Αγορά μύλου (500-600€)

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από ioannisz » Τετ Δεκ 20, 2017 9:53 pm

Αν γινόταν τέτοιο test, θα ήθελα να είμαι παρών. :)
Και αν μου ζητήσουν και το μύλο μου (για την κατηγορία του) τον φέρνω μαζί.

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από pagratios » Τετ Δεκ 20, 2017 10:31 pm

Μην έχοντας δοκιμάσει από μύλο πλην του porlex κατά πάσα πιθανότητα να μην καταλάβω τι παραπάνω κέρδισα από το μην πάρω έναν στα 600 και να πάω στα 1500, χωρίς να λέω ότι δεν υπάρχει διαφορά. Να ανέβω στην τιμή αν αξίζει μάλλον μπορώ να το κάνω αλλά αν πω 700 θα παμε στα 800 και αν πω 800 θα παμε στα 900-100 οπότε και για αυτό λέω ότι θέλω στα 600 εκτός αν αξίζει να πάω λίγο πιο πάνω.

Η κουβέντα ξεκινάει ώστε να μπορέσω να βρω κάτι καλό. Δεν λέω να πάρω αύριο (χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει).

@Artisti τα κωνικά υπερτερούν τόσο πολύ των flat?

Σχετικά με την κουβέντα που ξεκίνησε για το placebo πιστεύω ότι γενικά όπως είπε και η @Jazz στις μικρές τιμές έχιες διαφορές μετά από έν α σημείο πληρώνεις μεγάλο κόστος για μικρή διαφορά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από Christos » Τετ Δεκ 20, 2017 11:20 pm

phoinix_gr έγραψε:Πραγματικά θα ήθελα να γίνει κάποια στιγμή κάποιο αντικειμενικό επιστημονικό Α/Β testing, με amature/χομπίστες χρήστες σαν εμας.

Με σταθερές τις υπόλοιπες μεταβλητές , όπως:

- Χρήστης
- Γραμμαρια Καφε
- Καφες
- Μηχανη
- Θερμοκρασια εκχυλησης
- Χρόνος εκχυλησης
κτλ κτλ
Ποτέ δεν θα ήταν αξιόπιστο το τεστ με τόσους παράγοντες σταθερούς. Με πιο κριτήριο να κλείδωνες πχ τον χρόνο; Μπορεί για ένα κόψιμο που θα έδινε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για 25s στον έναν μύλο να έδινε καλύτερο αποτέλεσμα σε έναν άλλο με διαφορετικό κόψιμο για 30s, το ίδιο ισχύει για την ποσότητα καφέ και πάει λέγοντας.
Το κάπως πιο σωστό τεστ θα ήταν με την ίδια πολύ καλή μηχανή αναφοράς, κάποιος πολύ έμπειρος μπαρίστα με τουλάχιστον 3-4 διαφορετικούς καφέδες που γνωρίζει πολύ καλά, να κάνει Ο,ΤΙ χρειάζεται για την βελτιστοποίηση του γευστικού αποτελέσματος (για κάθε μύλο) και αυτά τα κατά την υποκειμενική του άποψη βέλτιστα φλιτζάνια, από κάθε μύλο, να σερβιριστούν με τυφλό τρόπο και με τυχαία σειρά σε όσο το δυνατό μεγαλύτερο αριθμό ατόμων. Το πείραμα θα πρέπει να επαναληφθεί και άλλη(ες) μέρες και σε διαφορετικές ώρες για να βγάζαμε κάπως ασφαλή συμπεράσματα. Πάντως 20 άτομα κριτές με δέκα μύλους προς εξέταση για 3 καφέδες με δύο επαναλήψεις μας κάνει 1200 καφέδες άμα δεν κάνω λάθος :geek:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από pavlosola » Τετ Δεκ 20, 2017 11:36 pm

