Αγορά μύλου (500-600€)

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από pavlosola » Πέμ Δεκ 21, 2017 3:46 pm

Αποστόλη δεν είναι κακό να μη συμφωνήσουμε. Η άποψη του καθενός στηρίζεται σε εντελώς διαφορετικές εμπειρίες και γνώσεις.
Και εν τέλει δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
Το ζητούμενο είναι να έχεις την άποψη σου και να επιχειρηματολογείς για να τη στηρίξεις. Ο ενδιαφερόμενος μπορεί να διαβάσει,
τις διάφορες απόψεις και με βάση τα δικά του κριτήρια να μπορέσει σιγά σιγά να πάρει μια απόφαση. Πολλοί νομίζουν ότι μπερδεύονται
περισσότερο. Δεν είναι έτσι όμως. Μέσα από τις διαφωνίες σου δίνεται το έναυσμα να ανακαλύψεις πτυχές που αγνοείς. Ανοίγονται οι δρόμοι
για έρευνα σε βάθος.

Όσο για τα blend, μην παρεξηγηθώ κι όλας, δεν τα βάζω κοντά σε comercial ούτε για αστείο...αλλά ρε φίλε δεν τα βάζω και κοντά και σε
:worthy: Αιθιοπία, Κόστα Ρίκα και Κένυα! :worthy:

Υ.Γ. Αυτό με τα 5 πράγματα, ξέχασε το, δεν το ανέφερα γιατί με πείραξε :a013:

koravos71
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 1:57 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia Classic 2014
Μύλος:: Mazzer super jolly
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu, Round Cup, Cup 10 κτλ.
Τοποθεσία: Athens

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από koravos71 » Πέμ Δεκ 21, 2017 4:28 pm

Συγνώμη που γράφω στον νήμα έχοντας ελάχιστη εμπειρεία σε σχέση με όσους άλλους απαντήσανε αλλά το θέμα είναι για μένα πως άσχετα με το τι προσφέρει ένας μύλος το θέμα είναι το μπάτζετ. Όσο καλός και να έιναι ένας μύλος 1500 ευρώ αν εγώ στην τσέπη έχω 500 τι να σκεφτώ? Επίσης θα συμφωνήσω πως δε γίνεται ένας μύλος 100 ευρώ να συγκριθεί με ένα μύλο 1500 ευρώ όπως ένα τίμιο toyota δε θα συγκριθεί με μια m5 πόσο μάλλον με μια ferrari. Όμως νομίζω πως από ένα σημείο και μετα οι διαφορές είναι μικρές όπως με καθετί που αγοράζουμε. Όταν μπορώ να διαθέσω και 2 και 3Κ για ένα μύλο τότε πλέον κοιτάω άλλα πράγματα και ζητώ το τέλειο όχι κάτι καλό και τίμιο. Υποθέτω όμως το παιδί ψάχνει απλά για ένα τίμιο για τα 500 ευρώ μύλο. Δεν περιμένει το θεικό αποτέλεσμα αλλά το πολύ ικανοποιητικό.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Δεκ 21, 2017 4:37 pm

Εγώ πάλι πιστεύω ότι καλό θα ήταν να αφήσουμε τις γενικές προσεγγίσεις και να γυρίσει η συζήτηση σε πιο συγκεκριμένες προτάσεις μοντέλων μύλων βασισμένες εάν αυτό είναι δυνατό στην προσωπική εμπειρία του καθενός.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από pagratios » Παρ Δεκ 22, 2017 2:23 am

Μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες από αυτά που έχετε πει ή/και έχω διαβάσει γενικά.
1) pop corning έχουν όλοι οι μύλοι ανεξαρτήτως flat or conical ή έχει να κάνει με κάποιο άλλο χαρακτηριστικό?
2) Σε περίπτωση μύλου με pop cornasing υπάρχει για όλους κάτι σαν το http://www.orphanespresso.com/OE-Short- ... _5598.html διαθέσιμο?
3) Τα conical burrs είναι συνήθως σε μικρότερες στροφές από ότι τα αντίστοιχα flat?
4) Ο στατικός ηλεκτρισμός επηρεάζεται από την ποιότητα στα μαχαίρια ή έχει να κάνει με την ταχύτητα?

Λόγο περιορισμένου χρόνου πίνω από την δική μου μηχανή 10-15 καφέδες την εβδομάδα με το δεύτερο νούμερο να φτάνει στην άδεια. Υπάρχουν εξαιρέσεις όπως οικογενειακές/φιλικές μαζώξεις που μπορεί να αυξηθεί. Οπότε το σύνηθες είναι 1 τις καθημερινές, 2-3 το Σάββατο και άλλους τόσους την Κυριακή.

Δεν ξέρω αν στον έναν καφέ την μέρα είτε έναν καφές κάθε 4 ώρες μπορεί η θερμοκρασία στα μαχαίρια να αυξηθεί τόσο ώστε να επηρεάσει το τελικό αποτέλεσμα.

Να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα ήθελα να πάω σε χειροκίνητο τώρα με τον porlex θέλω 2,5-4 λεπτά για 18,5-20γρ ανάλογα το κόψιμο το οποίο ειδικά το πρωί αν δεν πετύχει δεν υπάρχει χρόνος για δεύτερη προσπάθεια :lick:

Νομίζω ότι ξέφυγε λίγο η κουβέντα στο αν αξίζει ή όχι κάποιος να πάει από τα 200 στα 600 ή τα 1500. Προφανώς έχει να κάνει με το πόσο μπορεί να διαθέσει και επίσης αν ο ίδιος μπορεί να καταλάβει τις διαφορές αυτές.

