να γίνει τεκμηριωμένο το ρεπορτάζ! :lol:
Κατα δεύτερον βλέπω οτι έχεις το μικρόβιο της καφεδοαναβάθμισης Αποστόλη και ψάχνεσαι να ''γιατρευτείς''...Το κακό ειναι οτι ξέπεσες και ψάχνεσαι σε λάθος μέρη.Είπαμε να ψάχνεις μακριά αλλα οχι και Ουκρανία!
Κατα τρίτον η προσπάθεια ειναι τίμια για την πολύ καλή τιμής της αλλα τα μειονεκτήματα της ειναι πολλά και τα αναφέρατε τα περισσότερα.Βασικά το μεγάλο πρόβλημα στη σχεδίαση πρέπει να ειναι οτι δεν θα γυρνάει με το χέρι γιατι δεν θα μπορείς να σταθεροποιήσεις τη βάση και θα γυριζει παρέα με το μοχλό.Αλλά και χωρίς κάποια διασφάλιση για τα χρήματα ,αφού οι μεθοδοι που περιγράφεις ειναι άμεσης μεταφοράς .Χώρια που μιλάμε για εντελώς ιδιοκατασκευή με ανυπαρξία υποστήριξης.Τουλάχιστον η orphanespresso με τους lido/pharos εχει ενα site ,πουλάει ανταλλακτικά κτλ.Υποστήριξη δεν εχει ,γιατι εστειλα email και με γράψανε εκει που φαντάζεστε...
Αντίθετα θα έλεγα οτι μηχανουργική ακρίβεια θα έχει μεγαλύτερη σε σχέση με εναν pharos γιατι ,ο pharos εκ κατασκευής δεν εχει και την καλύτερη ακρίβεια.

Βασικά το μόνο που αξίζει ,είναι η τιμή του μύλου.Ολα τα άλλα αν τα καλοσκεφτείς αποτελούν αντικίνητρο για να ασχοληθεί κάποιος με κάτι άγνωστο.Σε επίπεδο φόρουμ όμως και κουβεντα να γίνεται ειναι ενα πολύ ενδιαφέρον τόπικ!

Άβαταρ μέλους
todoornot
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2017 10:58 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Flair Pro 2
Μύλος:: DF64, SSP cast burrs
2ος Μύλος:: Aergrind
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χειροποίητος μύλος με κωνικά 68mm

Δημοσίευση από todoornot » Δευ Φεβ 12, 2018 9:08 pm

... Αν όμως κάποιος καλός άνθρωπος τον πάρει και δει ότι έχει καλή ποιότητα άλεσης; :a025: :a025:
Τότε σε συνδυασμό με την τιμή δε θα το ξανασκεφτούμε αλλιώς... :a014:
Αυτό το Τσερνο βέβαια αγχώνει, και μετά θα σκέφτεσαι, οκ την πρώτη φορά τον έστειλε, μήπως μαζέψει παραγγελίες και μετά χαιρετίσαματα; - Αλλά είναι ήδη online κάποια χρόνια... Σε μπελάδες μπήκαμε!

Πέρα από την πλάκα, μια ακόμη φορά respect για την έρευνα και για το μοίρασμα.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Χειροποίητος μύλος με κωνικά 68mm

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Φεβ 13, 2018 10:31 am

Καλημέρα, εύλογα τα σχόλια και οι παρατηρήσεις σας.

Εν αναμονή περισσότερων πληροφοριών (τον κακομοίρη τον έχω πρήξει στις ερωτήσεις και είμαστε σε σιγή ασυρμάτου τις τελευταίες μέρες) να συμπληρώσω οτι κάπου στο νήμα βρίσκονται και οι πιο κάτω μετρήσεις με τις kruve. Αν τις έχεις κάποιος τις σήτες και έχει και κάποιον κωνικό 68αρη ας μας πει τι αποτελέσματα βλέπει για να τα συγκρίνουμε.
Οι εικόνες είναι copy-paste από το site με αυτόματη μετάφραση οπότε.. οτι καταλάβετε.
kruve2.jpg
με τον 63αρη
kruve.jpg
με τον 68αρη
Οι 3 διαστάσεις
8.jpg
47,63,68mm
Επίσης είδα σήμερα οτι έβαλε και logo πάνω στο μύλο. Ευτυχώς του έκοψε και δεν τον ονόμασε "bj"... :censored: .. :D
11.jpg
Logo1
10.jpg
Logo2

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Χειροποίητος μύλος με κωνικά 68mm

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Φεβ 13, 2018 10:53 am

Στιβαρή κατασκευή δείχνει υπάρχει και διαφορετικός άξονας για κάθε μαχαίρι.
Η ρύθμιση της άλεσης μοιάζει πολλή απλή για να αντέξει στο χρόνο και με συχνές αλλαγές.
Πρέπει να δίνει και ειδικό χωνάκι για να παίρνει μέσα τον καφέ διαφορετικά είναι δύσκολη δουλειά.
Δεν του λες να φτιάξει κανένα καλύτερο αντίγραφο του HG one για να λυθεί και το θέμα της δύναμης που θέλει στη άλεση.

Απάντηση