Πριν από μια αγορά το ζητούμενο είναι να έχεις στόχο, να ξέρεις που θέλεις να φτάσεις με αυτό που θα αγοράσεις και μέχρι που μπορεί να φτάσεις.
Θα διαφωνήσω κάθετα με τη Σταυριάνα.
Μπορεί να μην έχουμε σπίτι μας να χειριζόμαστε πανάκριβους μύλους αλλά έχουμε πιει, λίγο-πολύ, οι περισσότεροι νομίζω,
καφέ στα καλύτερα μαγαζιά, (Taf, kudu, tailor made, nomad, blue cup κλπ) από μύλους των 2-3 χιλιάδων, μηχανές των
20-25 χιλιάδων που τα χειρίζονται οι καλύτεροι baristas. Οπότε μπορούμε να έχουμε άποψη στο τι μπορεί να προσφέρει το "top of the top".
Όποιος δεν το έχει κάνει θα τον συμβούλευα πριν προβεί σε μια πανάκριβη αγορά, πρώτα να το κάνει για να δει που είναι και μέχρι που μπορεί να φτάσει.
Δεν έχει πιο πάνω από κει νομίζω.

Οι πανάκριβοι μύλοι κοστίζουν τόσο όχι γιατί προσφέρουν καλύτερη ποιότητα άλεσης αλλά γιατί προορίζονται για επαγγελματική-σκληρή χρήστη.
Επιπλέον όχι μόνο δεν είναι καλύτεροι για οικιακή χρήση αλλά χειρότεροι λόγω τεράστιας κατακράτησης την οποία δεν μπορείς να βγάλεις σε
single dosing που θα κάνεις αν θέλεις απόλυτη ποιότητα. Γιατί αλλιώς, αν είναι να γεμίζεις το hoper και να παίρνεις σε κάθε καφέ 3-4 γραμμάρια
από την προηγούμενη άλεση τότε γιατί να "σκάσεις" μια μικρή περιουσία για μύλο;

Φυσικά δε μιλάμε και για μύλο των 100 € αλλά νομίζω ότι γύρω στα 300-400 € είναι η χρυσή τομή για το σπίτι. Είμαι 100% σίγουρος ότι κάνεις
δε θα μπορούσε να ξεχωρίσει ένα καφέ φτιαγμένο από έναν π.χ. eureka mignon ή από έναν Κ10. Εκτός κι αν είναι γευσιγνώστης.
Άσε που ξεχνάς το single dosing με Κ10 και παρόμοιους.

Τώρα όσον αφορά τους πανάκριβους χειροκίνητους δες κατ' αρχήν ποιος τους φτιάχνει. Καμιά μεγάλη εταιρία δεν ασχολείται με χειροκίνητους
ακριβούς μύλους. Κάτι τυχαίοι ιδιώτες που ούτε καν ένα sait δεν έχουν, στο facebook τους βρίσκεις τους περισσότερους, που βρίσκουν πρόσφορο
έδαφος για γρήγορο και εύκολο κέρδος και πουλάνε. Μα είναι δυνατόν, παίρνουν δυο μαχαίρια τα κοτσάρουν σε έναν άξονα, ανάμεσα σε δυο
ρουλεμάν και θέλουν 500-1000-2000 € ; Μα 2000;;; για ποιο πράγμα; για τα υλικά; την έρευνα; την εξέλιξή; Όχι! Γιατί υπάρχουν κάποιοι που θα τα δώσουν.
Αναρωτηθείτε λίγο τι παίρνεις με 2000 χιλιάδες ευρώ. Και εγώ πρόσφατα έδωσα τον porlex mini και αγόρασα έναν χειροκίνητο Comandante C40 MK3
για φορητό. Ξέρεις τι κατάλαβα; Όχι ότι δεν είναι καλός, τέλειος είναι, κατάλαβα όμως ότι και ο porlex ήταν τέλειος. Με τετραπλάσιο κόστος δεν
πήρα επ' ουδενί τετραπλάσιο όφελος.

Βέβαια έχω πει ξανά ότι για το χόμπι όσα και να ξοδέψεις δεν είναι πολλά, αρκεί να το ευχαριστιέσαι και να περνάς καλά.
Επίσης αν ρέει το χρήμα δεν συζητάμε...