Τα 500-600 που θέλω να διαθέσω δεν έχει να κάνει με το αν μπορώ ή όχι να μαζέψω/δώσω παραπάνω αλλά η τωρινή μου διάθεση στο πόσα διατίθεμαι/πιστεύω ότι πρέπει να δώσω.
Επίσης για παράδειγμα θα μπορούσε να έλεγε κάποιος ότι στα 500 ο καλύτερος μύλος είναι ένας στα 350 γιατί 1,2,3...

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από buddy » Παρ Δεκ 22, 2017 12:01 pm

Pop corning εχουν ολοι οι μυλοι οταν τους δουλευεις single dosing.
Ακομα και οι single dosing μυλοι εχουν, αλλος πιο πολυ αλλος λιγοτερο.
Καποιοι κατασκευαστες βαζουν κατι σαν καπακι εκει, για να μην πετανε οι κοκκοι, αλλα πιο σωστο ειναι να πιεζονται.
Αυτο το πιστονακι και το mini hopper ειναι φτιαγμενα για τον Κ10 για οικιακη χρηση.
Αναλογως τι μυλο θα παρεις μπορεις κατι να βαλεις, στους mazzer για παραδειγμα βαζουν ενα tamper.
Μπορεις επισης να αλεθεις περισσοτερα γραμμαρια απο την δοση και τα τελευταια να τα πετας ομως.
Οι κωνικοι μυλοι παντα εχουν πολυ χαμηλοτερες στροφες απο αυτους με τα επιπεδα.
Οσο για το αλλο που λες, μπορει σε εναν eureka mighon και σε εναν Κ3 τις διαφορες να ειναι δυσκολο να τις καταλαβεις, αλλα σε εναν mighon με εναν Κ10 οι διαφορες ειναι χαοδης, ακομα και οπτικα να δεις και να μυρισεις την αλεση του ενος και του αλλου θα καταλαβεις ποσο μαλλον να τους γευτεις.
Μια δοκιμη αν υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις θα καταλαβεις.

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από pagratios » Παρ Δεκ 22, 2017 2:47 pm

Ευχαριστώ Χρήστο για τις απαντήσεις. Δεν αντιλέγω ότι ο Κ10 είναι ανώτερος από τον Κ3/Mighon αλλά σημαντικό μέχρι πόσα μπορεί/θέλει να δώσει κάποιος για μύλο.

Αυτό το οποίο δεν είχα σκεφτεί και διαβάζοντας είδα ότι σε μερικούς είναι σε μεγάλη ποσότητα είναι η κατακράτηση.
Ο Eureka zenith 65e ξέρουμε κατακράτηση? Ο 270w φαίνεται να έχει λιγότερο του 1γρ. Αν έχει 3-4+γρ κατακράτηση μάλλον είναι ασύμφορος

Ο 270w όταν καθαρίζετε θέλει ξανά ρύθμιση? Για παράδειγμα οι Eureka επειδή ρυθμίζετε το κάτω μαχαίρι δεν χάνει την ρύθμιση στο καθάρισμα

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από pagratios » Παρ Δεκ 22, 2017 6:47 pm

Το μέγιστο ύψος που χωράει είναι στα 55cm στο οποίο Eureka zenith 65e δεν χωράει εκτός αν βγεί το hopper

edit: Μάλλον είδα το μέγεθος με το ψηλό hopper

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Δεκ 22, 2017 7:58 pm

Αν πας σε 270w προτιμότερο είναι να έχεις γεμάτο το hopper, να πατάς το κουμπί κ να σου αλέθει ακριβώς την ποσότητα. Όχι οτι δεν μπορείς να κάνεις κ single dosing, αλλά έτσι χάνεις το πλεονέκτημα της ζυγαριάς. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, μπορώ να το κάνω κ να σου πω πόσο κατακράτηση έχει.
Αν είσαι περισσότερο του single κοίτα καλύτερα τον απλό 270, που αλέθει με βάση τον χρόνο.

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από pagratios » Παρ Δεκ 22, 2017 8:43 pm

Luckees έγραψε:Αν πας σε 270w προτιμότερο είναι να έχεις γεμάτο το hopper, να πατάς το κουμπί κ να σου αλέθει ακριβώς την ποσότητα. Όχι οτι δεν μπορείς να κάνεις κ single dosing, αλλά έτσι χάνεις το πλεονέκτημα της ζυγαριάς. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, μπορώ να το κάνω κ να σου πω πόσο κατακράτηση έχει.
Αν είσαι περισσότερο του single κοίτα καλύτερα τον απλό 270, που αλέθει με βάση τον χρόνο.
Το να έχεις γεμάτο το hopper δεν μειώνεις την φρεσκάδα του καφέ? Θα ήταν χρήσιμο για όλους να μας έλεγες την παρακράτηση

Για το retention ένα κόλπο ενός χρήστη με φούσκα αέρα και ένα συγκριτικό βίντεο από Whole Latte Love




Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από pagratios » Σάβ Δεκ 23, 2017 4:56 pm

σχετικά με τον sette 270W naked Pf στηρίζεται? Το λέω διότι το μεγαλύτερο βάρος είναι στο πίσω μέρος.
Επίσης το sette 270W είναι ποιοτικά ανάμεσα σε k3/mighon και zenith ή πιο κοντά στα πρώτα?

Απάντηση