Αscaso i2-D vs Eureka Mignon

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
sfakvag
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2017 5:48 pm
Όνομα: Βαγγέλης
Μηχανή:: Vbm domobar levetta
2η Μηχανή:: v60
Μύλος:: La san marko 91
2ος Μύλος:: sozen
Οι καφέδες μου:: cup10, kudu, ipanema

Αscaso i2-D vs Eureka Mignon

Δημοσίευση από sfakvag » Παρ Φεβ 09, 2018 10:01 pm

Θέλοντας να αναβαθμίσω το μύλο μου (Αscaso i2-D), ο Μίλτος (από το Baristatools) είχε την ευγενή καλοσύνη να μου στείλει έναν Εureka mignon να τον δοκιμάσω :respekt: . Τους έβαλα side by side και τους δοκίμασα :mrgreen: . (Αγνοώντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά) Η εικόνα που πήρα από τη σύγκριση είναι η εξής:
Standards
Μηχανή: Gaggia new baby με pid (στους 105 C) με vst18g, Kαφές: Moplaco, Guji Sidamo (Aithiopia), sun drying, roaster: CUP10
17g σε κόκκους , 16 μέρες μετά το rd (1ος ο Αscaso και 2ος ο mignon μετά από 20΄ ζεστάματος της ταπεινής baby)
Action
ο Ascaso έβγαλε αλεσμένο 17,3g (bonus του μύλου 0,3g από το πρωινό εσπρεσάκι!) ενώ ο Μignon 15g! (παρότι θα έπαιρνα όρκο ότι και τους δύο τους ξεζούμισα με το πινελάκι) φως στο τούνελ δεν υπάρχει! :?
O Ascaso ήταν 3-4 db πιο δυνατός από τον Mignon και το μάζεμα με το πινελάκι πολύ πιο εύκολο/γρήγορο στον Μignon. Oι κόκκοι πετάγονται περισσότερο στον Μignon και κάθονται στο hopper που είναι κάπως οριζόντιο στη βάση του, άρα πρέπει να το ανοίξεις από πάνω για να τους σπρώξεις προς τα μαχαίρια.

Η εικόνα στον αστερία και το τούνελ πριν ακουμπήσει το πινέλο του καλλιτέχνη ήταν αυτή
DSC_0191-2.jpg
ascaso i2-D πριν το πινέλο
DSC_0194.jpg
Mignon πριν το πινέλο
από το dosser απευθείας στο pf και μετά από ένα κατακόρυφο χτύπημα/στρώσιμο στη μισή ποσότητα μέσα στο pf
DSC_0192.jpg
Aλεσμένος από Ascaso i2-D
DSC_0196.jpg
Aλεσμένος από Mignon

ο Μignon έχει περισσότερο clumbing στις περισσότερες περιπτώσεις
στην εκχύλιση τώρα.. Ο Ascaso άργησε απίστευτα (17sec!!!) να βγάλει τα πρώτα και ολοκλήρωσε 34,6g στο φλυτζάνι σε 50+ sec, ενώ ο Μignon πρωτοέβγαλε στα 10sec και έβγαλε ίδια ποσότητα στα 40+ sec με πολύ πιο στρωτή ροή. H εικόνα τους στο φλυτζάνι είναι
DSC_0193-2.jpg
Αscaso i2-D in the cup
DSC_0197.jpg
Eureka mignon in the cup
με γεύση του Mignon λίγο πιο όξυνη και τα pucks (του Μignon λίγο υγρό από πάνω).
DSC_0198-2.jpg
κέικ Ascaso i2-D
DSC_0198.jpg
κέικ Eureka Mignon
Συμπέρασμα προσπαθώντας να κρατήσω όλες τις παραμέτρους σταθερές (δεν τα κατάφερα καλά) είδα μικρές διαφορές, αλλού ο ένας-αλλού ο άλλος πιο πάνω, νομίζω ότι για να δω ουσιαστική διαφορά πρέπει να πάω σε μεγαλύτερα μαχαίρια και σε budget πιοοο... (Μάλλον)
Η σύγκριση για μένα που δεν ξέρω πολλά από μύλους ήταν χρήσιμη για προσωπική εμπειρία, ελπίζω να δώσει μια εικόνα και σε άλλους (..άσχετους όπως εγώ) στο φόρουμ.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αscaso i2-D vs Eureka Mignon

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 09, 2018 10:51 pm

Πολύ ωραίο συγκριτικό Βαγγέλη :respekt:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αscaso i2-D vs Eureka Mignon

Δημοσίευση από gsisr » Σάβ Φεβ 10, 2018 9:38 am

O mignon δεν εχει στρωμένα μαχαίρια βέβαια απ' ότι κατάλαβα..όπως και να χει τέτοια αναβάθμιση δεν αξίζει..δες zenith e σε eureka ή και τον anfim που υπάρχει στις αγγελίες

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Αscaso i2-D vs Eureka Mignon

Δημοσίευση από lio14 » Σάβ Φεβ 10, 2018 2:09 pm

Εάν είσαι αρχάριος και κάνεις τέτοιες παρουσιάσεις-συγκρίσεις, φαντάσου τί θα κάνεις μόλις παλιώσεις...
Μπράβο σου.
Στο δια ταύτα, δε νομίζω κι εγώ ότι αυτή θα είναι πραγματική αναβάθμιση.
Απο όλα αυτά κρατάω το μεγάλο clumbing του eureka όπου και για αυτό μάλλον σου δίνει το πιο όξυνο αποτέλεσμα.
Όπως και να έχει , ο ascaso είναι ένας πολύ τίμιος μύλος όπου κι εγώ μετάνιωσα που τον είχα πουλήσει.
Δες για κάτι άλλο, σαφώς μεγαλύτερο μύλο , ώστε να έχεις μια πραγματική αναβάθμιση.

Απάντηση