Εν κατακλείδι, κατ' εμέ, "χτύπα" π.χ. το Eureca Mignon ή κάποιον εκεί κοντά, και τα παραπάνω δώστα σε καλά καφεδάκια, γιατί ΝΑΙ, όλοι οι καφέδες
δεν είναι ίδιοι. Νομίζω ότι με έναν αξιοπρεπή εξοπλισμό η καλύτερη αναβάθμιση είναι το καλό χαρμάνι (Miscela....). Είναι τελείως λάθος κίνηση να πάρει κάποιος έναν ένα μύλο των 1000 ευρώ και να αγοράζει commercial και blend γιατί του πέφτουν ακριβά τα 10-11-12 € το σακουλάκι των 250gr. Αλλιώς θα πίναμε και στα Coffee Island καφεδάρες, με το άρτια εκπαιδευμένο προσωπικό και τους άρτια ρυθμισμένους και πανάκριβους μύλους-μηχανές! Και αναφέρω τα coffee island σαν μέτρο σύγκρισης, επειδή υπάρχουν παντού και σχεδόν όλοι έχουμε πιει καφέ εκεί και επιπλέον σε σχέση με τις περισσότερες καφετέριες, έχουν εκπαιδευμένο προσωπικό και όχι μπουφετζήδες.

Τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και μπορεί να κάνω και λάθος.... :c034: :c034:

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από phoinix_gr » Πέμ Δεκ 21, 2017 12:53 am

Δεν γίνεται ενας μυλος 300-600 ευρώ οικιακής χρήσης, για οικιακό χρήστη, να μην καλύπτει. IMHO γευστικές διαφορές που ανιχνεύονται, σε τέτοιας κατηγορίας μύλων (300 Ευρω +) , έχουν να κάνουν κατά το μεγαλύτερο ποσοστό με ψυχολογία. Σε τυφλό τεστ, αμφιβάλω αν πρόκειται να βγεί επανειλημμένα στατιστικά σημαντικό αποτέλεσμα υπέρ του +200%,+300%,+500% ευρώ ακριβότερου μύλου.

"- Για να εχει 1000Ευρω παραπάνω εξοπλισμό, ειναι καταδικασμένος να βγάζει καλύτερο καφε"
Με αυτη την λογική πολλοί μας κρίνουμε αποτέλεσμα, σε αυτή την παγίδα πέφτουμε.
Αυτο ηθελα να επσημάνω, χωρίς να βγάζω και τον ευατό μου απο την λούμπα.

rallakias έγραψε:
Αυτό που δεν έχει αναλυθεί είναι η ποιότητα της άλεσής του και θα ήθελα να δώσω λίγα δεδομένα:
έχοντας στην κατοχή μου επίσης τον ταπεινό Graef Cm800 και τον πολύ αξιόλογο Quamar M80e αποφάσισα να κάνω μια σύγκριση μεταξύ τους και κριτής να ειναι το αδιάψευστο διαθλασίμετρο

Για να ''ζορίσω'' τους μύλους αποφάσισα να αλέσω όσο ψιλότερα μπορούσα αλλά σε ενα χρήσιμο εύρος για εσπρέσσο-15γρ καφέ σε 15άρι vst καλάθι (που απο μόνο του θέλει πιο ψιλή άλεση) για να πάρω 30γρ εσπρέσσο σε 30''.Οποιαδήποτε μεγαλύτερη δόση αλεσμένου καφέ θα ήθελε χοντρύτερη άλεση ενω παράλληλα τα 30'' για εκχύλιση ειναι ενα λογικό άνω άκρο.
Σε αυτή τη δοκιμή ο Sette 270w βρέθηκε κάπου στη μέση .Η ένδειξη του διαθλασίμετρου -η οποία όσο μεγαλύτερη είναι τόσο πιο ομοιόμορφη άλεση δηλώνει- φανέρωσε την αδυναμία του sette τοποθετώντας το αποτέλεσμά του λίγο πιο πάνω απο αυτό του Graef των 150 ευρώ αλλά αρκετά πιο κάτω απο τον Quamar των 500 ευρω με τα 64άρια μαχαίρια.Ενδεικτικά να αναφέρω οτι κατα μέσο όρο 3 εκχυλίσεων απο κάθε μύλο ο Graef πέτυχε βαθμο εκχύλισης 17,80% , ο Sette 18,60% και ο Quamar 20.00%
.

Απο: viewtopic.php?f=6&t=5571



pavlosola έγραψε: Βέβαια έχω πει ξανά ότι για το χόμπι όσα και να ξοδέψεις δεν είναι πολλά, αρκεί να το ευχαριστιέσαι και να περνάς καλά.
Επίσης αν ρέει το χρήμα δεν συζητάμε...
Συμπυκνωμένη γνώση right there. :respekt:
Πολυ σωστό σε βρίσκω Παυλο.

Τα γουστα ειναι για να βγαίνουν και να... πληρώνονται
Και είμαι ο πρώτος που θα βγω και θα πω, οτι αν σε κάνει ευτυχισμένο.. να το κανεις!

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Δεκ 21, 2017 11:02 am

Παύλο θίγεις πολλά ζητήματα προς συζήτηση κ καλά κάνεις. Επίτρεψέ μου μερικά καλοπροαίρετα σχόλια.

Καταρχάς πιστεύω ότι ένας Eureka με ένα K10 έχουν διαφορά. Δεν το λέω από άποψη γευσιγνωσίας γιατί οικιακός χρήστης είμαι κ ο παράγοντας γεύση είναι καρά-υποκειμενικός σε κάθε άνθρωπο. Μιλάω για μετρήσιμα στοιχεία όπως είναι το μέγεθος των κόκκων που παράγουν, ποσοστό fines/boulders, tds στην εκχύλιση, η άλεση γίνεται πιο γρήγορα κ δεν αναπτύσσεται θερμότητα κλπ. Δεν μπορεί λοιπόν πχ ο Κ10 να διαφέρει μόνο στο ότι προορίζεται για σκληρή χρήση, δλδ έχει απλά ένα καλύτερο μοτέρ κ τέλος.

Από την άλλη θεωρώ οτι ένας άνθρωπος που ζει μέσα στον καφέ (Σταυριάνα) δουλεύει καθημερινά σε καφετέρια και ζει 2 κατηγορίες μύλων (Κ3/Ε10) μπορεί να έχει πιο εμπεριστατωμένη άποψη από κάποιον που έχει διαβάσει μόνο 5 πράγματα κ έχει δοκιμάσει άλλα 5. Είναι πολύ λίγο δύσκολο όσοι έχουν τον K10 να έχουν όλοι placebo γεύση. Το να κρίνουμε εμείς απέξω το υψηλό κόστος βάσει του budget μας είναι λογικό, το να κρίνουμε όμως αρνητικά την απόδοση με πρόσχημα το υψηλό κόστος δεν είναι οτι καλύτερο.

Συμφωνώ βέβαια στο οτι έχει μεγάλη κατακράτηση, το οποίο είναι μείζον θέμα στην οικιακή χρήση.

Για το θέμα των χειροκίνητων νομίζω οτι εδώ είσαι λάθος. Δεν είναι τόσο απλό όσο λες να πάρεις απλά 2 μαχαίρια να τα βάλεις σε ένα άξονα και να φτιάξεις μύλο. Αν ήταν τόσο εύκολο θα είχε γεμίσει η αγορά από κινέζικες απομιμήσεις με 80αρια κωνικά κ θα κάναμε όλοι τη δουλειά μας. Είναι μια διαδικασία επίπονη, με μελέτη, με δοκιμές, με αστοχίες, με κόστη κλπ κ απ όσο έχω παρακολουθήσει όσο ανεβαίνει το μέγεθος των μαχαιριών τόσο περισσότερες δυσκολίες παρουσιάζονται. Από την άλλη το κόστος είναι υψηλό γιατί τις προσπάθειες τις κάνουν μικρές εταιρείες με περιορισμένα κομμάτια παραγωγής κ λίγους διαθέσιμους πόρους. Αυτές οι λίγες που υπάρχουν κάνουν σοβαρή δουλειά και απόδειξη είναι οι αρκετοί ευχαριστημένοι χρήστες και τα θετικά σχόλια σε διάφορα fora.
Φαντάζομαι οτι οι μεγάλες εταιρείες δεν ενδιαφέρονται στο κομμάτι αυτό γιατί ίσως δεν έχει μεγάλο μερίδιο αγοράς κ δεν τους αποφέρει κέρδος. Αν η ζήτηση αλλάξει να είσαι σίγουρος ότι θα μπουν μέσα κ θα τα σαρώσουν όλα φυσικά προς όφελός μας.

Τέλος γιατί θεωρείς ότι τα blend είναι κατώτερα ποιοτικά; OK με τους commercial, αλλά όλες οι γνωστές καλές εταιρείες φτιάχνουν blendακια από μονοποικιλιακούς τα οποία είναι εξαιρετικά.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Δεκ 21, 2017 2:04 pm

Εγω θα σου πω οτι ενας Εureka Olympus που κανει 1000+ ευρω και ενας Κ10 που κανει επισης 1000+ ευρω, δηλαδη ιδιας τιμης βγαζουν εντελως διαφορετικο αποτελεσμα.
Ο πρωτος εχει flat burrs 75mm και 900 στροφες και ο δευτερος conical burrs 68mm με 300 στροφες.
Eκτος απο τη θερμοτητα στα μαχαιρια, οι στροφες παιζουν ρολο και στη γευση.
Eπειδη εχω πιει πολλους καφεδες και απο τους 2, θα σου πω οτι προτιμαω τον Κ10 χαλαρα.

Ο συγκεκριμενος μυλος δουλευει πολυ ανετα single dosing και μαλιστα αν βαλεις ενα τετοιο http://www.orphanespresso.com/OE-Short- ... _5598.html εισαι αρχοντας, ουτε pop corning ουτε τιποτα, ειναι σαν να εχεις 400γρ κοκκους στο hopper.
Oλοι οι single dosing μυλοι εχουν ανομοιομορφια στην αλεση, γι' αυτο οι κατασκευαστες τουs προτεινουν wdt π.χ.Hg 1 και ο καινουργιος caedo των 5000 ευρω.

Το να συγκρινεις τον Εureka Mignon με τον Κ10 ειναι τουλαχτιστον γελοιο.
Απο που να το πιασεις και απο που να το αφησεις αυτο το σχολιο.
Καλυτερα δεν θα πω τιποτα, αλλα προφανως υπαρχει πληρης αγνοια επι του θεματος.

Τελος η κατακρατηση ειναι θεμα για οικιακη χρηση στον Κ10, αλλα με 2-3 κινησεις καθαριζεις το τουνελ και τελειωσες, κατακρατηση λοιπον τελος.
Εγω τον εκανα και dosserless και εχω βρει την υγεια μου.
IMG_1231.JPG
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Πέμ Δεκ 21, 2017 2:18 pm, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από pavlosola » Πέμ Δεκ 21, 2017 2:09 pm

Απόστολε δημόσια συζήτηση είναι φίλε, εννοείτε ότι ο καθένας μπορεί να πει την απόψή του και να σχολιάσει.
Δεν γίνεται όλοι να έχουμε την ίδια άποψη. Αρκεί να μην προσβάλουμε, υποτιμάμε ή ειρωνευόμαστε τους συνομιλητές μας...

Να όπως εδώ ο συνομιλητής παραπάνω π.χ
xristospet21 έγραψε: Το να συγκρινεις τον Εureka Mignon με τον Κ10 ειναι τουλαχτιστον γελοιο.
Απο που να το πιασεις και απο που να το αφησεις αυτο το σχολιο.
Καλυτερα δεν θα πω τιποτα, αλλα προφανως υπαρχει πληρης αγνοια επι του θεματος.
Λοιπόν, Απόστολε, μετρήσεις κλπ μπορεί να υπάρχουν αλλά δεν μου λένε τίποτα αν δεν αντικατοπτρίζονται στο φλιτζάνι.
Επίσης δεν υπάρχουν στοιχεία μετρήσεων μεταξύ όλων των μύλων όλων των κατηγοριών και να είναι και πλήρως αξιόπιστα και πιστοποιημένα.
Ο καθένας κάνει τα τεστ του. Πως, με ποιον καφέ με τι καιρό κλπ, με τι κίνητρα.... άγνωστο. Τουτέστιν για μένα προσωπικά είναι απλά ενδεικτικά και όχι αποδεικτικά.
Το 18% με το 19% ή το 20% σε ένα reflectometer νομίζω δεν μπορεί να το διακρίνει απολύτως κανένας στο φλιτζάνι.
Αλλιώς θα είχαμε όλοι reflectometer σπίτι, θα κάναμε καφέ, θα το μετρούσαμε και μόλις πιάναμε
το σκορ θα λέγαμε "πωπωωω, τι καφεδάρα έφτιαξα" και θα τον πετούσαμε... :a049: (χιουμοριστικά το λέω και όχι ειρωνικά μην παρεξηγηθώ).
Όσο για τη θερμοκρασία δε νομίζω ότι ο δικός μου ο K3 π.χ στα 10'' τρεις φορές τη μέρα ανεβάζει θερμοκρασία προκαλώντας αλλοίωση
στον καφέ μου. Τώρα αν αλέθει όλη μέρα σίγουρα θα το κάνει αλλά γι αυτό λέμε πάμε σε επαγγελματική χρήση με μύλους με μεγαλύτερα μαχαίρια, ακόμα πιο ψηλά κωνικά μαχαίρια, αερόψυκτους κλπ τα οποία αυτός είναι ο σκοπός τους, να μπορούν να αλέθουν συνέχεια και όχι η καλύτερη ποιότητα άλεσης.

Ο μισός πλυθυσμός δουλέυει-ζεί μέσα στον καφέ Αυτό δε σημαίνει ότι όλοι ξέρουν και μπορούν να έχουν εμπεριστατωμένη άποψη για θέματα γύρο από αυτόν
Η Σταυριάνα (θα φταρνίζεται όλη μέρα η κοπέλα τόσο που την αναφέρουμε :a013: ) φυσικά είναι εξαίρεση λόγω του "μικροβίου" του καφέ και τις τεράστιας λατρείας της γι αυτόν και όχι λόγω της δουλειάς της. Αυτό δε σημαίνει ότι ότι λέει είναι σώνει και καλά σωστό. (Σταυριάνα sorry, αν και ξέρω ότι καταλαβαίνεις ότι δεν το λέω κακοπροαίρετα) Μα ακόμα και αυτά που λέω εγώ μπορεί να μην είναι σωστά. Δεν έχουμε κανένα προσωπικό όφελος και δεν προσπαθούμε να πείσουμε με κάθε μέσο κανέναν. Ο καθένας που διαβάζει ας κρίνει όπως νομίζει.

Από την άλλη θα μου επιτρέψεις να μην θεωρώ πλέον τον εαυτό μου...
Luckees έγραψε:.... κάποιον που έχει διαβάσει μόνο 5 πράγματα κ έχει δοκιμάσει άλλα 5.
και δεν κατέκρινα κανένα μύλο λόγω ακρίβειας. Ίσα ίσα είναι κοσμήματα, πίστεψέ με κάθομαι και τους χαζεύω όταν τους συναντώ. Αυτό που έχω πεί είναι ότι
δεν μπορούν να μου προσφέρουν τίποτα παραπάνω σε σχέση με την τιμή τους, όσο κάνω καφεδάκι σπίτι μου.
Αν θα τους ήθελα; Φυσικά, αν έρεε το χρήμα!! Αλλά λόγω ...."σεξουαλικής διέγερσης" (να το πω επιστημονικά) και με πλήρη γνώση του τι μπορούν να μου προσφέρουν. Δεν τους κάνω "αγουρίδες", κατα τον Αίσωπο, πίστεψέ με!

Για το θέμα τον χειροκίνητων όχι είναι τόσο απλό, πίστεψέ με είναι ακόμα πιο απλό. Ο κάθε μηχανουργός με ένα τόρνο μπορεί να σου φτιάξει ότι γουστάρεις. Μελέτη σε τι ακριβώς πιστεύεις ότι γίνεται; Το μόνο που έχει μελέτη είναι τα μαχαίρια, τα οποία τα παίρνουν έτοιμα από την Italmill συνήθως.
Η μόνη νομίζω που σχεδιάζει και τα μαχαίρια και φαίνεται σοβαρή είναι η Comandante και η Helor γι αυτό και προτίμησα την πρώτη. Εδώ ούτε καν μια ακρίβεια στο κεντράρισμα δεν μπορούν να πετύχουν. Διάβασε για όλους. Όλοι παρουσιάζουν τζόγο, απώλεια κεντραρίσματος κλπ. Αλλά και αυτό δεν παίζει τόσο σπουδαίο ρόλο. Και ξέρεις γιατί είναι ευχαριστημένοι οι χρήστες; Γιατί δεν είναι κακοί οι μύλοι. Αδικαιολόγητα ακριβοί είναι, όπως είπα και γω...
pavlosola έγραψε:Και εγώ πρόσφατα έδωσα τον porlex mini και αγόρασα έναν χειροκίνητο Comandante C40 MK3
για φορητό. Ξέρεις τι κατάλαβα; Όχι ότι δεν είναι καλός, τέλειος είναι, κατάλαβα όμως ότι και ο porlex ήταν τέλειος. Με τετραπλάσιο κόστος δεν
πήρα επ' ουδενί τετραπλάσιο όφελος.
Και ακριβώς αυτό που αναφέρεις σχετικά με τους Κινέζους είναι η ακράδαντη απόδειξη. Γι αυτό δεν φτιάχνουν τέτοια, γιατί δεν υπάρχει ζήτηση. Δεν νομίζω να πιστεύεις ότι δεν μπορούν να τους φτιάξουν οι Κινέζοι ή οποιοσδήποτε άλλος.

Για τη σοβαρότητα τον άλλων κατασκευαστών έχω βάσιμες αμφιβολίες και θα επικαλεστώ το Θάνο για απάντηση
Thanos87 έγραψε: Πωλείται ο Kinu Μ47 [...] ΟΙ απόπειρες επικοινωνίας μου με τον κατασκευαστή είναι άκαρπες.
Τέλος να διευκρινίσω ότι δεν θεωρώ τα blend κατώτερα. Απλά θεωρώ ότι δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο να δείξουν. Χωρίς έντονες οξύτητες, εξωτικές γεύσεις, κάτι μοναδικό που θα σε κάνει να κλείσεις τα μάτια και να πεις "yesssss". Απλά μια πολύ ισορροπημένη γεύση που έναντι των comercial υπερέχει μόνο στη φρεσκάδα, που στοχεύει σε ένα ευρύτερο κοινό με λιγότερες γευστικές αναζητήσεις. Και στη προκειμένη συζήτηση θεωρώ ότι τα blend δεν έχουν κάτι που μπορεί να στο βγάλει ο super μύλος. Τα όρια του είναι χαμηλότερα από τον πιο φθηνό μύλο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pavlosola την Πέμ Δεκ 21, 2017 2:33 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Δεκ 21, 2017 2:27 pm

Στους χειροκινητους συμφωνω, ολοι εχουν θεματα, κυριως τζογου, αρκετα πανω του οριου ανοχης.

Ακομα και ο versalab (που δεν χειροκινητος) και πλεον τον στελνουν Ελλαδα, τζογο μεγαλο, αρκετα πανω του οριου ανοχης και προβλημα ιμαντα στο μοτερ που θελει συχνα αλλαγη και απο υποστηριξη....σωθηκες.
Με μια αναζητηση στο home barista θα τα βρειτε ολα.

Υγ
Συγγνωμη συνομιλητη μου αν σε προσβαλα, αλλα θα μας πεσουν τα μαλλια ρε φιλε και ειναι κριμα, μικροι ειμαστε ακομα.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Αγορά μύλου (500-600€)

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Δεκ 21, 2017 3:16 pm

Χαίρομαι που δεν εξέλαβες αρνητικά τα σχόλια μου γιατί πολλές φορές ο γραπτός λόγος παρεξηγείται. Τώρα τελευταία δε, πετάγονται κ κάτι περίεργα υπονοούμενα από κάποιους ξυπνητζήδες...(δεν αναφέρομαι στο παρόν νήμα)

Καταρχάς να σου πω οτι το ".... κάποιον που έχει διαβάσει μόνο 5 πράγματα κ έχει δοκιμάσει άλλα 5" δεν πήγαινε για σένα, αλλά κυρίως για μένα! Προφανώς κ δεν σε γνωρίζω άρα δεν μπορώ να έχω άποψη για τις γνώσεις κ την εμπειρία σου. Μέσα από το φόρουμ αναζητούμε γνώση κ εμπειρίες άλλων μπας κ γλιτώσουμε χρόνο κ χρήμα, κατά συνέπεια αν έχει κάποιος να καταθέσει μια γνώμη βάσει εμπειρίας θα είναι ίσως περισσότερο βαρύνουσας σημασίας από κάποιου άλλου, που απλά τη διάβασε κάπου ή έχει λιγότερη εμπειρία στο θέμα. Το αν τελικά αυτή η γνώμη είναι σωστή ή λάθος, ο χρόνος θα το δείξει.

Για το θέμα του χειροκίνητου, θα επιμείνω στη γνώμη μου οτι είναι αρκετά δύσκολο μηχανουργικά. Θα έχεις ακούσει για το θέμα του τζόγου με τον hg-1, είναι δυνατόν ένα τέτοιο σφάλμα σε χειροκίνητο μύλου του 1000ρικου;
Αν ο Κινέζος είχε τον τρόπο να φτιάξει εύκολα ένα μύλο με 80αρια κωνικά κ τον πούλαγε 100$(η τιμή είναι ενδεικτικά εξωφρενική, ούτε τα μαχαίρια δεν έχουν τόσο) δεν θα τον είχε ο καθένας σπίτι του; Με 20$ μπορείς να πάρεις κινέζικο leveling tool ενώ τα "αυθεντικά" κάνουν κοντά στα 200$, πόσοι από εμάς τα αγοράσαμε μόνο κ μόνο επειδή το κόστος ήταν μικρό. Εμάς μας νοιάζει το εργαλείο να είναι ασφαλές και λειτουργικό, αν είναι κ πάμφθηνο η ζήτηση θα δημιουργηθεί σε χρόνο dt.

Η ομάδα του kinu είναι οικογενειακή κ προσπαθούν να αντεπεξέλθουν στη μεγάλη ζήτηση που φαίνεται να έχουν. Δεν αμφισβητώ τη δυσκολία που μπορεί να είχε κάποιος άλλος πχ με εμένα υπήρχε συνεχής επικοινωνία κ δεν έχω παράπονο. Επειδή η κουβέντα όμως αφορά το προϊόν, από τα μέχρι τώρα δεδομένα η πορεία κρίνεται επιτυχημένη.

Και επειδή βλέπω ότι δεν θα συμφωνήσουμε πουθενά τελικά (κ γιατί άλλωστε :D ) σε ένα blend από μονοποικιλιακούς μπορεί να μη βρεις γιασεμιά κ πευκοβελόνες, αλλά από ένα commercial απέχει μίλια γευστικά.

Απάντηση